• <

Wynik wyszukiwania - "irlandia" - Wiadomości

Irlandia chce odsyłać do Wielkiej Brytanii przybyłych stamtąd nielegalnych imigrantów

Rząd Irlandii chce odsyłać z powrotem do Wielkiej Brytanii nielegalnych imigrantów, których coraz większa liczba przyjeżdża z stamtąd w związku z przyjęciem przez brytyjski parlament ustawy pozwalającej na ich deportacje do Rwandy.
28.04.2024

PGZ Stocznia Wojenna angażuje się w Program Strefa Akceleracji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna PR, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz PGZ Stocznia Wojenna po raz kolejny będą współpracować w związku z wydarzeniem, jakim jest Program Strefa Akceleracji.
06.02.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Stena Line uruchomi nowe połączenie frachtowe z Dublina do Birkenhead

Stena Line oficjalnie ogłosiła swoje plany dotyczące uruchomienia nowego połączenia frachtowego, z Dublina w Irlandii do Birkenhead (Liverpool) w Wielkiej Brytanii, w drugiej połowie lutego 2024 roku.
15.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach

Międzynarodowe zespoły marynarzy, w tym z Polski, ćwiczyły i eksperymentowały z blisko setką bezzałogowych systemów przeznaczonych do działań morskich. To przedsięwzięcie wspierała wyjątkowa jednostka morska z Wielkiej Brytanii, eksperymentalny okręt XV Patrick Blackett, przeznaczony do testów nowego wyposażenia dla sił zbrojnych.
29.09.2023

Abordaż! Irlandzcy specjalsi zajęli statek wykorzystywany do transportu narkotyków

Do niecodziennej sytuacji doszło w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Irlandii. W związku ze zwalczaniem przemytu narkotyków drogą morską elitarna jednostka armii irlandzkiej dokonała abordażu na podejrzany statek towarowy, pływający pod banderą Panamy. Akcja zakończyła się sukcesem, a na MV Matthew odkryto znaczną ilość kokainy, która miała trafić na europejski rynek.
27.09.2023

Polscy marynarze sprawdzali swoje umiejętności podczas międzynarodowego ćwiczenia REPMUS 23 w Portugalii

Od 11 do 12 września na portugalskim wybrzeżu odbywało się ćwiczenie REPMUS 23, skupiające się na integracji morskich systemów bezzałogowych, wykorzystaniem ich podczas operacji, a także kwestii szkolenia i gotowości wykorzystującego je personelu. Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaangażowani także polscy marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
25.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Marynarka Wojenna Irlandii zatrudnia rekruterów, aby werbować ochotników

Irlandzka Służba Morska (The Naval Service lub An tSeirbhís Chabhlaigh) boryka się od lat z falą odejść i niedostateczną liczbą chętnych do służby w morskich siłach zbrojnych, co jest pokłosiem polityki państwa w kwestii neutralności oraz niedoinwestowania w siły zbrojne. Aby zapewnić sobie wykwalifikowane kadry, planuje rozpocząć wielką akcję rekrutacyjną z udziałem specjalistów.
03.07.2023

Polka utonęła w morzu, ratując swego 10-letniego syna

34-letnia Polka utonęła w Irlandii, próbując ratować 10-letniego syna, który miał problemy w wodzie; zdołała go dociągnąć do skał, ale sama została porwana przez silny prąd morski - informują w poniedziałek irlandzkie media.
26.06.2023

Rząd Irlandii przekaże nawet 80 tys. euro osobom, które zechcą zamieszkać na wyspach na Atlantyku

Władze w Dublinie przekażą nawet ponad 80 tys. euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie Atlantyckim i wyremontują znajdujący się tam opuszczony dom, aby zwiększyć liczbę mieszkańców wysp i ożywić turystykę.
20.06.2023

Ørsted wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej

Ørsted ogłosił, że wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej. Ujawnił porozumienie z wiodącym irlandzkim przedsiębiorstwem energetycznym ESB w celu rozwoju do 5 GW mocy wiatru morskiego i uzupełniających projektów odnawialnych źródeł wodoru.
12.06.2023

Stena Line zwiększa możliwości przewozowe na Morzu Irlandzkim

Dwa całkowicie nowe statki z napędem hybrydowym, zaprojektowane do zasilania metanolem i zwiększające o 80% pojemność na trasie Belfast-Heysham, będą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów na pojemność i zrównoważoną wydajność. Budowa statków NewMax rozpocznie się już wkrótce, a ich wypłynięcie na Morze Irlandzkie nastąpi w 2025 roku.
10.05.2023

Energia na szwedzkich falach. Duńczycy z Polakami przetarli morski szlak

Tuż za miedzą szwedzka firma Ocean Harvesting otrzymała 400 tys. EUR finansowanie na ulepszenie systemu sterowania i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, który ma doprowadzić do morskiego projektu próbnego InfinityWEC w skali 1:3. Ponad 10 lat temu Polacy brali udział w projektowaniu i zbudowali elektrownię do pozyskiwania energii z fal morskich dla Danii.
01.05.2023

Stena Vision zawija do Gdyni po raz ostatni

Prom Stena Vision kończy swoją ponad 12-letnią przygodę na polsko-szwedzkiej trasie.
27.03.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Rozliczenia marynarzy: Tajlandia od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Rozliczenia marynarzy: Hiszpania od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Tylko siedem krajów UE zmniejszyło import z Rosji. Polska nie

UE dąży do poważnego ograniczenia więzi handlowych z Rosją po inwazji tego kraju na Ukrainę, a przede wszystkim chce uniezależnić się od dostaw rosyjskich nośników energii, co nie jest łatwe - ocenia w niedzielę hiszpański portal 20minutos.es. Zgodnie z danymi Eurostatu między lutym a sierpniem 2022 roku tylko siedem z 27 państw unijnych zmniejszyło import z Rosji. Są to Finlandia, Litwa, Łotwa, Dania, Estonia, Szwecja i Irlandia.
09.01.2023

