• <

Wynik wyszukiwania - "Wprost" - Wiadomości

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Debata o bezpieczeństwie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wspólnie z UMCS, Amerykańskim Centrum Edukacji i Biznesu - American Corner, zaprasza na debatę. W jej trakcie dwie opozycyjne drużyny pochylą się nad tezą pt. "Projekcja siły morskiej powinna odgrywać kluczową rolę w ochronie globalnych łańcuchów dostaw w XXI w."
10.04.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i wojna celna USA – Chiny korygują frachty i połączenia liniowe. Meksyk beneficjentem

Uśredniony Drewry’s World Container Index zmalał w ubiegłym tygodniu o 5% do 3010 dolarów za kontener 40-stopowy, ale ciągle jest wysoki w porównaniu do ub.r. Obecnie jest on wyższy o 71% w porównaniu z trzecim tygodniem marca ubiegłego roku. Frachty na połączeniach z Szanghaju do Nowego Jorku wynoszą 5376 USD za FEU. Do portów Meksyku skokowo wzrosły dostawy kontenerów z Chin, przy takich samych frachtach jak do wschodniego wybrzeża USA.
25.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Koniec fazy morskiej ćwiczeń "Milan 2024" pod auspicjami Indii. Manewry z udziałem kontrowersyjnych uczestników

Zakończyły się największe, prowadzone co dwa lata ćwiczenia Marynarki Wojennej Indii. W tym roku odbyły się w terminie od 19 do 27 lutego się z udziałem wielu państw z całego świata. Choć jego hasło przewodnie brzmi „Mosty przyjaźni przez morza” zaangażowało kraje które są obecnie w bardzo napiętych relacjach.
01.03.2024

Do trzech razy sztuka. CMA CGM chce wrócić na Morze Czerwone

Żeglugowy gigant CMA CGM po raz kolejny spróbuje wrócić do tranzytu przez Morze Czerwone. Grupa już dwa razy się wycofywała z tej trasy ze względu na zagrożenie atakami Huti.
01.03.2024

Kancelaria Premiera: Relacje polsko–norweskie mogą być wzorem dla innych państw na świecie

Premier Donald Tusk spotkał się z Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. To kolejny lider polityczny, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę. Głównymi tematami rozmów Premierów była wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo w regionie, a także współpraca energetyczna. Szef polskiego rządu podkreślił wyjątkowe relacje jakie łączą Polskę i Norwegię, która jest kluczowym partnerem dla naszego kraju.
28.02.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Hiszpańscy żołnierze w Porcie Szczecin. To element ćwiczenia pk. "Brilliant Jump 2024"

W szczecińskim porcie odbyło się wyokrętowanie żołnierzy i techniki wojskowej z Hiszpanii. Komponent sił zbrojnych tego państwa bierze udział w ćwiczeniu pk. "Brilliant Jump 2024" które jest częścią większego, sojuszniczego przedsięwzięcia pk. "Steadfast Defender 2024". To największe ćwiczenia NATO od czasu Zimnej Wojny. Podobne odbyły się ostatnim razem w 1988 roku.
21.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

MSW Wielkiej Brytanii zbada podejrzane konwersje na chrześcijaństwo azylantów z barki Bibby Stockholm

W związku z istniejącymi podejrzeniami, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii James Cleverly zbada sprawę przechodzenia na chrześcijaństwo nielegalnych imigrantów zakwaterowanych na barce "Bibby Stockholm" - przekazał w czwartek brytyjski rząd.
08.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Śledztwo ws. połączenia Lotosu i Orlenu oraz sprzedaży Lotosu

Posłanka KO Agnieszka Pomaska poinformowała we wtorek, że płocka prokuratura wszczęła śledztwo ws. nadużycia udzielonych uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez zarząd PKN Orlen oraz inne osoby, które zostały powołane do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą.
30.01.2024

KE proponuje zmiany w prawie, które uderzą w przetwórstwo rybne w Polsce

Projekt rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczący wymagań higienicznych dla niektórych rodzajów mięsa i produktów rybołówstwa wprowadza rygorystyczne normy uderzające w proces przetwórstwa łososia w Polsce. Polskie europosłanki, ponad podziałami politycznymi, próbują do tego nie dopuścić.
26.01.2024

Ekspert: 5 działań, które zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze morskim

