• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Europejskie i międzynarodowe normy stosowane w EXPOM S.A.

05.01.2021 13:20 Źródło: EXPOM
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Europejskie i międzynarodowe normy stosowane w EXPOM S.A.
Europejskie i międzynarodowe normy stosowane w EXPOM S.A. - GospodarkaMorska.pl
fot. EXPOM

EXPOM S.A. z Kurzętnika jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w wytwarzaniu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, działającą na rynku nie tylko krajowym ale i zagranicznym. Ofertę firmy stanowi kompleksowy proces obejmujący spawanie, obróbkę skrawaniem, zabezpieczenie antykorozyjne, wyposażanie w układy elektryczne i hydrauliczne, badania oraz niezależne testy gotowych wyrobów. Konstrukcje produkowane w Expom trafiają do najdalszych zakątków globu, głównie na rynek Europy Zachodniej i Skandynawski, do odbiorców z tak wymagających branż jak offshore, energetyczna, maszynowa czy morska.

Wysokie wymagania klientów powodują konieczność zarządzania przedsiębiorstwem w sposób zorganizowany, pozwalający na zapewnienie wysokiej jakości produkowanych konstrukcji. W tym celu już w 1999 roku wdrożona została norma ISO 9001 – podstawowa norma związana z systemami zarządzania jakością w przedsiębiorstwach. W kolejnych latach wdrożone zostały kolejne normy tworząc zintegrowany system zarządzania: ISO 14001 – związana z zarządzaniem środowiskiem, oraz ISO 18001 – związana z zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy. Aktualnie system zarządzania jakością certyfikowany jest przez uznane towarzystwo klasyfikacyjne – francuskie Bureau Veritas.

Obecnie konstrukcje w Expom wytwarzane są w zgodzie nie tylko z europejskimi, ale i międzynarodowymi standardami takimi jak m.in.: ISO, DNVGL, AWS, ASME, NORSOK. Z uwagi na to, że podstawowym profilem działalności przedsiębiorstwa jest spawanie konieczne było wdrożenie norm z tym związanych. Jako podstawowa służy norma EN ISO 3834-2:2005, której spełnienie wymagań potwierdzone jest przez certyfikat DVS ZERT Dűsseldorf. Expom posiada również certyfikat zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji dla wykonywania konstrukcji nośnych we wszystkich typach budowli ze stali do klasy EXC3 wg EN 1090-2:2018 wydany przez TÜV Rheinland. Z uwagi na stałą współprace w zakresie produkcji żurawi szalupowych oraz wciągarek uzyskany został certyfikat MED – Module D wydany przez towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL.

W celu potwierdzenia zdolności produkcyjnych normy związane ze spawalnictwem wymaga się aby zarówno technologie spawania jak i spawacze byli kwalifikowani przez zewnętrzne towarzystwa (np. Bureau Veritas). Kwalifikowanie technologii spawania przeprowadzane jest zarówno według EN 15614-1, jak i ASME Section IX oraz AWS D1.1 (EXPOM jest jednym z pierwszych przedsiębiorstw w Polsce, które uzyskało taki certyfikat).

Wysokie wymagania stawiane konstrukcjom wytwarzanym w Expom wiążą się również z koniecznością potwierdzenia zgodności przez wykonanie specjalistycznych badań. Przeprowadzane są badania nieniszczące (NDT) spoin za pomocą 4 podstawowych metod:

    • wizualnej (VT)  
    • magnetyczno-proszkowej (MT)
    • penetracyjnej (PT)
    • ultradźwiękowej (UT)

Wszyscy inspektorzy NDT posiadają niezbędne uprawnienia do wykonywania badań – level II uprawnień zgodnie z PN-EN ISO 9712.

Po wnikliwej weryfikacji rynku poczyniliśmy także pierwsze kroki aby certyfikować Expom pod kątem normy EN 15085 – „Kolejnictwo -- Spawanie pojazdów szynowych i ich części składowych„

Bardzo ważną kwestią zwłaszcza w przypadku konstrukcji dla branży morskiej i offshore jest odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. W celu zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad wykonywaniem powłok antykorozyjnych Expom zatrudnia inspektora malarskiego posiadającego honorowany na całym świecie certyfikat FROSIO Level 3 wg. norweskiej normy NS476. Expom posiada również certyfikat wykonawcy potwierdzający spełnienie rygorystycznych wymogów normy NORSOK M-501 odnoszącej się do wykonywania zabezpieczeń antykorozyjnych na konstrukcjach dla przemysłu morskiego i offshore.

W ostatnich latach Expom poczynił ogromne inwestycje w rozwój działalności badawczo-rozwojowej związanej z wdrożeniem nowych, innowacyjnych technologii produkcji konstrukcji oraz utworzeniem centrum badawczo rozwojowego.

Jednym z głównych elementów planu inwestycyjnego było utworzenie w 2018 roku całkowicie nowego działu – LABORATORIUM EXPOM zajmującego się szeroko rozumianą działalnością badawczą w wielu dziedzinach przemysłu, wykraczając poza zakres wykonywanych wcześniej badań.

Do głównych obszarów działalności laboratorium należą:

    • badania niszczące: badanie udarności metodą Charpy'ego, badania twardości;
    • badania nieniszczące złączy spawanych
    • badania powłok antykorozyjnych: pomiary grubości, badanie przyczepności metodą odrywania (pull-off), pomiar zasolenia metodą Bresle'a, ocena czystości powierzchni;
    • pomiary 3D geometrii konstrukcji wykonywane przy pomocy ramienia pomiarowego FaroArm oraz Faro Laser Tracker.
    • Pomiary elektryczne instalacji oraz urządzeń.

Gospodarka Morska
fot. EXPOM
Gospodarka Morska
fot. EXPOM
Gospodarka Morska
fot. EXPOM
Gospodarka Morska
fot. EXPOM

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.