• <
Nauta_top_1100x200

Sorbenty - niezbędna ochrona przy wyciekach substancji niebezpiecznych

29.04.2015 13:41 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Sorbenty - niezbędna ochrona przy wyciekach substancji niebezpiecznych
Sorbenty - niezbędna ochrona przy wyciekach substancji niebezpiecznych - GospodarkaMorska.pl

Sorbenty są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa w przemyśle morskim i paliwowym. Wchłaniają substancje ropopochodne i inne niebezpieczne ciecze. Używa się ich do usuwania wszelkiego typu wycieków i rozlewów.

- Porty, stocznie i terminale zaopatrujemy najczęściej w podstawowe zestawy sorbentów, które stanowią zabezpieczenie na wypadek wycieku, a następnie w razie potrzeby uzupełniamy ich wkłady – mówi Mirosław Mirynowski, właściciel firmy Chemtec. - Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy klient zgłasza się do nas dopiero w momencie awarii i potrzebuje jak najszybszej dostawy. Jesteśmy na to przygotowani i posiadamy na stanie magazynu zarówno sorbenty sypkie, czyli odpowiednie granulaty mineralne, jak i tekstylne; maty, rolki, poduszki, rękawy i zapory wykonane ze specjalnych włóknin o wysokiej chłonności.

Podstawowe cechy, którymi charakteryzują się sorbenty tekstylne to duża chłonność (dochodząca nawet do 1:10) oraz wykorzystanie do ich produkcji włókien hydrofobowych, czyli takich które nie chłoną wody. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do usuwania wycieków substancji ropopochodnych, tłuszczów, olejów, emulsji, płynów eksploatacyjnych, cieczy agresywnych i innych, na zbiornikach wodnych. Nic nie stoi na przeszkodzie by używać ich także w czasie deszczu. Sorbenty tekstylne występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, co pozwala szybko dobrać sorbent tak, by skutecznie usuwał następstwa konkretnej awarii.

Zestawy sorbentów sprzedawane najczęściej w pojemnikach o pojemności 120, 240 lub 360 litrów, przygotowane są do natychmiastowego użycia i składają się z kilku rodzajów sorbentów przystosowanych do likwidowania skutków wycieków różnego rodzaju substancji. Pojemnik, w którym są dostarczane służy także jako miejsce do składowania odpadów, czyli sorbentów już nasiąkniętych.

Zużycie sorbentów nie zawsze musi oznaczać, że w danym zakładzie doszło do wycieku. Są one często używane prewencyjnie, na przykład podczas dokonywanych w stoczni napraw oraz podczas przeładunku paliw ropopochodnych. W niektórych zakładach bywają też podkładane pod beczki z olejami.


Technologia oszczędności

Najtańsze są sorbenty sypkie. Są lekkie, łatwe w transporcie i stosowaniu. Okazuje się jednak, że najnowsze technologie zastosowane w produkcji sorbentów tekstylnych pozwalają firmom na znaczne oszczędności.

- W kosztach sorbentów firmy najczęściej nie uwzględniają konieczności ich późniejszej utylizacji - podkreśla Mirosław Mirynowski. - Utylizacja nasączonych sorbentów sypkich przez specjalistyczny zakład usługowy nie jest tania, zaś sorbenty tekstylne nasączone paliwami ropopochodnymi mogą po prostu zostać spalone w należących do przedsiębiorstw kotłowniach. Istnieje też technologia pozwalająca na odwirowanie, odsączenie i powtórne wykorzystanie rękawów i mat.

W przypadku konkretnej firmy rachunek ekonomiczny zależy od posiadanego zaplecza i odległości do najbliższego zakładu utylizacji tego typu odpadów.

Rozwój technologii wpłynął także na środki dopełniające działania sorbentów, a w szczególności likwidujące pozostałości oleju na powierzchni wody.

- Wcześniej stosowane środki raczej maskowały niż usuwały niekorzystny wpływ pozostałości po wycieku na środowisko - mówi Mirosław Mirynowski. - Obecnie upowszechniają się natomiast środki powierzchniowoczynne, takie jak płyn N100S, których głównych zadaniem jest pomóc środowisku zlikwidować zagrożenie. Dzięki aktywnej, biologicznej formule bakterie szybciej rozkładają ropopochodne substancje.

To nowe podejście nie jest jeszcze rozpowszechnione na rynku, choć ceny tego typu środków nie różnią się znacznie od tradycyjnych, opartych na bazie węglowodorów.

Przy praktycznym stosowaniu sorbentów duże znaczenie ma także ich oznaczenie kolorystyczne, które pozwala w łatwy sposób dobrać sorbent do substancji, która ma zostać usunięta. I tak kolor szary przypisany jest sorbentom uniwersalnym, które wchłaniają większość płynów przemysłowych, w postaci czystej, emulgowanej lub w roztworach, kolor żółty sorbentom chemicznym, wchłaniającym szeroką gamę substancji takich jak kwasy (chlorowodorowy, solny, siarkowy, octowy), roztwory zasadowe (sodowe, amoniakowe), alkohole (metanol, etanol), octany, rozpuszczalniki chlorowane (czterochlorek węgla) i związki aromatyczne (benzen, toluen), kolor niebieski zaś do większości węglowodorów, rozpuszczalników i olejów, a białe wchłaniają wszystkie produkty węglowodorowe i ropopochodne (ropę, benzynę, benzen, oleje roślinne, mineralne i syntetyczne, olej napędowy, opałowy i podobne).

W odpowiedzi na zapotrzebowanie związane z bezpieczeństwem stanowisk pracy producenci wprowadzili też na rynek czyściwa, które przechowywane są podobnie do chusteczek higienicznych, a jednocześnie skutecznie eliminują niewielkie plamy i wycieki.

Najważniejsze jest jednak by po użyciu odpowiedniego sorbentu lub czyściwa i wchłonięciu rozlanego płynu, powierzchnie były bezpieczne, czyste, suche i gotowe do ruchu ludzi i pojazdów.


Marek Nowak

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.