Irlandia daje zielone światło dla projektów offshore wind

Minister środowiska, klimatu i komunikacji, Eamon Ryan, wydał Maritime Area Consents (MACs), czyli pozwolenia lokalizacyjne dla projektów rozwijanych w ramach pierwszej fazy offshore wind w Irlandii.
29.12.2022

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

Nexans zapewni wymianę energetyczną między Irlandią a Francją

Francuski producent kabli Nexans otrzymał kontrakt na realizację projektu podmorskiego połączenia Celtic Interconnector, które umożliwi wymianę energii elektrycznej między Irlandią a Francją. Firma postrzega to jako krok w kierunku osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest przekształcenie się w istotnego na rynku gracza zajmującego się elektryfikacją.
29.11.2022

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.
29.11.2022

Francję i Irlandię połączy "Celtycki Interkonektor" pozwalający na wymianę dostaw energii

Francja i Irlandia podpisały w piątek w Paryżu porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora" (Celtic Interconnector), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.
26.11.2022

Zapaliła się turbina na irlandzkiej morskiej farmie wiatrowej

Jedna z turbin wiatrowych na Arklow Bank, pierwszej i jak dotąd jedynej morskiej farmie wiatrowej w Irlandii, zapaliła się. Prawdopodobnie, tak jak podała irlandzka telewizja RTE, do zapłonu doszło najpewniej po tym, jak turbina została uderzona przez piorun w czasie burz, które nawiedziły w ostatnich dniach okolicę.
21.10.2022

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały KE wspólną propozycję sankcji wobec Rosji

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Chodzi m.in. o embargo na import produktów LPG z Rosji.
23.09.2022

Dziewięć krajów Morza Północnego stawia sobie za cel 260 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku

Ministrowie Współpracy Energetycznej Państw Morza Północnego po raz pierwszy uzgodnili w ubiegłym tygodniu zagregowane, niewiążące cele w zakresie morskiej energetyki dla całego regionu NSEC.
21.09.2022

Region Morza Północnego wyznacza cel 260 GW w offshore wind do 2050 roku

Kraje należące do North Seas Energy Cooperation (NSEC) oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej zdecydowali się na wyznaczenie ambitniejszych celów dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dziewięć krajów zdecydowała się zainstalować razem 260 GW do 2050 roku.
15.09.2022

Kolejna pływająca farma wiatrowa u wybrzeży Irlandii

Irlandzki deweloper Simply Blue Group poinformował we wtorek, że dodaje do swojego portfela floating offshore projekt o mocy do 1,3 GW.
25.06.2022

Czyja turbina będzie największa i kto stanie na podium? [ANALIZA]

Początek XXI wieku stanowi przełom w energetyce wiatrowej. Z każdym miesiącem słychać doniesienia o coraz to nowszych technologiach czy innowacjach, w których prześcigają się światowi gracze sektora – aby produkować więcej i bardziej wydajnie. Główny nacisk branży w świetle kryzysu klimatycznego i nowych regulacji prawnych kładziony jest na „zielone aspekty” w tym recykling po zakończeniu cyklu, komponenty i ich sposób pozyskiwania, coraz mniejszą ingerencję w morski ekosystem czy przechodząc do wielkości turbin i ich wysokości
09.06.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Czy Europa pójdzie w ślady Irlandii, a offshore uratuje gospodarkę i klimat?

Zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi świat. Potrzeba walki z niszczącym wpływem zmian klimatu na nasze środowisko, społeczeństwo i gospodarkę - jest pilna - pisze Minister Środowiska, Klimatu i Komunikacji oraz Minister Transportu, Eamon Ryan TD.
17.03.2022

Po protestach rybaków Rosja przeniosła manewry poza irlandzkie wody

Manewry rosyjskich okrętów wojennych, które Moskwa planowała przeprowadzić na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, odbędą się jednak poza nimi - poinformował w sobotę wieczorem rosyjski ambasador w tym kraju.
30.01.2022

Irlandia. Rybacy uzgodnili z ambasadą Rosji strefę buforową w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy, którzy planowali zakłócić ćwiczenia rosyjskich okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Irlandii, poinformowali w czwartek, że na spotkaniu z ambasadorem Rosji uzgodnili utworzenie na czas trwania ćwiczeń stref buforowych.
28.01.2022

Irlandia. Rybacy zamierzają przeprowadzić protest w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy zamierzają protestować w czasie planowanych na początek lutego ćwiczeń rosyjskich okrętów na wodach u wybrzeży Irlandii. Wyjaśniają, że to ważne obszary z punktu widzenia rybołówstwa, a manewry grożą zachwianiem ekosystemu.
25.01.2022

Irlandzki MSZ: ćwiczenia rosyjskiej floty na Morzu Irlandzkim są niepożądane

Rosja powiadomiła Irlandię o planowanych ćwiczeniach swej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych na Morzu Irlandzkim - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney, dodając, że są one niepożądane.
24.01.2022

Rosja planuje ćwiczenia okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Irlandii

Rosja planuje na początku lutego przeprowadzić ćwiczenia swoich okrętów w pobliżu wybrzeża Irlandii - na wodach międzynarodowych, ale w obrębie jej wyłącznej strefy ekonomicznej.
24.01.2022

Polski Kontyngent Wojskowy - Morze Północne. Nasi marynarze wrócili do domu

Po czterech miesiącach oficjalnie dobiegł końca udział marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Polskim Kontyngencie Wojskowym - Morze Północne. We wtorek, 18 stycznia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu uroczyście przywitano obsadę PKW w kraju.
19.01.2022

PZU: omikron zakłóci łańcuchy dostaw

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - stwierdziło PZU w środowym komentarzu.
19.01.2022

Korea Płn. wystrzeliła rakietę do morza, jest to przypuszczalnie pocisk balistyczny

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego drugi w tym tygodniu test rakietowy. Według armii Korei Południowej Pjongjang dokonał prawdopodobnie próby pocisku balistycznego, który wpadł do morza. Nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach.
11.01.2022

Sześć krajów wezwało Koreę Płn. do powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących

Stany Zjednoczone, Albania, Francja, Irlandia, Japonia i Wielka Brytania wezwały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Koreę Północną do "powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących". To reakcja sześciu krajów na zeszłotygodniową próbę rakietową Pjongjangu, w czasie której przetestowano pocisk hipersoniczny.
11.01.2022

Powstaną zielone szlaki żeglugowe

Koalicja 19 krajów, w tym Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, zgodziła się stworzyć bezemisyjne szlaki handlowe między portami, aby przyspieszyć dekarbonizację światowego przemysłu morskiego. Wśród nich zabrakło Polski.
18.11.2021

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
08.11.2021

Iberdrola przeznaczy 8,2 mld dolarów na morski kompleks wiatrowy w Wielkiej Brytanii

Hiszpański lider energetyki wiatrowej Iberdrola przeznaczy 6 miliardów funtów (8,24 miliardów dolarów) na kompleks farm wiatrowych na Morzu Północnym u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Będzie to największa inwestycja Iberdroli w segmencie offshore wind.
19.10.2021

Na irlandzkim rynku pojawił się nowy gracz - Inis Offshore Wind

Inwestor Temporis Investment Management ogłosił rozpoczęcie działalności Inis Offshore Wind, nowej irlandzkiej spółki działającej w sektorze OZE. Jej celem jest instalacja 1 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
11.10.2021

E-Flexer – wielki sukces nowej jakości promów klasy ro-pax

Niniejszym artykułem rozpoczynamy nową serię naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego. Skupimy się na nowościach i innowacjach okrętowych realizowanych w nowych budowach, czy też przebudowach starszych jednostek.
01.10.2021

Imigracja zarobkowa a gospodarka morska. Czy przemysł stoczniowy i jachtowy skorzystał?

Napływ imigrantów do Polski zwiększył się ze względów logistycznych i gospodarczych. To z kolei wpłynęło na utrzymanie wielu gałęzi przemysłowych gospodarki - w tym morskiej. O skutki i dalsze prognozy dla tego trendu, a także stan rynku pracy zapytaliśmy analityka i HR-owca.
05.08.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
23.07.2021

Włochy: Salvini nie będzie miał procesu w sprawie przetrzymywania migrantów na statku

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini nie będzie miał procesu w sprawie zarzutu przetrzymywania migrantów, jaki postawiono mu za wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy jako szef MSW opóźnił zejście uratowanych na morzu rozbitków ze statku na Sycylii.
14.05.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Na wodach Irlandii powstaną dwie duże farmy offshore wind – Moneypoint i Codling

Irlandia dołącza do peletonu państw rozwijających projekty morskich farm wiatrowych. Na wodach tego kraju powstaną dwie duże elektrownie wiatrowe Moneypoint oraz Codling o łącznej mocy 3 GW.
22.04.2021

Polska produkcja przemysłowa w czołówce państw UE

Polska, osiągając wzrost produkcji przemysłowej o 5,6 proc. r/r, po raz kolejny znalazła się w czołówce krajów UE - podkreślił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek komentując piątkowe dane Eurostatu.
12.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Protekcjonizm w biznesie morskim. Państwa same sobie szkodzą

O 3,4% wzrosło by PKB w wielu gospodarkach morskich państw, gdyby ograniczono działania protekcjonistyczne przekonuje ICS w tegorocznym raporcie Protekcjonizm w Gospodarkach Morskich.
27.02.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w UE

Jedną z najłagodniejszych recesji w UE zanotowała Polska w ubiegłym roku – zwrócił uwagę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który uczestniczył we wtorkowej wideokonferencji Rady ECOFIN.
16.02.2021

Powstanie tunel pod Morzem Irlandzkim?

Tunel, a nie most, jest obecnie preferowaną wersją połączenia między Szkocją a Irlandią Północną - powiedział minister ds. Szkocji w brytyjskim rządzie Alister Jack, którego cytuje "The Sunday Telegraph".
14.02.2021

Rekordowe inwestycje w morskie farmy wiatrowe w Europie; ponad 26 mld euro w 2020 r.

26,3 mld euro wyniosły w 2020 r. europejskie inwestycje w nowe farmy wiatrowe na morzu - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu WindEurope - największej europejskie organizacji sektora energetyki wiatrowej.
09.02.2021

Zmiany w uldze abolicyjnej wprowadzają limit odliczenia do 1360 złotych

Od stycznia 2021 roku osoby, które rozliczają dochody z zagranicy zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, skorzystają z ulgi podatkowej tylko do kwoty 1360 zł. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że ma to zapobiec nieprawidłowościom i unikaniu opodatkowania. – Wydaje się jednak, że zmiany te służą jedynie zwiększeniu przychodów z tytułu podatków do budżetu państwa – ocenia Agnieszka Telakowska-Harasiewicz z SSW Pragmatic Solutions. Nowe zasady dotkną ponad 26 tys. osób.
04.02.2021

Po groźbach zawieszono kontrole w portach w Irlandii Północnej

W portach w Irlandii Północnej w nocy z poniedziałku na wtorek czasowo wstrzymano fizyczne kontrole towarów pochodzenia zwierzęcego z Wielkiej Brytanii z powodu gróźb w stosunku do przeprowadzających je funkcjonariuszy.
02.02.2021

Portowe kongestie i rolowanie kontenerów. Nowy rozdział na rynku promowym i ro-ro. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 2-3/2021)

