Minister środowiska, klimatu i komunikacji, Eamon Ryan, wydał Maritime Area Consents (MACs), czyli pozwolenia lokalizacyjne dla projektów rozwijanych w ramach pierwszej fazy offshore wind w Irlandii.
Zgody obejmują siedem projektów offshore wind- Oriel Wind Park (375 MW), Arklow Bank II (800 MW), Bray Bank oraz Kish Bank (900 MW), North Irish Sea Array (500 MW), Codling 1,5 GW (Codling I i Codling II) oraz Skerd Rocks (450 MW).
Przyznanie MAC gwarantuje, że tylko projekty o największej rentowności z perspektywy osiągnięcia celów energetycznych Irlandii mogą być uwzględnione w planach energetycznych kraju. Przyznanie MAC nastąpiło po przeprowadzeniu przez ministerstwo kompleksowej oceny finansowych i technicznych uwarunkowań każdego projektu. Podejście to umożliwia wszystkim projektom fazy pierwszej rozpoczęcie wstępnego składania wniosków planistycznych w An Bord Pleanála. System zgód dla obszaru morskiego (MAC) jest przewidziany w ustawie o planowaniu obszaru morskiego z 2021 roku.
Przyznanie MAC umożliwia również projektom wzięcie udziału w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w ramach Renewable Electricity Support Scheme (RESS). Pierwsza aukcja ma objąć projekty o łącznej mocy 2,5 GW.
- Pierwsze zgody na obszary morskie zostały starannie opracowane, aby promować szybkie i skuteczne wdrażanie morskich technologii OZE, a jednocześnie ostatecznie chronić bogate i unikalne zasoby morskie państwa, zgodnie z zasadami krajowych ram planowania morskiego – powiedział minister.
Projekty, którym przyznano MAC, będą musiały złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i zabezpieczyć realizację projektu w ustalonych ramach czasowych, zapewniając postęp instalacji i maksymalizację korzyści dla państwa. Deweloperzy projektów są również zobowiązani do uiszczenia rocznej opłaty na rzecz państwa.
Obszar morski Irlandii jest siedem razy większy od jej powierzchni lądowej. To, wraz z dobrymi warunkami wiatrowymi i położeniem na skraju Oceanu Atlantyckiego, sprawia, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej jest ogromny. Irlandia może stać się jednym z wiodących producentów energii wiatrowej w Europie.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy