• <
smartre_2023

Zapaliła się turbina na irlandzkiej morskiej farmie wiatrowej

zk

21.10.2022 13:22
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Zapaliła się turbina na irlandzkiej morskiej farmie wiatrowej

Partnerzy portalu

Zapaliła się turbina na irlandzkiej morskiej farmie wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Jedna z turbin wiatrowych na Arklow Bank, pierwszej i jak dotąd jedynej morskiej farmie wiatrowej w Irlandii, zapaliła się. Prawdopodobnie, tak jak podała irlandzka telewizja RTE, do zapłonu doszło najpewniej po tym, jak turbina została uderzona przez piorun w czasie burz, które nawiedziły w ostatnich dniach okolicę.

Arklow Bank o mocy 25,2 MW, oddana do użytku w 2004 roku, została zbudowana wspólnie przez SSE i GE Energy jako Arklow Bank Phase 1, projekt demonstracyjny mający na celu udowodnienie możliwości, jakie morska energetyka wiatrowa może stanowić dla Irlandii.

Farma wiatrowa, zlokalizowana u wybrzeży Arklow, Co. Wicklow, składa się z siedmiu turbin wiatrowych o mocy 3 MW, a jej właścicielem i operatorem jest GE Energy na podstawie poddzierżawy zawartej w umowie o dzierżawę nabrzeża.

Turbina stanęła w płomieniach, a później była pochłonięta przez gęsty dym.

"W dniu 19 października 2022 roku zgłoszono zdarzenie związane z morską turbiną wiatrową na terenie morskiej farmy wiatrowej Arklow Bank zlokalizowanej na Morzu Irlandzkim. Nie było żadnych obrażeń. Straż przybrzeżna została powiadomiona" - powiedział w oświadczeniu rzecznik GE Renewable Energy.

"Gdy tylko warunki pogodowe pozwolą i będziemy mogli bezpiecznie dotrzeć na miejsce, rozpoczniemy pracę nad ustaleniem pierwotnej przyczyny tego zdarzenia" - dodał rzecznik.

SSE Renewables rozwija również kolejną fazę projektu Arklow Bank, który początkowo miał mieć moc 520 MW.

Jednak po przeniesieniu Arklow Bank Wind Park Phase 2 do procesu Maritime Area Planning (MAP) w marcu 2022 roku, projekt został zmodyfikowany w celu znacznego zwiększenia mocy wytwórczej do 800 MW.

Dzięki przeniesieniu projektu fazy 2 do nowego systemu wydawania zezwoleń, SSE planuje również budowę nowej morskiej farmy wiatrowej o mocy 800 MW do 2028 roku, zamiast pierwotnie planowanego 2025 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.