• <

Wynik wyszukiwania - "DNV GL" - Wiadomości

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Łodzie o wyjątkowym przeznaczeniu powstają w podsłupskim Głobinie

Od kilkunastu lat firma Markos z Głobina w swoim szerokim portfolio ma budowę łodzi ratowniczych i ratunkowych. To jednostki o szczególnym znaczeniu. Wożone na statkach jak również ulokowane na platformach wiertniczych, wykorzystywane są w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pasażerów i załogi. Modele produkowane w Głobinie wykorzystywano już między innymi w czasie głośnych działań ratowniczych między innymi w Zatoce Meksykańskiej czy na Morzu Śródziemnym.
28.12.2021

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Markos spełnia wymogi ISO 9001:2015

System zarządzania funkcjonujący w firmie Markos został po raz kolejny pomyślnie zweryfikowany przez audytorów ISO 9001:2015. Firma tym samym utrzymała najwyższy standard w obszarze produkcji łodzi, statków, jednostek morskich, konstrukcji lądowych i innych elementów ze zbrojonego laminatu.
07.12.2021

Eleship coraz bliżej komercjalizacji swojego oprogramowania. Czas na opinie branży [WIDEO]

System ELRoute 2.0 to propozycja gdańskiej firmy Eleship, który ma ułatwić pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu procesem okablowania statków. Zapytaliśmy przedstawicieli towarzystw kwalifikacyjnych, czy widzą miejsce na branżowym rynku na tak nowatorskie oprogramowanie.
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Proteh GlassDeep: „Zmieniamy przyszłość turystyki morskiej nie bojąc się innowacji”

Supernowoczesny katamaran naszpikowany jest innowacyjnymi rozwiązaniami. – Obserwacja podwodnego świata nigdy wcześniej nie była tak prosta. Nasz pomysł wiąże się nie tylko z rozrywką w luksusowym wydaniu, ale i świeżym spojrzeniem na poznawanie dna morskiego – mówi Eugeniusz Ziółkowski, prezes Proteh GlassDeep.
23.05.2021

Offshore wchodzi w erę cyfryzacji. Alfa Laval przejmie StormGeo

Światowy lider w dziedzinie energetyki, przemysłu morskiego oraz przetwórstwa żywności i oczyszczania wody Alfa Laval przejmuje StormGeo – globalnego lidera w dziedzinie meteorologii i zaawansowanych rozwiązań w zakresie nauki o danych, czyli Data Science.
23.05.2021

Wilson - Short Sea Shipping po norwesku

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy norweską grupę żeglugową Wilson, której kabotażowce są częstymi gośćmi naszych rodzimych portów i stoczni.
03.05.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Rosyjskie statki wznowiły budowę Nord Stream 2

Na Morzu Bałtyckim u wybrzeży wyspy Rugia rosyjskie specjalistyczne jednostki pływające wznowiły budowę gazociągu Nord Stream 2. Kilkanaście rosyjskich statków kursuje między wyspami Rugia i Bornholm. Drugi tuzin jest na kotwicy około 25 km na południe od wyspy Bornholm - informuje w piątek portal NDR.
19.02.2021

Rosyjska firma Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2

Ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2 może zostać rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji - podał dzisiaj dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
18.01.2021

Dania otrzymała grafik dalszej budowy Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii zostanie wznowiona w tym tygodniu – napisano w grafiku, jaki otrzymał duński regulator, poinformował Sputnika kierownik służby prasowej Duńskiej Agencji Energetycznej Ture Falbe-Hansen.
14.01.2021

Zamówienia na nowe statki spadły o 50 procent

Armatorzy mają coraz mniej czasu, aby zastosować w swojej flocie bardziej ekologiczne paliwa. Spowodowało to spadek zamówień na nowe jednostki, gdyż firmy nie wiedzą, na jaką technologię spalania się zdecydować.
10.01.2021

Europejskie i międzynarodowe normy stosowane w EXPOM S.A.

EXPOM S.A. z Kurzętnika jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w wytwarzaniu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, działającą na rynku nie tylko krajowym ale i zagranicznym. Ofertę firmy stanowi kompleksowy proces obejmujący spawanie, obróbkę skrawaniem, zabezpieczenie antykorozyjne, wyposażanie w układy elektryczne i hydrauliczne, badania oraz niezależne testy gotowych wyrobów. Konstrukcje produkowane w Expom trafiają do najdalszych zakątków globu, głównie na rynek Europy Zachodniej i Skandynawski, do odbiorców z tak wym
05.01.2021

Norweska firma nie będzie certyfikować Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas), które miało wydać certyfikat dla Nord Stream 2 po zakończeniu jego budowy, zrezygnowało ze świadczenia tej usługi ze względu na nowe sankcje USA wobec gazociągu - podał rosyjski portal RBK.
03.01.2021

Ambasador Rosji przy UE: USA spóźniły się z sankcjami wobec Nord Stream 2

Ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone spóźniły się ze swymi sankcjami wobec Nord Stream 2 i gazociąg ten zostanie ukończony. Ocenił, że "w najbliższym czasie" połączone zostaną odcinki rurociągu.
30.12.2020

Trzecia jednostka BW LPG zakończyła próby morskie i gazowe

BW LPG, największy na świecie przewoźnik płynnego gazu, zakończył kolejny ważny etap swojego programu modernizacyjnego. Statek BW Orion zakończył bowiem próby morskie i gazowe.
28.12.2020

Projekt statku napędzanego wodorem otrzymał dofinansowanie od Enova

Projekt budowy pierwszych na świecie bezemisyjnych statków napędzanych wodorem otrzymał 25 mln dolarów dofinansowania od norweskiej, rządowej organizacji Enova.
22.12.2020

Strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm

Myślę, że od początku ogłoszenia przez amerykańskich senatorów zamiaru poszerzenia zakresu stosowania sankcji strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm - powiedziała ekspertka OSW Agata Łoskot-Strachota. Według niemieckich mediów budowa gazociągu ma być wznowiona dziś.
05.12.2020

W sobotę może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 planuje wznowienie w grudniu budowy, być może nawet w najbliższą sobotę. Kluczowe wydają się przygotowywane w Kongresie USA sankcje, w tym obejmujące ubezpieczycieli i towarzystwa klasyfikacyjne. Ewentualne wycofanie się firmy norweskiej z certyfikacji mogłoby być poważnym utrudnieniem dla budowy.
04.12.2020

Norweski partner Nord Stream 2 ogranicza udział w projekcie

26 listopada br. norweski DNV GL, podmiot zajmujący się m.in. certyfikacją techniczną infrastruktury energetycznej, poinformował, że ze względu na ryzyko sankcji USA zaprzestanie świadczenia części usług dla Nord Stream 2 (NS2). Jego decyzja stanowi poważne utrudnienie dla ukończenia gazociągu.
27.11.2020

