• <
attis_konferecnja_2024

RWE rozpoczął budowę farmy morskiej Sofia o mocy 1,4 GW

14.06.2021 08:42 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE rozpoczął budowę farmy morskiej Sofia o mocy 1,4 GW

Partnerzy portalu

RWE rozpoczął budowę farmy morskiej Sofia o mocy 1,4 GW - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

Niemiecki inwestor wiatrowy RWE Renewables poinformował, że rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej Sofia na płytkich wodach Morza Północnego, znanych jako Dogger Bank. To największy projekt morskiej farmy wiatrowej realizowany w dotychczasowym portfelu deweloperskim RWE.

Spółka RWE poinformowała, że w Teesside rozpoczęły się wstępne prace przed budową lądowej stacji konwertorowej, która ma być zrealizowana na początku 2022 roku. Prace na lądzie w Lazneby w Teesside wykona brytyjska firma Jones Bros Civil Engineering UK. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczną się wstępne działania przed budową 7-kilometrowego połączenia lądowego. Wykonawca zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. RWE zleciło firmie Prysmian dostawę i instalację lądowego kabla eksportowego z punktu między Redcar i Marske-by-the-Sea do nowej stacji konwertorowej, przed podłączeniem do istniejącej podstacji NationalGrid w Lackenby.

Projekt morskiej energetyki wiatrowej Sofia o mocy 1,4 GW będzie wymagał inwestycji w wysokości około 3 miliardów funtów. Farma będzie oddalona o 195 km od najbliższego punktu na północno-wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Farma wiatrowa będzie składała się w sumie ze 100 turbin. Oczekuje się, że instalacja na morzu rozpocznie się w 2023 roku. Ostateczne zakończenie projektu spodziewane w IV kwartale 2026 r.

Sven Utermöhlen, przedstawiciel Wind Offshore Global RWE Renewables powiedział, że realizacja projektu na taką skalę jest doskonałą okazją do wykazania się wiedzą w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Dodał, że budowa farmy morskiej Sofia zapewni niezbędne informacje do realizacji projektów w dwóch nowych lokalizacjach na obszarze Dogger Bank South. 

Koncesję na budowę farmy na obszarze Dogger Bank wydał angielski urząd The Crown Estate już w  2010 roku. Zgodę na budowę (Development Consent Order – DCO) inwestor otrzymał w 2015 roku. Projekt zwyciężył w 2019 roku także w czwartej aukcji OZE w Wielkiej Brytanii dla morskich farm wiatrowych – kontrakt różnicowy (CfD) obejmuje cenę energii 39,35 funtów za 1 MWh. W marcu 2021 roku podjęto niezbędne decyzje dotyczące finansowania inwestycji. 

Oprócz morskiej farmy wiatrowej Sofia Offshore, RWE buduje również morską farmę wiatrową o mocy 857 MW Triton Knoll u wybrzeży Lincolnshire, która ma zostać w pełni oddany do użytku w pierwszym kwartale 2022 roku. 


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.