• <

Wynik wyszukiwania - " platformy wiertnicze" - Wiadomości

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Biuro projektowe należące do Remontowa Holding zaprezentowało wizualizację oraz parametry statku powstałego z myślą o prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu w ramach SAR (Search and Rescue).
21.02.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

Stocznia Szczecińska „Wulkan”. Transport pierwszego modułu doku dla „Gryfii”

Na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” 17 stycznia przeprowadzono operację transportu pierwszego modułu doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.
22.01.2024

Port Frederikshavn. Przesuną nieczynny tankowiec. W tle problemy z terminalem

Port Frederikshavn w Danii przygotowuje się do operacji podniesienia i przesunięcia nieczynnego FSRU, który czeka na rozbiórkę. Wszystko dlatego, że po zeszłorocznym wypadku został on ustawiony tak, że wchodzi na teren terminala, który port musi sprzedać.
10.01.2024

Zarabianie na wierceniu. Stocznie na start. Do 2028 r. będzie rósł popyt na statki i morskie platformy

Wykorzystanie statków i platform wiertniczych w 2024 r. będzie na najwyższym poziomie od wielu lat. Po dobrym 2023 r. prognozuje się, że stawki dzienne w usługach na rzecz Oil & Gas Offshore wzrosną. Już w połowie 2023 r. wykorzystanie jednostek i platform wiertniczych osiągało w wielu rejonach ponad 80%, a nawet 95% - informuje w raporcie VesselsValue. Brakuje jednak statków do obsługi roponośnego i gazowe biznesu.
09.01.2024

Biznes na gazie i oleju za ponad 200 mld USD. Jest tort dla polskich stoczni

Morska energetyka wiatrowa od początku XXI wieku traktowana jest jako najlepszy biznes pod słońcem. Ale od dwóch lat wydobycie ropy i gazu na morzu osiąga wysoką zyskowność. Rystad Energy prognozuje, że morski przemysł naftowy może spodziewać się nakładów inwestycyjnych rzędu 200 mld dolarów w 2024 r. i 2025 r. To dwukrotnie więcej niż oczekiwane inwestycje w morskie odnawialne źródła energii. Projekty inwestycyjne na morzu przewyższają wartościowo projekty naftowe na lądzie o około 50%.
03.01.2024

Offshore może być przyszłością, ale należy zadbać o pracowników. Apel do szkół branżowych

Vestas i Windar, czyli dwie fabryki, które powstają w Szczecinie będą potrzebować przynajmniej kilkuset pracowników w sektorze offshore. Nie możemy jednak zapominać także o działających już mniejszych firmach oraz potencjalnych inwestorach, którzy aktywnie interesują się Pomorzem Zachodnim, jako potencjalnym zagłębiem offshore w Polsce.
13.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Niczym z filmu akcji. Ukraińska armia opublikowała nagranie z operacji odzyskania kontroli nad morskimi "Wieżami Bojki"

Siły Zbrojne Ukrainy (Збройні сили України, ЗСУ) zaprezentowały w mediach społecznościowych przebieg operacji odzyskania instalacji na Morzu Czarnym, służącej do działań rozpoznawczych i wywiadowczych. Wpisuje się to w kolejny aspekt trwającej od ponad półtorej roku wojny, której jednym z teatrów jest także akwen morski.
13.09.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy: Platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu znów pod naszą kontrolą

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w poniedziałek, że Ukraina odzyskała kontrolę nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu. Platformy nazywane są "wieżami Bojki", od nazwiska byłego ministra gospodarki Ukrainy Jurija Bojki ze zdelegalizowanej już prorosyjskiej partii.
11.09.2023

Jak Lotos Petrobaltic poszukuje i wydobywa ropę?

