• <

Ministerstwo Infrastruktury rozbuduje system RIS na kolejnych odcinkach Odry

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ministerstwo Infrastruktury rozbuduje system RIS na kolejnych odcinkach Odry

Partnerzy portalu

Resort poinformował o podpisaniu umowy na studium wykonalności dla nowego projektu, dzięki któremu rozbudujemy system RIS na kolejnych odcinkach Odry. Ma to być kolejny krok na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce. Długość drogi wodnej objętej projektem to ok. 150 km. Wartość inwestycji to 27 mln zł.

W wydarzeniu wzięli udział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie Piotr Durajczyk i prezes firmy Swecco Maciej Chrzanowski.

RIS (River Information Services) to system informacji rzecznej, który wspomaga zarządzanie ruchem na śródlądowych drogach wodnych, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i konkurencyjności żeglugi. Dzisiaj obejmuje blisko 250 km Odrzańskiej Drogi Wodnej i odcinek Warty. System lokalizuje statki, wysyła komunikaty do kapitanów jednostek, udostępnia mapy nawigacyjne oraz wysyła informacje pogodowe i hydrologiczne. Żegluga śródlądowa jest dzięki niemu bardziej przystępna, przez co może konkurować z innymi metodami transportu towarów. RIS przyczynia się również do optymalizacji wykorzystania infrastruktury i poprawy ochrony środowiska.

— Rozbudowa systemu RIS na kolejnych odcinkach Odry to milowy krok dla żeglugi śródlądowej w Polsce. Po zakończeniu inwestycji RIS będzie działał na odcinkach Odry o łącznej długości ok. 400 km — przekazał Arkadiusz Marchewka.

Rozbudowa ma objąć także Wrocławski Węzeł Wodny.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.