• <
nauta_2024

Polish LNG Conference – nowy, stały punkt w kalendarzu branży LNG

jk

29.11.2017 03:58 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polish LNG Conference – nowy, stały punkt w kalendarzu branży LNG

Partnerzy portalu

Polish LNG Conference – nowy, stały punkt w kalendarzu branży LNG - GospodarkaMorska.pl

Pierwsza edycja Polish LNG Conference dobiegał końca w zeszłym tygodniu, 23/11/2017 w Warszawie. Spotkanie, dobrze przyjęte przez uczestników oraz prelegentów, zakończyło się sukcesem, gromadząc ponad 120 gości z wszystkich sfer branży LNG. Dostawy i zapotrzebowanie, obecny stan rynku, a także międzynarodowa współpraca to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas wydarzenia.
Konferencja była pierwszym tego typu spotkaniem na rynku polskim, mogącym pochwalić się tak daleko posuniętą różnorodnością wśród prelegentów oraz uczestników. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele instytucji rządowych, producenci technologii, reprezentanci firm z sektora TSL, portów morskich oraz dostawcy LNG z całej Europy.

Dzień pierwszy charakteryzował się szerokim wachlarzem prezentacji poświęconych przeróżnym technicznym aspektom handlu LNG. Centralnym elementem dyskusji był rozwój infrastruktury. Poczynając na ogólniejszym podsumowaniu wpływu rozwoju infrastruktury LNG na krajowe bezpieczeństwo energetyczne, zaprezentowanym przez przedstawicieli Gaz-System, Emerson oraz Barter, po bardziej szczegółowe zagadnienia, takie jak zastosowanie LNG jako paliwa w Porcie Gdynia czy regulacje prawne otaczające implementację FSRU na Bałtyku, uczestnicy nie mogli narzekać na brak ciekawych tematów.

Reprezentanci Shell oraz EBRD podjęli się omówienia kwestii prawnych oraz finansowych, w tym wyzwań związanych z finansowaniem rozwoju infrastruktury, zasad rządzących handlem LNG w Polsce, a także barier oraz ryzyka związanego z implementacją LNG jako paliwa w transporcie drogowym.

Dzień zakończył się debatą, podczas której omówiony został koncept LNG jako katalizatora synergii pomiędzy różnymi gałęziami przemysłu. W panelu udział wzięli przedstawiciele Polskiej Platformy LNG, IVECO, Volvo oraz Remontowa LNG Systems. Uczestnicy byli zgodni co do potrzeby dalszego rozwoju infrastruktury, zwrócili również uwagę na brak uściślonych regulacji prawnych. Paneliści wyrazili nadzieję na to, iż w przyszłości powstanie sieć dystrybucyjna, która połączy wszystkie gałęzie transportu.

Dzień drugi rozpoczął się szerokim spojrzeniem na obecny stan rozwoju branży LNG w Europie. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się reprezentanci Komisji Europejskiej oraz DNV GL. Wśród omówionych kwestii znalazły się wkład LNG w europejski pakiet bezpieczeństwa energetycznego oraz główne czynniki napędzające rozwój infrastruktury LNG.

Po tym wstępie uwaga uczestników została zwrócona na dystrybucję, zapotrzebowanie oraz najnowsze technologie i rozwiązania. Szczegółowe tematy takie jak minimalizacja ryzyka związanego z określeniem gęstości energii LNG oraz łańcuch dystrybucji LNG wzdłuż polskiego wybrzeża oraz głównych rzek spotkały się z szerszym spojrzeniem na infrastrukturę dostawczą na Litwie oraz przeglądem rozwiązań „small scale” w Norwegii.

Po krótkim, ale bardzo intensywnym panelu dyskusyjnym, w którym udział wzięli reprezentanci kilku platform i projektów LNG, skoncentrowanym na problematyce międzynarodowej współpracy mającej na celu stworzenie oraz wsparcie dla europejskiej sieci dystrybucyjnej w Europie, przyszedł czas na ostatnią część programu.

W sesji zamykającej wydarzenie udział wzięli przedstawiciele firm przewodzących procesowi implementacji LNG jako paliwa dla transportu drogowego – IVECO oraz Volvo zaprezentowały swoje najnowsze rozwiązania dla tego sektora. Podczas sesji wystąpiły również NGVA, oferując podsumowanie tego rynku na skalę europejską, a także Chart Ferox, demonstrując nową generację stacji LNG/CLNG do tankowania pojazdów.

Spora grupa uczestników postanowiła zakończyć udział w konferencji w bardziej widowiskowy sposób i nie zważając na zimno udała się do Łomianek, gdzie odbyła się część praktyczna warsztatów bezpieczeństwa LNG. Podczas warsztatów zaprezentowały zostały różne metody gaszenia, stosowane w przypadku sytuacji awaryjnej.

Sponsorami konferencji byli IVECO, Emerson, Barter, Chart Ferox oraz Wärtsilä. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ponad to NGVA, SGMF oraz Baltic Ports Organization.

Polish LNG Conference powróci do Warszawy jesienią 2018 roku.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie wydarzenia.


 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.