• <

MON: plan modernizacji sił zbrojnych przygotowywany zgodnie z planem

ew

07.09.2018 11:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MON: plan modernizacji sił zbrojnych przygotowywany zgodnie z planem

Partnerzy portalu

MON: plan modernizacji sił zbrojnych przygotowywany zgodnie z planem - GospodarkaMorska.pl

Prace nad planem modernizacji technicznej sił zbrojnych do roku 2026 odbywają się zgodnie z harmonogramem – zapewniło w piątek MON, odnosząc się do artykułu opublikowanego w portalu gazeta.pl.

Gazeta.pl. powołując się na byłego szefa Inspektoratu Uzbrojenia, obecnie eksperta fundacji Stratpoints, gen. bryg. rez. Adama Dudę, napisała, że wojsku brakuje "szeregu dokumentów, które określają, jak ma być rozwijane wojsko i jaki ma być dla niego kupowany sprzęt". "Stosowne plany miały być gotowe w 2016 roku, ale z jakiegoś powodu MON zaspał i nadal ich nie przyjął. Wojskowi nie mogą podpisywać umów na zakupy po 2022 roku bez złamania przepisów" – podkreślono. Opóźnienia w przygotowaniu dokumentów będących podstawą dalszej modernizacji technicznej wielokrotnie zarzucała MON opozycja.

MON w przesłanym w piątek komunikacie zaznaczyło, że "prace nad +Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na okres do 2026+ odbywają się według harmonogramu". "Informujemy, że wbrew doniesieniom portalu gazeta.pl, prace prowadzone w MON nad usprawnieniem procesu modernizacji SZ RP odbywają się w sposób skoordynowany i oparte są na rzetelnych analizach" – czytamy w komunikacie. Resort zaznaczył, że zgodnie z metodyką planowania i programowania rozwoju sił zbrojnych termin opracowania wieloletnich planów rzeczowych, w tym również planu modernizacji technicznej jest ściśle powiązany z przyjęciem "Programu rozwoju SZ RP w latach 2017-2026".

Resort obrony przypomniał, że pod koniec maja rząd przyjął "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026", w których określono m. in. zadania dotyczące modernizacji wojska.

"Pragniemy podkreślić, że uchwała stanowi podstawę do programowania rozwoju sił zbrojnych. Następnym krokiem (…) jest wydanie w ciągu pięciu miesięcy Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026, a następnie w ciągu trzech miesięcy przyjęcie planów pochodnych, w tym wieloletnich planów rzeczowych, które obejmują również +Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026+" – głosi komunikat.

Według MON obecnie są realizowane plany modernizacyjne ujęte w planie modernizacji technicznej na lata 2018-22.

Jak zaznaczono centralne plany rzeczowe sporządzane w perspektywie 10-letniej są aktualizowane co cztery lata. "Obecnemu kierownictwu resortu obrony narodowej zależy, by w jak największym stopniu zmodernizować wyposażenie Wojska Polskiego, a co za tym idzie, zbudować zdolności obronne Polski, tak by sprostać wymaganiom, które stawia przed Polską członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także sytuacja geopolityczna" – zapewnił resort obrony.

Zapewniono, że aktualny pozostaje przyjęty w 2016 r. katalog wymagań operacyjnych sporządzony w perspektywie wieloletniej, a "potrzeby wykraczające poza 2022 r. są już od dłuższego czasu wojsku znane". MON podkreśliło, że do końca czerwca br. zaawansowanie realizacji PMT na lata 2018-2022 wyniosło 91 procent. MON przypomniało, że rząd przygotował projekt ustawy wydłużającej okres planowania kierunków modernizacji technicznej armii z 10 do 15 lat.

Dziękujemy za wysłane grafiki.