• <
siemens_gamesa_2022

RWE pracuje nad bazą do obsługi farm wiatrowych w Ustce

30.09.2021 05:15 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE pracuje nad bazą do obsługi farm wiatrowych w Ustce

Partnerzy portalu

RWE pracuje nad bazą do obsługi farm wiatrowych w Ustce - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jarek Piech / Wikipedia

RWE rozpoczęło prace nad ustanowieniem stacji technicznej do obsługi farmy wiatrowej. Baza miałaby powstać w Ustce. Firma przedstawiła już jej plany tamtejszej radzie miasta.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele RWE Renewables, który wybuduje farmę wiatrowa około 55 kilometrów na północ od Ustki, uczestniczyli w posiedzeniu komisji budżetowej tamtejszej rady miasta. Przedstawili projekt bazy obsługi farmy, która miałaby powstać w porcie.

Na czwartkowym posiedzeniu komisji budżetowej usteckiej rady miasta przedstawiciele firmy RWE przedstawili projekt bazy obsługi farmy wiatrowej. Stacja techniczna ma powstać w porcie, a turbiny 55 kilometrów na północ od Ustki. O koncepcji opowiedzieli reprezentujący RWE Malte Paul, Matthias Martens i Jakub Budzyński.

Jak informowali, farma wiatrowa, którą RWE zbuduje 55 kilometrów od wybrzeża, będzie się składać z 25 turbin wiatrowych. Każda z nich będzie wytwarzać po 14 megawatów energii. W kolejnych etapach powstaną trzy kolejne farmy w tej samej lokalizacji. Aby ułatwić sobie obsługę inwestycji. RWE podpisze umowę z Zarządem Portu Ustka, na mocy której wydzierżawi na 25 lat działkę pod budowę bazy operacyjnej, w której znajdzie się też magazyn i budynek administracyjny. Ważna będzie jednak także możliwość wykorzystania nabrzeża, przy którym będą cumować statki obsługujące farmy. RWE zakłada, że baza będzie gotowa w 2025 roku, na rok przed uruchomieniem farmy. Do podpisania umowy między RWE a portem dojdzie najpewniej w październiku, po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z przekazaniem nieruchomości portowi przez miasto.

Podczas spotkania z przedstawicielami RWE radni poruszali także inne tematy, proponowali m.in. utworzenie patronackiej klasy w szkole średniej w Ustce, a także pytali o perspektywy tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju portu. Rozbudowa portu jest na rękę inwestorom sektora morskiego. RWE zaznaczyło, że w pierwszym etapie inwestycji w porcie pojawią się mniejsze jednostki, większe zaś przypłyną od 2024 roku. Większe zapotrzebowanie na statki będzie w latach 2025-26, podczas budowy farmy wiatrowej. Po tym czasie, w trakcie eksploatacji turbin, w Ustce stacjonować mają dwie jednostki. Inwestycja ma też stworzyć miejsca pracy dla osób z regionu. RWE poinformowało, że na podobnej farmie zatrudnia około 40-60 osób. To jednak nie wszystko, bo wymagane są także usługi zewnętrzne, m.in. noclegi, usługi cateringowe, zakwaterowanie, obsługa bazy czy transport, szkolenia, zarządzanie nieruchomością.

Rozbudowa portu w Ustce to jednak nie jedyne zmiany, jakie zajdą na terenie instytucji. Nabrzeże, obecnie używane do przeładunku kruszywa, na którym zarabia miasto, będzie eksploatowane na potrzeby farm. RWE rozmawia też z Ministerstwem Obrony Narodowej, by móc korzystać z nabrzeża zajmowanego przez wojsko.

RWE Renewables przygotowuje się do budowy trzech farm wiatrowych na Bałtyku: Baltic I, Baltic II i Baltic III. Jako pierwsza z nich realizowana będzie farma Baltic II. Znajdzie się ona na obszarze około 41 kilometrów kwadratowych na wodach o głębokości 30-50 metrów. Projekt ma szansę być jedną z pierwszych tego typu realizacji, jakie wejdą w fazę budowę, a potem eksploatacji. Generowana przez farmę moc 350 MW jest równoważna z energią elektryczną zużywaną przez około 350 tys. gospodarstw domowych.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.