• <

Wynik wyszukiwania - "farma wiatrowa" - Wiadomości

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.
27.11.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Łeba: przetarg na tereny pod bazę serwisową odwołany

Miasto Łeba odwołało przetarg na dzierżawę terenów przeznaczonych na budowę baz serwisowych dla morskich farm wiatrowych. Powodem konieczność doprecyzowania warunków.
13.11.2023

Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

Holenderska firma Van Oord zrealizuje nowe projekty dla morskiej energetyki wiatrowej: Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 mln euro. Po uruchomieniu dwie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.
09.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
05.11.2023

Bota Green Offshore oficjalnie z dwiema jednostkami CTV

Bota Green Offshore oficjalnie jest w posiadaniu dwóch jednostek crew transfer vessel, które będą wykorzystywane do transportu grup techników oraz sprzętu na morskie farmy wiatrowe.
24.10.2023

Chińczycy pracują nad rekordowo wielkimi turbinami wiatrowymi

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Wind Power rzucił wyzwanie innym uczestnikom wyścigu na największą turbinę ogłaszając w zeszłym tygodniu prace nad turbiną o mocy 22 MW. Ma ona zostać udostępniona w latach 2024-2025.
24.10.2023

Jaki jest potencjał energetyczny pojedynczej turbiny oraz całej farmy wiatrowej? Orlen podaje dokładne liczby

Trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, będąca wspólną inwestycją Grupy Orlen i Northland Power. W 2026 roku ma włączyć do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będąc w stanie wyprodukować czystą energię, mogącą zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W związku z tym polska spółka zaprezentowała "kalkulator mocy" pokazujący, jak efektywnie można wykorzystać możliwości tego przedsięwzięcia.
24.10.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.
16.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Orlen rozpoczyna w Świnoujściu budowę portu instalacyjnego dla offshore

Orlen zaczyna w Świnoujściu budowę portu instalacyjnego na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, ogłosił w środę prezes koncernu Daniel Obajtek. Jak dodał, to rozpoczęcie budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
11.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Amerykańskie farmy wiatrowe pod znakiem zapytania

Stany Zjednoczone, które obecnie pozostają daleko w tyle za Europą i Chinami w wyścigu o budowę morskiej energetyki wiatrowej, zamierzają do końca 2030 roku, zwiększyć moc z niemal zera do 30 GW. Podczas gdy administracja rządowa zachwalała swój przełomowy program dotacji na czystą energię w celu ożywienia projektów, wystąpiły, nieprzewidziane wcześniej, problemy w zakresie znacznego wzrostu kosztów komponentów.
15.09.2023

Budimex: wartość kontraktu na budowę terminala offshore dla Orlenu to 118 mln zł

118 mln zł wynosi wartość kontraktu Budimeksu z Orlenem na budowę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, poinformował w czwartek Budimex. Dodał, że prace potrwają 17 miesięcy.
14.09.2023

Pierwszy nowy offshore'owiec dla Cadeler już w budowie

Cadeler, spółka specjalizująca się w operacjach przy instalacji turbin morksich farm wiatrowych, w 2026 roku będzie dysponować czterema nowymi statkami jack-upami X. Prace nad pierwszym z nich już trwają, ma być gotowy w przyszłym roku.
11.09.2023

Pierwsze turbiny na pilotażowej pływającej farmie

Na farmie wiatrowej Provence Grand Large zainstalowane zostały pierwsze turbiny Siemens Gamesa. To pilotażowy projekt testujący technologię pływających farm.
25.08.2023

Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Konsorcjum pod przewodnictwem Grupy Kapitałowej Respect Energy Holding planuje wybudować największą morską farmę wiatrową na świecie. Jej moc zainstalowana ma wynosić blisko 6 GW.
21.08.2023

PGE z pozwoleniem Ministerstwa Infrastruktury na budowę morskich farm wiatrowych na kolejnych pięciu obszarach. W grze 3,9 GW mocy

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

PGE Baltica ma za sobą pierwszy pełny rok pomiarów wiatru na obszarze projektu Baltica 1

Firma pomyślnie zrealizowała I fazę kampanii pomiarowej, której celem było uchwycenie pełnej sezonowości w rejestrowanych danych pomiarowych. Jak wskazują analitycy, spójność pomiaru pozostawała niezaburzona, a wymagany próg dostępności danych został spełniony.
27.07.2023

Boskalis realizuje zlecenie w zakresie przygotowania dna pod budowę morskiej farmy wiatrowej

Przygotowanie dna morskiego, instalacja fundamentów turbin wiatrowych i morskich stacji wysokiego napięcia, a także instalacja kabli wewnętrznych i eksportowych obejmuje wiele branż, wykonawców i dostawców. Właściwe zarządzanie skutkuje uproszczonymi interfejsami i skutecznymi rozwiązaniami. Przez lata Boskalis zainstalował tysiące kilometrów kabli zasilających na dnie morskim, aby umożliwić przesyłanie energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe na morzu do milionów gospodarstw domowych.
20.07.2023