Norweska firma klasyfikacyjna zaprzecza, by wycofała się z Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas) oświadczyło w czwartek, że nie wycofało się zupełnie z udziału w projekcie gazociągu Nord Stream 2, ale - z powodu sakcji USA - nie będzie świadczyć usług na rzecz statków zaangażowanych w projekt.
26.11.2020

Wybrano wykonawcę projektu przyłącza dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-3

PGE wybrała wykonawcę projektu przyłącza dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-3 - jest nim ILF Consulting Engineers Polska. Zawarcie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie prac planowane jest do końca tego roku.
29.10.2020

Osiem milionów euro dotacji na projekt statku napędzanego wodorem

Projekt innowacyjnej jednostki HySHIP otrzymał 8 milionów euro (około 9,4 miliona dolarów) dofinansowania ze środków UE, ponieważ rząd norweski zapowiada większy nacisk na rozwój i komercjalizację wodoru jako paliwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.
26.10.2020

Dwie umowy w ramach projektu farm wiatrowych na Bałtyku

PGE Baltica podpisała umowy z DHI i DNV GL w ramach projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - podała PGE. DHI będzie wykonawcą studium dla dwóch z trzech planowanych morskich farm wiatrowych, a zadaniem DNV GL będzie m.in. weryfikacja wybranych założeń projektowych.
08.10.2020

Otwarcie nowej stacji sprzętu przeciwpożarowego GRIFFIN

We wrześniu 2020 firma GRIFFIN GROUP MARINE otworzyła nową stację serwisową sprzętu i systemów przeciwpożarowych, rozszerzając tym samym wachlarz oferowanych do tej pory usług.
07.10.2020

Gdańska Stocznia „Remontowa” przejdzie Ocenę Gotowości MyCare DNV GL

Gdańska Stocznia „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego, jako pierwsza instytucja w Polsce podda się Ocenie Gotowości MyCare DNV GL.
17.09.2020

Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca

Podczas gdy stocznie na całym świecie zmagają się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, w Hiszpanii trwają prace nad wyjątkowym żaglowcem. Co ciekawe, w budowie uczestniczą specjaliści z polskiego biura Choren Design & Consulting.
02.09.2020

Pierwsza w historii zdalna, podwodna inspekcja kadłuba

Jak poinformowało na swojej stronie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL, z sukcesem został przeprowadzony pierwszy na świecie, podwodny, zdalny przegląd statku przy użyciu robota podwodnego (ROV, Remotely Operated Vehicle).
01.09.2020

Meyer Werft zwodował wycieczkowiec Spirit od Adventure (wideo)

Niemiecka stocznia Meyer Werft zwodowała Spirit of Adventure, drugi nowy statek wycieczkowy zbudowany dla brytyjskiej firmy Saga Cruises.
29.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Offshore Wind Consultants otwiera biuro w Polsce

OWC (Offshore Wind Consultants), firma doradcza działająca w branży morskiej energetyki wiatrowej, kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję i otwiera biuro w Polsce, aby wspierać inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Dyrektorem polskiego biura został Łukasz Sikorski.
16.07.2020

Czy można przyśpieszyć rozwój budowy statków autonomicznych?

Wiele firm i instytucji pracuje nad budową statków autonomicznych. Rozwój i wdrożenie tej technologii oparte jest o różne koncepcje. Dla większości z nich, pierwszym etapem jest budowa modelu jednostki, a później badania związane z reakcją modelu i zainstalowanych w nim układów sterowania na otoczenie zewnętrzne. I mimo, że jest to sprawdzona metoda, to niestety bywa ona długa oraz mało efektywna.
06.07.2020

Budowa Baltic Pipe pod nadzorem specjalistów

GAZ-SYSTEM zdecydował, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. Marine Warranty Surveyor) dla prac na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL.
29.06.2020

Viking Line otrzymało certyfikat DNV GL w sprawie ochrony przed COVID-19

Viking Line stała się pierwszą firmą żeglugową na świecie, która uzyskała weryfikację DNV GL zgodnie z metodologią My Care w zakresie zapobiegania infekcjom.
21.06.2020

DNV GL i ABB połączyły siły nad dalszą cyfryzacją żeglugi

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL i firma technologiczna ABB podpisały nowy list intencyjny w celu przyspieszenia digitalizacji w branży morskiej.
05.06.2020

Próby morskie pierwszego z czterech promów elektrycznych dla Norled

Ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w próby morskie wypłynął dziś pierwszy z czterech hybrydowych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii budowalnych dla norweskiego armatora Norled.
02.06.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem (wywiad wideo)

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Poważny wypadek przy nabrzeżu Liebherra. Zniszczony wysięgnik wielkiego żurawia (wideo)

Ramię nowego żurawia Liebherr HLC 295000 o dopuszczalnym obciążeniu roboczym 5000 ton uległo niemal całkowitemu zniszczeniu wskutek poważnego wypadku. Doszło do niego 2 maja około godziny 15:30 w porcie w Rostocku, przy nabrzeżu używanym przez oddział firmy Liebherr.
03.05.2020

Rozwój zdalnych technik inspekcyjnych w dobie pandemii koronawirusa

Ze względu na to, iż przemysł morski również dostosowuje się do wszelakich restrykcji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, coraz większą popularność zyskują zdalne inspekcje statków wykonywane przez towarzystwa klasyfikacyjne. Mimo że jeszcze niedawno branża stosunkowo wolno wdrażała te nowatorskie rozwiązania - teraz ich rozwój przyspieszył a opłacalność wzrosła.
26.03.2020

Jak wygląda rynek LNG w światowej żegludze i portach? (raport)

Według najnowszych danych koalicji SEA/LNG na świecie eksploatuje się obecnie 175 jednostek napędzanych na LNG. Armatorzy zamówili 203 jednostki, a 141 oczekuje na zamówienia.
18.02.2020

Do sektora stoczniowego wkracza coraz więcej innowacji

Rynek w Polsce jest ograniczony, dlatego krajowe stocznie bazują na kontraktach z zagranicy i muszą dostosowywać się do globalnych trendów. Wśród nich są prace nad autonomicznymi napędami oraz rozwiązania proekologiczne, takie jak napędy wodorowe czy hybrydowe. Ogromną szansę dla sektora stoczniowego stwarza też morska energetyka wiatrowa. Na rozwoju offshore korzystają m.in. porty i cały przemysł stoczniowy, w tym gdyńska stocznia CRIST, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie ma doświadczenie w budowie
13.01.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

