• <

Wynik wyszukiwania - "bakterie" - Wiadomości

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".
10.12.2023

Przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku

74-letni mężczyzna przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku; zakaził się niebezpieczną bakterią - poinformował urząd zdrowia i spraw społecznych (LAGuS) kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech.
21.09.2023

Pomorskie. Trzy kąpieliska zamknięte z powodu zakwitu sinic

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w poniedziałek w południe, że woda na trzech kąpieliskach nad pomorskimi jeziorami jest nieprzydatna do kąpieli. Na pozostałych kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami nie stwierdzono zakwitu sinic.
14.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Pomorskie. Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach

W czwartek w południe we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim woda nadawała się do kąpieli - nie stwierdzono zakwitów sinic.
27.07.2023

Woda zdatna do kąpieli w kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami

Woda we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim nadaje się do kąpieli - sanepid w poniedziałek w południe nie stwierdził zakwitu sinic.
24.07.2023

Pomorskie: Woda zdatna do kąpieli w kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami

W czwartek w południe woda we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
20.07.2023

Pomorskie. Woda zdatna do kąpieli w kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami

W poniedziałek woda we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim nadaje się do kąpieli - sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
17.07.2023

Wszystkie kąpieliska otwarte

We wszystkich kąpieliskach w woj. pomorskim nie ma sinic i woda nadaje się do kąpieli - poinformował w sobotę sanepid.
15.07.2023

Przez sinice zamknięto 12 trójmiejskich kąpielisk w woj. pomorskim

W poniedziałek zamknięto 12 kąpielisk w woj. pomorskim z powodu zakwitu sinic. Są to kąpieliska w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Otwarto kąpieliska w powiecie nowodworskim: Jantar, Stegna II oraz Kąty Rybackie.
10.07.2023

Pomorskie. Wróciły sinice

W niedzielę zostało zamkniętych sześć kąpielisk w woj. pomorskim z powodu zakwitu sinic. Są to trzy kąpieliska w Gdyni i trzy w powiecie nowodworskim.
09.07.2023

Pomorskie kąpieliska bez sinic

W sobotę w południu woda we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim nadawała się do kąpieli - nie stwierdzono zakwitów sinic.
08.07.2023

Ciepłolubne bakterie morskie mogą pomóc w usuwaniu azbestu

Lubiące wysokie temperatury bakterie mogą pomóc w unieszkodliwianiu rakotwórczego azbestu – informuje pismo “Applied and Environmental Microbiology".
20.05.2023

Siatka na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą ma zapobiec przepływowi ryb

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zdecydował o instalacji siatki na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą. To rozwiązanie tymczasowe, które ma zapobiec wpływaniu ryb do zbiornika, gdzie zaobserwowano istnienie złotej algi – poinformował we wtorek wojewoda.
09.05.2023

Naukowcy odkryli probiotyk dla koralowców

Nowo odkryty probiotyk może chronić karaibskie koralowce zagrożone śmiertelną, wyniszczającą chorobą – informuje pismo „Communications Biology”.
10.04.2023

Mikroplastik zaburza produkcję energii u małych organizmów wodnych

Cząstki mikroplastiku ograniczają fotosyntezę u mikroskopijnych stworzeń wodnych. Robią to, zaburzając symbiozę między glonami i bakteriami.
26.03.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
08.03.2023

Zestresowane łososie chorują częściej

Naukowcy Uniwersytetu Stanu Iowa zaproponowali nową teorię, która ma wyjaśnić, dlaczego łososie hodowane na norweskich farmach rybnych są tak bardzo podatne na rozmaite infekcje.
20.12.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim - podano w środę na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS. Przez ponad dwa tygodnie pozostawało ono zamknięte z powodu zakwitu sinic. Nadal nieczynne jest kąpielisko w Trzebieży.
03.08.2022

Pomorskie. Na jednym kąpielisku woda jest niezdatna do kąpieli

W poniedziałek woda nie nadaje się do kąpieli jedynie na jednym kąpielisku w Pomorskiem nad jeziorem Lubowidzkim w Lubowidzu. Na pozostałych kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami nie stwierdzono zakwitu sinic.
25.07.2022