Orlen opublikował wideo, w którym Jakub Kudła, kierownik Zespołu Eksploatacji Lotos Petrobaltic tłumaczy, jak poszukuje się i wydobywa ropę naftową spod dna morza.
08.09.2023

Nigeria. Katastrofa platformy wiertniczej, są ofiary [WIDEO]

W Nigerii przewróciła się platforma wiertnicza. Jedna osoba zginęła, trzy uznawane są za zaginione.
17.08.2023

Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Pływający pod banderą Wysp Marshala masowiec Agia Irini od kilku dni praktycznie stoi nieopodal platformy do wydobycia ropy, należącej do Lotos Pertobaltic.
18.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Rosnące koszty skłaniają Equinor do wycofania się z pływającego projektu wiatrowego

Koncern naftowy Equinor wycofał się z projektu pływającej platformy wiatrowej na norweskim szelfie kontynentalnym, powołując się na rosnące koszty.
31.05.2023

Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych

Z pokładu korwety Magen wykonano sprawdzian możliwości systemu C-Dome, znanego też jako "Żelazna Kopuła", zdolnego przechwytywać cele stanowiące zagrożenie dla infrastruktury krytycznej i celów strategicznych w Izraelu. Jego twórcy zaproponowali ten sam dla polskiego "Miecznika".
30.05.2023

Ewakuacja pracownika z platformy wiertniczej Petrobaltic

W sobotę załogi z bazy w Gdyni przeprowadziły dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze. Pierwszą była ewakuacja wymagającego pomocy pracownika z platformy wiertniczej Petrobaltic. W nocy śmigłowiec Anakonda wysłano do poszukiwania obiektu, którego upadek zaobserwowano w okolicach miejscowości Brzeźno Łyńskie w pobliżu Nidzicy - czytamy w komunikacie DGRSZ.
23.05.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
20.05.2023

Platforma Petro Giant przeholowana. W akcji m.in. holowniki Fairplay. Zobacz zdjęcia

Należąca do Lotos Petrobaltic platforma wiertnicza Petro Giant zakończyła prace na złożu B101 na Bałtyku i została przeholowana na nową lokalizację. Trwającą blisko cztery doby operację prowadziły trzy statki – dwie jednostki Petrobalticu i dwa holowniki firmy Fairplay.
27.04.2023

Aquinor i Avinor chcą szerzej wykorzystywać drony do inspekcji offshore

Nad Morzem Północnym może wkrótce latać sporo dronów. Energetyczna spółka Equinor oraz norweski regulator ruchu lotniczego Avinor planują rozwinąć wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji instalacji offshore, m.in. platform wiertniczych.
23.04.2023

Sektor offshore w obliczu fali inwestycji o wartości 214 mld dolarów

Zgodnie z danymi ośrodka Rystad Energy, w ciągu najbliższych dwóch lat sektor naftowo-gazowy (O&G) odnotuje największy od dekady wzrost, a w kolejce czeka 214 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na nowe inwestycje projektowe.
06.04.2023

Do offshore wind nie ma drogi na skróty. Maciej Olczak o zasobach Enmaro

Enmaro to światowej klasy dostawca usług konsultingowych dla sektora offshore. Działająca na rynku od 2017 r. firma oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo w realizacji strategicznych projektów energetycznych na morzu oraz w obszarach związanych z modelowaniem procesów dekarbonizacyjnych i magazynowaniu zielonej energii w postaci wodoru i innych źródeł. Na globalną rozpoznawalność należało jednak zapracować dużo wcześniej. O kapitalizacji swojego wieloletniego doświadczenia w branży opowiada prezes zarządu, Maciej Olczak.
29.03.2023

Niebezpieczny pożar platformy wiertniczej. Interweniowała straż pożarna

Na złomowisku w Mobile, w stanie Alabama, doszło 8 marca do zaprószenia ognia na półzanurzalnej platformie wiertniczej, która była w trakcie rozbiórki. Przez ponad trzy godziny kilka ekip strażackich walczyło z z trudno dostępnym pożarem.
09.03.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

PGNiG Upstream wykorzysta platformę Deepsea Yantai na Morzu Norwerskim

Spółka Odfjell Drilling z siedzibą w Wielkiej Brytanii zawarła kontrakt z polskim podmiotem PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen na wykorzystanie półzanurzalnej platformy wiertniczej Deepsea Yantai.
20.01.2023

