• <
smartre_2023

Farma wiatrowa Arcadis Ost 1 została wyposażona w pierwszą turbinę Vestasa

04.12.2022 17:27
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Farma wiatrowa Arcadis Ost 1 została wyposażona w pierwszą turbinę Vestasa

Partnerzy portalu

Farma wiatrowa Arcadis Ost 1 została wyposażona w pierwszą turbinę Vestasa  - GospodarkaMorska.pl

Firmy Heerema, Vestas i Parkwind dzięki wspólnym działaniom ukończyły instalację pierwszej turbiny wiatrowej przy użyciu rewolucyjnej metody instalacji komponentów wiatrowych. Morska farma wiatrowa Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim zostanie oddana do użytku w przyszłym roku.

Pierwsza z 27 turbin Vestas V174 - 9,5MW została pomyślnie zainstalowana na farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 – informuje inwestor Parkwind. Jest to instalacja wiatrowa o mocy 257 MW zlokalizowana na niemieckich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego, na północny wschód od wyspy Rugia. Farma będzie generować wystarczającą ilość bezemisyjnej energii, aby zasilić równowartość energii konsumowanej w 290 tys. gospodarstw domowych.
Kampania instalacyjna rozpoczęła się w czerwcu 2022 roku, a ostateczne uruchomienie farmy wiatrowej planowane jest w 2023 roku. Do montażu turbin zastosowano innowacyjną metodę instalacji turbin i łopat. Aby przyspieszyć proces instalacji, operacje montażu i podnoszenia odbywają się równolegle. Jeden z dwóch głównych dźwigów Thialf podnosi wstępnie zmontowaną wieżę do fundamentu, podczas gdy drugi główny dźwig jest używany do wstępnego montażu generator. W przypadku tego ostatniego, Heerema opracowała metodę, w której podnoszenie gondoli wirnika (RNA) odbywa się na tzw. wieży "wsparcia" na pokładzie statku dźwigowego. Wieża ta stanowi stabilną platformę, która umożliwia szybki i bezpieczny montaż gondoli i łopat. Po wstępnym zmontowaniu cała gondola z zainstalowanymi łopatami jest podnoszona jako jeden element na wieżę w ramach tylko jednego manewru dźwigiem.

Zmniejszona liczba podnoszeń pomiędzy statkiem a konstrukcją eliminuje kluczowe zagrożenia związane z instalacją w trudnych warunkach morskich. Ta innowacyjna metoda ma dwie główne zalety. Pierwszą z nich jest zerowa interakcja z dnem morskim szczególnie ważna w obszarach o znacznej głębokości wody lub trudnych warunkach gruntowych. Drugą zaletą jest krótszy cykl instalacji.

Parkwind to niezależna firma zajmująca się zieloną energią, która rozwija, finansuje i obsługuje morskie farmy wiatrowe. Z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem i projektami obejmującymi 771 MW w zarządzaniu operacyjnym na belgijskim Morzu Północnym, Parkwind obecnie rozwija się na skalę międzynarodową. Parkwind, składający się z ponad 120 specjalistów działających w Belgii, Niemczech, Irlandii, Norwegii, Grecji oraz Australii/Nowej Zelandii, kieruje działaniami w zakresie morskiej energetyki wiatrowej swojego belgijskiego udziałowca Virya, który jest własnością grupy Colruyt i Korys.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.