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami w Pomorskiem

We wtorek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.
05.07.2022

Pomorskie. Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W niedzielę w południe na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.
03.07.2022

Polscy badacze zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać stężenia nadchloranów wyższe niż na Marsie

Badacze z Poznania zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać w stężeniach nadchloranów porównywalnych, a nawet wyższych niż te notowane na Marsie. Dotychczas te związki chemiczne uważano za jedną z ważniejszych przeszkód dla przetrwania życia w regolicie pokrywającym Czerwoną Planetę.
25.02.2022

Lodołamacz Akademik Fiodorow wiezie polarników na Antarktykę

Niecałe 600 km dzieli polskich polarników na statku Akademik Fiodorow od Przylądka Dobrej Nadziei. Podróż do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A. B. Dobrowolskiego rozpoczęli 20 dni temu, a potrwa około dwóch miesięcy.
30.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Zachodniopomorskie. Enterokoki i bakterie E. coli w wodzie w trzech kąpieliskach

Na dwóch kąpieliskach morskich w Sianożętach i Ustroniu Morskim obowiązuje zakaz wchodzenia do wody wydany przez sanepid w związku z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia bakterii Escherichia coli. W Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim nie można się kąpać m.in. przez enterokoki.
22.08.2021

Francja. Władze Paryża chcą kąpielisk nad Sekwaną

Władze stolicy Francji obiecują udostępnić Sekwanę dla kąpiących się już w 2025 roku. Pływacy mają w niej rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Paryżanie są jednak pełni wątpliwości czy uda się zrealizować te plany, ponieważ rzeka jest wciąż zanieczyszczona.
26.07.2021

Wody balastowe a ekologia w polskim systemie prawnym

W związku z narastający problemem związanym z zanieczyszczaniem wód morskich, które w znacznej mierze spowodowane jest wodami balastowymi i nie tylko przyjęte zostały konwencje takie jak: Konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (dalej: konwencja BWM), Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (dalej: konwencja MARPOL), Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (dalej: konwencja Helsińska 1992).
09.04.2021

ZMPSiŚ niestrudzony w walce z pandemią

Przyłóżkowy aparat RTG z dekoderem oraz centrala do kardiomonitorów trafią do dwóch szpitali – w Szczecinie i Koszalinie - dzięki darowiźnie w wysokości prawie 326 tys. złotych przekazanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na walkę z koronawirusem.
01.04.2021

UE i Holandia wspólnie z Damen walczą z inwazyjnymi gatunkami w wodach balastowych

Climate Investor Two zatwierdził inwestycję o wartości 24,5 miliona euro w celu wsparcia dzierżawy przenośnego rozwiązania do uzdatniania wody balastowej firmy Damen InvaSave dla klientów w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.
11.03.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
04.02.2021

Technologia bakteriofagowa wkracza do sektora akwakultury

Proteon Pharmaceuticals, polska firma biotechnologiczna i lider technologii bakteriofagowej w dodatkach paszowych dla zwierząt hodowlanych i akwakultury ogłosiła nawiązanie strategicznego partnerstwa z firmą Skretting. Celem współpracy jest dostarczanie rozwiązań pozwalających sprostać wyzwaniom zdrowotnym w branży akwakultury. Wykorzystując technologię bakteriofagową opracowaną przez Proteon, firmy będą wspólnie tworzyć produkty wspierające hodowców ryb i krewetek w ramach holistycznej strategii zdrowotnej.
27.01.2021

Mikroorganizmy pomogą lepiej rozkładać leki w środowisku

Obecność pozostałości leków w wodach powierzchniowych to już problem całej UE. Niektóre z nich są wykrywane nawet w wodzie pitnej. Naukowcy pracują nad zwiększeniem efektywności ich biologicznego rozkładu przez konkretne szczepy mikroorganizmów.
24.01.2021

Mechanizm biologiczny pozwoli chronić materiały przed bakteriami wodnymi

Jedna z substancji wydzielanych przez glony "odstrasza" patogenne bakterie, które osadzają się na powierzchniach w środowiskach wodnych, np. piankach nurków. Mechanizm biologiczny odkryty na UW może przyczynić się do powstania preparatu zabezpieczającego takie materiały.
21.01.2021