Elcome wprowadza szybki Internet do globalnego przemysłu morskiego z użyciem technologii od Elona Muska

Dostawca systemów i innowacji morskich Elcome International ma zapewnić usługi internetowe Starlink firmy SpaceX swoim globalnym klientom z branży morskiej, aby mogli łączyć się z najodleglejszych zakątków mórz i pozostawali w stałym kontakcie ze światem.
10.01.2023

Uszkodzenie platformy wiertniczej. Obsługa ewakuowana

Firma Noble potwierdziła incydent związany z uszkodzeniem jednej z nóg podtrzymującej podstawę platformy typu jack-up, znajdującej się u wybrzeży Trynidadu i Tobago. W ramach procedur bezpieczeństwa przystąpiono do ewakuacji załogi.
20.12.2022

Rynek ubezpieczeń w biznesie morskim. Dochodowy i z perspektywami wzrostu do 2030 r.

Biorąc pod uwagę inflację i zmiany w łańcuchach globalnych dostaw surowców energetycznych i żywności oraz wzrost wartości flot, wnioskuje się, że rynek ubezpieczeń będzie rósł nawet ponad 6% rocznie.
11.12.2022

Po zakończeniu pracy dla Equinor, platforma firmy Valaris idzie na okresowy przegląd

Wykonawca wierceń offshore z siedzibą w USA ujawnił, że jedna z jego platform wiertniczych, która niedawno zakończyła trzyletnie zlecenie dla Equinor, przejdzie dziesięcioletni, specjalny przegląd okresowy, aby zapewnić, że jest gotowa do nowych zadań w przyszłości.
01.12.2022

Chevron daje nowe życie starym platformom morskim w Zatoce Tajlandzkiej

Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Chevron realizuje przedsięwzięcie związane z wykorzystaniem wycofanych z użytku obiektów na morzu celem stworzenia z nich sztucznych raf, gdzie zapewnią siedlisko lokalnym populacjom ryb.
17.11.2022

Westcon Design Poland. Wyrośli z polskiej stoczni i światowego offshore

Zespół Westcon Design Poland tworzą byli projektanci Stoczni Szczecińskiej oraz młodzi entuzjaści współczesnej techniki. Doświadczenie zdobyli realizując ambitne projekty jednostek budowanych w Stoczni Szczecińskiej, jak i w ramach uczestnictwa w międzynarodowych przedsięwzięciach offshore, głównie w Norwegii. Szefów tego prężnie działającego biura projektowego zapytaliśmy o kierunki działalności i najciekawsze przykłady ich prac.
08.11.2022

Valaris sprzedaje 40-letniego jackupa za 28,5 mln USD

Notowana na nowojorskiej giełdzie firma wiertnicza Valaris zawarła umowę sprzedaży 40-letniej platformy wiertniczej Valaris 54 za 28,5 mln USD.
05.11.2022

Equinor zamawia PSV i W2W dla pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen

Firma Equinor przedłużyła umowę z Island Offshore Shipholding LP na Island Clipper - jednostkę do zaopatrywania platform (Platform Supply Vessel - PSV) i jednostkę serwisową (Walk-To-Work - W2W), które obsługiwały pole naftowo-gazowe Oseberg w Norwegii i mają również pracować na pływającej morskiej farmie wiatrowej Hywind Tampen.
16.10.2022

Brytyjska branża energetyczna może liczyć na wsparcie MI5, Royal Navy i RAF

Jak informują brytyjskie media, tamtejsze firmy energetyczne analizują bezpieczeństwo platform wiertniczych po doniesieniach związanych z uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2. Jednostki MI5, Royal Navy i RAF mają udzielić wsparcia przemysłowi w przypadku eskalacji sytuacji w Europie.
10.10.2022

Podlaskie. 43-latka przekazała pieniądze oszustowi podającemu się za pracownika platformy wiertniczej

Za Anglika pracującego na platformie wiertniczej podał się oszust, któremu 43-letnia mieszkanka okolic Suwałk przelała w sumie ponad 10 tys. zł. Była przekonana, że planują wspólne życie, wysłała mu pieniądze, za które miała być opłacona przesyłka paczki z dolarami.
06.10.2022

