We wtorek odbyła się wizja lokalna na zalewie Czernica z udziałem m.in. przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Państwowej Straży Rybackiej, a następnie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Na zwołanej po sztabie konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że podjął decyzję o założeniu siatki na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą, aby zapobiec przepływowi ryb. Siatka powinna być założona w środę.
"Wszystkie wskaźniki i dane fizykochemiczne na Odrze i na zbiornikach są dobre, z wyjątkiem oczywiście zalewu w Czernicy, gdzie zaobserwowano istnienie złotej algi" – przekazał wojewoda.
Wskazał, że parametry na Czernicy nie odbiegały w pierwszej fazie od tych obserwowanych w innych starorzeczach oraz na Odrze. "W związku z tym były podejrzenia, że przyczyna śnięcia ryb może być związana nie tylko ze złotymi algami. Czekaliśmy na oficjalne potwierdzenie przez biologów, weterynarzy, ponieważ były podejrzenia, iż mogły być to bakterie czy wirusy, co trochę inaczej postawiałoby całość procedury" – tłumaczył Obremski.
Jak podkreślił, "w tej chwili możemy stwierdzić z pewnością, taką, o jakiej możemy mówić w przyrodzie, że przyczyną śnięcia ryb były złote algi". "Obecnie obserwujemy tendencję zniżkową. Mieliśmy na początku znaczącą ilość śniętych ryb, jakie wyławiano z Czernicy, teraz ta tendencja jest dużo mniejsza ilościowo i raczej wskazuje, że wszystkie te ryby są rybami, które zginęły jakiś czas temu" – mówił.
Dodał, że Wojewódzka Państwowa Straż Rybacka, która obserwuje sytuację w Odrze i na zbiorniku za pomocą sonarów nie stwierdziła tam aktywności, czy wpływania nowych ryb.
"Natomiast mamy informacje od Polskiego Związku Wędkarskiego, Straży Rybackiej, biologów, że zaczął się okres tarła u leszcza. Wiosna nam się powolutku rozpędza i właściwie ta siatka jest taką profilaktyką, chodzi o to, żeby szukając cieplejszych miejsc, ryby nie wpływały do zbiornika w Czernicy" – tłumaczył.
Zaznaczył, że jest to rozwiązanie tymczasowe, na ten czas, kiedy mogłoby być większe zainteresowanie leszcza zbiornikiem. "Nie wprowadzam żadnych innych ograniczeń na tym zbiorniku, ponieważ żadne parametry fizykochemiczne nie są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt oprócz toksyny wydzielanej przez złotą algę powodując śnięcie ryb" - powiedział wojewoda.
"Oczywiście wszyscy wiemy, że na Dolnym Śląsku na Odrze nie ma żadnych kąpielisk, ta woda nie jest wodą do picia, natomiast nie ma żadnych niebezpieczeństw, jeżeli chodzi o spacery w tej okolicy czy pływanie łódkami" – zapewnił.
Fot. Depositphotos
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się