Kolejne dwa tygodnie nowego roku, to kontynuacja silnego trendu podaży ładunków w segmencie przewozów kontenerowych, wzmacnianie warunków frachtowych dla jednostek wielozadaniowych a także ro-ro. Dalszej intensywnej transformacji podlega rynek promowy, który nie dość, że wskutek pandemii został mocno dotknięty, jeśli chodzi o zmniejszone ilości przewiezionych pasażerów, to na dodatek wielu z zachodnioeuropejskich armatorów musiało dokonać istotnych zmian swoich serwisów w związku z Brexitem.
24.01.2021

Irlandia: sporny zapis o rybołówstwie opóźnia podpisanie umowy W. Brytania-UE

Sporny zapis w sprawie rybołówstwa, który pojawił się w tekście umowy o relacjach handlowych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, stał się w ostatniej chwili przyczyną opóźnienia na ostatnim etapie przed jej podpisaniem - poinformował szef dyplomacji Irlandii Simon Coveney.
24.12.2020

Stena Line chce podwoić liczbę rejsów na trasie Irlandia – Francja

Armator promowy Stena Line planuje zdublowanie rejsów bezpośrednich trasach z Irlandii do Francji w odpowiedzi na duży zapotrzebowanie na transport od irlandzkich spedytorów związane z niedługim zamknięciem francuskich granic dla Wielkiej Brytanii.
22.12.2020

Od początku 2021 r. handel z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej, w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, czyli nie będących członkami UE - podał resort finansów we wtorek na stronie internetowej.
15.12.2020

Salvini ponownie przed sądem w sprawie przetrzymywania migrantów

Lider włoskiej opozycji, szef Ligi Matteo Salvini oświadczył w sobotę, że za słuszne uważa to, co robił jako szef MSW, gdy nie pozwalał migrantom zejść ze statku na Sycylii. W sobotę stawił się przed sądem w Katanii, gdzie oskarżony jest o uwięzienie ludzi.
12.12.2020

Premier w "PB": wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego

Walka z pandemią kiedyś się skończy, dlatego poza doraźną pomocą dla firm patrzymy również w przyszłość, by wówczas szybko ruszyć do gospodarczego wyścigu; wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego - zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
07.12.2020

Państwa UE zgodziły się na otwarcie nowej fazy współpracy wojskowej w ramach PESCO

Unijni ministrowie obrony uzgodnili w piątek konkluzje w sprawie przeglądu strategicznego stałej współpracy strukturalnej PESCO 2020. Przedstawiono w nich wytyczne na kolejny etap kooperacji wojskowej, obejmujący lata 2021–2025.
20.11.2020

Lepsze perspektywy dla firm niż na początku pandemii

Połowa dyrektorów finansowych w Europie bardziej optymistycznie niż w marcu ocenia perspektywy finansowe swojej firmy - wynika z badania firmy Deloitte. Co trzeci spodziewa się spadku dochodów, a na początku pandemii takie obawy miało 60 proc. respondentów.
16.11.2020

MRPiT: odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE

Odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE - ocenia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, odnosząc się do jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.
05.11.2020

Konferencja World Sailing - podsumowanie i najważniejsze decyzje

Doroczna Konferencja World Sailing trwała w tym roku 16 dni. Zakończyła się spotkaniem Rady World Sailing oraz Walnym Zgromadzeniem, na którym ogłoszono nowy Zarząd światowej federacji żeglarskiej. Przypomnijmy, nowym prezesem World Sailing został Chińczyk,Quanhai Li a stanowisko wiceprezydenta obejmie Tomasz Chamera, prezes PZŻ.
04.11.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Medaliści olimpijscy i multimedaliści mistrzostw świata na starcie ME w klasie Laser

Już jutro w Gdańsku rozpoczynają się mistrzostwa Europy w klasie Laser. Do Górek Zachodnich przyjechały wielkie sławy światowego żeglarstwa, na starcie nie zabraknie mistrzów olimpijskich, multimedalistów mistrzostw świata i Europy. W klasie Laser Radial zobaczymy wszystkie medalistki ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
07.10.2020

Zasadność budowy mostu między Szkocją a Irlandią Północną poddana ocenie

Wykonalność i opłacalność budowy mostu lub tunelu między Szkocją a Irlandią Północną zostanie zbadana w ramach rozpoczętego w sobotę na zlecenie brytyjskiego rządu przeglądu połączeń transportowych w całym kraju.
03.10.2020

W Irlandii ograniczenia w poruszaniu się po przyjeździe z Polski

Od dzisiaj przyjeżdżający do Irlandii z Polski, a także Niemiec, Litwy i Islandii, podlegają ograniczeniom w poruszaniu się przez 14 dni po przyjeździe. Te cztery kraje zaledwie po tygodniu spadły z listy uznawanych za bezpieczne epidemicznie.
28.09.2020

Perspektywy wprowadzenia nowych źródeł dochodu UE

Propozycja Komisji Europejskiej, by dług zaciągnięty na poczet funduszu odbudowy spłacić dzięki nowym podatkom, wzmacnia argumenty za rozbudową systemu finansowania UE. Stworzenie dodatkowych źródeł dochodu jest w interesie beneficjentów netto unijnego budżetu, którzy byliby szczególnie dotknięci ewentualnymi cięciami związanymi z koniecznością spłaty wierzycieli. Wpływy z podatków mogłyby również umożliwić zwiększenie nakładów na nowe priorytety Unii, m.in. badania naukowe, ochronę zdrowia i granic. Nie rozwiewa to jednak wątpli
23.09.2020

Krytyczny komentarz do projektu likwidacji ulgi abolicyjnej

Dnia 16 września 2020 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający m.in. „ograniczenie” ulgi abolicyjnej i pozorne/iluzoryczne rozszerzenie kręgu podatników mogących skorzystać ze zwolnienia z PIT dla marynarzy.
22.09.2020