Skutki ocieplenia klimatu: coraz więcej toksycznych alg

Ocieplenie klimatu stymuluje rozwój toksycznych okrzemków w wodach zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – informuje pismo „Frontiers in Climate”.
18.01.2021

Mikroplastik wszechobecny w wodach wokół Japonii

Nowe metody badawcze pozwoliły na zidentyfikowanie powszechnego występowania mikroplastiku w wodach oceanicznych wokół Japonii – poinformowali naukowcy na łamach pisma „Science of the Total Environment”.
30.12.2020

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

Fala oceanicznych upałów wywołała toksyczne zakwity glonów

Rybacy, pływacy i miłośnicy owoców morza mogą już znać niebezpieczeństwa związane z „czerwonymi przypływami”, ale ostatnie badanie w Frontiers in Climate pokazuje, że zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość występowania jednego rodzaju silnie toksycznych glonów u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Algi te wytwarzają neurotoksynę - zwaną kwasem domoikowym - która powoduje poważne i potencjalnie śmiertelne objawy neurologiczne i trawienne. To zagrożenie dla dzikich zwierząt morskich i ludzi ogranicza zbiory skorupiaków w
14.12.2020

ZMPSiŚ z wyróżnieniem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał wyróżnienie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. To przyznała Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zrzeszająca przedsiębiorców Pomorza Zachodniego.
11.12.2020

W poszukiwaniu bakteriocyn zamieszkujących Morze Marmara

Bakteriocyny to naturalna broń bakterii przeciwko innym bakteriom - właśnie takich nowych związków poszukują badacze w Morzu Marmara, nad którym leży m.in. Stambuł. Według nich mogą one w przyszłości okazać się alternatywą dla antybiotyków.
07.12.2020

Nanocząstki mają zły wpływ na fitoplantkon

Nanosrebro, ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, wykorzystywane jest w szeregu produktów – od ubrania po kosmetyki. Okazuje się jednak, że jego duże ilości zaburzają metabolizm alg, które są kluczowe dla dynamiki wodnych sieci pokarmowych.
04.12.2020

Zagrożone wyginięciem wieloryby pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Największe zwierzęta w oceanie odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu funkcjonowania naszej planety, ale pozostają zagrożone przez szereg wpływów człowieka
20.11.2020

W portach Szczecin i Świnoujście wciąż rosną przeładunki

Zgodnie z danymi w zespole portów Szczecin-Świnoujście w październiku br. przeładowano o osiem i pół procent więcej towarów aniżeli w tym samym miesiącu ub. roku.
16.11.2020

ZMPSiŚ kolejny raz sfinansuje zakup sprzętu walczącego z koronawirusem

Ponad 150 tysięcy złotych dostanie Szpital Wojewódzki przy Arkońskiej w Szczecinie od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
03.11.2020

Mikroby do walki z wyciekami ropy w oceanach: indyjscy naukowcy opracowują nową technologię

Badanie wykazało, że degradację ropy naftowej można osiągnąć przy użyciu niedrogich nietoksycznych pozostałości rolniczych.
16.10.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC w swoim nowym raporcie wymienia Zatokę Gdańską jako jeden z nadbałtyckich regionów ze sprzyjającymi dla rozwoju przecinkowców warunkami. W najbliższym czasie ich liczba w gdańskich kąpieliskach może się zwiększyć. Odpowiada za to m.in. rosnąca temperatura wody.
13.08.2020

Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach

Naukowcy z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego (SFU) stworzyli specjalny sorbent do oczyszczania ścieków. Służba prasowa uczelni wyższej wyjaśniła, że nowy sorbent bazuje na żywych bakteriach i wyklucza przedostawanie się ścieków do naturalnych zbiorników wodnych.
11.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Namnażające się w wodzie sinice mogą zepsuć urlop?

Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego w niedzielę rano, 9 sierpnia, zamknięte były w Trójmieście m.in. trzy gdańskie kąpieliska: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo i Stogi. Powodem były namnażające się w wodzie sinice. Ale sytuacja jest dynamiczna. Późnym popołudniem można było znów pływać na Stogach. Co wiemy o sinicach i gdzie szukać informacji na temat zamkniętych plaż?
10.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach

Do końca tygodnia jednostka gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów będzie badać Bałtyk Południowy, korzystając m.in. z echosond, sonaru czy pojazdu podwodnego. ORP „Heweliusz” zbiera w ten sposób dane, które pozwolą zaktualizować morskie mapy i zapewnić bezpieczną nawigację.
23.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Zachodniopomorskie: Z powodu sinic zamknięte kąpielisko w Trzebieży

Kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic - podaje Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
20.07.2020

Białe flagi na plażach w Gdyni

Plażowicze – można się kąpać! Na kąpieliskach Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz Gdynia Orłowo wywieszone zostały białe flagi.
30.06.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku!

Przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie pojawiają się ostatnio w Bałtyku. Na ich obecność wpływa wzrastająca temperatura wody. Mogą wywołać groźne stany zapalne, zatrucia pokarmowe, a w skrajnym przypadku nawet śmierć
22.06.2020

Pojawienie się koronawirusa przyspieszy automatyzację rynku pracy

Pandemia koronawirusa położyła się cieniem na globalnej gospodarce. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, konieczne było ograniczenie pracy w części zakładów przemysłowych oraz zamknięcie linii produkcyjnych. Ubocznym efektem restrykcji pandemicznych będzie wzrost zainteresowania technologiami z branży automatyzacji, w tym robotami wyspecjalizowanymi w wykonywaniu zadań zlecanych do niedawna fizycznym pracownikom.
22.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

CNN: wskutek koronawirusa rośnie produkcja plastików jednorazowego użytku

Epidemia koronawirusa drastycznie zwiększyła popyt na środki ochrony osobistej, jak jednorazowe kombinezony chirurgiczne, maski, rękawiczki ochronne, a także na worki na zwłoki. To oznacza rosnący problem z ich utylizacją - zauważa w poniedziałek stacja CNN.
05.05.2020

Koronawirus jako siła wyższa dla marynarzy- rosnąca niepewność

W chwili obecnej świat został pochłonięty tematyką koronawirusa COVID-19. Szybko rozprzestrzeniający się wirus, zbierający swoje rezultaty rządzi się swoimi prawami, tym samym ograniczając podstawowe prawa jednostek. Nie tylko osoby przebywające na lądzie są narażone na potencjalne zakażenie wirusem, ale również świat morski. Czy świat ten nie jest nawet bardziej zdominowany przez nowego wirusa niż osoby przebywające na lądzie?
20.03.2020

Do środowiska naturalnego trafia coraz więcej leków. To ogromne zagrożenie dla ryb

Do środowiska naturalnego, także w Polsce, trafia coraz więcej leków. Szkodzą one żywym organizmom i choć ludzie na razie są bezpieczni, to nie zawsze musi tak być - mówi w rozmowie z PAP prof. Piotr Stepnowski, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego i prorektor tej uczelni.
20.11.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

Ratusz: twierdzenia radnych PiS ws. awarii kolektorów to insynuacje

Twierdzenia radnych PiS, według których do awarii obu kolektorów mogło dojść jednego dnia, to insynuacje - oświadczył we wtorek rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa. Potwierdził także, że od grudnia nieczynna jest spalarnia osadu ściekowego, a za jego utylizację odpowiada zewnętrzna firma.
17.09.2019

Radni PiS: do awarii obu kolektorów Czajki mogło dojść tego samego dnia

Po pęknięciu głównego kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka", kolektor awaryjny pękł najprawdopodobniej w tym samym momencie, nie 24 godziny później – podkreślił radny PiS Filip Frąckowiak, kierując do miasta pytania związane z awarią. Radni PiS pytają też o nieczynną spalarnię ścieków.
17.09.2019

Ozonowanie ścieków wpływających do Wisły kosztuje 25 złotych za godzinę

Płacimy tylko za prąd, więc produkcja wody wysoko ozonowanej kosztuje 25 złotych na godzinę na wszystkie urządzenia - powiedział PAP dr inż. Robert Muszański, który odpowiada za metodę ozonowania ścieków po awarii w oczyszczalni "Czajka".
05.09.2019

Trzaskowski: Problemy w czasie budowy możliwą przyczyną awarii kolektora

Problemy przy budowie mogły być przyczyną rozszczepienia kolektora, przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W czasie budowy tego rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów - podał.
03.09.2019

GIOŚ: Mamy bieżący monitoring operacyjny Wisły poniżej zrzutu ścieków aż do Gdańska

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko poinformował, że Inspekcja założyła i ma na bieżąco dane z operacyjnego monitoringu Wisły od Warszawy aż do Gdańska. Obecnie do rzeki trafia 260 tys. m sześc. ścieków na dobę, ale ta liczba powiększy się - podał.
29.08.2019

Ekolog: Ścieki w Wiśle są znacznie większym zagrożeniem dla środowiska niż dla człowieka

Ścieki wpadające do Wisły po awarii kolektorów w stolicy stanowią około 1 proc. przepływu wód; to nie jest wielkie zagrożenie dla człowieka, ale znaczne dla środowiska – powiedział PAP dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
29.08.2019

Ekspertka o zrzucie ścieków do Wisły: To potencjalne zagrożenie epidemiologiczne

Kontakt z wodą może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, szczególnie ze względu na wysoką temperaturę powietrza i niski poziom rzeki - powiedziała PAP biolog dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska. Do Wisły w Warszawie ścieki trafiają w wyniku awarii kolektora oczyszczalni ścieków.
28.08.2019

Kobieta zmarła na infekcję bakteryjną po kąpieli w Bałtyku

Niemieckie władze potwierdziły w czwartek podaną wcześniej przez media wiadomość o zgonie kobiety, która zapadła na infekcję bakteryjną po zarażeniu się w trakcie kąpieli w Bałtyku przecinkowcami szczepu Vibrio vulnificus.
09.08.2019

Nad Bałtykiem nieczynne tylko jedno kąpielisko – w Darłówku

W piątek po południu czynne są wszystkie, poza jednym, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w Darłówku (Zachodniopomorskie). Powodem jest wykrycie w wodzie podwyższonego poziomu bakterii.
03.08.2019

Nieczynne tylko dwa nadbałtyckie kąpieliska – w Rewie i Darłówku

W piątek rano czynne są wszystkie, poza dwoma, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Z powodu sinic kąpiel zakazana jest w Rewie (Pomorskie) od strony Zatoki Puckiej. W Darłówku (Zachodniopomorskie) powodem zakazu jest wykrycie w wodzie nadmiaru bakterii.
02.08.2019

Zachodniopomorskie: Kąpielisko w Darłówku Zachodnim otwarte

Sławieński sanepid w poniedziałek dopuścił do użytkowania kąpielisko nr 6 w Darłówku Zachodnim. W pobranych ponownie próbkach wody nie stwierdzono już przekroczenia normy bakterii Escherichia coli.
22.07.2019

Zachodniopomorskie: Kąpieliska w Stepnicy i Gryficach zamknięte z powodu zakwitu sinic

Sinice pojawiły się na dwóch kąpieliskach w Zachodniopomorskiem: w Stepnicy i w Gryficach. Jak informuje serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w obu miejscach obowiązuje zakaz kąpieli.
18.07.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem wolne od sinic

Wiejący nad Pomorzem wiatr i ruch wody w Bałtyku przemieściły we wtorek zakwity sinic ze strefy przybrzeżnej. Pozwoliło to na otwarcie we wtorek rano pięciu, nieczynnych od poniedziałku, kąpielisk położonych w Gdańsku i Gdyni nad Zatoką Gdańską.
16.07.2019

Pięć kąpielisk nad Zatoką Gdańską zamkniętych z powodu sinic

Po tym jak w przybrzeżnych wodach pojawiły się sinice, we wtorek zamkniętych jest pięć kąpielisk położonych nad Zatoką Gdańską. Sanepid podkreśla, że sytuacja jest zmienna: w bardzo krótkim czasie kąpieliska mogą zostać otwarte, a inne mogą być zamykane.
16.07.2019

Fala wezbraniowa na Wiśle uchodzi do Zatoki Gdańskiej. Zobacz zdjęcie satelitarne

Po intensywnych opadach deszczu na południu Polski i ok. 10-dniowej wędrówce po Wiśle, 2 czerwca fala wezbraniowa dotarła do Zatoki Gdańskiej. Moment ten uchwyciła seria satelitów Sentinel należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej, które systematycznie obrazują powierzchnię Ziemi. Widok nie napawa optymizmem.
06.06.2019

Od przyszłego roku ruszają wycieczki do wraku Titanica. Oszałamiająca cena

Wrak Titanica dostępny dla turystów. Podwodne wycieczki latem przyszłego roku organizować będzie amerykańska firma OceanGate. Nie będzie to jednak tania rozrywka. Cena biletu dla jednej osoby to 105 tys. 129 dolarów, czyli, po uwzględnieniu inflacji, równowartość biletu pierwszej klasy na rejs popularnym liniowcem.
20.12.2018

Morskie smoki istnieją naprawdę

Smoki istnieją nie tylko w powieściach i legendach. Morskie smoki, czyli ryjkogłowe to miniaturowe bezkręgowce, mające nie więcej niż 1 mm. Od milionów lat żyją niemal na całym świecie i każdy mógł je spotkać, chodząc po piaszczystej plaży czy morskim dnie. Polska badaczka opisała ostatnio osiem nowych dla nauki gatunków.
27.11.2018

WWF: Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Krzysztof Kowalski został zwycięzcą międzynarodowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego - poinformowali ekolodzy z WWF. Został on wyróżniony za wdrożenie w swoim gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych środowisku morskiemu i zrównoważonemu rolnictwu.
24.10.2018

Tokio: Organizatorzy i lokalne władze walczą o czystość akwenów

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i lokalne władze walczą różnymi sposobami o poprawę czystości Zatoki Tokijskiej, gdzie odbędą się zawody triathlonowe i pływacki maraton. Jedną z nich jest zasiedlenie wód przez ostrygi, które filtrują wodę.
07.09.2018

Zakwity sinic efektem przeżyźnienia Bałtyku

Kąpieliska nadbałtyckie znowu są otwarte dla plażowiczów. Pozostaje pytanie: na jak długo? Utrzymywanie się wysokiej temperatury wody przyczynia się do powstawania zakwitów sinic i glonów. Czy kolejna fala upałów spowoduje ponowne wywieszenie czerwonych flag na polskim wybrzeżu?
16.08.2018

Nowi mieszkańcy Akwarium Gdyńskiego

Rekin epoletowy, arotron cytrynowy, krab pająkowy i langusta – to nowi lokatorzy Akwarium Gdyńskiego. W naszym mieście są od kilku tygodni. Zwierzęta można podziwiać w salach dedykowanych wodnym stworzeniom oraz rafie koralowej, które znajdują się na pierwszym piętrze budynku.
08.08.2018

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Kąpieliska morskie na Pomorzu Zachodnim wolne od sinic

W piątek przed południem wszystkie kąpieliska morskie na Pomorzu Zachodnim były wolne od sinic. Turyści mogą się już kąpać w morzu. Sanepid przypomina jednak, aby stosować się do zakazów i śledzić informacje o ewentualnych zanieczyszczeniach wody.
27.07.2018

Oceanograf: sinice bywają toksyczne, ale nie są dla ludzi jednoznacznie złymi organizmami

W czasie intensywnego namnażania niektóre gatunki sinic produkują szkodliwe dla człowieka i zwierząt toksyny. Jednak nie są one jednoznacznie złymi organizmami: produkują tlen, a naukowcy liczą, że izolowane z nich substancje przydadzą się w leczeniu chorób cywilizacyjnych - mówi oceanograf.
26.07.2018

Zachodniopomorskie: Kilka nadmorskich kąpielisk zamkniętych z powodu sinic

Kilka nadmorskich kąpielisk w Zachodniopomorskiem jest w czwartek zamkniętych z powodu występowania sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. na plażach w Kołobrzegu i Międzyzdrojach.
26.07.2018

