• <
mewo_2022

Na wodach Irlandii powstaną dwie duże farmy offshore wind – Moneypoint i Codling

ac

22.04.2021 12:26 Źródło: Wind Europe/Codling Wind Park
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Na wodach Irlandii powstaną dwie duże farmy offshore wind – Moneypoint i Codling

Partnerzy portalu

Na wodach Irlandii powstaną dwie duże farmy offshore wind – Moneypoint i Codling - GospodarkaMorska.pl
fot. Wikimedia

Irlandia dołącza do peletonu państw rozwijających projekty morskich farm wiatrowych. Na wodach  tego kraju powstaną dwie duże elektrownie wiatrowe Moneypoint oraz Codling o łącznej mocy 3 GW.

Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatuna lata 2021–2030 (KPEiK) zakłada budowę u wybrzeży Irlandii 5 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej. Te źródło OZE ma odegrać istotną rolę w planach dekarbonizacyjnych kraju. Niedawno przyjęto regulacje dotyczące polityki klimatycznej Irlandii, które zakładają zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o 51 proc. do 2030 r. (w porównaniu do poziomów z 2018 r.). Szmaragdowa wyspa chce także osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 r. WindEurope, stowarzyszenie branżowe energetyki wiatrowej w Europie , wskazuje, że przed Irlandią jest jeszcze dużo pracy odnośnie wprowadzenia odpowiednich regulacji wspierających rozwój projektów wiatrowych na morzu. Rząd powinien nie tylko przyśpieszyć działania, ale przede wszystkim usprawnić proces planowania i wydawania pozwoleń niezbędnych do budowy farm wiatrowych. 

Pierwsza z elektrowni wiatrowych – Codling –powstanie na wodach Morza Irlandzkiego i jej moc wyniesie 1,5 GW. Obecnie projekt budowy jest w konsultacjach społecznych. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy już w 2027 r. i pokryje roczne zapotrzebowanie na energię 1,2 mln gospodarstw domowych (70 proc. wszystkich domów). Budowę realizuje spółka joint venture (JV) firm Fred. Olsen Renewables and EDF Renewables, która planuje instalację 140 turbin wiatrowych. 

Druga farma wiatrowa to Moneypoint, która będzie jednym z elementów dużego centrum „zielonej” energetyki w Irlandii. Morska elektrownia wiatrowa o mocy 1,4 GW zastąpi elektrownię węglową, która według planów będzie zamknięta w 2025 r. Co więcej, projekt farmy będzie oparty o technologii floating, czyli pływających platform wiatrowych, postrzeganych jako przyszłość sektora offshore wind. Produkcja energii rozpocznie się w 2028 r. Irlandczycy spodziewają się, że tylko przy okazji budowy tej elektrowni powstanie 600 nowych miejsc pracy. Projekt będzie realizowany przez spółki ESB i Equinor w dwóch fazach – Moneypoint One (400 MW) oraz Moneypoint Offshore Two (ok. 1 GW).


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.