Norweska branża morska obawia się niedoborów energii. Pomoże wodór

Statki podczas postojów w portach podłączają się najczęściej do generatorów diesla w celu ich zasilenia lub naładowania magazynów energii. W dobie niedoborów energii rozwiązaniem może być wdrożenie technologii wodorowych. Jedno z rozwiązań przedstawiono w Norwegii.
05.10.2022

Rosyjski wywiad? Niezidentyfikowane drony latały przy norweskich platformach wiertniczych

Przy platformach wiertniczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ostatnim czasie zaobserwowano niezidentyfikowane drony - pisze gazeta "Nettavisen". Według norweskich służb specjalnych PST po inwazji Rosji na Ukrainę można spodziewać się zwiększonej presji wywiadowczej.
24.09.2022

Stawki wynajmu morskich platform wiertniczych mogą wzrosnąć dwukrotnie – ostrzega branża

Firmy naftowe walczą obecnie o nowe zasoby. Maja one zastąpić ograniczone dostawy rosyjskiego surowca z powodu zachodnich sankcji nałożonych na skutek inwazji Moskwy na Ukrainę. Sytuacji nie pomagają rosnące ceny wynajmu platform wiertniczych.
22.09.2022

Platforma Lotos Petrobaltic. Lotnicza ewakuacja chorego pracownika

W sobotę 10 lipca śmigłowiec SAR ewakuował z platformy wiertniczej Lotos Petrobaltic chorego pracownika.
11.07.2022

Ukraina. Deputowany: Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym

Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie Czornomornaftohazu na Morzu Czarnym – powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na deputowanego Ołeksija Honczarenkę.
20.06.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
19.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Lotos Petrobaltic: "Statki serwisowe będą gotowe w 2025 roku"

Lotos Petrobaltic to polski podmiot górniczy specjalizujący się w poszukiwaniu i eksploatacji złoż ropy i gazu na obszarze Morza Bałtyckiego. Oferuje także usługi logistyczne dla sektora morskiego oraz obsługę badań morskich. Przedstawiciele wielokrotnie zapowiadali, że podmiot chce aktywnie zaangażować się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Kluczem będzie budowa statków niezbędnych do instalacji i obsługi farm wiatrowych. O plany i postępy w pracach pytamy Grzegorza Strzelczyka, prezesa zarządu Lotos Petrobaltic.
27.04.2022

Famor ma już 70 lat i z sukcesem zmienił kierunek. Prezes: "Cała mądrość tkwi w załodze"

Bydgoski Famor świętuje 70-lecie powstania. Firma, która zaczynała w czasach stoczniowego boomu z biegiem lat zmieniła profil działalności. Dziś stawia na eksport, kolej i przemysł okrętowy.
14.03.2022

Z lądu na pełny Bałtyk. Zobacz lot śmigłowcem na platformy Petrobalticu [WIDEO]

Pracownicy Lotos Petrobaltic na położone kilkadziesiąt kilometrów od polskiego wybrzeża platformy wydobywcze i wiertnicze docierają specjalnym śmigłowcem. Grupa Lotos zaprezentowała unikatowy film.
14.02.2022

Statek-widmo w Zatoce Tajlandzkiej [WIDEO]

Królewska Marynarka Wojenna Tajlandii otrzymała we czwartek zgłoszenie o opuszczonym statku dryfującym w stronę platformy wiertniczej.
10.01.2022

Podaż na platformy wiertnicze może zwiększyć się w 2022 roku

Proces złomowania i konserwacja platform wiertniczych zmniejszyły zapotrzebowanie na tego rodzaju nowe instalacje na świecie. Jednak eksperci zakładają, że w 2022 roku stabilne ceny surowców mogą zwiększyć aktywność w sektorze wydobywczym.
04.01.2022

