• <
smartre_2023

Chińczycy oddali do użytku statek instalacyjny Baihetan

10.10.2022 13:34
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Chińczycy oddali do użytku statek instalacyjny Baihetan

Partnerzy portalu

Chińczycy oddali do użytku statek instalacyjny Baihetan  - GospodarkaMorska.pl
Fot. China Three Gorges Corporation

Chińskie media informują, że statek instalacyjny Baihetan został oddany do użytku. Statek może być wykorzystywany do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy do 15 MW.

Jednostka przypłynęła 28 września 2022 roku do Nansha, dzielnicy Kantonu, w prowincji Guangdong. Jest to pierwszy statek produkcji chińskiej o zdolności udźwigu elementów o wadze do 2000 ton.

Statek został zbudowany w stoczni CSSC Huangpu Wenchong Shipbuilding na zlecenie chińskie firmy energetycznej China Three Gorges.

Jednostka ma długość 126 metrów i szerokość 50 metrów. Wyporność sięga poziomu 37 tys. ton. Jednostka ma jeden z najsilniejszych dźwigów na rynku offshore wind. Posiada wiele zintegrowanych technologii umożliwiających sprawny transport i instalację komponentów – mowa oczywiście o systemie kompensacji ruchu (DP2), niwelującym skutki bocznego ruchu statku. Baihetan wykorzystuje pełny napęd elektryczny.

Baihetan jest również wyposażony w cztery trójkątne nogi kratownicowe o długości do 120 metrów, czyli system podnośnikowy. Statek może pracować na wodach o głębokości do 70 metrów.

Jednostka ma wspomóc przede wszystkim rozwój chińskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Baihetan będzie głównie eksploatowany w prowincjach Guangdong i Fujian. Co nowsze raporty dotyczące tego sektora wskazują, że Państwo Środka jest obecnie liderem w instalacji morskich turbin wiatrowych.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl, że statek został zwodowany w kwietniu 2022 roku. Budowa jednostki rozpoczęła się w lipcu 2021 roku. Według harmonogramu jednostka miała zostać oddana do użytku do końca 2022 roku.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.