Stocznia Remontowa SA europejskim liderem w systemach odsiarczania spalin

Gdańska stocznia zajęłą pierwsze miejsce w Europie biorąc pod uwagę systemy odsiarczania spalin. Zestawienie przygotowało World Fleet Register firmy Clarksons Reaserch
30.12.2019

Ocean Cleanup przeniósł pierwszą dostawę plastiku na brzeg i przygotowuje nowy projekt

System Ocean Cleanup zebrał i przeniósł pierwsze partie plastiku oceanicznego na brzeg, kończąc swoją pierwszą misję na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci.
15.12.2019

Wejście przepisów IMO 2020 zwiększa ryzyko dla firm żeglugowych i ubezpieczycieli

W obliczu zbliżającego się wejścia w życie nowych globalnych przepisów dotyczących zanieczyszczenia mórz przedsiębiorstwa żeglugowe i ubezpieczyciele zastanawiają się nad ryzykiem.
12.12.2019

SAL Heavy Lift zainstaluje ekologiczną technologię wtrysku na swoich statkach

Niemieckie SAL Heavy Lift zamierza zainstalować na sześciu swoich statkach nową technologię wtrysku wodoru / metanolu redukującą emisje. To pierwszy armator na świecie, który skorzysta z tego rozwiązania.
12.12.2019

Chińska stocznia z certyfikatem na największy na świecie kontenerowiec napędzany LNG

Wystawa Marintec 2019 w Chinach była wydarzeniem przełomowym. Podczas jej trwania DNV GL oficjalnie przyznało certyfikat chińskiej stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding umożliwiającej budowę największego na świecie kontenerowca 25 000 TEU w pełni zasilanego gazem ziemnym.
05.12.2019

DNV GL wprowadza nowe reguły i notacje dot. stosowania gazu ciekłego w transporcie morskim

DNV GL opracowało nowe reguły klasowe i notacje: „LPG - napędzany gazem” do wykorzystania skroplonego gazu (LPG). Chce przez to sprostać nowym wyzwaniom w oczekiwaniu na rosnące zainteresowanie branży przed IMO 2020 i dekarbonizację przemysłu żeglugowego. Jest to również sposób na wyeliminowanie luk istniejących w międzynarodowych przepisach dotyczących paliw w transporcie morskim.
04.12.2019

Czołowi członkowie żeglugi stworzyli projekt DecarbonICE. Jego celem jest walka z emisjami

Grupa czołowych firm z sektora gospodarki morskiej, w tym NYK, Sovcomflot, Knutsen OAS i Ardmore, DSME nawiązała współpracę z duńskim Centrum Rozwoju Morskiego (MDC) w celu opracowania technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla w ramach projektu o nazwie decarbonICE.
01.12.2019

Samsung i MOL zaprojektowały innowacyjną osłonę dziobową dla kontenerowców

DNV GL wydało zezwolenie japońskiej firmie żeglugowej Mitsui O.S.K Lines (MOL) na zastosowanie innowacyjnej przedniej osłony dziobowej Wind-Shield w kontenerowcu typu ULCV, zaprojektowanej i skonstruowanej przez południowokoreańską spółkę stoczniową Samsung Heavy Industries (SHI)
14.11.2019

Duński armator zainstaluje kolejne 10 skruberów na swoich statkach

Duński operator tankowców TORM wyposaży kolejne 10 jednostek w skrubery, co razem da 44 instalacji tych systemów na statkach armatora. Dodatkowe instalacje skruberów zostaną wykonane w pierwszym i drugim kwartale 2020 roku.
12.11.2019

Genco zakończył instalację skruberów na 11 masowcach Capesize. W kolejce czeka sześć kolejnych

Armator masowców Genco Shipping & Trading zakończył w dwóch trzecich projekt instalacji skruberów na swoich masowcach. Obecnie płuczki spalin zamontowano na 11 z 17 jednostek Capesize operatora.
29.10.2019

IMO wskazuje amoniak i wodór jako paliwa przyszłości

Amoniak i wodór to paliwa przyszłości, która mają pomóc w dekarbonizacji żeglugi. Do takiego wniosku doszli członkowie sympozjum zorganizowanego w zeszłym tygodniu przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).
21.10.2019

Zobacz, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland (foto, wideo)

Stocznia Karstensen Shipyard Poland, spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S, rozpoczęła działalność w Gdyni w czerwcu ubiegłego roku. Pierwszą zbudowaną tam jednostką był częściowo wyposażony statek rybacki Lunar Bow (NB 450). Na tym nie koniec, bo portfel zamówień gdyńskiego zakładu wypełniony jest co najmniej na kilka najbliższych lat. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland.
08.10.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora (foto, wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Zaawansowane usługi i nowe technologie zmieniają oblicze gospodarki morskiej

W miarę modernizacji gospodarki morskiej obserwujemy rosnący popyt na usługi świadczone na rzecz tradycyjnych morskich branż. Centra usług wspólnych stają się integralną częścią tego sektora. Między innymi dzięki temu trendowi Trójmiasto ma szanse wyrosnąć na światowej klasy klaster morski.
06.09.2019

Gdańska technika okrętowa z gigantycznym potencjałem (wywiad)

Jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie, z olbrzymim potencjałem i możliwościami znajduje się w Gdańsku! Jego pracownicy brali udział w powstawaniu Kormorana czy Ślązaka. O analizach numerycznych jednostek dla Marynarki Wojennej, łączeniu wiedzy teoretycznej z praktyką i o tym, dlaczego prace obliczeniowe mogą na wczesnym etapie wyeliminować wiele błędów opowiedzieli nam Adam Bocian i Rafał Klotzke z Centrum Techniki Okrętowej.
05.09.2019

DeltaZEPHyR – nowoczesny i ekologiczny prom krótkiego zasięgu

Firma Deltamarin przygotowała projekt małego promu nazwanego DeltaZEPHyR. Nawiązująca do ciepłego zachodniego wiatru nazwa to również skrót od Zero Emission in Port Hybrid Ro-Pax – czyli hybrydowy prom o zerowej emisji w porcie.
02.09.2019

Ośrodek Szkoleniowy Exerters wychodzi naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku LNG w Polsce

Z początkiem sierpnia Exerters uruchomiło nową witrynę internetową https://www.exelng.pl przedstawiając tym samym największe spektrum szkoleń o tematyce ściśle powiązanej ze skroplonym gazem ziemnym w Polsce.
08.08.2019

Roboty na statkach – usługi biznesowe w przemyśle morskim

Sektor morski w województwie pomorskim tradycyjnie obejmował budownictwo okrętowe, transport, inżynierię morską, rybołówstwo oraz energię prądów morskich. W miarę modernizacji gospodarki, centra usług wspólnych (ang. shared services centres) stały się integralną częścią tego sektora. Organizacja Invest in Pomerania rozmawiała z dyrektorami pięciu pomorskich centrów usług wspólnych: MacGregor, Ocean Network Express, Unifeeder, Maersk Drilling oraz DNV GL. Każda z tych spółek dostarczyła wielu przykładów na modernizację i di
08.08.2019

Złote Kotwice 2019 – topowe produkty i usługi prezentowane przez wystawców BALTEXPO

Już za miesiąc, 9 września 2019 około godziny 11.30 powinniśmy poznać laureatów tegorocznych nagród targowych „Złota Kotwica”, wręczanych tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO. Ceremonia wręczenia nagród, podobnie jak w roku 2017, odbędzie się w ramach uroczystego otwarcia targów i będzie poprzedzała debatę otwarcia – w tym roku pod tytułem „Przemysł stoczniowy i porty – jaka rola dla państwa”.
07.08.2019

Lunar Bow – pierwszy częściowo wyposażony statek z Karstensen Shipyard Poland – w drodze do Danii (foto, wideo)

Lunar Bow w drodze do Danii. To pierwszy częściowo wyposażony statek rybacki zbudowany w Gdyni w Karstensen Shipyard Poland, spółce zależnej duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Trawler (NB 450) przejdzie teraz prace wykończeniowe. Do armatora trafić ma w styczniu 2020 r.
06.08.2019

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku (foto, wideo)

Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
19.06.2019

DNV GL wspólnie z Oshima Shipbuilding pracują nad projektem niskoemisyjnych masowców

Japońska stocznia Oshima Shipbuilding połączyła siły z towarzystwem kwalifikacyjnym DNV GL, by tworzyć projekty niskoemisyjnych masowców.
12.06.2019

DNV GL: Coraz większa liczba napędów na LNG zwiastuje nową erę w żegludze

Gwałtowny wzrost w liczbie jednostek zasilanych paliwem LNG zwiastuje początek nowej ery w żegludze - stwierdził Martin Wold, szef działu paliw alternatywnych w towarzystwie klasyfikującym DNV GL.
10.06.2019

Polskie firmy na targach Nor-Shipping 2019 [foto, wideo]

Mimo trwającego kryzysu na rynku offshore Norwegia jest cały czas bardzo istotnym klientem dla polskiego sektora stoczniowego. Dziesiątki sekcji, kadłubów, częściowo oraz w pełni wyposażonych statków co roku opusza polskie firmy i kieruje się na północ. Targi Nor-Shipping od lat są ważnym miejscem dla Polskich firm i pozwalają na podtrzymywanie biznesowych relacji, znalezienie nowych klientów oraz nawiązanie ciekawych kontaktów. Na tegorocznej edycji Nor-Shipping 2019 można było spotkać kilkunastu polskich wystawców oraz w
09.06.2019

Przegląd eksportu polskich stoczni produkcyjnych

Mimo światowego kryzysu polskie stocznie produkcyjne umiejętnie znajdują swoje miejsce na rynku. Wysoka jakość usług, specjalistyczne produkty oraz kooperacja z europejskimi liderami stały się receptą na trudne czasy. Wartością polskich stoczni jest wykfalifikowana kadra pracownicza, coraz większy dostęp do nowych technologii oraz doskonałe zaplecze projektowe. Połączenie wieloletnich tradycji stoczniowych i doświadczenia z nastawieniem na innowację, ekologię i wysoką specjalizację powoduje, że Polska jest dostawcą w pełni
01.06.2019

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny (foto)

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

Największy japoński wycieczkowiec zostanie wyposażony w skrubery w przyszłym roku

Asuka II, wycieczkowiec należący do NYK Cruises, przejdzie w styczniu 2020 roku 45-dniową modernizację w stoczni Sembcorp Marine Admiralty Yard w Singapurze. W czasie dokowania największy japoński statek wycieczkowy zostanie wyposażony w skrubery, a poza tym przejdzie ogólny przegląd.
19.05.2019

Zmiana warty w norweskim konsulacie w Gdyni

Wieloletniego Konsula Honorowego Królestwa Norwegii w Gdyni Michała Rzeszewicza zastąpiła Weronika Haustein. Jest pierwszą kobietą w Polsce, która będzie pełnić funkcję Konsul Honorowej Królestwa Norwegii. Uroczystość zakończenia misji konsularnej i przejęcia obowiązków odbyła się 9 maja w siedzibie norweskiej firmy DNV GL w Gdyni. Wzięły w niej udział znamienite osobistości, przedstawiciele samorządów. Gdynię reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds.gospodarki.
13.05.2019

Pierwsza jednostka do obsługi morskich farm wiatrowych w USA zostanie sklasyfikowana przez DNV GL

Towarzystwo kwalifikacyjne DNV GL otrzymało kontrakt na sklasyfikowanie pierwszej, amerykańskiej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kontrakt przyznała firma WindServe Marine w imieniu Orsted North America. Umowa obejmuje budowę statku.
09.05.2019

Ponad 20 portów pozwoli zawinąć statkom wyposażonym w skrubery po 2020 roku

Wiele zarządów portów z całego świata potwierdziło, że zamierza po 2020 roku dalej przyjmować statki wyposażone w skrubery - donosi organizacja Clean Shipping Alliance 2020 (CSA 2020).
05.05.2019

Ruszyła budowa rekordowego gazowca LNG o pojemności 270 tysięcy m3

Stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding, jedyny konstruktor gazowców LNG w Chinach, połączyła siły z norweskim towarzystwem kwalifikacyjnym DNV GL w celu budowy największej na świecie jednostki tego typu.
01.05.2019

Alphaliner: Instalacja skruberów wzrośnie przed wejściem w życie przepisów IMO 2020

Liczba kontenerowców, na których zostaną zainstalowane skrubery, ma wzrosnąć w najbliższych miesiącach, wraz ze zbliżającą się datą wejścia w życie przepisów IMO 2020 - twierdzą eksperci z agencji Alphaliner.
25.04.2019

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

Politechnika Otwarta i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O nowatorskich technologiach w branży okrętowej – od czasów II wojny światowej do współczesności – a także o rozwiązaniach przyszłości opowiedzą eksperci.
15.04.2019

Jubileusz 25-lecia Forum Okrętowego

12 kwietnia w gdańskim Centrum Stocznia Gdańska odbył się jubileusz 25-lecia działalności Stowarzyszenia Pracodawców Przemysłu Okrętowego Forum Okrętowe. Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie nagród Innowacyjna Gospodarka Morska.
14.04.2019

