• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim

gm

03.08.2022 20:41 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim

Partnerzy portalu

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim - GospodarkaMorska.pl
Plaża w Stepnicy. Fot. Kapitel, CC0, via Wikimedia Commons

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim - podano w środę na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS. Przez ponad dwa tygodnie pozostawało ono zamknięte z powodu zakwitu sinic. Nadal nieczynne jest kąpielisko w Trzebieży.

Kolejne badanie wody z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, zgodnie z informacją Głównego Inspektoratu Sanitarnego zamieszczoną w Serwisie Kąpieliskowym, przeprowadzone zostało w poniedziałek. W środę GIS podało, że kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim jest już czynne. Było zamknięte ponad dwa tygodnie z powodu zakwitu sinic.

Nadal nie można korzystać z kąpieliska w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. Przez sinice pozostaje zamknięte od 31 lipca. Jest ono jedynym nieczynnym kąpieliskiem w Zachodniopomorskiem.

Sinice to bakterie odporne na złe warunki tlenowe. Gdy ich zagęszczenie w wodzie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, produkują też tlen. Przy sprzyjających im warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, słaby wiatr i brak opadów, tworzą tzw. zakwity wody - "kożuchy" o różnym zabarwieniu, czasami wydzielające zatęchłe, ziemiste lub trawiaste zapachy.

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.