• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami w Pomorskiem

gm

05.07.2022 13:34 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami w Pomorskiem

Partnerzy portalu

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami w Pomorskiem - GospodarkaMorska.pl

We wtorek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach prezentowane są w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wtorek we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior, czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.