Sinice w Zatoce Gdańskiej. Na Wyspie Sobieszewskiej już lepiej

Jak co roku o tej porze w wodach Zatoki Gdańskiej kwitną sinice. W tym roku, ze względu na wyjątkowo ciepłe i długie lato, sytuacja może trwać dłużej niż zwykle. Wprawdzie są już informacje, że na kilku kąpieliskach stan wody wraca do normy, warto jednak zachować ostrożność i śledzić komunikaty Sanepidu na bieżąco.
25.07.2018

Sinice w Bałtyku.Sanepid zamknął już 20 kąpielisk

Sanepid zamknął już 20 kąpielisk nad Bałtykiem ze względu na zakwit sinic. Niedostępne dla plażowiczów są kąpieliska w Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Karwii (wejście nr 43 i 45), Ostrowie, Jastrzębiej Górze (wejście nr 22, 23, 25), Chłapowie (wejście nr 12 i 13), Władysławowie (wejście nr 3, 4, 6, 9, 10), Chałupach (wejście nr 22) oraz Jastarni (“Ogrodowa”, “ Nadmorska - Plażowa, “Zdrojowa”, “Leśna”). Kąpiel w wodzie, w której występują sinice, może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowe
22.07.2018

Sinice ponownie zakwitły w Bałtyku

Z powodu zakwitu sinic kąpielisko w Gdyni Redłowo zostało zamknięte dla turystów i mieszkańców okolic. Spowodowane jest to zakwitem sinic, które stanowią zagrożenie dla ludzi, a także środowiska morskiego. Problem ten pojawia się na polskim wybrzeżu, prawie każdego roku podczas wakacji. Spowodowane jest to przeżyźnieniem wód związkami azotu i fosforu (tzw. eutrofizacja) i utrzymywaniem się wysokiej temperatury wody.
13.07.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby

Problem wpływu amunicji chemicznej na ekosystem Morza Bałtyckiego, na choroby ryb a nawet na zagrożenie zdrowia konsumentów tych ryb co pewien czas powraca na łamy mediów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele alarmistycznych doniesień, przewidujących katastrofę ekologiczną z powodu korodujących beczek i amunicji zawierającej gazy bojowe, zatopionych po II Wojnie Światowej. Wyciekający z nich iperyt i inne środki toksyczne miałyby powodować masowe owrzodzenia u dorszy i zanieczyszczenia ryb zagrażające ludziom, którzy je jedzą. Bu
04.04.2018

Naukowcy PAN pracują nad wyhodowaniem bardziej odpornych karpi

Wyhodowanie karpi bardziej odpornych na choroby wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze to cel projektów naukowych realizowanych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu na Śląsku. Wyniki ich pracy mają być znane za ok. pół roku.
28.12.2017

Alfa Laval PureBallast® dla statków PŻM

W połowie czerwca przedstwiciele Alfa Laval PureBallast® podpisali w Szczecinie umowę z Polską Żeglugą Morską na dostawy systemów do uzdatniania wód balastowych. Osiem systemów Alfa Laval zostanie zainstalowanych w przyszłym roku podczas dokowań i odnowień świadectw klasyfikacyjnych statków.
04.07.2017

Zidentyfikowano potwora z indonezyjskiej plaży (wideo)

Gigant z indonezyjskiej plaży zidentyfikowany. Tydzień temu ocean wyrzucił na wyspę Seram olbrzymie zwłoki martwego zwierzęcia. Rozgorzała dyskusja, co to może być: potwór, statek na mieliźnie czy wielka ośmiornica. Sprawą zajęli się naukowcy.
17.05.2017

W trójmiejskich kąpieliskach zakwitły sinice

Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi sinic, które mogą zabijać ryby, ptaki i ssaki. Wydzielają też toksyny, szkodząc ludziom. Zakwit sinic sprawia, że woda w Bałtyku ma bardzo nieprzyjemny zapach, staje się mętna, najczęściej zabarwiona na zielono. W miejscach zamkniętych przez sanepid - głównie w nadmorskich kąpieliskach nie powinno się wchodzić do wody – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
28.07.2016

Epidemia grzybicza wśród łososi

Rybacy z Półwyspu Kolskiego w Rosji twierdzą, że w okolicznych rzekach doszło do zakażenia grzybiczego saprolegniozą. Zainfekowane łososie zdychają. - Być może mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną – alarmują lokalni eksperci.
11.08.2015

Sorbenty - niezbędna ochrona przy wyciekach substancji niebezpiecznych

Sorbenty są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa w przemyśle morskim i paliwowym. Wchłaniają substancje ropopochodne i inne niebezpieczne ciecze. Używa się ich do usuwania wszelkiego typu wycieków i rozlewów.
29.04.2015

Czyste wody balastowe – rozmowa z Andrzejem Marynowskim i Zdzisławem Studzienieckim, właścicielami firmy Altro Marine

Oczyszczanie wód balastowych ma na celu zapobieganie przemieszczania się drogą morską organizmów żywych między odległymi zakątkami świata. Jest to problemem globalny, uznawany obecnie za jedno z największych morskich zagrożeń ekologicznych, uregulowany od niedawna międzynarodową Konwencją o Kontroli i Postępowaniu z Wodami Balastowymi i Osadami na Statkach - Requirements and Latest Systems of Ballast Water Treatment (BWT). W odpowiednie urządzenia oczyszczające już niebawem wyposażonych będzie dużo więcej jednostek, między innymi
21.11.2014

Chrzest największego na świecie kontenerowca

Największy na świecie kontenerowiec, CSCL Globe o pojemności 19 000 TEU został ochrzczony w stoczni Hyundai Heavy Industries Co., Ltd. (HHI) w Południowej Korei.
20.11.2014

Chrzest największego kontenerowca świata coraz bliżej

Największy kontenerowiec świata (19,000 TEU) powstający na zamówienie China Shipping Container Lines (CSCL), zostanie oddany w ręce nowych właścicieli już w listopadzie. Jednostka usunie w cień dotychczasowe giganty: Maersk Mc-Kinney Moller, Majestic Maersk, Mary Maersk i Marie Maersk (18, 270 TEU).
26.09.2014

Leki z morskiej apteki - spotkanie

W najbliższy czwartek W ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki będzie można wysłuchać wykładu o związku farmakologii i morza. Poniżej szczegóły.
19.03.2014

Plastikowa ryba lub czym grozi zaśmiecenie oceanów

W Morzu Śródziemnym 17 tysięcy gatunków morskiej fauny sąsiaduje z 300 milionami ton śmieci. Do takich wniosków doszli europejscy naukowcy.
26.11.2013

X konferencja IO PAN w Sopocie

Chemia morza oraz wpływ czynników środowiskowych na zachowanie się zamieszkujących je organizmów, dostarczają ważnych informacji na temat równowagi ekologicznej naszej planety oraz reakcji środowiska naturalnego na działania człowieka. X Doroczna Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN była publiczną prezentacją osiągnięć naukowych pracowników instytutu oraz gości z zaprzyjaźnionych ośrodków badawczych a także wyznaczeniem kierunków badań oceanograficznych.
24.01.2013

Zmiany klimatyczne zwiększają zagrożenie bakteriologiczne Bałtyku

Zmiany klimatyczne nie omijają również Bałtyku. Jak wynika z ostatnich badań ocieplenie wód Bałtyku sprzyja rozmnażaniu się groźnych bakterii. Już dziś odnotowuje się w krajach nadbałtyckich przypadki cholery.
25.07.2012

Toksyczne sinice w Bałtyku

Jak co roku w Morzu Bałtyckim dochodzi do zakwitów toksycznych sinic, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka – ostrzega WWF Polska w nowym raporcie. Jak co roku służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed kąpielą w wodzie, w której stwierdzono obecność sinic. Plażowicze powinni też zwracać większą uwagę na nietypowe zmiany skórne i inne objawy, które wystąpią po kąpieli w morzu. Natomiast w ostatnich dniach duży zakwit sinic został zaobserwowany w rejonie Zalewu Szczecińskiego.
11.08.2011

Ścieki nadal będą trafiać do Bałtyku

Nieczystości z promów i statków pasażerskich nadal będą trafiać do Bałtyku – alarmuje WWF Polska. Tymczasem, już dziś Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata!
21.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.