Łodzie o wyjątkowym przeznaczeniu powstają w podsłupskim Głobinie

Od kilkunastu lat firma Markos z Głobina w swoim szerokim portfolio ma budowę łodzi ratowniczych i ratunkowych. To jednostki o szczególnym znaczeniu. Wożone na statkach jak również ulokowane na platformach wiertniczych, wykorzystywane są w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pasażerów i załogi. Modele produkowane w Głobinie wykorzystywano już między innymi w czasie głośnych działań ratowniczych między innymi w Zatoce Meksykańskiej czy na Morzu Śródziemnym.
28.12.2021

Zremb-Chojnice wyprodukuje kontenery dla wojska

Zakład Budowy Maszyn Zremb-Chojnice odebrał zlecenie na projekt i produkcję kontenerów dla Polskich Sił Zbrojnych.
13.12.2021

Drugie życie platform wiertniczych. Posłużą do budowy offshore wind

Dawny brytyjski Port Ardersier, który był jednym z największych na świecie zakładów produkujących platformy wiertnicze, zatrudniającym prawie 4,5 tys. pracowników, ma zostać przekształcony w pierwszy w Europie zakład transformacji energetycznej obiegu zamkniętego. Wysłużone platformy wiertnicze zostaną poddane recklingowi i wykorzystane do produkcji fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych.
03.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

Szkoła Morska przygotowuje do bezpiecznej pracy w offshore. W kwestii regulacji prawnych wciąż jest wiele luk

Polskie przepisy regulujące bezpieczeństwo przyszłych pracowników farm morskich są zawieszone w próżni. Opracowania wymagają również regulacje użytkowania i wprowadzenia sprzętu do pracy w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. – Administracja morska musi stworzyć stały algorytm ekspertyzy, który będzie obiektywny i przede wszystkim obejmie wysokie standardy bezpieczeństwa. Nie powinniśmy dopuścić ,by te przepisy w podstawowej wersji stworzyli inwestorzy. Koszty wynikające z wypadków na morzu przez niedotrzymanie rygorów bezp
10.11.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
24.10.2021

Z Portu Gdańsk do wybrzeża Tanzanii. CEVA Logistics przetransportuje konstrukcję o wadze 2 tys. ton [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Szczecińskim CEVA zgromadziła ładunek przygotowując do transportu morskiego 154 elementy konstrukcji wiertni i kampusu o łącznej wadze ponad 2 tys. ton. Całość popłynie statkiem SAL „Annette” na kotwicowisko w pobliżu wyspy Songo Songo u wybrzeża Tanzanii. Ten spektakularny załadunek rozpoczął się 13 września w poniedziałek i potrwał cztery dni.
05.10.2021

Lotos Petrobaltic przesyła gaz z bałtyckiego złoża na ląd

Spółka Lotos Petrobaltic 1 października br. uruchomiła system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy Petrobaltic pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. Gaz towarzyszący ropie wydobywanej ze złoża popłynie podwodnym rurociągiem o długości 75 km do Władysławowa, do spółki Energobaltic. W jej elektrociepłowni produkowana jest energia cieplna przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej.
01.10.2021

Meksyk. Pożar platformy wiertniczej, są ofiary

Do pięciu wzrósł bilans ofiar pożaru na platformie wiertniczej u wybrzeży Meksyku. Sześć osób jest rannych. Nie odnaleziono jeszcze także wszystkich zaginionych.
24.08.2021

Pływające elektrownie napędzą gospodarkę. Polską również?

Pływające turbiny wiatrowe zapewniają dostęp do obfitych zasobów wiatru nad głęboką wodą – przekonuję eksperci DNV w najnowszym raporcie Energy Transition Outlook 2021. Farmy wiatrowe usytuowane na głębokich wodach mogą stanowić istotny biznes, który rozrusza gospodarki osłabione pandemią Covid-19.
20.07.2021

Polskie Forum Technologii Morskich, czyli o szansach i zagrożeniach dla polskiego offshore i „local content” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich w Bydgoszczy przedstawiciele firm z różnych części Pomorza dyskutowali o przyszłości polskiej branży offshore. Rozmowy dotyczyły głównie tego, jakie są szanse i perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorców na to by stać się częścią lokalnego łańcucha dostaw, tzw. local contentu.
05.07.2021