Kościński: polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje

Dzięki działaniom rządu polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje - mówił w czwartek w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytania posłów dotyczące nowelizacji ustawy budżetowej. Ocenił, że wszystkie działania rządu w reakcji na pandemię były prawidłowe.
17.09.2020

Costa Cruises przedstawia nowy harmonogram rejsów na zimę

W tym miesiącu rejsy wznowiono na statkach Costa Deliziosa i Costa Diadema. Costa Cruises będzie stopniowo zwiększać liczbę pływających wycieczkowców, których oferta będzie kierowana do mieszkańców Europy zgodnie z postanowieniami włoskiego rządu. Najpopularniejsze trasy włoskiego armatora obejmują: Morze Śródziemne, Wyspy Kanaryjskie, a także rejsy dookoła świata. Zimą 2020/2021 zadebiutuje statek Costa Firenze.
17.09.2020

RAPORT CAN-E: Sprawiedliwa Transformacja utrwala energetykę z węgla?

Krajowe Plany w zakresie Energii i Klimatu (KPEiK) pokazały, że 11 z 18 krajów węglowych UE nie ma zgodnego z Porozumieniem Paryskim planu wycofania węgla do 2030 r. Taki stwierdza nowy raport pt.: Just Transition or Just Talk - 2020, opublikowany przez Ember and Climate Action Network (CAN) Europe.
16.09.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Johnson chce umowy z UE, ale nie za wszelką cenę

Wielka Brytania jest zdeterminowana, by zawrzeć porozumienie w prowadzonych negocjacjach z Unią Europejską, ale nie będzie dążyć do tego za wszelką cenę - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson swojemu irlandzkiemu odpowiednikowi Michealowi Martinowi.
14.08.2020

Druga edycja Ustka Charlotta Sailing Days: znamy Mistrzów Polski [foto]

W pierwszym tygodniu sierpnia rozegrano drugą edycję regat Ustka Charlotta Sailing Days. W ciągu 5 dni wystartowało ponad 140 jachtów z 5 krajów w tym Polska, Czechy, Niemcy, Chorwacja oraz Irlandia.
10.08.2020

Irlandia przyspiesza rozwój siedmiu morskich projektów wiatrowych

Rząd irlandzki wyznaczył jako istotne siedem projektów morskich elektrowni wiatrowych, co oznacza, że ich budowa zostanie przyśpieszona dzięki nowemu systemowi planowania morskiego.
19.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Wielka Brytania i UE – szykują się ciężkie negocjacje

Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczną 2 marca rozmowy o wzajemnych stosunkach po upływie z dniem 31 grudnia okresu przejściowego. Choć obie strony deklarują chęć zawarcia umowy, coraz więcej jest sygnałów, że nie będzie to łatwe.
02.03.2020

Czy agenci rosyjskiego wywiadu namierzali podwodne kable internetowe w Irlandii?

Brytyjski dziennik "The Times" Policja w Irlandii podejrzewa, że agenci rosyjskiego wywiadu zostali wysłani do tego kraju, aby namierzyli dokładną lokalizację leżących na dnie oceanu kabli światłowodowych, które łączą Europę z Ameryką. To wzbudziło obawy, że rosyjscy agenci sprawdzają kable pod kątem słabych punktów, aby w przyszłości, w razie konfliktu móc je uszkodzić.
17.02.2020

Rozliczenia marynarzy: Mikrorachunek podatkowy dla każdego marynarza w 2020 roku?

Indywidualny rachunek podatkowy (potocznie zwany mikrorachunkiem podatkowym) jest indywidualnie przypisanym do każdego podatnika rachunkiem bankowym. Od 1 stycznia 2020 roku podatnik jest zobowiązany wpłacać określone podatki na ww. indywidulny mikrorachunek.
24.01.2020

Eurostat: udział energii odnawialnej w UE wzrósł do poziomu 18 proc.

Udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc. - podał w czwartek Eurostat. 12 krajów członkowskich już osiągnęło swoje cele na 2020 r. Polska, jak wiele innych państw unijnych, może mieć z tym problem.
23.01.2020

Minister spraw zagranicznych Włoch znów objęty śledztwem ws. przetrzymywania migrantów na statku

Były szef MSW Włoch, lider Ligi Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii, która rozważa możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów. W lipcu przez kilka dni migranci nie mogli zejść na ląd.
18.12.2019

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Brytyjskie porty z rezerwą przyjęły wiadomość o umowie brexitowej

Związek Portów Brytyjskich (BPA) z rezerwą przyjął wiadomość o podpisaniu umowy brexitowej między Wielką Brytanią i Unią Europejską.
17.10.2019

Szymański: pojawiły się znowu szanse na ratyfikację umowy dotyczącej brexitu

Wydaje się, że pojawiły się znowu szanse na to, aby umowa dot. brexitu w zmodyfikowanej wersji była ratyfikowana przez stronę unijną i brytyjską; tym niemniej ryzyko brexitu bezumownego istnieje - powiedział w środę w Sejmie wiceszef MSZ Konrad Szymański.
16.10.2019

ZUS marynarzy, wyrok TSUE i projekt Polska bandera

Ostatnio TSUE wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Obszernie informowały o tym praktycznie wszystkie media. Ale TSUE wydaje wyroki również w innych sprawach. W maju b.r. zapadł wyrok w sprawie ubezpieczeń społecznych marynarzy. Ale tamten wyrok przeszedł bez echa. Co prawda faktem jest, że frankowiczów jest blisko 900 tys. a marynarzy tylko 40 tys., więc i problem jest mniejszy, niemniej jest. Toteż przy okazji wczorajszego wyroku, o którym jest głośno, przypomnę o tamtym, o którym było cicho.
12.10.2019

