• <

Wynik wyszukiwania - "zatrucie" - Wiadomości

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Wskutek masowego zatrucia pokarmowego prom z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii musiał awaryjnie zacumować we Francji

Prom z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii musiał awaryjnie zacumować we Francji, kiedy 39 marynarzy zachorowało - poinformował w środę portal Connexion. Podejrzewa się masowe zatrucie pokarmowe; 5 członków załogi promu zostało przewiezionych do szpitali w porcie Brest w północno zachodniej Francji.
09.08.2023

Śnięte ryby w Wildze. WIOŚ bada rzekę i szuka źródła zanieczyszczenia

O 300 śniętych rybach znalezionych w rzece Wilga, która jest dopływem Wisły, informują służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pierwsze badania wykazały, że poziom tlenu w wodzie był za niski, a jej temperatura za wysoka. Społecznicy alarmują, że problem może być znacznie poważniejszy.
10.07.2023

Skutki wysadzenia zapory na Dnieprze przez Rosjan: przypadki zatrucia rybą w obwodzie odeskim

W obwodzie odeskim na południu Ukrainy zarejestrowano cztery przypadki zatrucia po spożyciu ryby – powiadomił w niedzielę portal Ukrainska Prawda, powołując się na służby medyczne i podkreślając, że są to skutki wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.
26.06.2023

Ministerstwo: na Odrze znów mogą wystąpić złote algi

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał kolejne rekomendacje na temat możliwości wystąpienia złotych alg w Odrze, które w zeszłym roku spowodowały masowy pomór ryb i zatrucie rzeki.
20.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Nigeria. Trujące opary na tankowcu, interweniowała marynarka

Nigeryjska marynarka wojenna przyszła z pomocą załodze tankowca kotwiczącego nieopodal Lagos. Choć doniesienia są niejasne, to najprawdopodobniej kilku marynarzy zatruło się toksycznymi oparami podczas czyszczenia ładowni.
08.02.2023

Badania dowodzą, że Odra nie jest zanieczyszczona fenolem

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Szczecin pobrali próbki wody z dolnego biegu Odry i dokonali badania pod kątem obecności trujących substancji.
06.01.2023

W Basenie Górniczym Portu Gdańsk ćwiczono reagowanie na zagrożenia hybrydowe [WIDEO]

Na terenie infrastruktury portowej odbyły się ćwiczenia „EU Integrated Resolve 2022”. Przez ostatnie trzy miesiące państwa Unii Europejskiej testowała swoją gotowość i zdolność do skutecznego radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami, w tym dla zagospodarowania morskiego.
15.12.2022

Gróbarczyk: nie ma żadnych zrzutów wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły

Nie występują żadne zrzuty wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły, pracownik Nadzoru Wodnego w Toruniu był na miejscu i nie stwierdził zrzutu solanki – przekazał w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zdaniem KO, z Geotermii do Wisły trafia 19 ton solanki na godzinę.
16.11.2022

Debata KO o katastrofie ekologicznej na Odrze: nadal nie znamy wszystkich przyczyn

Nadal nieznane są wszystkie przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze; na zakwit toksycznych alg, wywołujących śnięcie ryb, miał wpływ niski stan wód i wysoka temperatura, ale przyczynić się do tego mogło też zrzucanie tzw. ścierniw pomiedziowych - mówili eksperci zaproszeni przez KO na spotkanie.
25.10.2022

Załoga zatruła się rybą, 13 marynarzy nie żyje

Zachodnie media donoszą, że 13 członków załogi masowca Wu Zhou 8 zmarło podczas rejsu. Prawdopodobną przyczyną było zatrucie rybą.
04.10.2022

Peru. Stan nadzwyczajny w regionie Loreto w Amazonii z powodu przecieku ropociągu

W regionie Loreto w peruwiańskiej części Amazonii rząd wprowadził na okres 90 dni stan nadzwyczajny z powodu wycieku 2,5 tys. baryłek ropy naftowej z Rurociągu Północnoperuwiańskiego do miejscowych rzek.
30.09.2022

Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje świadczenie w związku z sytuacją ekologicznej na rzece Odrze. W załączniku do niego zawarto m.in. kody PKD podmiotów, którym będzie przysługiwać świadczenie.
13.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Minister Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Zgodnie z regulacją na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.
27.08.2022

Wojewoda dolnośląski odwołał zakaz połowu ryb w Odrze

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski odwołał w piątek zakaz połowu ryb w Odrze. Od godz. 15 w piątek będzie można na dolnośląski odcinku rzeki wędkować, ale złowione ryby należy wypuści do rzeki.
26.08.2022

W niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego wykryto złote algi

Toksyczne złote algi wykryto w niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Zdaniem ekspertów ich stężenie jest jednak niskie, a występowanie tych glonów w zalewie nie jest niczym nadzwyczajnym - poinformował minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.
24.08.2022

W Szczecinie i na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze

W okolicach Mostu Cłowego w Szczecinie oraz w przesmyku na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze – poinformował we wtorek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Wpływ na sytuację mają głównie warunki atmosferyczne m.in. zmniejszenie temperatury, wiatr oraz opady deszczu.
23.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

W zachodniopomorskim zutylizowano 134 tony śniętych ryb, warunki w Odrze coraz lepsze

- Od początku kryzysu, tutaj w województwie zachodniopomorskim, zutylizowaliśmy 134 tony śniętych ryb, śniętych mięczaków - przekazał podczas poniedziałkowej konferencji wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
22.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

Prof. Mazur-Marzec: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymesium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała PAP prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.
22.08.2022

Niemcy. Zdjęcia satelitarne potwierdzają zakwit alg w Odrze

Z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny analizował kolor wody. Jednak związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony - pisze portal RND.
22.08.2022

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.
22.08.2022

Ekspertka: Odkrycie złotych alg nie oznacza, że Odrę zabija tylko ich trucizna

Na razie badania pozwoliły na ustalenie działania jednej grupy toksyn - ale to nie oznacza, że nie towarzyszą im jeszcze inne, o nieznanym działaniu. Szukanie tych związków i ich wariantów będzie największym wyzwaniem – powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Iwona Jasser, specjalistka od fitoplanktonu z UW.
19.08.2022

Prawdopodobieństwo skażenia ryb metylortęcią można przewidzieć

Nowa metoda badawcza pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania w danym w regionie ryb o niebezpiecznym poziomie toksycznej metylortęci - informuje pismo „Environmental Toxicology and Chemistry”.
19.08.2022

Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas nie stwierdzał - powiedziała PAP dr nauk biologicznych Marta dr Jermaczek-Sitak. O obecności alg, podejrzanych o obecność toksyn w Odrze, poinformowano w czwartek.
18.08.2022

Naukowcy z IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

Gróbarczyk: jeśli nie czynniki naturalne, to do Odry substancja dostała się z oczyszczalni

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz - poinformował w piątek przed południem szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.
12.08.2022

Niemieckie media: w Odrze pływa już tylko śmierć

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.
12.08.2022

Trwa sztab kryzysowy związany z sytuacją na Odrze

"Nasi pracownicy, po kilkudziesięciu minutach pływania, mają tę ilość wyciągniętą z wody [ryb – red.], którą wczoraj mieli po 2-3 godzinach. Widać, że rzeczywiście skala jest coraz większa” – poinformowały Wody Polskie. W Szczecinie obraduje sztab kryzysowy związany z sytuacja w Odrze.
12.08.2022

Ekspert: woda w Odrze staje się bombą biologiczną

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
12.08.2022

Państwowy Instytut Badawczy: czekamy na próbki ryb z Odry do badania, wyniki najwcześniej w niedzielę wieczorem

Cały czas czekamy na próbki ryb z Odry do badania. Jeżeli próbki dotrą do instytutu dziś do końca dnia, to pierwsze wyniki badań być może będą w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano - powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Krzysztof Niemczuk.
12.08.2022

