• <
Baltexpo2023_duży

Wskazówki montażowe systemu uszczelniającego Roxtec

kw

07.06.2023 14:13
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wskazówki montażowe systemu uszczelniającego Roxtec

Partnerzy portalu

Fot. Roxtec

Prawidłowa instalacja modułowego systemu uszczelniającego Roxtec jest bardzo ważna w zakresie utrzymania szczelności, ognioodporności oraz pozostałych właściwości, które zapewniają uszczelnienia firmy Roxtec. Dokładność oraz precyzja podczas instalacji to bezpieczeństwo i pewność niezawodności całego przejścia. 

Specjaliści wsparcia technicznego z naszej firmy dbają, aby wiedza na temat montażu była przejrzysta i bardzo łatwo dostępna dla wszystkich naszych klientów. W sieci można znaleźć wiele filmów montażowych.

Poniżej przedstawiamy wskazówki instalacyjne modułowych uszczelnień Roxtec:

Przestrzeń pakunkowa

  • Wysokość pakunkowa określa objętość modułów uszczelniających, które zostaną wykorzystane w otworze w ramie. Prawidłowe wykorzystanie całej wysokości pakunkowej ma kluczowe znaczenie dla jakości certyfikowanego produktu.
  • Podana w tabeli wysokość pakunkowa (h) jest równa wewnętrznej wysokości ramy (H) pomniejszonej o wyrażoną w milimetrach przestrzeń wymaganą na klin rozporowy.
  • Łączna wysokość wybranych modułów uszczelniających musi zawsze odpowiadać wysokości pakunkowej (h).
  • Przed wybraniem modułów uszczelniających oblicz prawidłową wysokość pakunkową zgodnie z instrukcjami instalacji.
Wysokość ramy (H) [mm]Wysokość pakunkowa (h) [mm]Rozmiar ramy
101601 i 2
1601203 i 4
2181805 i 6
2782407 i 8

Zestawy modułów


Dzięki naszym standardowym zestawom modułów łatwo jest dopasować odpowiednią liczbę modułów do przestrzeni pakunkowej. Jeden standardowy zestaw z modułami odpowiada przestrzeni pakunkowej dla ramy o rozmiarze 4, a dwa zestawy odpowiadają przestrzeni pakunkowej dla ramy o rozmiarze 8.

Gotowe zestawy uszczelnień


Zalecamy korzystanie z naszych gotowych zestawów (dostępnych dla ram o rozmiarze 6) zawierających moduły uszczelniające, przekładki oraz klin rozporowy Roxtec. Dzięki wykorzystaniu gotowych zestawów możesz zawsze mieć pewność, że dla danego otworu w ramie używana jest właściwa liczba modułów.


Dobór wielkości modułów


W czasie doboru rozmiarów modułów uszczelniających można zdecydować się na mniejszą liczbę modułów o większym rozmiarze, oszczędzając w ten sposób pewną ilość czasu podczas instalacji, albo na większą liczbę mniejszych modułów, uzyskując dzięki temu więcej zapasowej przestrzeni uszczelniającej na przyszłość. Po lewej stronie przedstawiono 12 kabli uszczelnionych przy użyciu największych modułów uszczelniających. Po prawej przedstawiono 12 kabli uszczelnionych przy użyciu najmniejszych modułów, dzięki czemu uzyskano zapasową przestrzeń. Zainstalowano 15 dodatkowych modułów zapewniających zapasową przestrzeń pakunkową w przyszłości.  

Przygotowania 


Przed rozpoczęciem prac instalacyjnych przygotuj obszar roboczy. W razie potrzeby oczyść obszar instalacji i upewnij się, że otwór, który będzie uszczelniany, jest łatwo dostępny. Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne elementy. 

Układanie kabli


Upewnij się, że kable (i rury) przechodzą przez ramę na wprost, a nie pod kątem. W razie potrzeby poluzuj kable we wspornikach, aby umożliwić ruch. Podczas instalacji ciężkie kable powinny być podparte. Pamiętaj, że jeśli kable muszą przechodzić przez przepust pod ostrym kątem, Roxtec oferuje ramy, które można spawać z nachyleniem.  

Rozgrzej smar


Podczas instalacji w niskich temperaturach rozgrzej środek smarny w ręce lub w kieszeni, aby zmiękł. Smar jest ważnym elementem całego systemu.Określenie umiejscowienia podzespołów


Jeśli w przyszłości zamierzasz dodawać kolejne kable, możesz sobie ułatwić pracę, umieszczając moduły z przestrzenią zapasową w pobliżu klina rozporowego. Umieszczenie kabli w dolnej części uszczelnienia jest korzystne dla zapewnienia szczelności.W celu rozdzielenia kabli użyj przekładek. 
Użyj przekładek, aby oddzielić od siebie kable podczas prac instalacyjnych. Ułatwi to wkładanie modułów uszczelniających. Nasze narzędzie instalacyjne, uchwyt do modułów, pomaga utrzymać kable i przekładki w miejscu podczas instalacji.


Wstępny docisk


Gdy nie ma miejsca na klin rozporowy Roxtec lub ostatni rząd modułów, wymagany jest wstępny docisk. Aby zrobić miejsce i zapewnić prawidłowe wypełnienie całego obszaru pakunkowego, użyj narzędzia Roxtec do wstępnego docisku. Utrzymuj nacisk przez kilka minut, a następnie włóż klin. Przed ściśnięciem sprawdź, czy kable nie są nigdzie zakleszczone. 


Instalacja częściowa lub przerwana 


Podczas montażu użyj uchwytu modułów Roxtec, aby odsunąć przeszkadzające elementy i utrzymać kable z dala od obszaru roboczego.

Jeśli musisz przerwać pracę i pozostawić bieżące zadanie, użyj uchwytu modułów w celu utrzymania wszystkich elementów na swoich miejscach do czasu, gdy będzie możliwe wznowienie prac.  Częściowo zainstalowane systemy uszczelniające powinny być ściśnięte, jeśli pozostają bez nadzoru przez dłuższy czas. Narzędzie Roxtec do wstępnego docisku jest bardzo przydatne. 

Zakończ montaż całego zestawu przed dokręceniem elementów dociskowych


Aby ułatwić włożenie klina rozporowego Roxtec w ramach kombinowanych, należy dokręcać kliny po wypełnieniu wszystkich otworów. Dzieje się tak, ponieważ docisk spowoduje lekkie wybrzuszenie wewnętrznych ścian ramy. 

Należy zwrócić uwagę, że na tej ilustracji zjawisko to jest mocno wyolbrzymione.

Aby dowiedzieć się więcej na temat instalacji, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i zapoznanie się z filmami instruktażowymi lub bezpośredni kontakt w celu przejścia szkolenia instalacyjnego zakończonego certyfikatem

https://www.roxtec.com/pl/produkty/instalacja/filmy-instalacyjne/

https://www.roxtec.com/pl/produkty/instalacja/szkolenie-instalacyjne/

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.