The Times: UE gotowa jest na znaczne ustępstwa w sprawie brexitu

Unia Europejska jest gotowa pójść na znaczne ustępstwa w sprawie umowy o warunkach brexitu, dając północnoirlandzkiemu parlamentowi mechanizm, który umożliwi odejście od nowej wersji irlandzkiego backstopu po określonej liczbie lat - podał w środę "The Times".
09.10.2019

Szef PE wzburzony po spotkaniu z Johnsonem w Londynie: Nie ma postępu

Szef PE David Sassoli, wyraźnie zdenerwowany po rozmowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, oświadczył we wtorek w Londynie, że nie usłyszał żadnych nowych propozycji ws. brexitu, a te, które zostały ostatnio złożone, nie mogą być traktowane poważnie.
09.10.2019

„The Spectator”: Brytyjski rząd przygotowuje się na załamanie negocjacji z UE

Brytyjski rząd przygotowuje się na fiasko negocjacji z Unią Europejską w ciągu najbliższych kilku dni, bo ze strony Brukseli nie widać żadnej chęci ustępstw - podał we wtorek tygodnik "The Spectator" powołując się na źródło rządowe.
08.10.2019

Wielka Brytania: rozmowy z UE w sprawie brexitu bliskie załamania

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że porozumienie ws. brexitu jest "ogromnie mało prawdopodobne", jeśli Londyn nie pozostawi Irlandii Płn. w unii celnej z UE - podało we wtorek źródło w brytyjskim rządzie.
08.10.2019

Brytyjski premier rozmawiał z premierami Danii, Szwecji i Polski

Brytyjski premier Boris Johnson w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z premierami Danii, Szwecji i Polski, argumentując, że jego plan przyczynia się do "rozsądnego i sprawiedliwego kompromisu" i "aby osiągnąć porozumienie, musimy widzieć ruch ze strony UE".
08.10.2019

Juncker: W brytyjskiej propozycji ws. brexitu wiele problematycznych kwestii

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wskazał w czwartek na wiele problematycznych kwestii w najnowszej brytyjskiej propozycji ws. brexitu. Jego zdaniem potrzebne są dalsze rozmowy z Londynem.
04.10.2019

Tusk: UE nie jest przekonana do brytyjskich propozycji w sprawie brexitu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w czwartek na Twitterze, że Unia Europejska "nie jest przekonana" do najnowszych propozycji brytyjskiego premiera Borisa Johnsona dotyczących brexitu.
03.10.2019

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie brexitu

Niemal wszystkie brytyjskie gazety relacjonują w czwartek na pierwszych stronach propozycję przełamania impasu w sprawie brexitu, którą dzień wcześniej premier Boris Johnson przedstawił Unii Europejskiej. Oceny planu Johnsona są zróżnicowane.
03.10.2019

Premier Irlandii: Propozycja Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu nie realizuje uzgodnionych celów

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział w środę, że nowa propozycja Wielkiej Brytanii w sprawie rozwiązania po brexicie kwestii granicy między Irlandią Północną a Irlandią nie realizuje uzgodnionych celów. Zapewnił jednak, że rozważy tę propozycję.
03.10.2019

Wielka Brytania przedstawiła propozycje na zastąpienie backstopu

Wielka Brytania przedstawiła w środę szczegółowe propozycje rozwiązania po brexicie kwestii granicy między Irlandią Północną a Irlandią, które miałyby zastąpić budzący duże kontrowersje tzw. irlandzki backstop.
03.10.2019

Francja czeka na konkretne zmiany w sprawie brexitu, Niemcy „przygotowane na wszystko”

Francja oczekuje, że Wielka Brytania dokona konkretnych zmian w swych propozycjach w sprawie brexitu - oświadczyła w środę rzeczniczka francuskiego rządu. Rzeczniczka rządu Niemiec powiedziała, że Berlin jest za zawarciem umowy, ale jest "przygotowany na wszystko".
03.10.2019

Brytyjski premier: Nasze propozycje kompromisu to jedyna opcja

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w środę, że przedstawia Unii Europejskiej "konstruktywne i rozsądne propozycje". Jak zastrzegł, nie powinno być wątpliwości, że jedyną alternatywą wobec nich jest brexit bez porozumienia.
03.10.2019

KE zapowiada, że obiektywnie oceni propozycje z Londynu

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że gdy tylko otrzyma z Wielkiej Brytanii nowe propozycje w sprawie brexitu, oceni je obiektywnie w świetle dobrze znanych kryteriów.
03.10.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Kilka krajów UE deklaruje zwiększenie celów klimatycznych. Polska upomina się o środki

Kilka państw UE zadeklarowało we wtorek zwiększenie swoich celów dotyczących energetyki odnawialnej lub efektywności energetycznej na 2030 r. Polska, jak większość w UE, nie zapowiada większych ambicji, ale pyta o środki na konieczne w transformacji inwestycje.
24.09.2019

Komisja transportu PE dała zielone światło dla negocjacji pakietu mobilności

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego przegłosowała we wtorek stanowisko w sprawie pakietu mobilności przewidujące m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Otwiera to drogę do negocjacji nad tymi regulacjami z Radą UE i KE.
24.09.2019

Wiceminister Weber: Jest szansa na zmianę zapisów w pakiecie mobilności

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber uważa, że jest ciągle szansa na zmianę niekorzystnych dla Polski i części krajów UE przepisów pakietu mobilności. Ten pakiet zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
21.09.2019

Konwencja MLI a sprawy podatkowe marynarzy jako przejaw dysfunkcjonalności polskiego aparatu skarbowego – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem rozmawiamy o Konwencji MLI i jej wpływie na sprawy podatkowe marynarzy.
12.09.2019

Wiceprezydent USA wezwał UE do negocjacji „w dobrej wierze” w sprawie brexitu

Przebywający z wizytą w Irlandii wiceprezydent USA Mike Pence wezwał we wtorek Unię Europejską, by negocjowała "w dobrej wierze" z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i osiągnęła szanujące suwerenność Wielkiej Brytanii porozumienie w sprawie brexitu.
04.09.2019

