• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Siatka na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą ma zapobiec przepływowi ryb

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Siatka na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą ma zapobiec przepływowi ryb

Partnerzy portalu

We wtorek odbyła się wizja lokalna na zalewie Czernica z udziałem m.in. przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Państwowej Straży Rybackiej, a następnie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Na zwołanej po sztabie konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że podjął decyzję o założeniu siatki na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą, aby zapobiec przepływowi ryb. Siatka powinna być założona w środę.

"Wszystkie wskaźniki i dane fizykochemiczne na Odrze i na zbiornikach są dobre, z wyjątkiem oczywiście zalewu w Czernicy, gdzie zaobserwowano istnienie złotej algi" – przekazał wojewoda.

Wskazał, że parametry na Czernicy nie odbiegały w pierwszej fazie od tych obserwowanych w innych starorzeczach oraz na Odrze. "W związku z tym były podejrzenia, że przyczyna śnięcia ryb może być związana nie tylko ze złotymi algami. Czekaliśmy na oficjalne potwierdzenie przez biologów, weterynarzy, ponieważ były podejrzenia, iż mogły być to bakterie czy wirusy, co trochę inaczej postawiałoby całość procedury" – tłumaczył Obremski.

Jak podkreślił, "w tej chwili możemy stwierdzić z pewnością, taką, o jakiej możemy mówić w przyrodzie, że przyczyną śnięcia ryb były złote algi". "Obecnie obserwujemy tendencję zniżkową. Mieliśmy na początku znaczącą ilość śniętych ryb, jakie wyławiano z Czernicy, teraz ta tendencja jest dużo mniejsza ilościowo i raczej wskazuje, że wszystkie te ryby są rybami, które zginęły jakiś czas temu" – mówił.

Dodał, że Wojewódzka Państwowa Straż Rybacka, która obserwuje sytuację w Odrze i na zbiorniku za pomocą sonarów nie stwierdziła tam aktywności, czy wpływania nowych ryb.

"Natomiast mamy informacje od Polskiego Związku Wędkarskiego, Straży Rybackiej, biologów, że zaczął się okres tarła u leszcza. Wiosna nam się powolutku rozpędza i właściwie ta siatka jest taką profilaktyką, chodzi o to, żeby szukając cieplejszych miejsc, ryby nie wpływały do zbiornika w Czernicy" – tłumaczył.

Zaznaczył, że jest to rozwiązanie tymczasowe, na ten czas, kiedy mogłoby być większe zainteresowanie leszcza zbiornikiem. "Nie wprowadzam żadnych innych ograniczeń na tym zbiorniku, ponieważ żadne parametry fizykochemiczne nie są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt oprócz toksyny wydzielanej przez złotą algę powodując śnięcie ryb" - powiedział wojewoda.

"Oczywiście wszyscy wiemy, że na Dolnym Śląsku na Odrze nie ma żadnych kąpielisk, ta woda nie jest wodą do picia, natomiast nie ma żadnych niebezpieczeństw, jeżeli chodzi o spacery w tej okolicy czy pływanie łódkami" – zapewnił.

Fot. Depositphotos

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.