• <

Zachodniopomorskie. Enterokoki i bakterie E. coli w wodzie w trzech kąpieliskach

jm

22.08.2021 14:43
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zachodniopomorskie. Enterokoki i bakterie E. coli w wodzie w trzech kąpieliskach

Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie. Enterokoki i bakterie E. coli w wodzie w trzech kąpieliskach - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Na dwóch kąpieliskach morskich w Sianożętach i Ustroniu Morskim obowiązuje zakaz wchodzenia do wody wydany przez sanepid w związku z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia bakterii Escherichia coli. W Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim nie można się kąpać m.in. przez enterokoki.

Z informacji zamieszczonych przez Główny Inspektorat Sanitarny w Serwisie Kąpieliskowym wynika, że w dwóch kąpieliskach morskich "Neptun" w Sianożętach i "Centralna" w Ustroniu Morskim oraz w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim nie można wchodzić do wody ze względu na przekroczenia parametrów mikrobiologicznych.

Badania próbek wody z morskich kąpielisk wykazały przekroczenie dopuszczalnego stężenia bakterii z grupy E. coli. Natomiast w Stepnicy nie można korzystać z kąpieli przez enterokoki. Doszło tam także do rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego.

Dla kąpieliska w Stepnicy to już kolejny zakaz wchodzenia do wody wydany przez sanepid. Ten zamknął je także 12 sierpnia, wówczas na jeden dzień, ze względu na zakwit sinic.

Enterokoki, podobnie jak bakterie E. coli, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran. Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych. Natomiast w wodzie zawierającej makroalgi mogą rozwijać się bakterie powodujące m.in. podrażnienia skóry.


Źródło: PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.