Cyberbezpieczeństwo w sektorze morskim wymaga zbudowania kompleksowej strategii, na którą składa się ochrona specjalistycznych systemów IT/OT, wykorzystanie dobrych praktyk zawartych w standardach branżowych, uświadomienie pracownikom zagrożeń oraz odpowiednia kontrola dostępu.
22.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

Chiny wezwały do zakończenia ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym

Chiny wzywają do zaprzestania ataków na cywilne statki na Morzu Czerwonym oraz do utrzymania swobodnego przepływu towarów – oświadczył w niedzielę szef chińskiej dyplomacji Wang Yi po spotkaniu z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem el-Sisim w Kairze.
14.01.2024

Nowy prom dla Polferries z wybraną nazwą

Varsovia - pod taką nazwą będzie pływał nowy prom, który uzupełni flotę Polferries w połowie bieżącego roku. Jednostka wpisze się w styl nazewnictwa statków tego armatora pływających obecnie na linii Świnoujście-Ystad. Będzie swoistym uzupełnieniem promu Mazovia, który wprost nawiązuje do centralnego regionu Polski. Budowa Varsovii przebiega zgodnie z harmonogramem.
11.01.2024

Nabrzeże Barkowskie w Porcie Rybackim w Kołobrzegu już gotowe

Po trwających ponad półtora roku pracach, przebudowa Nabrzeża Barkowskiego w Porcie Rybackim dobiegła końca. Pochłonęła ponad 10,5 mln zł, z czego aż 8,6 mln zł stanowiło dofinansowanie. Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu zdobył je w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020"
21.12.2023

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
10.12.2023

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Polferries z partnerami przygotowany na Święta

W piątek 24 listopada 2023 roku rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Polferries będzie jego partnerem i z tej okazji armator przygotował szereg atrakcji dla swoich pasażerów.
20.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część II

Niniejsze opracowanie jest kontynuacją Części I Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Podstawowe formularze kontraktowe, charakteryzują się znaczącymi (choć często trudnymi do dostrzeżenia przy pierwszej pobieżnej analizie) różnicami w ujęciu okoliczności i zdarzeń, które skutkują w opóźnieniu terminu budowy i dostawy statku, ale których charakter pozwala stoczni na przesunięcie kontraktowej daty dostawy statku, bez konsekwencji prawnych i finansowych.
16.10.2023

Safety first! Jak wygląda bezpieczeństwo pracy w branży offshore?

Offshore to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu morskiego, która przyczynia się do tworzenia tysięcy wysoko specjalistycznych miejsc pracy. Szacuje się, że w nadchodzących 20 latach w samej tylko morskiej energetyce wiatrowej może znaleźć zatrudnienie aż 100 tys. osób1. Zaawansowane projekty offshore niosą ze sobą liczne wyzwania w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa morskiego.
16.10.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Elbląg może otrzymać 200 mln zł na rozwój portu

Prawo i Sprawiedliwość proponuje dofinansowanie 200 mln zł dla Elbląga i każdego małego portu na jego rozwój. Plan inwestycyjny przedstawiła wczoraj Teresa Wilk, kandydatka PiS z okręgu elbląskiego.
13.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
08.10.2023

Afryka coraz aktywniejsza w handlu i żegludze międzynarodowej

Obraz Afryki zmieniają programy wsparcia UNCTAD, jak np. UNCTAD SIGMAT, działania integracyjne organizacji współpracy jak AfCFTA czy EAC, inwestycje czołowych operatorów morskich oraz połączenia handlowe w ramach chińskiego Nowego Szlaku Jedwabnego. Te działania sprawiają również, że aktywizuje się handel morski, rozwija się infrastruktura i suprastruktura portów morskich, rośnie znaczenie wymiany międzynarodowej.
05.10.2023

Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego

Większość marynarzy będących polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązana jest do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, bądź skorzystania z możliwości wystąpienia z wnioskiem o zaniechanie ich pobierania oraz regulowania podatków m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy prawa wyznaczają terminy, w których należy dokonać skonkretyzowanych czynności, w związku z czym, każdy podatnik wykonujący zawód marynarza powinien znać wszystkie ważne terminy podatkowe.
27.09.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Okres małej stabilizacji. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2023)

Ostatnie tygodnie to raczej spadki warunków frachtowych i czarterowych dla tonażu zbiornikowcowego. Z kolei dla przewozów masowych można było mówić o pewnej stabilizacji.
17.09.2023

Wicepremier Ukrainy: będzie więcej dronów, to będzie więcej naszych ataków i mniej okrętów Rosji

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.
16.09.2023

Tarczyński: na Lampedusie mamy do czynienia z inwazją. Polska przed tym przestrzegała

Sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa to nic innego jak inwazja; doprowadziła do tego szaleńcza polityka europejska. Polska przed tym przestrzegała i okazuje się, że po raz kolejny miała rację - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.
15.09.2023

Przywódcy Wietnamu i USA ostrzegają ChRL przed "użyciem siły" na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Wietnamu i Stanów Zjednoczonych oświadczyli we wspólnym komunikacie w poniedziałek, że przestrzegają przed "groźbami bądź użyciem siły" na Morzu Południowochińskim. Przesłanie, wystosowane przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, skierowane jest wyraźnie pod adresem ChRL - ocenia AFP.
11.09.2023

G20: Przywódcy sprzeciwili się użyciu siły, ale nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji, wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
09.09.2023

Gróbarczyk o niemieckich pretensjach ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu: „bzdury”

Wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się krótko do kwestii niemieckich wątpliwości i argumentów wysuwanych przeciw budowie głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. „Jedna wielka bzdura” – stwierdził na falach Radia Szczecin.
06.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Czas dyskusji na temat stawek. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 29-32/2023)

Jak pokazują dane rynkowe wybranych segmentów żeglugi w ostatnich tygodniach parametry zaczęły się poprawiać. Czy jest to początek stałej tendencji, czy tylko chwilowe wzrosty wynikające wprost z sytuacji i warunków rynkowych? Okres kilku tygodni jest zbyt krótki do przeprowadzenia takiej analizy, jednakże zapatrywania analityków są umiarkowanie optymistyczne.
31.08.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Korea Płd. w oczekiwaniu na tajfun. Wstrzymane rejsy promów

W Korei Południowej wstrzymano loty samolotów i rejsy promów w oczekiwaniu na tajfun Khanun, którego pierwsze uderzenie spodziewane jest w środę po południu. Nadciągający z południowego wschodu żywioł ma przynieść wichurę wiejącą z prędkością do 150 km na godzinę i silne ulewy - podała agencja AP.
09.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Ustawa o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej - komentarz prawny

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej został opracowany w związku z koniecznością transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2397 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej oraz uchylającej dyrektywy Rady 91/672/EWG i 96/50/WE (dalej: „dyrektywa 2017/2397”).
31.07.2023

Wyścig po niderlandzką "Orkę" rozgrzewką przed przetargiem w Polsce?

Ministerstwo Obrony Holandii potwierdziło, że kupi cztery okręty podwodne na potrzeby sił morskich (Koninklijke Marine). O realizację tego intratnego zamówienia rywalizują firmy z Francji, Niemiec i Szwecji, które mogą być także oferentami dla polskiej Marynarki Wojennej w związku z programem "Orka".
31.07.2023

Szersze wejście do portu w Kołobrzegu i więcej atrakcji tej części kurortu

W kołobrzeskim porcie z roku na rok rosną przeładunki, a jego nowoczesną marinę obierają za cel nie tylko europejscy żeglarze. Miejska spółka zarządzająca portem sprostała wojennemu wyzwaniu – tysiące ton ukraińskiego zboża odpłynęły stąd do Rotterdamu. Niedaleka przyszłość to port serwisowy dla morskich elektrowni wiatrowych i plany inwestycji, które podniosą rangę portu z korzyścią dla całego regionu.
28.07.2023

Ze stoczni Damena do Portu Gdańsk zmierzają holowniki, które niedługo rozpoczną tam pracę

Zaprojektowane i zbudowane przez podmioty należące do holenderskiego koncernu holowniki już za kilka tygodni mają rozpocząć działalność w Porcie Gdańsk. Obecnie są w trakcie podróżny z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty.
27.07.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni. Drugi tydzień Gdynia Sailing Days za nami

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.
17.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Profesea Sp. z o.o. Pełen profesjonalizm na morzu

Połączył ich wspólny, bałtycki mindset. Unikatowa wizja integrująca kompetencje naukowe i inżynierskie pozwoliła na zmianę reguł gry poprzez zagospodarowanie rynkowej niszy. Ich kompleksowa oferta obejmuje swoim zakresem badania, monitoringi, ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie ocen oddziaływania na środowisko ekosystemu morskiego. Nowa spółka Profesea to ekipa wprost skazana na sukces.
13.07.2023

Uwaga węgiel! Ceny już spadły, mimo że import z Chin i Indii dynamicznie rośnie

Import węgla z Indii wzrósł do 162 t w roku obrachunkowym 1922/23. Import węgla koksującego wzrósł do 54 t informuje Indian Express. Całkowite globalne ładunki węgla drogą morską w Chinach wzrosły rok do roku o 5,8% do 1 204,8 mln t, podczas gdy w 2021 r. importowano drogą morską 1 138,3 mln t – alarmuje Banchero Costa.
07.07.2023

Wykonano już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen kompleksu Olefin III

Wykonaliśmy już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen w Płocku kompleksu Olefin III. Ich realizacja wymagała dostarczenia poszczególnych elementów Wisłą, w tym wielkogabarytowych – powiedział PAP Grzegorz Samoć, dyrektor działu Projects DSV i szef projektu.
24.06.2023

Nowe holowniki w drodze do gdańskiego portu

Wychodząc naprzeciw perspektywom rozwoju w obrębie portu w Gdańsku „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. zakupił nowe holowniki, które zasilą flotę już na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
14.06.2023

Akcja informacyjna Marynarki Wojennej o potrzebie posiadania sił morskich

Służby Prasowe jednostek polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowały spot, będący finałem prowadzonej od tygodnia akcji "Czy jesteś na to gotowy", mającej uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem sił morskich.
08.06.2023

Wskazówki montażowe systemu uszczelniającego Roxtec

Prawidłowa instalacja modułowego systemu uszczelniającego Roxtec jest bardzo ważna w zakresie utrzymania szczelności, ognioodporności oraz pozostałych właściwości, które zapewniają uszczelnienia firmy Roxtec. Dokładność oraz precyzja podczas instalacji to bezpieczeństwo i pewność niezawodności całego przejścia.
07.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

W Szczecinie rozdano nagrody Orły Wprost

W piątek, podczas uroczystej gali w Szczecinie rozdano nagrody Orły Wprost. Za zasługi na rzecz rozwoju regionu nagradzani są liderzy biznesu, samorządowcy lub organizacje pozarządowe.
29.05.2023

Szewczak: wyniki Grupy Orlen świadczą o trafności strategii i koncepcji konsolidacji

Wyniki finansowe Grupy Orlen, która w pierwszym kwartale tego roku uzyskała 9,2 mld zł zysku, świadczą o trafności wyboru strategii i potwierdzają koncepcję konsolidacyjną, połączenia z Grupą Lotos, PGNiG i Energą - ocenił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak.
25.05.2023

Branża portowa nagrodzona Orłami "Wprost"

Na terenie Sali Koncertowej Portu Gdynia odbyła się 19 maja gala wręczenia pomorskich Orłów „Wprost”. W jej trakcie wyróżnienia otrzymali przedstawiciele trójmiejskiej branży morskiej.
23.05.2023

Teheran wyśle okręty wojenne na Antarktydę i przyzna sobie prawo do suwerenności na jej obszarze

Iran wyśle swoje okręty wojenne na Antarktydę w "najbliższej przyszłości", poinformowały w sobotę irańskie media. "Teheran próbuje pokazać, że jest w stanie rozwinąć potęgę morską z dala od domu, ale ma niewielką marynarkę wojenną", skomentował izraelski dziennik "Jerusalem Post".
20.05.2023

Port Gdańsk przygotowuje się do wzmożonych przeładunków zbóż

Port Gdańsk przygotowuje się do zwiększonej obsługi ciężarówek ze zbożem. Powstają dodatkowe miejsca postojowe, trwają także rozmowy na temat zmiany organizacji ruchu w okolicy portu.
18.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
08.05.2023

Rojam. Od 15 lat staje na wysokości każdego zadania

Ekipa Rojam już od 15 lat zapewnia swoim klientom profesjonalne usługi z zakresu alpinizmu przemysłowego. Doświadczona kadra jest gotowa podejść do każdego zadania, niezależnie od stopnia jego trudności, co czyni firmę liderem na rynku usług wysokościowych. O dotychczasowych osiągnięciach oraz perspektywach na przyszłość rozmawiamy z prezesem zarządu – Krzysztofem Major.
03.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Rynek biogazu uwolni polski potencjał [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
19.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Gróbarczyk: w ciągu 6-7 lat Świnoujście będzie poważną konkurencją dla Hamburga

Dzięki budowie m.in. portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W ramach rozwoju tego portu do 2029 r. ma być wydane ponad 10 mld zł.
01.04.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Admirał US Navy: Autorytarne reżimy zagrażają międzynarodowemu ładowi

Szef dowództwa sił USA w regionie Indo-Pacyfiku (USIDNOPACOM) admirał John Aquilino stwierdził, że świat przechodzi od globalizacji w stronę ponownej rywalizacji mocarstw, a podstawy ładu międzynarodowego są atakowane przez autorytarne reżimy.
16.03.2023

Branża okrętowa poszukuje specjalistów. Saab rektrutuje ekspertów w zakresie budowy okrętów podwodnych

Producent okrętów podwodnych Saab Kockums w Malmö inwestuje w specjalistów z branży okrętowej i planuje zatrudnić 100 nowych inżynierów
16.03.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Chińskie MSZ "zaniepokojone" umową w sprawie okrętów podwodnych. "Australia, USA i Wielka Brytania idą niebezpieczną drogą"

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą”, komentując w ten sposób ogłoszoną przez te państwa umowę o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych.
14.03.2023

Marynarze doskonalą znajomość obsługi systemów przeciwminowych

Wejście do służby nowych niszczycieli min proj. 258, ORP Albatros i ORP Kormoran wzmacnia możliwości operacyjne sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej. Obecnie okręty przechodzą badania eksploatacyjno-wojskowe, w ramach których załogi przygotowują się do zadania programowego O2, po których zostaną dopuszczone do udziału w operacjach morskich i patrolach w ramach regularnej służby. W ostatnim czasie marynarze doskonalili obsługę systemów Ukwiał oraz Głuptak.
11.03.2023

Dużo aktywności inwestycyjnej w segmencie zbiornikowców. Analiza rynku tonażowego (tydzień 7-8/2023)

Końcówka miesiąca lutego to obserwowana bardzo duża aktywność w zakresie kupna – sprzedaży tankowców. Wynika to wprost z sytuacji na rynku przewozów ropy naftowej a także jej produktów. Całkowicie przeorientowane szlaki żeglugowe transportu tego surowca i jego pochodnych a także wpływ sankcji na międzynarodowy handel morski, to wszystko rzutuje na inwestycje w tym segmencie. Zmniejszała się za to aktywność w segmencie jednostek masowych, co wynika przede wszystkim z słabych perspektyw dla tego rynku w najbliższym czasie.
08.03.2023

Armia USA inwestuje w nowe desantowce

Amerykańskie siły zbrojne planują nabyć nowe okręty przeznaczone do desantu. W ten sposób wzmocniłyby zdolności sił morskich do szybkiego transportu sił lądowych w rejon przeznaczenia.
06.03.2023

Polska i Niderlandy – połączeni przez nadmorski wiatr

Pod koniec lutego do Gdańska przybyła silna ekipa firm z Niderlandów by wykorzystując swoje doświadczenie i możliwości w morskiej energetyce wiatrowej znaleźć potencjalnych partnerów do realizacji wspólnych projektów.
27.02.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

Kolejny medal Agaty Barwińskiej w międzynarodowych regatach [WIDEO]

Agata Barwińska jeszcze niedawno biegała w mundurze po poligonie z karabinem maszynowym, a dzisiaj, już w piance i na wodzie zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli wywalczyła kolejny medal w międzynarodowych regatach w olimpijskiej klasie ILCA6. Polka zajęła trzecie miejsce w bardzo silnie obsadzonych regatach 5th Portugal Grand Prix rozgrywanych na wodach Atlantyku u wybrzeży Vilamoury. Dobrze spisali się również Polacy w klasach ILCA 7 i 49er.
16.02.2023

Amerykańskie służby wydobyły z morza szczątki chińskiego balonu

Marynarze US Navy zebrali z wody pozostałości po podejrzanym chińskim balonie, który uznano za obiekt przeznaczony do szpiegowania. W ubiegły weekend został zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej przez myśliwiec F-22, należący do Sił Powietrznych USA.
08.02.2023

Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy

Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi, że obecnie rewitalizacja polega na wycince drzew i niszczeniu roślinności. Miasto odpiera zarzuty przekonując, że posiada wszystkie wymagane prawem decyzje oraz dokumenty pozwalające na realizację inwestycji.
01.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Podatki marynarskie: rozliczenie ulgi abolicyjnej a przedawnienie zobowiązań podatkowych

Z uwagi na fakt, iż na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiły się liczne wezwania marynarzy, którzy w latach wcześniejszych skorzystali z ulgi abolicyjnej, do bezzasadnej korekty PIT i zapłaty podatku, należy wyjaśnić, kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe, które mogą być przedmiotem ewentualnych wezwań ze strony Urzędu Skarbowego.
29.01.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Rozliczenia marynarzy: Tajlandia od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Rozliczenia marynarzy: Hiszpania od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
18.01.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

PKN Orlen: nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską

Nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską - podał PKN Orlen w oświadczeniu do publikacji pt. „Tak Polska straciła kontrolę nad rafinerią w Gdańsku” zamieszczoną na stronach internetowych TVN24. Według spółki, teza zawarta w tytule artykułu jest nieprawdziwa.
02.01.2023

„Washington Post”: brak jednoznacznych dowodów, że to Rosja stoi za atakami na Nord Stream

Niektórzy zachodni oficjele wyrażają wątpliwości, czy to rzeczywiście Rosja stoi za eksplozjami, które pod koniec września uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - napisał w środę dziennik „Washington Post”.
21.12.2022

Koszty energii zjadają stocznie. Branża czeka na reakcję rządu

Cała gospodarka zmaga się z rosnącą inflacją i kosztami. Na alarm biją też stocznie, którym niektóre koszty nośników energii wzrosły nawet o ponad 800 procent. Przedstawiciele mówią wprost – branża może się załamać.
05.12.2022

PSL: poprzemy rządowy projekt dot. ustawy wiatrakowej, zwanej 10H

Podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej zaapelowaliśmy do premiera, o jak najszybsze odblokowanie energii wiatrowej i zliberalizowanie zasady 10H - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest nasz projekt i projekt rządowy; deklarujemy jego poparcie - dodał.
01.12.2022

Kanada. Rządowa strategia dla Indo-Pacyfiku: stawianie na współpracę, ale jest też problem chińskich wpływów

Indo-Pacyfik będzie wywierał znaczący wpływ na Kanadę w ciągu najbliższych 50 lat – podkreślił rząd w Ottawie w opublikowanej w niedzielę strategii dla tego regionu świata. W dokumencie zadeklarowano rozwijanie współpracy, ale też wprost wskazano na zagrożenia ze strony Chin.
28.11.2022

Podatki marynarskie: umowa podatkowa z Brazylią – jakie zmiany czekają polskich marynarzy?

W dniu 20 września 2022 roku w Nowym Jorku została zawarta umowa między Rzecząpospolitą Polską a Federacyjną Republiką Brazylii w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Umowa ta jest pierwszą w historii umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między ww. państwami.
25.11.2022

PGE Baltica na Offshore Wind Poland 2022. Ważne postulaty lidera polskiego offshore

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 przyniosła ożywione rozmowy m.in. na temat kolejnych faz realizacji morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Prezes zarządu spółki PGE Baltica Dariusz Lociński podkreślał, że warto także wciąż rozmawiać o problemach, z jakimi borykają się inwestycje pierwszej fazy.
24.11.2022

Ładunki masowe na wagę złota. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-43/2022)

Kolejne tygodnie ostatniego kwartału roku to kontynuacja światowych trendów makroekonomicznych. Wysoka inflacja, wysokie ceny energii, wyhamowująca konsumpcja detaliczna, ale również mniej zamówień przemysłowych ma duży wpływ na warunki panujące w światowym handlu morskim i transporcie morskim.
08.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

PGNiG: Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi

Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi. Obowiązujące przepisy prawa gwarantują Skarbowi Państwa ich własność, ale także pełny nadzór nad ich eksploatacją - zapewniło w piątek PGNiG.
07.10.2022