Baltic Power z kolejnym pozwoleniem od wojewody

Przyspieszyły formalności związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wczoraj Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję dotyczącą lokalizacji urządzeń do wyprowadzania mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
04.07.2023

Polenergia i Equinor: budowa dwóch farm wiatrowych to 21-24 mld zł

Polenergia i Equinor, które przygotowują się do budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, zaktualizowały szacowane koszty inwestycji.
27.06.2023

Rosjanie demontują i wywożą wiatraki z elektrowni wiatrowej w obwodzie chersońskim

Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.
26.06.2023

Płynący z Polski statek z rosyjskim kapitanem uderzył w morski wiatrak? Trwa dochodzenie

Do niemieckiego portu Emden zawinął drobnicowiec Petra L. Ku zaskoczeniu niemieckich służb okazało się, że na prawej burcie statku jest duża wyrwa. Jednocześnie operator jednej z farm wiatrowych na Morzu Północnym zgłosił uszkodzenie turbiny. Choć nic nie jest jeszcze jasne, niemieckie służby podejrzewają, że Petra L. mógł uderzyć w morski wiatrak.
27.04.2023

Prezes PGE Baltica: czekamy na ostateczne decyzje o nowych obszarach

Złożyliśmy osiem wniosków na wydanie pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych i czekamy na kolejne rozstrzygnięcie – powiedział w poniedziałek w Katowicach prezes PGE Baltica Arkadiusz Sekściński.
24.04.2023

Aquinor i Avinor chcą szerzej wykorzystywać drony do inspekcji offshore

Nad Morzem Północnym może wkrótce latać sporo dronów. Energetyczna spółka Equinor oraz norweski regulator ruchu lotniczego Avinor planują rozwinąć wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji instalacji offshore, m.in. platform wiertniczych.
23.04.2023

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
15.04.2023

Mercedes-Benz zakupi energię z farmy wiatrowej Windanker

Spółka Iberdrola Deutschland podpisała z niemieckim producentem samochodów marki Mercedes-Benz długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii (PPA). Bezemisyjna energia wyprodukowana na Morzu Bałtyckim będzie zasilała fabryki w Niemczech już od 2027 r.
12.04.2023

JDR Cable Systems rozpoczął testy kabli dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Spółka JDR Cable Systems poinformowała, że rozpoczęła prace związane z przygotowaniem kabli dla projektu morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Duński podmiot doradczy Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Windanker, która powstanie na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Duńczyków z hiszpańskim inwestorem Iberdrolą.
18.03.2023

Mostostal Pomorze z trzema nowymi kontraktami offshore

Mostostal Pomorze ogłosił, że początek roku przyniósł spółce trzy kolejne kontrakty z sektora offshore.
05.03.2023

Niemiecka branża obawia się o bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Federalne Stowarzyszenie Operatorów Farm Wiatrowych Offshore (BWO) apeluje o „pilne i bezwarunkowe” działania po stronie niemieckiego rządu mające na celu zabezpieczenie niemieckich morskich farm wiatrowych przed aktami szpiegostwa i sabotażu. W szczególności ze strony Rosjan.
02.03.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Czy pozwolenia lokalizacyjne dla polskich MFW pozostaną w polskich rękach? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Polskie farmy wiatrowe mogą zostać zgodnie z prawem niemal całkowicie przejęte przez podmioty zagraniczne, co już w pewnej części się dzieje - mówi radca prawny Mateusz Romowicz
27.02.2023

Chiny wracają na podium mocy offshore wind [RAPORT WFOW]

Według najnowszego raportu World Forum Offshore Wind, w 2022 roku na całym świecie, w morskiej energetyce wiatrowej przybyło 9433 MW mocy.
22.02.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Seaway 7 z kolejnym kontraktem na offshore wind

Firma Seaway 7 otrzymała kontrakt o wartości pomiędzy 300 a 500 mln USD na realizację projektu morskiej farmy wiatrowej. Szczegółów kontraktu nie ujawniono.
15.02.2023

Nie tylko pływa, ale i jeździ. Pierwszy amfibijny statek do przewozu załóg do obsługi offshore oddany do użytku

Brytyjska firma Commercial Rib Charter (CRC) oddaje do użytku unikalny statek do przewozu załogi, zaprojektowany z myślą o wyzwaniach związanych z morską farmą wiatrową RWE Scroby Sands. Jednostka, nazwana CRC Walrus, jest pierwszym na świecie amfibijnym statkiem do przewozu załogi.
15.02.2023

Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW

China Three Gorges Corporation (CTG) rozpoczęła budowę drugiego etapu morskiej farmy wiatrowej Zhangpu Liuao. Projekt ten będzie pierwszą w Chinach i na świecie farmą wiatrową z turbinami o mocy 16 MW.
06.02.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
06.02.2023

U wybrzeży Finlandii pojawi się morska farma wiatrowa Tyrsky

Szwedzki deweloper projektów wiatrowych OX2 poinformował, że pracuje nad projektem morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 1400 MW. Zgodnie z planami, instalacja ma powstać na wodach Zatoki Botnickiej.
31.01.2023

Zyska o nierozstrzygnięciu postępowania lokalizacyjnego dla MFW: rozbieżności wynikają z nieporozumienia i zostaną wyjaśnione

MI nie rozstrzygnęło postępowania w sprawie pozwoleń dla morskich farm wiatrowych na jedną z koncesji na Bałtyku, o którą wnioskowały spółki Orlenu, Shella, EDF, Equinora i RWE. Wiceszef resortu klimatu Ireneusz Zyska wskazał, że sprawa dotyczy drugiej fazy inwestycji. Jest przekonany, że wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione. "Wszystkim zależy na tym, by morska energetyka wiatrowa rozwijała się w Polsce"" - powiedział PAP.
21.01.2023

EDF Renewables Polska złożył wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji MFW

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.
19.01.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
18.01.2023

Energetyka wiatrowa rośnie w siłę – apetyt Chin również

Globalny rozwój globalnej energetyki wiatrowej niesie za sobą wyzwania logistyczne. Komponenty turbin wiatrowych charakteryzują się niestandardowym wymiarem, zaś fakt ich produkcji w Chinach sprawia, że transport morski stanowi najlepszą drogą transportu, której potencjał będzie rosnąć.
02.01.2023

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Rada administracyjna hrabstwa Skanii zarekomendowała rządowi Szwecji udzielenie zezwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Skåne o mocy 1,5 GW. W skali roku farma mogłaby zapewnić około 7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie dzisiejszego zużycia energii elektrycznej w Skanii.
17.12.2022

Bureau Veritas może certyfikować morskie farmy wiatrowe

Towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas zostało upoważnione przez ministra infrastruktury do certyfikowania morskich farm wiatrowych.
15.12.2022

Ocean Winds na Offshore Wind Poland 2022: podaż projektów kluczowa dla rozwoju MEW w Polsce

W rozmowach o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ale również o problemach, z którymi sektor boryka się aktualnie, jakie prowadzono podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland, nie mogło zabraknąć reprezentacji Ocean Winds. Firma rozwija projekt BC-Wind o mocy 400 MW i jest jednym z aktywnych graczy na polskim rynku offshore.
14.12.2022

SSE Renewables i Acciona Energía z ofertą farmy wiatrowej o mocy 954 MW na najgłębiej położonym obszarze krajowego Bałtyku

Firma SSE Renewables złożyła wniosek w postępowaniu rozstrzygającym o przyznanie decyzji lokalizacyjnej pod budowę farmy wiatrowej o mocy 954 MW na obszarze 60.E.4. Położony na bałtyckiej Ławicy Środkowej obszar znajduje się 85 km od polskiego wybrzeża, a głębokość morza w tym miejscu wynosi 58 metrów. Jest to najgłębiej położony obszar z jedenastu określonych w załączniku 2. do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
13.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Farma wiatrowa Arcadis Ost 1 została wyposażona w pierwszą turbinę Vestasa

Firmy Heerema, Vestas i Parkwind dzięki wspólnym działaniom ukończyły instalację pierwszej turbiny wiatrowej przy użyciu rewolucyjnej metody instalacji komponentów wiatrowych. Morska farma wiatrowa Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim zostanie oddana do użytku w przyszłym roku.
04.12.2022

Dania pomogła Indiom opracować plany dla 15 morskich farm wiatrowych

Eksperci Duńskiej Agencji Energetycznej oraz indyjskie Ministerstwo Nowej i Odnawialnej Energii opracowali studium identyfikujące 15 lokalizacji dla morskiej energetyki wiatrowej w Indiach. Dokument jest podstawą do działań w zakresie aukcji dla sektora offshore wind.
03.12.2022

Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 stała się miejscem debaty nad rozwiązaniami, które mogą pomóc rozwinąć już realizowane projekty morskich farm wiatrowych, ale także wzmocnić perspektywy dla kolejnych faz. Ważne postulaty wysunął Maciej Stryjecki, Head of Offshore Wind w spółce Polenergia.
01.12.2022

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
23.11.2022

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.
18.11.2022

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Terminal instalacyjny offshore w Świnoujściu – szczegóły inwestycji

Podczas konferencji prasowej zwołanej w Porcie Szczecin 9 listopada, wiceminister Marek Gróbarczyk oraz prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przedstawili znane już szczegóły budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, jaki wybuduje Orlen.
09.11.2022

Chińczycy oddali do użytku statek instalacyjny Baihetan

Chińskie media informują, że statek instalacyjny Baihetan został oddany do użytku. Statek może być wykorzystywany do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy do 15 MW.
10.10.2022

W. Brytania. Będzie ok. 100 nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym

W Wielkiej Brytanii ruszył w piątek proces przyznawania nowych koncesji na poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Jak się oczekuje, przyznanych zostanie około 100 koncesji.
07.10.2022

Nowy globalny sojusz chce osiągnąć cel 380 GW w offshore wind do 2030 roku

Organizacje branżowe IRENA oraz GWEC, a także przedstawiciele rządu Danii, powołali do życia Global Offshore Wind Alliance (GOWA). Celem nowe sojuszu jest zwiększenie mocy zainstalowanej w offshore wind o 670 proc. – z poziomu 57 GW w 2021 roku do 380 GW w 2030 roku.
06.10.2022

Iberdrola sprzedaje udziały w bałtyckiej farmie wiatrowej

Hiszpański deweloper Iberdrola poinformował o sprzedaży 49 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. Prawa do farmy nabył szwajcarski inwestor Energy Infrastructure Partners (EIP) za kwotę 700 mln euro.
05.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora za
03.10.2022

Budimex chce budować morskie farmy wiatrowe z EDF [WIDEO]

„W partnerstwie z państwową francuską spółką energetyczną wystąpiliśmy o koncesję na stawianie wiatraków na morzu” – poinformował w Karpaczu prezes Budimeksu Artur Popko. Spółka ma też w planie zainstalowanie 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych.
13.09.2022

Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych

Trzy kolejne projekty pływających morskich farm wiatrowych o mocy 2,8 GW zostaną objęte umowami o dzierżawę dna morskiego w Szkocji, po tym jak Crown Estate Scotland zakończyła proces rozliczania przeprowadzonej przez ScotWind rundy licencyjnej na dzierżawę dna morskiego. Wszystkie trzy inwestycje pojawią się na wschód od Szetlandów i będą koncentrować się na produkcji zielonego wodoru.
28.08.2022

Wiceszef MAP: port w Elblągu może obsługiwać morskie farmy wiatrowe

W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Dodał, że trwają rozmowy ws. dokapitalizowania portu w zamian za pakiet akcji.
16.08.2022

Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej

4 sierpnia estoński rząd podjął decyzję o wszczęciu specjalnej krajowej procedury planistycznej w celu zaplanowania przyłącza kablowego w Zatoce Ryskiej, aby umożliwić podłączenie jednej z morskich farm wiatrowych do systemu lądowego.
11.08.2022

Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny

Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Fécamp we Francji przebiega zgodnie z planem – przekonują inwestorzy. W sierpniu na jej obszarze morskim zostały zainstalowane pierwsze fundamenty grawitacyjne.
09.08.2022

Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind

Rząd Francji po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wybrał obszary pod realizację dwóch projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Atlantyku. Pierwszy przetarg zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.
07.08.2022

Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin

Spółka EDF Renouvelables z francuskiej grupy energetycznej EDF poinformowała, że zainstalowano już ponad połowę turbin wiatrowych GE Haliade 150-6 MW na terenie farmy morskiej Saint Nazaire.
05.08.2022

Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler

Cadeler, kluczowy dostawca usług w branży morskiej energetyki wiatrowej, podpisał umowę z duńskim Ørstedem na realizację projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Nie tak dawno spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Morzu Bałtyckim.
05.08.2022

Siemens po raz pierwszy dostarczy morskie turbiny wiatrowe do Japonii

Globalny lider Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Ishikari o mocy 112 MW. To pierwsze zamówienie realizowane przez spółkę w Japonii.
05.08.2022

"Puls Biznesu": Norweski gaz za morskie wiatraki

Na uroczyste uruchomienie Baltic Pipe, czyli pod koniec września, rząd chce mieć rurę wypełnioną kontraktami. Na razie jest w połowie pusta, a norweskie ceny gazu są kolosalne, wiec Polska włącza do oferty wiatr – informuje w środę "Puls Biznesu".
03.08.2022

Deme zainstalował pierwszy monapal XXL na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore zainstalował pierwsze monapale XXL na terenie morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 firmy Parkwind w Niemczech. Spółka prowadzi kampanię instalacyjną za pomocą rewolucyjnego statku instalacyjnego Orion.
02.08.2022

[WIDEO] Pierwszy fundament morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc został pomyślnie zainstalowany

Ailes Marines, spółka należąca w całości do hiszpańskiej grupy Iberdrola, poinformowała o pomyślnym montażu pierwszego fundamentu na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji.
08.07.2022

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał firmie Ørsted kontrakt różnicowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Projekt został przyznany po cenie wykonania indeksowanej inflacją w wysokości 37,35 GBP za MWh w cenach z 2012 roku.
07.07.2022

Z Gdyni na niemiecką farmę wiatrową. Skomplikowane konstrukcje dla offshore już w drodze do Danii [WIDEO, ZDJĘCIA]

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. z Grupy Przemysłowej Baltic zakończył z sukcesem prestiżowy kontrakt dla belgijskiej Grupy DEME, w którym pełnił rolę pierwszego podwykonawcy, zaraz po generalnym wykonawcy. W weekend 4-5 czerwca odbył się załadunek na barkę dwóch elementów przygotowanych do budowy farmy wiatrowej Arcadis Ost na niemieckiej części Bałtyku.
21.06.2022

Na Morzu Północnym powstaną turbiny wiatrowe o łącznej mocy 150 GW

Podczas Szczytu Morza Północnego w Esbjerg, przedstawiciele rządów Niemiec, Belgii, Holandii i Danii podpisali wspólną deklarację rozwoju 150 GW w offshore wind do 2050 roku.
30.05.2022

Holendrzy szukają sposobu na uniknięcie kolizji statków z wiatrakami

Holenderski instytut badań morskich Maritime Research Institute Netherlands (MARIN) przetestował trzy innowacyjne bariery mające na celu zapobieganie kolizjom statków z turbinami wiatrowymi. Przyczyną badań był incydent z udziałem statku Julietta D, który miał miejsce w styczniu tego roku.
28.03.2022

Naimski: Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii

Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii elektrycznej - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jako kolejne wymienił morskie elektrownie wiatrowe i atom.
20.11.2021

Łopaty turbiny wiatrowej wpadły do morza [WIDEO]

Podczas prac na farmie wiatrowej Ormonde na Morzu Irlandzkim do wody z żurawia spadł wirnik z trzema łopatami turbiny.
26.10.2021

Budowa największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji nabiera tempa

Transport z fundamentem kratownicowym wraz palami mocującymi (pin piles), które zostaną wykorzystane przy budowie morskiej podstacji energetycznej dla farmy wiatrowej Seagreen, wypłynął z portu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest w drodze do Szkocji.
25.10.2021

Glennmont nabędzie 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Ørsted, duński potentat wiatrowy, informuje w komunikacie, że podpisał umowę z Glennmont Partners, która zakłada nabycie 50 proc. udziałów w należącej do Ørsted morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Wartość transakcji sięga 9 mld DDK.
21.10.2021

RWE buduje farmę wiatrową na wale przeciwpowodziowym w Holandii

RWE, niemiecki deweloper OZE, idzie o krok dalej w rozwoju elektrowni wiatrowych. Obecnie realizuje ich budowę na wałach przeciwpowodziowych. Pierwsza z nich – Oostpolderdijk – jest instalowana w Holandii.
21.10.2021

DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two

Według ustaleń portali branżowych, spółka DEME Offshore zainstalowała ponad 100 turbin na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two. Do zakończenia zlecenia pozostało jej montaż pozostałych 65 turbin produkcji Siemens Gamesa o mocy 8,4 MW każda.
10.10.2021

RWE Renewables „Local Content Live Event” – inwestor tworzy local content

Ostatniego dnia września w Sopocie odbyło się kolejne spotkanie RWE Renewables, inwestora budującego farmy wiatrowe na Bałtyku, z reprezentantami zainteresowanych współpracą branż i firm.
04.10.2021

RWE pracuje nad bazą do obsługi farm wiatrowych w Ustce

RWE rozpoczęło prace nad ustanowieniem stacji technicznej do obsługi farmy wiatrowej. Baza miałaby powstać w Ustce. Firma przedstawiła już jej plany tamtejszej radzie miasta.
30.09.2021

Bladt Industries dostarczy monopale XXL dla farm budowanych przez Ørsted

Jeden z czołowych producentów fundamentów Bladt Industries zawarł kontrakt na dostawę monopali XXL (fundamentów) dla dwóch morskich farm wiatrowych Ørsted zlokalizowanych w Niemczech. Nowy zakład produkcyjny Bladt w Odense w Danii będzie w pełni wykorzystywany już od momentu jego uruchomienia, które zaplanowano na 2022 rok.
08.09.2021

Ameryka Południowa może stać się głównym rynkiem offshore wind do 2040 roku

Obecnie liderem morskiej energetyki wiatrowej jest Europa oraz Azja, a dokładniej Chiny. Rozwój wiatraków na wodach mają znacznie przyśpieszyć USA. Według wyliczeń Aegir Insights, ze względu na duży potencjał i „zasoby wietrzne” do peletonu dołączy Ameryka Południowa. Ten kontynent może być nawet liderem sektora do 2040 roku.
07.09.2021

Szwedzi: Morska farma wiatrowa Triton nie przeszkodzi żegludze promowej

Szwedzka firma OX2 planuje budowę farmy wiatrowej na południe od Ystad. Nie będzie problemów dla żeglugi.
19.08.2021

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum do badań geotechnicznych dna morskiego

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5GW.
13.07.2021

"Know how", czyli jak budować lepsze farmy wiatrowe i gdzie umieszczać turbiny?

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – jeśli chodzi o rozmieszczenie turbin wiatrowych, obowiązuje stare przysłowie o nieruchomościach. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences, ma one kluczowe znaczenie.
10.07.2021

Nowa-stara farma wiatrowa Nieuwe Hemweg. Repowering na terenie portu w Amsterdamie

W ostatnich miesiącach szwedzka firma Vattenfall zainstalowała sześć turbin wiatrowych na terenie portu w Amsterdamie. Zastąpiły one w procesie repoweringu dwanaście starszych modeli.
08.07.2021

Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu

Prezes URE przyznał wsparcie w ramach I etapu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej projektowi farmy Baltic Power o mocy zainstalowanej elektrycznej 1197 MW. Baltic Power to wspólny projekt PKN Orlen i kanadyjskiego Northland Power.
15.06.2021

RWE rozpoczął budowę farmy morskiej Sofia o mocy 1,4 GW

Niemiecki inwestor wiatrowy RWE Renewables poinformował, że rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej Sofia na płytkich wodach Morza Północnego, znanych jako Dogger Bank. To największy projekt morskiej farmy wiatrowej realizowany w dotychczasowym portfelu deweloperskim RWE.
14.06.2021

Energia z morskich farm wiatrowych popłynie dzięki infrastrukturze PSE

Morskie farmy wiatrowe zmienią sposób funkcjonowania polskiej energetyki. Jednak żeby energia elektryczna z bałtyckich wiatraków trafiła do obiorców, konieczne są ogromne inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych, operatora systemu przesyłowego. Spółka przeznaczy do 2030 roku około 4,5 mld zł na budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych w województwie pomorskim.
10.06.2021

Norwedzy przedstawili nowy pomysł na offshore wind – wieloturbinowe platformy pływające

Norweska firma Wind Catching Systems przedstawiła technologię pływającej morskiej energetyki wiatrowej – jest to platforma z zainstalowanymi mały turbinami o mocy ok. 1 MW każda. Pomysłodawca projektu przekonuje, że innowacyjne systemy wiatrowe będą konkurencyjne dla tradycyjnych, pływających elektrowni wiatrowych.
08.06.2021

Kalifornijskie sny o pływającym wietrze, zły tydzień Big Oil i elektryzująca wizja Europy

Perspektywy kolejnej wielkiej granicy dla amerykańskiego wybrzeża otworzyły się w ubiegłym tygodniu, kiedy Kalifornia i rząd federalny wydały zgodę na rozwój dwóch obszarów o potencjale do 4,6 GW pływającej farmy wiatrowej.
31.05.2021

Offshore-to-x. Energia z morskiej farmy zasili zakład chemiczny w Ludwigshafen

BASF, największy koncern chemiczny na świecie, stoi przed wyzwaniem zdekarbonizowania produkcji przemysłowej. Rozwiązaniem jest elektryfikacja oraz wdrożenie zastosowania wodoru. W tym celu zostanie wybudowana przez RWE farma wiatrowa na morzu, która będzie całkowicie prywatnym przedsięwzięciem.
24.05.2021

Pionowe morskie turbiny wiatrowe bardziej wydajne niż konwencjonalne?

Według nowych badań przeprowadzonych przez Oxford Brookes University, pionowe morskie turbiny wiatrowe są znacznie bardziej wydajne w dużych farmach wiatrowych niż konwencjonalne. Dodatkowo zastosowane w parach, turbiny pionowe mogą zwiększyć swoją wydajność nawet o 15 proc.
19.05.2021

Procedury środowiskowe dla morskich farm wiatrowych

Wkrótce zostanie przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich w skali 1: 200 000, co odblokuje możliwość przyznawania nowych koncesji na budowę kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku. Podmioty, które liczą na inwestycje w offshore na polskim morzu, będą jednak musiały zmierzyć się z wieloma procedurami, przede wszystkim dotyczącymi ochrony środowiska.
25.04.2021

Na wodach Irlandii powstaną dwie duże farmy offshore wind – Moneypoint i Codling

Irlandia dołącza do peletonu państw rozwijających projekty morskich farm wiatrowych. Na wodach tego kraju powstaną dwie duże elektrownie wiatrowe Moneypoint oraz Codling o łącznej mocy 3 GW.
22.04.2021

KONGSTEIN i INTER MARINE zawarły porozumienie o współpracy

KONGSTEIN AS, dostawca usług doradztwa technicznego i zarządzania projektami z zakresu energetyki morskiej oraz INTER MARINE Sp. z o.o., dostawca usług dla przemysłu morskiego, zawarły umowę o współpracy mającej na celu wspólne świadczenie usług na rzecz polskiego rynku energii odnawialnej.
12.04.2021

Oferta Energomontaż-Północ Gdynia S.A. zakwalifikowana do kolejnego etapu w pierwszym przetargu na morską farmę wiatrową

Oferta dotyczy projektowania, budowy i instalacji trafostacji (EPCI) w wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego
08.04.2021

Pierwsze decyzje Prezesa URE ws. wsparcia dla morskich farm wiatrowych

Prezes URE wydał trzy pierwsze decyzje o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla trzech projektów farm wiatrowych na Bałtyku. To wsparcie dla morskich farm przyznawane w ramach tzw. I fazy wsparcia w drodze decyzji administracyjnej Regulatora.
07.04.2021

Transport, poligony, offshore, atom w projekcie planu zagospodarowania morza

Akweny zarezerwowane pod farmy wiatrowe, dla elektrowni jądrowej, wydobycia węglowodorów, transportu morskiego, wojskowe poligony - to elementy projektu planu zagospodarowania polskich obszarów morskich, opublikowanego w czwartek.
01.04.2021