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding (wideo)

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding. We wtorek w Gdańsku zwodowano częściowo wyposażony trawler pelagiczny Gunnar Langva. Jednostka powstaje na zamówienie norweskiej stoczni Westcon Yards AS, która dokończy jej budowę.
09.04.2019

Niedługo ruszy budowa rekordowego gazowca LNG o pojemności 270 tysięcy m3

Stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding, jedyny konstruktor gazowców LNG w Chinach, połączył siły z norweskim towarzystwem kwalifikacyjnym DNV GL w celu budowy największej na świecie jednostki tego typu.
03.04.2019

Armator największych na świecie kontenerowców postawił na skrubery

Hyundai Merchant Marine wyposaży swoje kontenerowce o ładowności 23 tys. TEU w systemy płuczek spalin (skrubery) przed wejściem w życie przepisów IMO o zawartości siarki w paliwach.
31.03.2019

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano statek dla Norwegów (foto, wideo)

Seihaust już na wodzie. Tzw. fish process vessel zwodowano w miniony piątek. Statek powstaje na zamówienie Fitjar Mekaniske Verksted AS.
25.03.2019

NYK otrzymał zieloną pożyczkę na instalację skruberów

Japoński armator NYK pozyskał 81 mln dolarów od ośmiu krajowych instytucji finansowych na instalację skruberów na swoich jednostkach.
23.03.2019

Stena Bulk zainwestowała 55 mln dolarów w skrubery

Szwedzki armator tankowców, Stena Bulk, zainwestowała 55 mln dolarów w skrubery na swoich statkach klasy suezmax i IMOIIMAX.
18.03.2019

Ostatnie prace na promie hybrydowym w stoczni Crist

Jak poinformował islandzki zarząd dróg Vegagerdin - w stoczni Crist trwają ostatnie prace wykończeniowe na promie pasażersko-samochodowym Herjólfur z napędem hybrydowym. W najbliższym czasie przewidziane są również kontrole instytucji klasyfikacyjnej DNV GL.
18.03.2019

Zdalne inspekcje dla wszystkich jednostek klasyfikowanych przez DNV GL

Jak ogłosiło na swojej stronie wiodące towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL - wszystkie klasyfikowane przez nie jednostki mogą już korzystać ze zdalnych inspekcji za pośrednictwem platformy danych Veracity. Dzięki temu, w szeregu przypadków - inspektor nie będzie musiał podróżować już na statek.
12.03.2019

Pierwszy niemiecki statek badawczy napędzany LNG już na wodzie (wideo)

Atair już na wodzie To pierwszy niemiecki statek badawczy napędzany paliwem LNG. Wodowanie odbyło się 28 lutego w Kilonii w stoczni German Naval Yards Kiel, gdzie, na zamówienie niemieckiej stoczni Fassmer, powstały kadłub i nadbudówka oraz zamontowano część wyposażenia statku. Jednostka będzie przeznaczona do wyszukiwania wraków i wykonywania podwodnych pomiarów.
04.03.2019

Saint John Paul II - największy katamaran na Morzu Śródziemnym już na wodach Malty (foto)

Jak poinformował serwis informacyjny MaltaToday - na wody Malty dotarł już nowy prom pasażersko-samochodowy, noszący imię polskiego papieża. 110- metrowy Saint John Paul II, przy nośności 1000 ton, jest największym szybkim katamaranem RoPax w basenie Morza Śródziemnego i drugim co do wielkości na świecie.
26.02.2019

CSA 2020: Skrubery są bezpieczne dla środowiska oceanicznego

Organizacja The Clean Shipping Alliance 2020 (CSA 2020) zaprezentowała trzyletnie badania na temat składu oraz wydajności płuczek spalin (skruberów) na pokładach statków wycieczkowych.
21.02.2019

Statek rybacki Zephyr ze stoczni Marine Projects Ltd. wypłynął z Gdańska do Norwegii (foto, wideo)

M/V Zephyr już gotowy. Częściowo wyposażony statek rybacki z Marine Projects Ltd. w czwartek wypłynął z Gdańska do Norwegii. Tam jego budowę dokończy stocznia Larsnes Mek. Verksted AS. Trawler pelagiczny powstał na zamówienie brytyjskiego armatora Zephyr Fishing Company Ltd. z Lerwick na Szetlandach.
15.02.2019

W stoczni Safe w Gdańsku budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy (foto, wideo)

Pełen portfel zamówień w Safe. Gdańska stocznia buduje obecnie sześć statków jednocześnie. Pierwsza jednostka, częściowo wyposażony holownik Multicat 3515, została już ukończona. W czwartek wypłynęła z Gdańska do Holandii.
15.02.2019

DNV GL z kontraktem na nadzór budowy luksusowego żaglowca

Światowe towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL z kolejnym kontraktem. Tym razem, chodzi o nadzór nad budową luksusowego żaglowca pasażerskiego Sea Cloud Spirit. Jednostka powstanie w hiszpańskiej stoczni Metalships & Docks w Vigo.
13.02.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano trawler dla duńskiego klienta (foto,wideo)

Trawler Odd Lundberg już na wodzie. Techniczne wodowanie kadłuba statku odbyło się we wtorek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. To już trzecia jednostka z tej serii budowana dla Karstensens Skibsværft A/S z Danii.
12.02.2019

Organizacje pozarządowe żądają zakazu skruberów na europejskim obszarze kontroli emisji

Koalicja organizacji pozarządowych (NGO) chce zakazu korzystania z płuczek spalin (skruberów) na europejskim obszarze kontroli emisji (ECA).
21.01.2019

Przywróćmy polską banderę, a staniemy się europejskim centrum zarządzania statkami

Na przestrzeni ostatnich 28 lat polska flota handlowa w żegludze międzynarodowej zmniejszyła się z 247 statków pływających pod polską banderą do 96 jednostek, z czego tylko 6 pływa aktualnie w narodowych barwach. Ludzie morza o przyczynach tego stanu dyskutują od lat i co jakiś czas temat ten poruszany jest w różnego rodzaju pracach legislacyjnych, jednakże jak dotąd bezskutecznie. Dlaczego warto przywrócić polską banderę?
13.12.2018

Scorpio Tankers planuje instalację skruberów an 52 statkach

Monakijski operator tankowców, Scorpio Tankers, podpisał umowę na instalację 42 systemów płuczek spalin (skruberów) na swoich statkach w 2019 roku i kolejnych 10 tych urządzeń w 2020 roku.
03.12.2018