Węgiel będzie w portach, ale nie w piecach. Sektor TSL o dramatycznych problemach z dystrybucją węgla

Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
06.10.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu wrześniu.
02.10.2022

USA. Blinken: wyciek z Nord Stream raczej bez znaczącego wpływu na sytuację energetyczną Europy

Jeśli okaże się, że wyciek z gazociągów Nord Stream to efekt sabotażu, nie będzie to w niczyim interesie. Ale z tego co rozumiem, wyciek nie będzie miał znaczącego wpływu na odporność energetyczną Europy - powiedział we wtorek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Jak dodał, USA pomagają Europie uniezależnić się od Rosji.
27.09.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Moskwa: zidentyfikowano 280 miejsc zrzutów do Odry, badane są przez policję

Zidentyfikowano 280 miejsc drobnych, legalnych zrzutów do Odry, wszystkie zgłoszone są do postępowań prowadzonych przez policję; nie wiązałabym tego wprost z wydarzeniami na Odrze - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Wiceszef MSZ Szynkowski vel Sęk w "Die Welt": katastrofy ekologicznej na Odrze nie można było przewidzieć

"Wiele wskazuje na to, że katastrofa w Odrze mogła być pochodzenia naturalnego, pewne rozprzestrzenienie się glonów mogło doprowadzić do zabicia ryb" - mówi wiceminister spraw zagranicznych Polski w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Die Welt". "Nie można było przewidzieć katastrofy ekologicznej" - zaznacza.
20.08.2022

Morawiecki: gdyby UE słuchała we wszystkim Niemiec, to działałby nie tylko Nord Stream 1, ale i Nord Stream 2

Gdyby cała Europa poszła za głosem Niemiec, to nie tylko Nord Stream 1, ale także Nord Stream 2 działałby od wielu miesięcy; a zależność Europy od rosyjskiego gazu, który służy Putinowi do szantażowania całego kontynentu, byłaby prawie nieodwracalna - napisał w poniedziałek w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
08.08.2022

Biden: Pekin może przeprowadzić prowokacje, w tym operacje marynarki wojennej

Wydaje się, że Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA nie zamierzają "wymachiwać szabelką", ale też nie dadzą się zastraszyć.
01.08.2022

Jubileusz 70-lecia Gryfii. "Sercem stoczni jest załoga. Dzięki niej przetrwaliśmy i notujemy stały wzrost"

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" S.A. obchodzi 70. urodziny. Przy tej okazji z zarządem firmy rozmawiamy o jej kondycji, szczegółach programu naprawczego i przełomowej inwestycji – doku numer 8.
01.08.2022

CNN: Atak na port w Odessie po zawarciu umowy o eksporcie zboża obnażył prawdziwe oblicze Rosji

Atak rakietowy na port w Odessie, przeprowadzony przez rosyjskie wojsko niecałą dobę po podpisaniu umowy o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, obnażył prawdziwe oblicze Moskwy i pokazał, że nie można jej wierzyć – ocenia w poniedziałek stacja CNN.
25.07.2022

Włochy. W Ankonie uczczono triumf żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i odsłonięto pomnik "Karpatczyków"

W Ankonie, przy XIX-wiecznej bramie św. Stefana, delegacje z Polski i Włoch uczciły w poniedziałek zwycięskie wkroczenie do miasta przed 78 laty Pułku Ułanów Karpackich. Odsłonięto także pomnik upamiętniający "Karpatczyków".
18.07.2022

Europoseł Czarnecki: przekazanie turbiny do Nord Stream 1 szokujące; Niemcy zawsze traktują relacje z Rosją priorytetowo

Przekazanie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 z Kanady do Niemiec to szokująca sprawa. Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy o tym, że są krajem, który zawsze priorytetowo traktował relacje z Rosją i czyni to nadal - mówi PAP szef delegacji PE ds. relacji UE z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
12.07.2022

Coraz więcej nowych zamówień i coraz wyższe ceny. Analiza rynku tonażowego (tydzień 23-26/2022)

Jak pokazują dane z rynków tonażowych z ostatnich tygodni wzrasta aktywność w zakresie kontraktowania nowych jednostek. Szczególne wzrosty były zauważalne między innymi w segmencie gazowców do przewozu LNG, co wprost wynikało z sytuacji rynkowej i politycznej, występującej na świecie. Większemu zainteresowaniu nowymi jednostkami towarzyszy równolegle ogólny wzrost cen nowych statków. Z kolei w złomowaniach jednostek nadal stagnacja.
05.07.2022

