• <

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

sg

19.12.2022 22:11 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

Partnerzy portalu

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry - GospodarkaMorska.pl
Fot. WIkipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zapowiedział, że po masowej śmierci ryb w Odrze chce w rozmowach z Polską osiągnąć większą ochronę rzeki granicznej. "Zgadzamy się ze stroną polską, że chcemy się ponownie spotkać na konferencji" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Poczdamie.

"Polski rząd za pośrednictwem ambasadora i wiceministra spraw zagranicznych obiecał wsparcie" – zauważył Woidke. Według agencji dpa, która przytoczyła wypowiedź szefa rządu Brandenburgii, zakłada on, że rząd Niemiec również poprze takie spotkanie.

"To, co stało się w Odrze w 2022 roku, nie może się powtórzyć - oświadczył Woidke. - Uważam, że konieczne jest, aby wszyscy ponownie zasiedli do stołu".

Premier Woidke uważa, że w konferencji powinny wziąć udział kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia, a także zainteresowane polskie województwa.

Katastrofa ekologiczna doprowadziła w sierpniu do wielkiego śnięcia ryb w Odrze. Po stronie niemieckiej i polskiej oszacowano, że zginęło co najmniej 350 ton ryb - podało Federalne Ministerstwo Środowiska.

Eksperci zakładają, że główną przyczyną była wysoka zawartość soli w rzece w połączeniu z niskim poziomem wody, wysoką temperaturą i toksycznym gatunkiem glonów. Ładunek soli w Odrze pozostaje wysoki, jak wykazały niedawno nowe badania Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza - przypomina dpa.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.