Współpraca Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z PKN Orlen

Uniwersytet Morski podpisanym listem intencyjnym rozpoczyna współpracę z PKN Orlen. Współpraca obejmować będzie edukację i badania na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.
26.03.2021

Morskie farmy wiatrowe – kluczowy element polskiej transformacji energetycznej

Powstanie farm wiatrowych na morzu jest naszym kluczowym interesem. Są istotnym elementem transformacji polskiego miksu energetycznego i zapewnienia wymaganych dostaw prądu. Ceny tego prądu muszą być jednak rozsądne, bo to ma wpływ na konkurencyjność gospodarki - mówił w trakcie debaty Instytutu Jagiellońskiego wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
04.03.2021

Korea Południowa ujawniła plan budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Korea Południowa ujawniła warty 43,2 mld dolarów plan budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej do 2030 roku.
08.02.2021

Shell zakupił większościowy udział w morskiej farmie wiatrowej na Morzu Celtyckim

Royal Dutch Shell zakupił 51 procent udziałów w irlandzkim projekcie morskiej firmy wiatrowej na Morzu Celtyckim.
28.01.2021

Equinor zbuduje duże morskie farmy wiatrowe u wybrzeży stanu Nowy Jork

Norweski gigant energetyczny Equinor został wybrany do budowy dwóch dużych morskich farm wiatrowych u wybrzeży Stanu Nowy Jork. Będzie to jedno z największych w historii zamówień na energię odnawialną.
14.01.2021

Litewski rząd przygotowuje port w Kłajpedzie do obsługi morskich farm wiatrowych

2 grudnia litewski rząd przyjął projekt ustawy, który doprowadzi do rozbudowy Portu Kłajpeda, tak by ten mógł wspierać projekty związane z morskimi farmami wiatrowymi.
04.12.2020

Francuska firma ujawniła projekt nowoczesnej jednostki do kładzenia kabli pod wodą

Francuska firma Piriou stworzyła projekt nowego kablowca, który będzie mógł instalować i naprawiać zarówno kable zasilające jak i światłowodowe.
30.11.2020

U wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie największa na świecie farma wiatrowa

Brytyjska firma SSE oraz norweski koncern energetyczny Equinor zdobyli finansowanie na wielki projekt offshore na wschodnim wybrzeżu Anglii. Jego częścią będą wielkie jak wieżowce turbiny, zdolne wyprodukować 5 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.
30.11.2020

Japonia buduje kolejną wielką farmę wiatrową

Tokyo Gas planuje zbudować jedną z największych morskich farm wiatrowych w Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni pragnie mocno zainwestować w sektor energetyki, by osiągnąć zerowe emisje do 2050 roku.
27.11.2020

Protea Sp. z o.o.

Urządzenia morskie i typu offshore.
Urządzenia offshore,urządzenia morskie,Żurawie pokładowe,Suwnice BOP,Wciągarki,Wózki,offshore,przemysł offshore,Offshorowe żurawie,Suwnice bramowe,wciągarki hydrauliczne,wciągarki pneumatyczne,farma wiatrowa,układanie rur,natorowe,bramowe,zbiorniki,kontenery offshorowe,platformy,ramy stalowe

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Ocean Winds na Offshore Wind Poland 2022: podaż projektów kluczowa dla rozwoju MEW w Polsce

W rozmowach o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ale również o problemach, z którymi sektor boryka się aktualnie, jakie prowadzono podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland, nie mogło zabraknąć reprezentacji Ocean Winds. Firma rozwija projekt BC Wind o mocy 400 MW i jest jednym z aktywnych graczy na polskim rynku offshore.
14.12.2022

O rozwoju energetyki wiatrowej na morzu podczas konferencji EuroPOWER & OZE POWER w Warszawie

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych. Na Morzu Bałtyckim powinno powstać nowe zagłębie nowoczesnych paliw.
09.11.2022

Tian Hui w Porcie Gdynia. Zakończył się rekordowy rozładunek elementów turbin wiatrowych

Aż 115 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Tian Hui. To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki zakończył się w nocy z niedzieli na poniedziałek w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna była Morska Agencja Gdynia.
30.09.2019

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednostka o numerze budowy NB 315 powstała na zamówienie stoczni Ulstein Verft AS. Do Norwegii wyruszyła w czwartek.
13.09.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku

W Kosakowie podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Współpracę w tym zakresie zadeklarowali w środę Zarząd Morskiego Portu Gdynia, miasta Gdynia i Rumia oraz Gmina Kosakowo. W ten sposób z wyprzedzeniem chcą stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla inwestorów bezpośrednio zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
25.07.2019

BEIF 2019: Polskie morskie farmy wiatrowe coraz bliżej. Czas na działania

Tak czuję po dyskusjach, które tutaj toczymy, że jesteśmy coraz bliżej – mówił w Warszawie o morskich farmach wiatrowych Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej. Dwudniowe wydarzenie, organizowane przez FNEZ, zakończyło się w czwartek. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej.
24.05.2019