W polskim offshore wind brakuje pracowników. Kodiak przychodzi z pomocą

Nie od dziś wiadomo, że tworząca się w Polsce branża offshore musi na początku rozwiązać duży problem – w kraju brakuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami w prowadzeniu projektów morskich farm wiatrowych. W odpowiednich obszarach deweloperów mogą jednak wspomóc zatrudniające Polaków zagraniczne firmy, jak chcący pokazać się na naszym rynku Kodiak.
21.06.2022

Marszałek Sejmu o wizycie w Kanadzie: ważna jest jedność i solidarność transatlantycka

Wspierając wspólnie z Kanadą państwo ukraińskie, pokażemy Moskwie, że jej polityka agresji i destabilizacji nie będzie tolerowana - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, brutalna agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest jedność i solidarność transatlantycka.
11.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Rumia. O offshore w pigułce już w podstawówkach. Polenergia i Equinor partnerami pilotażowych zajęć dla uczniów

Dzisiaj (20 maja) z programem edukacji offshorowej dla młodzieży klas ósmych szkół podstawowych wystartowała miejska spółka Rumia Invest Park. Program jest prowadzony w ramach działań Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. W projekcie udział weźmie około 650 uczniów z ośmiu szkół na terenie Rumi. Partnerami zajęć są Polenergia i Equinor.
30.05.2022

[WIDEO] „Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej

Przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do pokojowego rozwiązania kwestii związanych z Tajwanem- poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.
24.05.2022

FourKites kładzie nacisk na znaczący rozwój międzynarodowej widoczności transportu oceanicznego

Wiodąca na świecie platforma zapewniająca widoczność łańcucha notuje znaczne tempo wzrostu widoczności transportu oceanicznego i zatrudnia Philippe’a Sallesa, doświadczonego specjalistę w branży, który będzie nadzorować realizację bieżącej strategii agresywnego wzrostu.
23.05.2022

Kowalczyk: Polska głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał
19.05.2022

Będą zmiany w ustawie o inwestycjach w terminalu LNG w Świnoujściu

Połączone komisje senackie opowiedziały się we wtorek za przyjęciem tzw. ustawy terminalowej z dwiema poprawkami. Nowelizacja wprowadza uproszczony tryb przenoszenia koncesji m.in geologicznych i górniczych w związku z przygotowywaną fuzją Orlenu i PGNiG.
17.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania GospodarkaMorska.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro.
05.05.2022

Niemieckie media: zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik „Welt”. Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.
29.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Cargo Lift: Trudne zlecenia to nasz znak firmowy

Cargo Lift, czyli eksperci od przeładunku towarów ciężkich i nienormatywnych z Gdańska, mają już sześć lat. Firma przez ten czas zdobyła uznanie klientów i stale się rozwija. Wkrótce zmienia siedzibę, a do swojego parku maszyn pozyskała 54-tonową układarkę – największą w Polsce.
13.04.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

[WIDEO] PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
10.04.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

E-PowerPack Alfa Laval – przełomowe osiągnięcie na drodze zrównoważonego rozwoju w branży morskiej

Od kilkunastu lat branża morska podejmuje starania w celu osiągnięcia zerowych emisji zanieczyszczeń węglowych. Jedno z wielu rozwiązań firmy Alfa Laval, generator E-PowerPack, jest kolejną konkretną odpowiedzą na potrzeby przemysłu morskiego. Przetwarzając ciepło odpadowe wprost na energię elektryczną, generator E-PowerPack Alfa Laval bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2.
31.03.2022

"Die Welt": Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

Morawiecki: uwolnimy się od rosyjskich surowców, Niemcy popełniły błąd z NS2

Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
11.03.2022

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.
09.03.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Kobiety w branży morskiej. Chętnie pracują 45 metrów nad ziemią, szefują milionowym projektom [WIDEO]

Praca na gigantycznych suwnicach, przenoszenie 65-tonowych ładunków czy zarządzanie strategicznymi dla portów projektami – w tych wszystkich rolach doskonale odnajdują się przedstawicielki płci pięknej, którym z okazji ich święta zadaliśmy kilka pytań na temat pracy w branży morskiej.
08.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.