ew
Polska jest w ścisłym gronie liderów UE pod względem średniorocznego tempa wzrostu eksportu towarów i usług; lepiej wypadły tylko Irlandia i Rumunia - podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu o stanie gospodarki.
Jak podał resort, w latach 2015-2018 eksportu towarów i usług rósł u nas średnio o 8,1 proc. rocznie, czyli o 3,6 pkt. proc. więcej niż średnia UE. Wg. MPiT, to jeden z najwyższych unijnych wyników, a szybciej niż w Polsce wolumen eksportu towarów i usług rósł tylko w Irlandii oraz Rumunii. Dla porównania średnioroczne tempo wzrostu eksportu towarów i usług w latach 2015-2018 wyniosło w Niemczech - 3,6 proc., w Czechach - 5,4 proc., w Słowacji - 5,6 proc., a na Węgrzech - 5,4 proc.
"Co istotne, kolejny rok z rzędu wysoki (ponad 8 pkt. proc.) udział w naszym eksporcie mają produkty zaawansowane technologicznie" - podkreślono w komentarzu MPiT.
Jak podał resort powołując się na wstępne dane GUS, w 2018 roku wolumen eksportu towarów i usług wzrósł o 6,3 proc. (r/r). "To wynik bardziej niż zadowalający, wskazujący na znaczącą odporność polskiej gospodarki na spowolnienie gospodarcze oraz zmniejszenie zależności polskiego eksportu od produkcji przemysłowej w gospodarce niemieckiej" - oceniło MPiT.
Według ministerstwa, jednocześnie zauważalna jest zrównoważona struktura eksportu dóbr i usług, co pozwala na stwierdzenie, iż postępuje dalsza poprawa konkurencyjności krajowych przedsiębiorców na globalnym rynku.
"Polscy przedsiębiorcy wykorzystują przewagi konkurencyjne oraz wolne moce produkcyjne; mamy nadzieję, że tak pozytywne wyniki eksportu będą stanowić dodatkową motywację do wzrostu innowacyjności i nowych inwestycji" - napisano w komentarzu.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe