• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

W stoczni Safe w Gdańsku budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy (foto, wideo)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W stoczni Safe w Gdańsku budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy (foto, wideo)
W stoczni Safe w Gdańsku budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

pc

15.02.2019 Źródło: własne

Pełen portfel zamówień w Safe. Gdańska stocznia buduje obecnie sześć statków jednocześnie. Pierwsza jednostka, częściowo wyposażony holownik Multicat 3515, została już ukończona. W czwartek wypłynęła z Gdańska do Holandii.

Holownik Multicat 3515 (NB 571793) powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Shipyards Hardinxveld. To jednostka prototypowa. W Gdańsku zamontowano na niej kompletne układy napędowe oraz pełne systemy rurarskie. Multicat 3515 został też pomalowany. Dokumentację roboczą i model w całości wykonało biuro projektowe stoczni Safe, tzw. PR. Budowę holownika nadzoruje towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas.

Druga jednostka, która powstaje w stoczni Safe, to wielofunkcyjny holownik RSV 3315 (NB 571795). Ten również jest budowany na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld, która zajmie się jego wyposażeniem. W Gdańsku natomiast będą zamontowane kompletne układy napędowe i pełne systemy rurarskie. Holownik zostanie także pomalowany. To już druga jednostka tego typu budowana przez stocznię Safe (pierwsza została przekazana tej samej stoczni w 2016 r.). Dokumentację roboczą i model, po modyfikacjach uwzględniających uwagi armatora, w całości wykonało biuro projektowe stoczni Safe, tzw. PR. Budowę holownika nadzoruje towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas. Zostanie przekazany holenderskiej stoczni w marcu.

Trzecią jednostką, jaką obecnie buduje Safe, jest tzw. fish process vessel. Statek powstaje  na zamówienie norweskiej stoczni Fitjar Mekaniske Verksted AS. Prototypowa jednostka o numerze budowy NB 42 (symbol HFMV50) będzie miała 49,7 m długości i 11 m szerokości. Statek-przetwórnia, służący także do transportu świeżej ryby na niewielkie odległości, zostanie wyposażony m.in. w sześć zbiorników RSW o pojemności 600 m3. Safe wykona stalowy kadłub i aluminiową sterówkę, dodatkowo zamontuje kompletny układ napędowy, systemy rurarskie oraz pomaluje jednostkę. Dokumentacja została dostarczona przez klienta, statek powstaje pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL. Do końcowego wyposażenia zostanie przekazany w marcu tego roku.

Pozostałe trzy jednostki budowane przez Safe to trawlery rybackie. Powstają na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Armatorem jednostek typu twin-rigger będzie holenderska firma rybacka Ekofish Group. Przedstawiciele tej firmy połowowej twierdzą, że dzięki 32-metrowej długości i 9,6-metrowej belce projekt tych statków odzwierciedla podejście wielodyscyplinarne do budowy jednostki. Razem z wyposażeniem pokładowym jest on zgodny z zaangażowaniem Ekofish w zrównoważone metody połowów. Zastosowany spalinowo-elektryczny system zasilania natomiast to przełom dla branży rybackiej.

Pierwsza jednostka z tej serii, o numerze budowy 623, budowana jest pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd´s Register. Projekt techniczny opracowało holenderskie biuro projektowe Vripack, dokumentację roboczą – biuro projektowe stoczni Safe. Trawler rybacki zostanie przekazany do końcowego wyposażenia na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Kolejne jednostki z tej serii budowane w Safe otrzymały numery budowy 626 i 628. NB 626 nadzoruje towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas, trawler ma zostać przekazany na przełomie kwietnia i maja. NB 628 natomiast do końcowego wyposażenia trafi we wrześniu tego roku. Budowę nadzoruje Lloyd´s Register.

Safe Co LTD powstała w 1995 roku. Firma działa aktywnie w kraju i zagranicą, głównie we Francji i w Niemczech. Zajmuje się m.in. budową statków, stalowych konstrukcji mostów, jak również konstrukcji dla przemysłu offshore, chemicznego oraz petrochemicznego.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.