380-tonowa trafostacja od Mostostalu Pomorze w drodze z Gdańska do Danii. Zobacz załadunek

Kolejny projekt Mostostalu Pomorze zakończony. Tym razem mowa o 380-tonowej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej. Załadunek platformy zakończył się w niedzielę na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków w Gdańsku.
15.04.2019

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku coraz bliżej. Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku są już coraz bliższe. Jesteśmy coraz bliżej tej fazy konstrukcyjnej, już nie planistycznej, nie analitycznej, ale właśnie konstrukcyjnej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl  Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej gościł na Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum, które w czwartek odbyło się w Gdyni. Jego uczestnicy m.in. zacieśniali relacje biznesowe pomiędzy firmami z sektora offshore wind, działającymi na rynkach polskim oraz brytyjskim.
22.03.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę częściowo wyposażonej jednostki do obsługi farm wiatrowych

Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła w Gdyni budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił stocznię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.
03.12.2018

Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
09.11.2018

Projekt ustawy offshorowej w przyszłym roku w Sejmie

Przed nami jeszcze trochę pracy. Ten rok 2019, ale chciałbym, żeby to była połowa roku 2019, wykorzystamy jeszcze na prace parlamentarne, myślę o specustawie offshorowej – powiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej był obecny w środę w Gdyni na konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies 2018. Ustawa offshorowa ma zagwarantować maksymalnie duży tzw. local content, czyli udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych.
19.10.2018

Nawet 80 tys. nowych miejsc pracy dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Przewidujemy w takich bardzo ostrożnych szacunkach, że będzie to około 70 do nawet 80 tys. miejsc pracy – powiedział o rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas seminarium „Założenia Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej”, które we wtorek odbyło się w Gdyni. Jego uczestnicy rozmawiali m.in. o korzyściach, jakie dla polskiego przemysłu przyniesie rozwój tego sektora energetyki.
13.06.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku

Przyjęcie przez rząd do końca roku Narodowego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zapowiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Zakłada on m.in. gospodarczy rozwój regionów zlokalizowanych wokół portów Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście oraz Ustka i Kołobrzeg, jak również zwiększenie potencjału produkcyjnego oraz utworzenie 70 000 nowych miejsc pracy. Jak podkreślił Mariusz Wójcik, project manager w Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, będzie to program wykonawczy, „jak ta energetyka morska powinna się rozwijać od strony strategicznej, politycznej, jakie powinny być cele”.
02.03.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla polskiego przemysłu morskiego”.
16.02.2018

Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych już po remoncie w Gdyni

Vole au Vent już po remoncie. Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych we wtorek popołudniu wypłynęła ze Stoczni Remontowej Nuta w Gdyni. Jack-up jest w drodze do portu Eemshaven w Holandii.
14.02.2018

Budowa morskich farm wiatrowych stwarza bardzo duży potencjał dla Polski

Budowa farm wiatrowych ma bardzo duże znaczenie dla naszego kraju – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Jak podkreślił, 22,5 tys. km2 powierzchni, wyłącznej strefy ekonomicznej w Polsce, stwarza potencjał energetyczny na poziomie 7,5 GW. Dodatkowo bardzo korzystne warunki wietrzne oraz płytkie wody Bałtyku znacznie zmniejszają koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
20.12.2017

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzystny pogląd na ten sprzyjający farmom.
10.11.2017

Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce to nie tylko czysta energia, ale także korzyści dla gospodarki

Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce to nie tylko czysta energia, ale także korzyści dla gospodarki – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jak podkreślił, w roku 2022 będzie można uruchomić pierwsze w naszym kraju elektrownie wiatrowe. O tym, jak to zrobić oraz o zagadnieniach związanych z organizacją polskiego łańcucha dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce oraz zagranicą rozmawiają eksperci podczas konferencji „Offshore Wind Logistics & Supplies 2017”, która od środy trwa w Gdyni.
25.10.2017

Pierwsze elementy wież wiatrowych dla Dong Energy w drodze z Gdyni do Szczecina

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia nabiera tempa. Tym razem spółka na zlecenie szczecińskiej firmy ST3 Offshore wykonuje 13 elementów wież wiatrowych na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2, należącą do Dong Energy. W poniedziałek odbył się załadunek pierwszych dwóch konstrukcji.
10.10.2017

Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku ma szanse powstać w 2021 r.

Do 2021 r. mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbywa się w Warszawie. Jego zdaniem na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.
27.02.2017

EPG bierze udział w budowie duńskiej farmy wiatrowej

Wielomiesięczne zlecenie na wykonanie platform serwisowych wież wiatrowych przeznaczonych na farmę morską Arkona, realizowane jest obecnie w halach produkcyjnych spółki Energomontaż-Północ Gdynia. Firma negocjuje kolejne poważne zlecenia związane z tą branżą.
27.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.