• <
mewo_2022

Offshore-to-x. Energia z morskiej farmy zasili zakład chemiczny w Ludwigshafen

24.05.2021 20:54 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Offshore-to-x. Energia z morskiej farmy zasili zakład chemiczny w Ludwigshafen

Partnerzy portalu

Offshore-to-x. Energia z morskiej farmy zasili zakład chemiczny w Ludwigshafen - GospodarkaMorska.pl
Fot. BASF

BASF, największy koncern chemiczny na świecie, stoi przed wyzwaniem zdekarbonizowania produkcji przemysłowej. Rozwiązaniem jest elektryfikacja oraz wdrożenie zastosowania wodoru. W tym celu zostanie wybudowana przez RWE farma wiatrowa na morzu, która będzie całkowicie prywatnym przedsięwzięciem.

Lider branży chemicznej BASF nawiązał współpracę w ramach listu intencyjnego z czołowym inwestorem na rynku offshore wind – RWE. Dwie niemieckie firmy wdrożą kilka rozwiązań w celu dekarbonizacji procesów produkcyjnych w sektorze chemicznym. Kluczowymi inwestycjami będzie zeroemisyjna energia elektryczna produkowana w morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 2 GW na Morzu Północnym. Energia zostanie wykorzystana w produkcji przemysłowej jeszcze przed 2030 r. Kolejnym elementem będzie produkcja wodoru z wykorzystaniem energii z farmy morskiej. Zielony wodór umożliwi dekarbonizację procesów chemicznych, które obecnie wykorzystują obecnie paliwa kopalne. Warto dodać, że sektor chemiczny znajduje na się liście branż, dla których całkowita dekarbonizacja będzie trudnym wyzwaniem pod względem technicznym.

Redukcja emisji CO2 w produkcji przemysłowej będzie wymagała także zastosowanie technologii takich jak piece parowe, które mogą być wykorzystywane w produkcji wybór petrochemicznych. BASF poinformował, że już pracuje w tej kwestii z partnerami.

Realizacja projektu offshore-to-x pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie 3,8 mln ton metrycznych w skali roku, z czego za 2,8 mln ton będzie zredukowane w procesie dekarbonizacji zakładu chemicznego w Ludwigshafen. 

Wyzwanie technologiczne, ale szansa dla innowacji i rynku pracy 

BASF i RWE przekonują, że wdrożenie innowacji przełoży się nie tylko na realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem, ale na wzmocnienie sektora przemysłowego, kompetencji technologicznych oraz rynku pracy. Ponadto budowa farmy wiatrowej na morzu będzie realizowana bez wsparcia finansowego po stronie państwa. 

Martin Brudermüller, prezes zarządu BASF SE, podkreślił, że bez dostępu do energii z OZE po konkurencyjne cenie, nie będzie skutecznej transformacji. Wymaga ona także intensywnej współpracy pomiędzy przemysłem a instytucjami publicznymi, w szczególności w ramach łańcuchów wartości. 

Aby przyśpieszyć realizację projektów takich jak offshore-to-x, który jest pierwszym tego rodzaju w Niemczech, niezbędne będzie po stronie decydentów wyznaczenie nowych rund licencyjnych dla obszarów morskich, które będą dedykowane transformacji sektora przemysłowego. Firmy zauważają, że niema obecnie w Niemczech wystarczających regulacji wspierających produkcję zielonego wodoru, czyli w wyniku elektrolizy z wykorzystaniem energii z OZE. Sama energia elektryczna produkowana w OZE nie powinna podlegać opłatom przewidzianych w niemieckiej ustawie o OZE. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.