Brytyjski minister ds. brexitu krytykuje zerojedynkowe podejście UE

Brytyjski minister ds. wyjścia z UE Stephen Barclay skrytykował unijnego negocjatora Michela Barniera za "absolutystyczne podejście" do rozmów o brexicie. Wezwał kraje UE do większej elastyczności w sprawie mechanizmu backstopu dla Irlandii Płn.
03.09.2019

Przewoźnicy drogowi w Europie skazani na rosnące koszty

Przewoźnicy operujący na terenie Europy, muszą się w najbliższych latach liczyć z wieloma barierami w rozwoju. Wiadomo, że koszty ich działalności będą rosły, między innymi z powodu zmian prawnych związanych z wyczekiwanym z niepokojem przez branżę pakietem mobilności, podwyżek myta w wielu krajach czy też nasilających się obostrzeń w ruchu w Austrii. Polska, dotychczasowy absolutny lider w transporcie drogowym w Europie, ma w tej sytuacji najwięcej do stracenia.
23.08.2019

Szef MSZ Luksemburga: W sprawie backstopu Bruksela i Londyn potrzebują cudu

Cud musiałby się wydarzyć, żeby UE i Wielka Brytania znalazły rozwiązanie w sprawie granicy między Irlandią i Irlandią Północną, pozwalające uniknąć bezumownego brexitu - ocenił szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn w opublikowanej w czwartek wypowiedzi.
22.08.2019

UE: Brytyjski negocjator ds. brexitu przyjedzie do Brukseli

David Frost - nowy brytyjski negocjator do spraw brexitu i współpracownik premiera Borisa Johnsona - przyjedzie w najbliższych dniach do Brukseli, by spotkać się z przedstawicielami strony unijnej - poinformowała w środę Komisja Europejska.
01.08.2019

Salvini: migranci zejdą ze statku, bo zgodziło się ich przyjąć pięć krajów UE

Pięć krajów UE Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Portugalia oraz Episkopat Włoch przyjmie migrantów ze statku włoskiej Straży Przybrzeżnej, stojącego koło portu Augusta na Sycylii - ogłosił w środę szef MSW Matteo Salvini. Wkrótce migranci zejdą na ląd.
31.07.2019

Nowy brytyjski minister ds. brexitu: Opuścimy UE 31 października

"Rozmawiałem dziś z głównym negocjatorem KE Michelem Barnierem i jasno mu powiedziałem, że chcemy umowy, ale opuścimy UE nieodwołanie w dniu 31 października z umową czy bez umowy" - napisał na Twitterze nowy brytyjski pełnomocnik ds. brexitu Stephen Barclay.
31.07.2019

WWF: Europejczycy skazani na import ryb

Europejczycy konsumują znacznie więcej ryb i owoców morza niż są w stanie zapewnić im lokalne morza i hodowle. Ponad połowa rocznego zapotrzebowania pochodzi z importu, głównie z krajów rozwijających się.
08.07.2019

Premier Irlandii: Umowa ws. brexitu bez backstopu równie zła jak brak umowy

Irlandia nie pozwoli, by tzw. backstop - kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Płn. - został wykreślony z umowy o warunkach wyjścia W. Brytanii z UE, bo uważa to za równie duże zagrożenie jak brexit bez umowy, oświadczył w sobotę irlandzki premier Leo Varadkar.
16.06.2019

Jaka jest przyszłość atlantyckiej makreli?

W maju 2019 r. ICES opublikowało zrewidowane doradztwo, w którym stado makreli z północno-wschodniego Atlantyku szacowane jest na 4,16 milionów ton. Jest to zdecydowanie więcej niż w doradztwie opublikowanym w październiku 2018 r. Czy to wystarczy, aby został przywrócony certyfikat MSC?
06.06.2019

Podatki marynarskie: Ratyfikacje Konwencji MLI w 2019 roku i praktyka stosowania Konwencji MLI w Polsce w 2019 roku

Przypominamy, że Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i w odniesieniu do niektórych państw obowiązuje od dnia 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzenia prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwój
23.05.2019

Polska na 7. miejscu w rankingu państw najbardziej przyjaznych start-upom

Polska znalazła się na siódmym miejscu na świecie w rankingu państw najbardziej przyjaznych start-upom, który sporządził amerykański magazyn "CEOworld Magazine". W porównaniu z 2018 r. to awans o sześć pozycji. Zwycięzcą okazały się Stany Zjednoczone.
11.05.2019

MPiT: wzrost polskiego eksportu towarów i usług jeden z najwyższych w UE

Polska jest w ścisłym gronie liderów UE pod względem średniorocznego tempa wzrostu eksportu towarów i usług; lepiej wypadły tylko Irlandia i Rumunia - podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu o stanie gospodarki.
30.04.2019

15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają zaś pierwszych miesięcy istnienia III RP.
30.04.2019

Raport: Brexit to wybór między złym a bardzo złym scenariuszem

Nawet w raportach rządu brytyjskiego nie ma wskazanych korzyści z brexitu; to wybór między złym a bardzo złym scenariuszem - mówili autorzy raportu nt. konsekwencji brexitu dla UE i Wielkiej Brytanii. Podkreślali, że także dla UE nie ma pozytywnych aspektów opuszczenia Wspólnoty przez Londyn.
25.04.2019

Rynek liczył na lepsze odczyty ze strefy euro - komentarz Ebury

Para EUR/USD zakończyła środę lekkim umocnieniem, dziś jednak straciła wszystkie zyski. W ciągu godziny osłabiając się o 0,5% i schodząc do najniższego poziomu od tygodnia.
18.04.2019

