• <
BOTA_2023

Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW

zk

06.02.2023 14:53 Źródło: offshorebiz
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW

Partnerzy portalu

Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW - GospodarkaMorska.pl
CTG

China Three Gorges Corporation (CTG) rozpoczęła budowę drugiego etapu morskiej farmy wiatrowej Zhangpu Liuao. Projekt ten będzie pierwszą w Chinach i na świecie farmą wiatrową z turbinami o mocy 16 MW.

CTG wybuduje farmę wiatrową po południowo-wschodniej stronie półwyspu Liu'ao w Zhangpu, w południowej części prowincji Fujian. Według komunikatu prasowego firmy jest to pierwszy morski projekt wiatrowy na tym obszarze.

Zhangpu Liuao Phase 2 będzie miał moc wytwórczą 400 MW i będzie w stanie wyprodukować około 1,6 TWh energii elektrycznej rocznie. Może to ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 1,36 mln ton rocznie - podaje CTG.

Całkowita inwestycja w morską farmę wiatrową szacowana jest na 6 mld CNY (około 820 mln euro).

Jeśli chodzi o turbiny wiatrowe o mocy 16 MW, CTG trafił na pierwsze strony gazet pod koniec ubiegłego roku po wyprodukowaniu pierwszych komponentów dla jednostki 16 MW. Firma opracowała ten model wspólnie z Goldwind Technology.

Według CTG ta turbina wiatrowa bije rekordy we wszystkich kategoriach: ma największą moc, największą średnicę wirnika i najlżejszą wagę w przeliczeniu na jeden megawat.

Model ma średnicę wirnika 252 metrów i powierzchnię omiatania około 50 000 metrów kwadratowych. Pojedyncza jednostka jest w stanie wygenerować 34,2 kWh energii elektrycznej w ciągu jednego obrotu. W przeliczeniu na rok - turbina może wygenerować ponad 66 GWh czystej energii elektrycznej.

W przedziale mocy 15+ MW oprócz CTG/Goldwind są już turbiny wiatrowe zarówno w Europie, jak i w Chinach. Z jednym, ale...wszystkie one są jednak albo na etapie prototypu, albo certyfikacji.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.