• <
escort_980x120_gif_2020

W Szczecinie i na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze

gm

23.08.2022 20:20 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo W Szczecinie i na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze

Partnerzy portalu

W Szczecinie i na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze - GospodarkaMorska.pl
Rzeka Odra / Fot. Pixabay

W okolicach Mostu Cłowego w Szczecinie oraz w przesmyku na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze – poinformował we wtorek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Wpływ na sytuację mają głównie warunki atmosferyczne m.in. zmniejszenie temperatury, wiatr oraz opady deszczu.

Według danych przekazanych przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie poziomu tlenu w Odrze zwiększył się w dwóch miejscach: w przesmyku na jeziorze Dąbie wynosi 9,42 mg/l, gdzie w poniedziałek zanotowano 2,94 mg/l oraz w pobliżu Mostu Cłowego w Szczecinie, gdzie wynosi 2,27 mg/l, a to o 1,03 mg/l więcej niż w poniedziałek.

"Wartość minimalna tlenu umożliwiająca rybom normalne bytowanie to 4,0 mg/l" – przekazał rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński.

Poziom poniżej tej wartości odnotowano w Mescherin, Radziszewie oraz w dwóch lokalizacjach w Szczecinie - przy Moście Cłowym i Moście Długim.

Jak przekazano w poniedziałek przeprowadzono 50 kontroli bezpieczeństwa żywności, sprawdzono 15 targowisk skontrolowano 9 sklepów, 7 punktów gastronomicznych i jedną hurtownie.

"Nie stwierdzono sprzedaży i wykorzystywania do produkcji żywności ryb z Odry. Przeprowadzonych zostało również 17 kontroli gospodarstw rolnych, podczas których nie stwierdzono nawadniania upraw wolą z Odry, Zalewu i Dąbia" – dodał Ruczyński.

Łącznie od 12 do 21 sierpnia przeprowadzono 547 kontroli w zakresie wprowadzania do obrotu ryb z Odry oraz nawadniania upraw wodą z Odry. Badana jest też woda pitna w ujęciach indywidualnych i studniach przydomowych: od 11 do 22 sierpnia pobrano 351 próbek wody pitnej do badań.

Do natleniania wody w rzece skierowano 31 pomp.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.