UE: Przepisy ws. przewoźników nie zostaną przyjęte w tej kadencji PE; to korzystne dla Polski

Choć PE na ostatniej sesji plenarnej w Brukseli poparł propozycje nowych regulacji ws. objęcia przewoźników przepisami o delegowaniu, te regulacje nie zostaną przyjęte w obecnej kadencji PE, bo nie ma na to czasu. To korzystny scenariusz dla Polski i krajów regionu.
12.04.2019

PO: Poparcie przez PE propozycji przepisów w sprawie przewoźników drogowych kolejną porażką PiS

Poparcie przez PE przepisów ws. przewoźników drogowych świadczy, iż Polska pod rządami PiS poniosła kolejną porażkę w UE; rząd nie był w stanie zbudować sojuszu, który pozwoliłby na ich odrzucenie - uważa PO. Oczekuje od rządu, że uczyni wszystko, by ta legislacja nie weszła w życie.
05.04.2019

Źródła PAP: Najprawdopodobniej nie będzie negocjacji ws. przewoźników drogowych w tej kadencji PE

Pomimo tego, że w czwartek PE poparł propozycje nowych przepisów ws. przewoźników drogowych, w tej kadencji najprawdopodobniej nie odbędą się już negocjacje europarlamentu, KE i krajów UE ws. ostatecznego kształtu nowych regulacji - informują PAP źródła unijne. To sukces Polski, która była przeciwna ich przyjmowaniu.
05.04.2019

PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
04.04.2019

Sasin: propozycje przepisów ws. przewoźników uderzają w zasadę UE, czyli swobodny przepływ usług

Propozycje przepisów ws. przewoźników uderzają w jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, czyli swobodny przepływ usług - powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Podkreślił, że stanowisko europosłów PiS w tej sprawie od samego początku było "absolutnie jednoznaczne".
04.04.2019

PE: Odrzucono wniosek ws. poprawek do propozycji dotyczących przewoźników

Parlament Europejski w Brukseli odrzucił w środę wniosek m.in. polskich europosłów w sprawie wykreślenia z porządku sesji plenarnej głosowań nad poprawkami do propozycji dotyczących przewoźników drogowych. Oznacza to, że zostaną one przeprowadzone w czwartek.
04.04.2019

We wtorek w komisji transportu PE głosowania ws. przewoźników drogowych

W komisji transportu Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędą się we wtorek głosowania nad poprawkami do propozycji kontrowersyjnych regulacji, które m.in. zakładają objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
30.03.2019

UE kreśli dwa możliwe scenariusze przedłużenia brexitu

Przywódcy 27 krajów UE uzgodnili w czwartek późnym wieczorem w Brukseli dwa scenariusze przedłużenia brexitu. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje to 12 kwietnia.
22.03.2019

UE: Wynagrodzenia kobiet średnio niższe o 16 proc. niż mężczyzn

Są bardziej zagrożone ubóstwem, niedostatecznie reprezentowane w parlamentach i w rządach, a w biznesie ogranicza je szklany sufit - taki obraz sytuacji kobiet rysuje się z najnowszego raportu KE. Panie zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż panowie.
08.03.2019

UE: Oddala się perspektywa przepisów ws. przewoźników w tej kadencji PE

Oddala się perspektywa uchwalenia niekorzystnych dla Polski i innych krajów regionu przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Liderzy grup politycznych zdecydowali w czwartek, że głosowanie nad regulacjami nie odbędzie na pierwszej marcowej sesji PE.
14.02.2019

Do PE w marcu wróci sprawa przepisów dotyczących przewoźników drogowych

W marcu do Parlamentu Europejskiego wróci sprawa propozycji wprowadzenia kontrowersyjnych przepisów, które są zagrożeniem dla przewoźników drogowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Chodzi o plany objęcia ich przepisami o pracownikach delegowanych.
08.02.2019

Podatki marynarskie: Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 29.01.2019 roku Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u irlandzkich armatorów od 01.01.2020 roku.
04.02.2019

W czwartek ważne dla Polski głosowania w PE w sprawie przewoźników drogowych

W komisji transportu PE odbędą się w czwartek głosowania w sprawie nowych regulacji, które mogą uderzyć w przewoźników drogowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, np. Polski. Głosowania ustalą, czy jest szansa na złagodzenie ostatecznej wersji przepisów.
10.01.2019

Minister Adamczyk przekonywał w Brukseli ws. przepisów dotyczących przewoźników

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekonywał w środę w Brukseli do złagodzenia projektu unijnych regulacji dotyczących przewoźników drogowych. W kształcie przyjętym przez Radę UE będą one niekorzystne dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej.
10.01.2019

W PE w czwartek głosowanie i protest ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

W czwartek przed PE w Brukseli przewoźnicy drogowi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy, zaprotestują przeciwko projektowanym przepisom dotyczącym tej branży. Obawiają się, że regulacje uderzą w ich firmy. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w komisji transportu PE.
09.01.2019

Podatki marynarskie: O czym polski marynarz powinien wiedzieć w 2019 roku?

Rok 2019 obfituje w wiele nowych regulacji podatkowych, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na środowisko marynarskie. Niemniej jednak skala tych zmian jest dużo mniejsza niż się niektórym marynarzom wydaje. Poniższy artykuł ma na celu rozwianie wielu wątpliwości zgłaszanych do Kancelarii przez marynarzy, którzy z różnych źródeł pozyskali dość zaskakujące informacje.
09.01.2019

Adamczyk: Polska przeciwna niekorzystnym przepisom ws. transportu międzynarodowego

Walka z niekorzystnym dla Polski i innych krajów UE projektem unijnych przepisów ws. transportu międzynarodowego trwa. Będziemy teraz zabiegać w PE o korzystne stanowisko, a potem także podczas negocjacji między europarlamentem a Radą UE – mówi w rozmowie z PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
05.12.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.