pc
Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i lokalne władze walczą różnymi sposobami o poprawę czystości Zatoki Tokijskiej, gdzie odbędą się zawody triathlonowe i pływacki maraton. Jedną z nich jest zasiedlenie wód przez ostrygi, które filtrują wodę.
Rywalizacja olimpijska odbywać się będzie w pobliżu sztucznej wyspy Odaiba (założonej w połowie XIX wieku) w Zatoce Tokijskiej, która jest systematycznie zanieczyszczana przez ścieki przemysłowe.
Jednym z pomysłów na oczyszczenie wody jest wprowadzenie naturalnych metod - zasiedlenie akwenów przez ostrygi i porosty, pełniące rolę biologicznych filtrów.
"Ostryga może filtrować około 400 litrów wody w ciągu jednego dnia. Podobną rolę spełniają wodorosty. Glony i mięczaki połykają plankton i absorbują bakterie, co sprawia, że woda jest jaśniejsze i bardziej czysta. Woda zyskuje więc na jakości, gdy zostanie przywrócony naturalny łańcuch pokarmowy" - powiedział jeden z pomysłodawców tej metody, 70-letni Yuzo Sekiguchi, którego przodkowie łowili ryby w Zatoce Tokijskiej.
Organizatorzy igrzysk wolą natomiast bardziej nowoczesne metody walki z zanieczyszczeniami. Ich zdaniem nowe oczyszczalnie ścieków i postawienie podwodnych "zasłon" pomoże utrzymać jakość wody zgodnie ze standardami. Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) martwią się jednak, że organizatorzy mają zbyt wielkie zaufanie wobec nowoczesnych środków, które mogą okazać się niewystarczające.
Napędy elektryczne prowadzą branże morską w stronę zielonej przyszłości
Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu
PRCiP rewolucjonizuje odbudowę brzegów morskich
Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym
Nietypowy gość znalazł się na statku. Morska przygoda dzikiego kota