Horała: w tym momencie nie wiemy, kto zatruł Odrę

W tym momencie nie wiemy, kto zatruł Odrę; odpowiednie służby działają na miejscu; warto poczekać na wyniki tego dochodzenia - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
12.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Niemcy. Władze zalecają unikanie kontaktu z wodą z Odry

W Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
11.08.2022

Zachodniopomorskie. Fala zanieczyszczonej Odry dotarła do województwa

Fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren Zachodniopomorskiego – poinformował PAP w czwartek WIOŚ w Szczecinie. Wojewoda zachodniopomorski powiedział, że badania wody nie wykazały anomalii, które wpływałyby na śnięcie ryb.
11.08.2022

Premier: zrobimy wszystko, aby sprawa zanieczyszczenia Odry została wyjaśniona, a winni surowo ukarani

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Zachodniopomorskie. Enterokoki i bakterie E. coli w wodzie w trzech kąpieliskach

Na dwóch kąpieliskach morskich w Sianożętach i Ustroniu Morskim obowiązuje zakaz wchodzenia do wody wydany przez sanepid w związku z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia bakterii Escherichia coli. W Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim nie można się kąpać m.in. przez enterokoki.
22.08.2021

Katastrofa ekologiczna następstwem pożaru chemikaliowca u wybrzeży Sri Lanki

Na początku ubiegłego miesiąca u wybrzeży Sri Lanki doszło do incydentu ze statkiem przewożącym chemikalia. Efektem jest katastrofa ekologiczna, z którą wyspa prawdopodobnie będzie musiała żyć przez dziesięciolecia.
14.06.2021

Koalicja Obywatelska domaga się pilnej kontroli NIK w Marynarce Wojennej

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej domagają się, aby NIK przeprowadziła kontrolę w Marynarce Wojennej RP. Chcą, by Izba sprawdziła m.in. czy informacje przekazane w anonimowym liście ws. rzekomej fatalnej sytuacji okrętu ORP Orzeł są prawdziwe.
01.06.2021

Załoga ORP Orzeł systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań

Załoga ORP Orzeł systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań, po naprawach tej jednostki przeprowadzonych w ostatnich latach. W tym czasie okręt zawsze zanurzał się w zabezpieczeniu okrętów ratowniczych - poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak.
27.05.2021

Sinice przyczyną tajemniczego masowego wymierania słoni

Sinice obecne w wodopojach Botswany, zostały uznane przez władze tego kraju za przyczynę niewyjaśnionej dotąd serii zgonów słoni. Od lipca zmarło tam 330 zwierząt.
21.09.2020

Politycy wzywają byłego kanclerza Niemiec do ustąpienia z zarządu Nord Stream 2

W odpowiedzi na zatrucie Aleksieja Nawalnego, politycy CDU i Zielonych wezwali byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów budującej gazociąg spółki Nord Stream 2 - informują niemieckie media.
07.09.2020

Rozbieżne opinie ws. Nord Stream 2

Niemieccy politycy prezentowali w czwartek rozbieżne opinie na temat tego, czy ewentualne sankcje UE wobec Rosji w związku z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego powinny dotyczyć również wstrzymanej obecnie budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.
03.09.2020

Huragan Laura zabił co najmniej 14 osób

Huragan Laura, który przeszedł w nocy z środy na czwartek nad Luizjaną i Teksasem na południu USA, kosztował życie co najmniej 14 osób - poinformowały w piątek lokalne władze i media.
29.08.2020

Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki Barycz – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.07.2020

Recepta na zdrową ziemię: czyste wody, powietrze i gleby

Ziemia cierpi na duszności i kłopoty z krążeniem. Diagnoza: zatrucie smogiem, zanieczyszczenie wód i zatrzymanie ich krążenia poprzez budowę tam. Jak ją uleczyć? Jednorazowe podanie tlenu nic nie zmieni, trzeba oczyścić powietrze, wodę i glebę oraz udrożnić krążenie.
22.06.2020

