• <
escort_980x120_gif_2020

Zachodniopomorskie. Wszystkie zapory na Odrze zostaną rozebrane

gm

02.09.2022 13:42 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zachodniopomorskie. Wszystkie zapory na Odrze zostaną rozebrane

Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie. Wszystkie zapory na Odrze zostaną rozebrane - GospodarkaMorska.pl
Zapora wodna. / Fot. Pixabay

Zapory ustawione na Odrze spełniły swoją funkcję i w piątek zostaną rozebrane. Nie obserwujemy pojawiania się kolejnych śniętych ryb – poinformował PAP Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

W dziesięciu miejscach na Odrze do piątku ustawionych było jeszcze 19 zapór. W szczytowym momencie było ich łącznie 29 w siedemnastu lokalizacjach. Pierwsze zdemontowano pod koniec sierpnia m.in. w Widuchowej, Krajniku Dolnym, Mniszkach, Lubnicy i Żabnicy.

"Zapory spełniły swoją funkcję, nie obserwujemy już śniętych ryb, dlatego jeszcze dzisiaj zapory zostaną rozebrane" – poinformował w piątek rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński.

Od 13 sierpnia z Odry na odcinku zachodniopomorskim wydobyto ponad 168 ton śniętych ryb, które trafiły do utylizacji.

Jak poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Odrze utrzymują się korzystne warunki tlenowe. W piątek w Szczecinie przy Moście Cłowym i w Jeziorze Dąbie poziom tlenu wynosi 6 mg/l, przy Moście Długim 5,13 mg/l, w Stepnicy 4,9 mg/l, a w Widuchowej 8,13 mg/l. Minimalna wartość pozwalająca rybom na normalne bytowanie to 4 mg/l.

W weekend możliwe kolejne decyzje w sprawie zakazu korzystania z wód Odry, który obowiązuje do odwołania. Wyłączone z zakazu zostały Zalew Szczeciński i Roztoka Odrzańska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.