• <
SAR_2022

Minister spraw zagranicznych Włoch znów objęty śledztwem ws. przetrzymywania migrantów na statku

mb

18.12.2019 22:11 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Minister spraw zagranicznych Włoch znów objęty śledztwem ws. przetrzymywania migrantów na statku

Partnerzy portalu

Minister spraw zagranicznych Włoch znów objęty śledztwem ws. przetrzymywania migrantów na statku - GospodarkaMorska.pl

Były szef MSW Włoch, lider Ligi Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii, która rozważa możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów. W lipcu przez kilka dni migranci nie mogli zejść na ląd.

To kolejne dochodzenie wobec Salviniego, który jako minister spraw wewnętrznych wiele razy nie wyrażał zgody na wpuszczenie do włoskich portów statków z migrantami, uratowanymi przez załogi na Morzu Śródziemnym.

Obecnie, jak sam przyznał w środę, grozi mu 15 lat więzienia w sprawie prowadzonej przez sąd w Katanii. Dotyczy ona wydarzeń z lipca tego roku, gdy przez kilka dni jednostka włoskiej straży przybrzeżnej Gregoretti z ponad 130 migrantami na pokładzie stała na morzu w oczekiwaniu na wpuszczenie do portu. Na jego otwarcie nie zgadzał się ówczesny szef MSW, domagając się rozdziału uchodźców w krajach UE.

Ostatecznie po kilku dniach impasu jednostka wpłynęła do sycylijskiego portu Augusta, gdy pięć państw Unii: Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Portugalia zgodziło się przyjąć migrantów. Poza tym 50 z nich umieszczono z inicjatywy Watykanu w kościelnym ośrodku pod Rzymem.

Sycylijski sąd prowadzący dochodzenie zwrócił się do Senatu Włoch, w którym zasiada Matteo Salvini, o wyrażenie zgody na kontynuowanie postępowania w związku z immunitetem, jaki polityk ma jako parlamentarzysta.

Komentując ten krok lider prawicowej Ligi oświadczył: "Grozi mi do 15 lat więzienia. Uważam za hańbę to, że wytacza się proces ministrowi za to, że działał w interesie swojego kraju". W wywiadzie telewizyjnym dodał: "Chciałbym wiedzieć, ile kosztuje ten proces".

"Szkoda, że włoskie sądy, które są przeładowane sprawami, muszą tracić czas na postępowanie dotyczące ministra, który zrobił to, o co poprosili go Włosi" - stwierdził lider Ligi, zajmującej pierwsze miejsce w sondażach zaufania.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.