Rozładunek koncentratu cynku ze statku, który utknął w porcie

Rozpoczął się rozładunek reszty koncentratu cynku ze statku w szczecińskim porcie; straż pożarna nie stwierdziła przekroczenia norm stężenia gazu – poinformowała PAP rzeczniczka Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. "Gazeta Wyborcza" podała w czwartek, że dokerzy odmówili rozładunku, bo grozi to eksplozją.
02.01.2020

Najstarszy mężczyzna w Australii spędził ostatnie lata życia szyjąc sweterki dla pingwinów

W roku 2001 roku 438 pingwinów na Phillip Island (Australia) miało styczność z toksyczną dla nich ropą naftową. 96% z nich udało się uratować dzięki pomysłowości Victoria’s Phillip Island Penguin Foundation, która zajmuje się opieką i wychowywaniem pingwinów małych. Wszystko dzięki maleńkim sweterkom, w których szycie zaangażował się m.in. najstarszy mężczyzna w Australii.
20.12.2019

Bałtyk może łączyć. O współpracy regionu Morza Bałtyckiego w Brukseli (foto)

W ostatni wtorek, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja „Wyzwania i szanse dla regionu Morza Bałtyckiego. Program UE na rzecz inteligentnej specjalizacji po roku 2020” (ang. Smart Specialisation Strategies– 3S) . Zaproszeni przez europosła Janusza Lewandowskiego eksperci, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki zastanawiali się m.in. jak wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnej ochronie ekosystemu Bałtyku.
21.11.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

Zachodniopomorskie: Kąpielisko w Darłówku Zachodnim otwarte

Sławieński sanepid w poniedziałek dopuścił do użytkowania kąpielisko nr 6 w Darłówku Zachodnim. W pobranych ponownie próbkach wody nie stwierdzono już przekroczenia normy bakterii Escherichia coli.
22.07.2019

Sanepid zamknął jedno z kąpielisk w Darłówku Zachodnim; przyczyną bakteria E. coli

Sławieński sanepid zamknął kąpielisko nr 6 w Darłówku Zachodnim (zachodniopomorskie). W badaniu próbek wody wykryto przekroczenie dopuszczalnego stężenia w wodzie bakterii z grupy Escherichia coli.
18.07.2019

Kreml: dane o wypadku, w którym zginęli marynarze, są tajemnicą państwową

Część danych o pożarze, w którym zginęło 14 marynarzy jednostki głębinowej, stanowi tajemnicę państwową; nie będą one podane do wiadomości publicznej - poinformował w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie ujawnił, na jakiej jednostce doszło do katastrofy.
03.07.2019

NIK skontroluje działalność służb zajmujących się niebezpiecznymi substancjami zalegającymi w Bałtyku

W kwietniu NIK rozpocznie kontrolę służb monitorujących zagrożenia ekologiczne w Batyku. Związane są one z paliwami w zatopionych wrakach i bronią chemiczną z drugiej wojny światowej - poinformowała izba w poniedziałek na swojej stronie internetowej.
01.04.2019

300 ton śniętych ryb, 600 martwych żółwi, 100 manatów i 22 delfiny - czerwona fala na Florydzie

Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa: "Niekontrolowany rozrost glonów paraliżuje zachodnie wybrzeże amerykańskiego stanu Floryda. Tak zwany czerwony przypływ powoduje masowe śnięcie ryb i stanowi zagrożenie dla turystów". Rick Scott, gubernator Florydy, zdecydował się na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego aż w siedmiu gminach a naukowcy dodają, że nie są w stanie przewidzieć kiedy sytuacja się poprawi.
16.08.2018

Kąpielisko w Ustroniu Morskim otwarte; nie ma już przekroczenia normy bakterii E. coli

Trzy dni po zamknięciu jednego z kąpielisk w Ustroniu Morskim, kołobrzeski sanepid w niedzielę dopuścił je do użytkowania. W pobranych ponownie próbkach wody nie było już przekroczenia normy bakterii Escherichia coli.
12.08.2018

Sanepid zamknął jedno z kąpielisk w Ustroniu Morskim; przyczyną bakteria E. coli

Kołobrzeski sanepid zamknął jedno z trzech kąpielisk w Ustroniu Morskim. W badaniu próbek wody wykryto przekroczenie bakterii Escherichia coli.
10.08.2018

Zaczyna brakować ryb

Rośnie globalne spożycie ryb. Już teraz przeciętny człowiek konsumuje ponad 20 kg ryb rocznie. Coraz większy popyt na ryby nie pozostaje bez wpływu na cały ekosystem. Co trzecie stado ryb jest już przeławiane. Najgorzej wygląda sytuacja na Morzu Śródziemnym i Czarnym, ale problem nie omija także Bałtyku. W bardzo złym stanie jest populacja dorsza i łososia bałtyckiego. Eksperci podkreślają, że należy kupować ryby tylko ze zrównoważonych połowów, żeby kolejne pokolenia mogły się cieszyć ich smakiem.
21.07.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania (foto, wideo)

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

PK: akt oskarżenia w sprawie zatrucia rzeki Warty

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zakończyła postępowanie w sprawie zatrucia rzeki Warty skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko Piotrowi M.
10.05.2018

Akt oskarżenia w sprawie zatrucia Warty w 2015 roku

Osiem lat więzienia grozi Piotrowi M., oskarżonemu w sprawie o zatrucie Warty w Poznaniu w październiku 2015 roku. Wskutek wpuszczenia do rzeki trującej substancji zginęły tony ryb.
09.05.2018

Szokujące odkrycie u wybrzeży Hiszpanii. 29 kilogramów śmieci w żołądku martwego kaszalota (wideo)

Plastikowe torby, kawałki lin i sieci, a nawet kanister. Łącznie 29 kilogramów śmieci znaleziono w żołądku martwego kaszalota w Cabo de Palos w Hiszpanii. Jak wykazały badania, zwierzę strasznie cierpiało.
10.04.2018

Komunikat ws. śniętych ryb znalezionych w podwarszawskiej części Wisły

W związku z doniesieniami medialnymi na temat znalezienia śniętych ryb w Wiśle w okolicy wsi Gassy (powiat piaseczyński) pod Warszawą, informujemy, że sprawa ta jest znana Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ryby usnęły z przyczyn naturalnych. Podobne zdarzenia w tym miejscu Wisły były zauważane również w przeszłości. Zdarzenie to jest naturalnym następstwem występowania bardzo niskich temperatur i nie ma związku z żadnymi działaniami osób trzecich.
07.03.2018

Zima nie odpuszcza! Foki rodem z krainy lodu

Niskie temperatury nie rozpieszczają nie tylko ludzi. Zwierzęta rownież odczuwają skutki gwałtownego powrotu zimy. Udowodniło to między innymi helskie fokarium umieszczając zdjęcia foki Ani z lodowymi wąsami. Wpis szybko stał się hitem internetu.
01.03.2018

Koszmar zamiast wycieczki życia

Ponad 300 pasażerów zachorowało podczas ubiegłotygodniowego rejsu statkiem Independence of the Seas, należącego do Royal Caribbean. To już drugie zatrucie na pokładzie armatora w ciągu zaledwie miesiąca.
18.12.2017

Naukowcy tworzą „słownik” reakcji małży, by lepiej chronić wodę

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tworzą „słownik” reakcji małży wykorzystywanych przy kontroli jakości wody w wodociągach. Chcą wdrożyć mięczaki do szybkiej detekcji trucizn w wodach powierzchniowych - także w razie ataku terrorystycznego.
15.04.2017

Sąd oddalił pozew Indian o zawieszenie dekretów Trumpa ws. ropociągów w USA

Sędzia Federalny oddalił w poniedziałek pozew plemion indiańskich domagających się wstrzymania budowy rurociągu Dakota Access Pipeline wznowionej na podstawie dekretu prezydenta Trumpa ze stycznia. Do uruchomienia rurociągu brakuje odcinka o długości 335 m.
14.02.2017

Będzie zgoda na przyspieszenie budowy kontrowersyjnego ropociągu w USA

Agencja federalna USACE (Korpus Inżynieryjny Armii USA) zapowiedziała we wtorek, że wyda zgodę na przyspieszenie budowy ostatniego, dwukilometrowego odcinka kontrowersyjnego rurociągu Dakota Access Pipeline. Ma nim płynąć ropa z Dakoty Północnej do Illinois.
08.02.2017

Co naprawdę stało się na Nefrycie? Jest oficjalny raport

Państwowa Komisja Badań Wypadków Morskich opublikowała raport w sprawie wypadku na statku Nefryt, należącym do szczecińskiego armatora Euroafrica. Przyczyną śmierci dwóch marynarzy było zatrucie środkiem chemicznym używanym do fumigacji (zwalczanie szkodników za pomocą gazowania) ładunku zawierającym wodorotlenek fosforu PH3.
28.09.2016

Przyczyną śmierci marynarzy ze statku Nefryt zatrucie środkiem chemicznym - jest raport

Państwowa Komisja Badań Wypadków Morskich opublikowała uchwałę w sprawie poważnego wypadku morskiego na statku Nefryt, należącym do szczecińskiego armatora Euroafrica. Z ustaleń komisji wynika, że przyczyną śmierci dwóch marynarzy było zatrucie środkiem chemicznym używanym do fumigacji ładunku zawierającym wodorotlenek fosforu PH3.
17.08.2016

Rybacy z Kołobrzegu zatruli się siarkowodorem

Aż 8 rybaków z jednego, z kołobrzeskich kutrów, zatruło się siarkowodorem. Wszyscy trafili do szpitala. W przypadku trzech poszkodowanych zatrucie było tak silne, że stracili na chwilę świadomość. Na szczęście nikomu z nich nie zagraża już niebezpieczeństwo.
22.07.2016

Co się stało na statku Nefryt? Dwie hipotezy i przesłuchanie załogi

Śledztwo w sprawie zatrucia na statku należącego do lini Euroafrica nabiera tempa. Prokurator planuje przesłuchanie siedmiu członków załogi Nefryta.
08.10.2015

Trzy osoby zginęły wskutek zatrucia gazem na statku

Do tragedii doszło u wybrzeży Malezji. Podczas pracy w zamkniętej części statku pięciu członków załogi zatruło się trującym gazem. Trzech z nich zmarło, dwóch jest w stanie krytycznym.
15.07.2015

„Morski” projekt trójmiejskiej firmy nagrodzony podczas konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2015”.

W czwartek 18.06 w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie zostały wręczone statuety laureatom „Konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2015”.
22.06.2015

Rodzina marynarza, który zmarł w ładowni czeka na wyjaśnienia

Rodzina marynarza, który w zeszłym tygodniu zmarł na statku Corina żąda, aby prokuratura zbadała sprawę.
05.05.2015

Zatrucie na polskim statku. Jedna osoba nie żyje, trzy w stanie ciężkim

Na polskim statku Corina doszło do zatrucia gazem. Informacje potwierdziło polskie MSZ.
29.04.2015

Zagadka Scandinavian Star

Norweska policja w piątek zaleciła ponowne otworzenie dochodzenia z 1990 roku w sprawie pożaru na promie Scandinavian Star.
17.06.2014

SafeTech Atmosfera na pokładzie Kapitan Poinc - prezentacja GospodarkaMorska.TV

3 grudnia 2013 roku w Gdyni został oddany do użytku autorski projekt modernizacji systemu detekcji gazów niebezpiecznych SafeTech Atmosfera, który w nowatorski sposób umożliwi realizowanie postanowień konwencji o ochronie środowiska naturalnego.
04.12.2013

Gazociąg zagraża całemu Bałtykowi

Z kpt. ż.w. Waldemarem Jaworowskim, prezesem Stowarzyszenia "Ruch dla Wybrzeża", rozmawia Krzysztof Losz
15.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.