Pierwszy inteligentny rudowiec przekazany armatorowi

Jak informuje DNV GL - pierwszy na świecie "inteligentny" rudowiec (iVLOC - intelligent very large ore carrier), sklasyfikowany przez DNV GL, został dostarczony przez Shanghai Waigaoqiao Shipyard armatorowi China Merchants Energy Shipping Company. Nowa jednostka otrzymała nazwę Pacific Vision a operatorem statku został Hong Kong Ming Wah Shpg Co Ltd.
03.12.2018

Odnawialne źródła energii i cyfryzacja to przyszłość światowej żeglugi

Firma DNV GL opublikowała swoją prognozą rynku morskiego na rok 2050. Jednym z głównym tematów dokumentu jest transformacja energetyczna, która zmieni światową żeglugę przez kolejne dekady.
29.11.2018

Eagle Bulk zainwestował w 15 kolejnych skruberów

Eagle Bulk Shipping wykorzystał opcję w podpisanych wcześniej kontraktach na instalację dodatkowych 15 płuczek spalin (skruberów).
20.11.2018

Niemiecki armator z ekologicznym wyróżnieniem

Niemiecki przewoźnik kontenerowy Hapag-Lloyd otrzymały certyfikat “DNV GL Excellence Green Star” przyznawany za wysoki standard recyklingu statków. Certyfikat wydało towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL.
06.11.2018

Rekordowa liczba zamówień na ekologiczne promy

Rośnie zainteresowanie ekologicznymi promami. Według ostatnich danych agencji DNV GL zanotowano ponad 1000 zleceń na instalację scrubberów na statkach.
06.11.2018

Zwodowano najdroższy hiszpański wycieczkowiec (wideo)

Pierwszy z trzech luksusowych wycieczkowców dla hotelu Ritz-Carlton został zwodowany w tym miesiącu. Tym samym znana marka hotelowa oficjalnie weszła na rynek wycieczkowy.
18.10.2018

Stena Bulk dołącza do fali armatorów zamawiających skrubery

Szwedzki armator tankowców Stena Bulk podpisał kontrakt z firmą Chinese Bluesoul na instalację skruberów (płuczek spalin) na swoich statkach klasy suezmax i IMOIIMAX.
16.10.2018

IX Spotkanie Informacyjno - Promocyjne Polskiego Związku Zarządców Statków

12 października w siedziby firmy DNV GL w Gdyni obyło się kolejne spotkanie informacyjno-promocyjne Polskiego Związku Zarządców Statków.
16.10.2018

Armatorzy zamówili ponad tysiąc skruberów przez ostatnie sześć miesięcy

W czasie drugiej dużej fali zamówień na skrubery zanotowano ponad 1000 zleceń na instalację tych urządzeń na statkach – wynika z danych agencji DNV GL.
15.10.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler dla duńskiego klienta (foto, wideo)

Strand Senior w drodze do Danii. Częściowo wyposażony trawler opuścił stocznię Remontowa Shipbuildnig w czwartek. Statek będzie służył do połowu ryb dennych za pomocą włoków dennych i pelagicznych ciągnionych za statkiem.
05.10.2018

Raport: Chiny największym krajem morskim na świecie

Według raportu “Leading Maritime Nations of the World” Chiny są obecnie najpotężniejszym krajem morskim na świecie. Kraj Środka jest zdecydowanym liderem pod względem żeglugi, działalności portowej i logistyki.
17.09.2018

Stocznia CRIST przekazała nowoczesny statek do przewozu ryb (foto, wideo)

Aqua Tromøy w drodze do Norwegii. W czwartek ze stoczni CRIST w Gdyni wypłynął nowoczesny statek do przewozu ryb. Trafi do norweskiego klienta Artic Shipping AS.
14.09.2018

Transformacja energetyczna w żegludze szansą dla innowatorów

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL wypuściło swój raport o przyszłości żeglugi Maritime Forecast to 2050. Główny temat raportu to transformacja energetyczna i to, jak ona wpłynie długofalowo na żeglugę.
12.09.2018

Polskie firmy na targach SMM 2018 w Hamburgu (foto, wideo)

Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM 2018 dobiegły końca. W Hamburgu zaprezentowało się 2 289 wystawców z 69 krajów, w tym z Polski. Z naszą kamerą odwiedziliśmy polskie stoiska.
10.09.2018

Pierwszy program zatwierdzeń klasyfikacyjnych dla producentów stosujących wytwarzanie przyrostowe

Towarzystwo klasyfikacyjna DNV GL poinformowało na swojej stronie o pierwszym programie zatwierdzeń klasyfikacyjnych (approval of manufacturer - AoM) dla producentów stosujących wytwarzanie przyrostowe (additive manufacturing - AM).
07.09.2018

Niedługo ruszy budowa prawdziwego behemota kontenerowego o napędzie LNG

Stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company Ltd. i towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL podpisały list intencyjny w sprawie budowy ultrakontenerowca napędzanego LNG o ładowności aż 23 tys. TEU.
06.09.2018

Hapag-Lloyd wyróżniony za ekologiczny recykling statków

Niemiecki przewoźnik kontenerowy Hapag-Lloyd otrzymały certyfikat “DNV GL Excellence Green Star” przyznawany za wysoki standard recyklingu statków. Certyfikat wydało towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL.
06.09.2018

Odnawialne źródła energii zmienią światową żeglugę, ale nie zmniejszą jej wpływu na globalną ekonomię

Firma DNV GL opublikowała swoją prognozą rynku morskiego na rok 2050. Jednym z głównym tematów dokumentu jest transformacja energetyczna, która zmieni światową żeglugę przez kolejne dekady.
26.08.2018

Ocean Star, nowoczesny trawler z SR Nauta, w drodze do Norwegii (foto)

Ocean Star w drodze do Norwegii. Nowoczesny trawler zbudowany w Stoczni Remontowej Nauta wyruszył z Gdyni w sobotę rano. To najbardziej efektywna jednostka w swojej klasie na świecie.
26.08.2018

To najbardziej efektywna jednostka w swojej klasie na świecie. Ocean Star ochrzczony w Gdyni (foto, wideo)

Ocean Star ochrzczony. Ceremonia nadania imienia nowej jednostce zbudowanej w Stoczni Remontowej Nauta odbyła się w piątek w Gdyni. W pełni wyposażony trawler powstał na zamówienie szkockiego armatora Mewstead (Fraserburgh) LLP. Jest najbardziej efektywną jednostką w swojej klasie na świecie.
17.08.2018

