16 marca Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło nabór na pilotaż innowacyjnych technologii ograniczających zasolenie Odry. Jego celem jest poszukiwanie mniej energochłonnych metod odsalania poprzemysłowych wód kopalnych, na co dzień zanieczyszczających rzekę i przetestowanie ich w warunkach przemysłowych. Nabór prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Ministerstwo chce prowadzić pilotaż na zasadzie otwartego naboru we współpracy z zakładami wydobywczymi. Poszukuje się rozwiązań, które będą tańsze od dotychczas znanych, a jednocześnie możliwe do zastosowania na szeroką skalę. MKiŚ podkreśla, że technologie odsalania wód kopalnianych to jedno z największych wyzwań dla Odry. W ramach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Odry zdiagnozowane zostały dwie bariery: wysokie koszty budowy i działania takich instalacji oraz składowanie produktów ubocznych procesu (np. małowartościowej mieszanki minerałów). Aby pomóc w rozwiązaniu tych problemów, zdecydowano o konieczności znalezienia innowacyjnych technologii.
– Uruchamiamy pilotażowy program odsalania wód poprzemysłowych, które na co dzień zanieczyszczają rzekę. W ramach naboru przeznaczymy w tym roku nawet 68 milionów złotych na innowacyjne technologie ograniczające zasolenie - jeden z kluczowych problemów Odry. To pierwszy krok w kierunku szerokich, systemowych działań i uzupełnienie intensywnych prac prowadzonych od ponad dwóch lat przez Międzyresortowy Zespół ds. Odry – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska podczas konferencji inaugurującej nabór.
Ministerstwo klimatu podkreśla, że największą przeszkodą inwestowania w tradycyjne technologie odsalania wody są zbyt wysokie koszty dla zakładów wydobywczych. Kluczowe jest, żeby innowacyjne technologie były przetestowane w realnych warunkach, dlatego warunkiem naboru jest włączenie w pilotaż zakładów wydobywczych. Z pilotażu mogą skorzystać uczelnie i państwowe instytuty badawcze.
MKiŚ przypomina, że do Odry każdej doby trafia ok. 6 tys. ton, co odpowiada 120 wagonom czystej soli. Wysokie zasolenie jest jedną z przyczyn złego stanu ekologicznego rzeki. Normy środowiskowe związane z zasoleniem są przekroczone na całej długości Odry, czasami kilkukrotnie. Utrzymujące się wysokie zasolenie wód jest jedną z przyczyn pojawienia się w Odrze „złotej algi” – słonowodnego glonu, który w 2022 roku spowodował katastrofę ekologiczną i wciąż zagraża ekosystemom.
Resort zakłada, że do 2030 roku przeprowadzony zostanie Etap I Planu inwestycyjnego w sektorze górniczym. W tym etapie założono retencję wód kopalnianych w okresach niskiego stanu wód, co ma pozwolić a ograniczenie kumulacji zanieczyszczeń oraz występowania wysokich stężeń soli w wodzie. Następnie, po uzyskaniu wyników pilotażu innowacyjnych technologii odsalania oraz przeprowadzeniu dodatkowych badań, rozpocznie się II Etap, obejmujący inwestycje w nowe instalacje w dorzeczy Odry.
W 2026 roku wdrożony ma zostać również automatyczny monitoring wód. W tym celu planuje się zainstalowania 10 sond (dwie z nich już działają). Dadzą one początek ogólnopolskiemu systemowi ostrzegawczemu w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. W ten sposób MKiŚ dąży do zwiększenia odporności ekosystemów i zwiększenie możliwości finansowania lokalnych projektów w ramach programu FEnIKS. Resort chce też wzmocnienia działań ochronnych Międzyodrza, dla którego przygotowuje się długoterminowy program ochrony tego obszaru.
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się