Remontowa Shipbuilding zbuduje dwa elektryczne promy dla norweskiego operatora

Stocznia Remontowa Shipbuilding, należąca do grupy Remontowa Holding, zbuduje ekologiczne promy dla norweskiego operatora Norled. Kontrakt został podpisany 11 lipca. Jak poinformowała stocznia z Gdańska, zakłada on budowę dwóch dwustronnych promów z napędem Diesel Electric Hybrid.
19.07.2018

Światowe Dni Morza w Szczecinie dobiegły końca (foto, wideo)

W gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje przyjazne środowisku – powiedział podczas ceremonii zakończenia Światowych Dni Morza w Szczecinie minister Marek Gróbarczyk.
15.06.2018

O zielonych technologiach, bezpieczeństwie cyfrowym i Szlaku Arktycznym na Światowych Dniach Morza w Szczecinie

Światowe Dni Morza to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych. Decyzją Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) tegoroczne obchody wydarzenia odbędą się w Polsce. Od 13 do 15 czerwca w Szczecinie oficjalne delegacje z całego świata, międzynarodowi eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach dla branży morskiej.
08.06.2018

Międzynarodowi eksperci branży morskiej na Światowych Dniach Morza w Szczecinie

Największe święto morskie Narodów Zjednoczonych zostanie zorganizowane po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej i regionie Morza Bałtyckiego. Do Szczecina, oprócz zagranicznych delegacji, przyjadą uznani w środowisku międzynarodowym eksperci związani z branżą morską, reprezentujący zarówno organizacje międzynarodowe, biznes, jak i świat nauki. Nie zabraknie także przedstawicieli polskiej gospodarki morskiej, wszak dni od 13 do 15 czerwca to święto wszystkich ludzi morza.
06.06.2018

Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Munken już na wodzie i w drodze do Norwegii. Stocznia Montex Shipyard w niedzielę zwodowała częściowo wyposażony kadłub nowoczesnego hybrydowego promu zbudowanego na zamówienie przewoźnika FosenNamsos Sjø. Jednostka zostanie dokończona w norweskiej stoczni, a od 1 stycznia 2019 r. wejdzie na trasę Flakk-Rørvik.
28.05.2018

Potrójne wodowanie w stoczni CRIST (foto)

Potrójne wodowanie w stoczni CRIST w Gdyni. Zaplanowana na kilka dni operacja rozpoczęła się w poniedziałek. W suchym doku wodowana jest m.in. część siłowniana bloku statku pasażerskiego klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jak poinformował portal GospodarkaMorska.pl Mikołaj Kulczycki, project manager w stoczni CRIST, zakres tego przedsięwzięcia wielokrotnie przewyższa skalę całych projektów realizowanych w polskich stoczniach.
17.04.2018

Montex Shipyard przekazał nowoczesny prom dla Norwegów

Montex Sipyard przekazał zautomatyzowany hybrydowy prom dla Norwegów. Częściowo wyposażona jednostka o numerze budowy NB 390 powstała w Gdańsku dla stoczni Myklebust Verft z grupy Kleven, która dokończy jej budowę. Prom zamówił norweski przewoźnik FosenNamsos Sjø. Jednostka od stycznia 2019 r. będzie obsługiwała połączenie Flakk-Rørvik.
16.03.2018

Alfa Laval PureBallast 3 – pierwszy system oczyszczania wód balastowych z certyfikatem G8

Systemy oczyszczania wód balastowych Alfa Laval typu PureBallast 3 jako pierwsze spełniły nowe wymagania Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO w zakresie skuteczności działania. DNV GL, działając w imieniu Norweskiego Urzędu Morskiego, wydał 2 lutego 2018 roku zaktualizowany certyfikat homologacji, dzięki czemu firma Alfa Laval stała się pierwszym dostawcą systemów spełniających nowe wymagania G8.
09.03.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski (foto, wideo)

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dl
16.02.2018

Nowy certyfikat dla HYDRO-NAVAL

Spółka HYDRO-NAVAL przeszła pozytywnie procedurę certyfikacji w ramach normy EN 1090-1:2009/A1:2011, która wyznacza standardy w obszarze kontroli produkcji m.in. stalowych elementów konstrukcyjnych. Krok ten jest wynikiem pozyskiwania nowych rynków zbytu, które pozwalają na dywersyfikację produktów i usług. Aktualnie spółka kooperuje nie tylko z klientami z sektorów marine i offshore, ale i z poza nich. Obecnie jest w toku produkcja dla klientów z sektorów R&D, górnictwa, budownictwa i energetyki. W przygotowaniu są również proje
23.01.2018

W stoczni CRIST zwodowano nowoczesny statek do przewozu ryb. Trafi na rynek norweski

Aqua Tromøy już na wodzie. W niedzielę w stoczni CRIST w Gdyni odbyło się wodowanie, a następnie wydokowanie nowoczesnego statku do przewozu ryb. W pełni wyposażona jednostka trafi do norweskiego klienta Artic Shipping AS.
23.01.2018

Tak nowoczesnego promu Norwegowie jeszcze nie mieli. Jego kadłub powstaje w Gdańsku (wideo)

To będzie prawdziwa rewolucja. Trwa budowa zautomatyzowanego hybrydowego promu dla Norwegów. Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstaje w gdańskiej stoczni. Montex Shipyard postęp prac pokazał na swoim facebookowym profilu.
29.12.2017

Raport: Odnawialne źródła energii zmienią światową żeglugę, ale nie zmniejszą jej wpływu na globalną ekonomię

Firma DNV GL opublikowała swoją prognozą rynku morskiego na rok 2050. Jednym z głównym tematów dokumentu jest transformacja energetyczna, która zmieni światową żeglugę przez kolejne dekady.
21.12.2017

Ich siłą jest prowadzenie zajęć w warunkach naturalnych. Rozmawiamy z Grzegorzem Szawarskim, dyrektorem ośrodka Mayday

- Zamiast wywiązywać się z przydzielonych zadań, to oni uciekali, wyskakiwali za burtę zostawiając płonący statek. Pierwszy raz się spotkałem z taką sytuacją. Jak widać teoria nie ma nic wspólnego z praktyką, dlatego tak ważne jest, aby szkolić w warunkach jak najbardziej przypominających prawdziwe życie - powiedział w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Szawarski, dyrektor ośrodka szkoleniowego ratownictwa morskiego Mayday, w którym kiedy jest mowa o opuszczaniu tratwy, kursanci nie siedzą przed ekranem komputera. W Mayda
15.12.2017

Polish LNG Conference – nowy, stały punkt w kalendarzu branży LNG

Pierwsza edycja Polish LNG Conference dobiegał końca w zeszłym tygodniu, 23/11/2017 w Warszawie. Spotkanie, dobrze przyjęte przez uczestników oraz prelegentów, zakończyło się sukcesem, gromadząc ponad 120 gości z wszystkich sfer branży LNG. Dostawy i zapotrzebowanie, obecny stan rynku, a także międzynarodowa współpraca to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas wydarzenia.Konferencja była pierwszym tego typu spotkaniem na rynku polskim, mogącym pochwalić się tak daleko posuniętą różnorodnością wśród prelegentów oraz u
29.11.2017

Na WOiO panie przodują, czyli wyniki Konkursu ABS Scholarships Award 2017

Po raz piąty amerykański towarzystwo klasyfikacyjne (American Bureau of Shipping - ABS) przyznało 3 stypendia dla najlepszych studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG na sumę 7500 dolarów amerykańskich.
13.11.2017

10 proc. oszczędności paliwa dzięki zmianom w kształcie kadłuba

DNV GL oraz Hapag-Lloyd Cruises dokonały zmian konstrukcyjnych w kadłubach dwóch statków pasażerskich, co spowodowało roczne oszczędności na paliwie o więcej niż dziesięć procent. Jednostki będą miały najwyższą klasę lodową dla statków pasażerskich, poziom zużycia paliwa ma ogromne znaczenie ekonomiczne.
10.11.2017

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji (foto, wideo)

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzyst
10.11.2017

Już za niecałe 2 tygodnie startuje Polish LNG Conference

Już za niecałe dwa tygodnie w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja „Polish LNG Conference”. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-23 listopada, 2017, jest organizowane przez Actia Forum Sp. z o.o. w ścisłej współpracy z członkami Polskiej Platformy LNG. Spotkanie będzie poświęcone możliwościom rozwoju rynku LNG w Polsce i Europie, a także roli LNG jako czynnika łączącego różne gałęzie przemysłu.
09.11.2017

Testy systemu udostępniania danych podczas wchodzenia statku do portu

Wilhelmsen bada sposoby wykorzystania danych na platformie branżowej DNV GL Veracity. Testuje system udostępniania danych dotyczących zgodności jednostki z przepisami i weryfikacji danych z władzami portu, co ma ograniczyć formalności oraz zredukować konieczność przeprowadzenia inspekcji podczas wchodzenia statku do portu.
08.11.2017

Zastosowanie technologii blockchain przełomowym krokiem w rozwoju branży certyfikacji

Grupa DNV GL przeniosła 90 000 wydanych przez siebie certyfikatów do własnego systemu opartego na technologii blockchain, będącego pionierskim wykorzystaniem tej technologii w branży certyfikacji. Każdy certyfikat jest opatrzony cyfrowym znacznikiem i przechowywany w indywidualnym łańcuchu bloków. Rozwiązanie to blokuje fałszywe certyfikaty, umożliwiając organizacjom informowanie o posiadanej certyfikacji w przejrzysty i bezpieczny sposób.
24.10.2017

DNV GL opracowuje statek przyszłości

Nowoczesny, ekologiczny i bezzałogowy. To cechy nowoczesnego statku, który opracowuje norweska firma DNV GL. Jednostka będzie przeznaczona do przewozu towarów na krótkie dystanse.
16.10.2017

SAL Heavy Lift przeflagowywuje swoje statki

Firma SAL Heavy Lift ogłosiła, że 22 września rozpoczęła proces powrotu pod niemiecką banderę sześciu ciężarowców: Mv Svenja, Mv Trina, Mv Anne-Sofie, Mv Regine, Mv Maria oraz Mv Wiebke.
27.09.2017

Rolls-Royce przedstawił swój projekt bezzałogowego statku

Koncern Rolls-Royce przedstawił projekt swojego pierwszego statku bezzałogowego przeznaczonego dla międzynarodowych marynarek.
13.09.2017

BALTEXPO 2017: Polskie rozwiązania doceniane na całym świecie (foto, wideo)

Nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i oferta doceniana w kraju i zagranicą. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2017 to jedyne w kraju wydarzenie o takiej randze gromadzące w jednym miejscu wszystkie firmy związane z gospodarką morską. W tym roku bierze w nich udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.
12.09.2017

Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo)

Potencjał polskich stoczni i zakładów produkcyjnych przyciąga zagranicznych inwestorów i wcale nie trzeba ich specjalnie zachęcać – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl podczas pierwszego dnia targów BALTEXPO Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dowodem na to memorandum o współpracy podpisane pomiędzy Portem Gdańsk a Hamad Port, otwartym na początku miesiąca największym portem na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił szef resortu, Polska chce rozwijać współpracę przede wszystkim w zakr
11.09.2017

Pierwszy statek offshore z notyfikacją Shore Power

KL Saltfjord, jednostka należąca do K Line Offshore AS, jako pierwszy statek offshore otrzymał notyfikację Shore Power klasy DNV GL. Podczas postoju w porcie statek może wyłączyć silniki i polegać na zasilaniu brzegowym, tak zwanym „cold-ironing".
04.09.2017

Holendrzy chwalą się zbudowanym w Polsce statkiem

Jeszcze jutro (03.09) można podziwiać majstersztyk myśli okrętowej, który powstał w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Port Delfzijl w północnej Holandii, który zorganizował dni otwarte, udostępnił zwiedzającym kablowiec Siem Aimery.
02.09.2017

DNV GL przeprowadziła pierwszą inspekcję offshore na platformie przebudowanej w Polsce (wideo)

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL przeprowadziło pierwszą w historii inspekcję dronem platformy offshore. Mowa o obiekcie Safe Scandinavia zlokalizowanym na Morzu Północnym, która w poprzednich latach przeszedł remont i modernizację w polskiej stoczni Remontowa w Gdańsku.
05.08.2017

Ich winda pływa nawet na najpotężniejszym rosyjskim lodołamaczu atomowym. Rozmowa z Janem Rutkowskim, właścicielem firmy Techwind

Ich dźwigi są praktycznie wszędzie, od „Arctica Icebreaker”, rosyjskiego lodołamacza atomowego począwszy, do „Salish Orca”, kanadyjskiego promu skończywszy. Właściciel Techwind, Jan Rutkowski zdradza w rozmowie z naszym portalem, jak przeobraził jednoosobową firmę w przedsiębiorstwo o międzynarodowym zasięgu.
31.07.2017

Nauta rozpoczyna budowę statku rybackiego

4 lipca w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w obecności klienta, finalnego armatora statku i towarzystwa klasyfikacyjnego odbyła się ceremonia cięcia pierwszych blach do budowy statku rybackiego B-131. W ten sposób oficjalnie zainaugurowano budowę jednostki.
05.07.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.