Brytyjski przemysł ropy i gazu chce zmniejszyć emisję metanu na Morzu Północnym

Wiodąca organizacja zrzeszająca firmy gazowe i naftowe w Wielkiej Brytanii OGUK opublikowała plan działania na rzecz zmniejszenia emisji metanu do atmosfery. Metanjest jednym z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych, mający 80 razy większy wpływ na środowiska niż dwutlenek węgla (Co2).
02.07.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Coraz więcej aktywności. Analiza rynku tonażowego (tydzień 18-22/2021)

Od początku tego roku dokonano już transakcji kupna – sprzedaży około 978 statków używanych o nośności 69,7 mln ton. W stoczniach zawarto również już w tym samym okresie 564 kontraktów na budowę nowych statków.
10.06.2021

OBR CTM w Gdyni: „Wmurowanie kapsuły czasu to symboliczna podróż do technologicznej przyszłości [wideo]

– Dzisiaj w Gdyni historia zatoczyła koło. Sto lat temu powstało tu miasto, dzisiejszym wydarzeniem chcemy przygotować społeczeństwo do przyszłości pełnej technologicznych wyzwań – mówił w środę 9 czerwca Marcin Wiśniewski, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM) w Gdyni, na terenie którego powstaje hala laboratoryjna wyposażona w stanowiska do badań pól elektromagnetycznych. Wmurowanie kapsuły było kamieniem milowym w realizacji budowy tego obiektu.
09.06.2021

Pływające farmy morskie zasilą w energię platformy wiertnicze w Wielkiej Brytanii

Cerulean Winds zamierza przyspieszyć dekarbonizację aktywów naftowych i gazowych. Spółka zamierza zainwestować 10 mld funtów w rozwój pływających farm wiatrowych i instalacje do produkcji wodoru.
04.06.2021

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
22.04.2021

11 lat od katastrofy Deepwater Horizon

Wczoraj, 20 kwietnia, minęło 11 lat od największej w historii katastrofy przemysłu naftowego w Zatoce Meksykańskiej. 11 osób zginęło po eksplozji i zatopieniu transoceanicznej półzanurzalnej platformy wiertniczej Deepwater Horizon, a następnie ogromny wyciek ropy, spływał do morza przez 87 dni.
21.04.2021

Transport morski dochodowy ale ryzykowny dla operatorów i firm ubezpieczeniowych

Analiza odszkodowań za statki, towary i wypadki na rynku offshore pozwala wnioskować, że biznes morski to wciąż dochodowa, ale ryzykowna działalność.
10.04.2021

Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek!

Jako Cemet Ltd. już od 30 lat rozwijamy nasze umiejętności oraz nasz park maszynowy, by sprostać zmiennym, lecz zawsze wysokim, wymaganiom Klientów i dostarczać im złożone urządzenia metalowe – niezależnie czy są one przeznaczone na statek, platformę, do fabryki, do montażu samolotów, czy może do huty Aluminium.
06.04.2021

Po akcji ratunkowej Eemslift Hendrika nadal dryfuje na Morzu Północnym

Pływający pod holenderską banderą frachtowiec, na którego pokład podczas silnego sztormu dostała się woda, dryfuje u wybrzeży Norwegii i grozi mu zatonięcie. Załoga jednostki została ewakuowana.
06.04.2021

Nowy prezes PŻB - Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Konkurs na prezesa zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Rada nadzorcza spółki spotkała się z dwoma kandydatami, którzy złożyli aplikacje w tym postępowaniu i dokonała wyboru.
28.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Ewakuacja z platformy Lotos Petrobaltic

Wczoraj, około 21.30 dyspozytor platformy wiertniczej Lotos Petrobaltic poinformował MRCK w Gdyni, że jeden z pracowników przeszedł zawał i wymaga transportu do szpitala. Diagnoza potwierdzona była przez przebywającego na platformie lekarza.
03.03.2021

Władysławowo – port wielu funkcji (wywiad)

Port Władysławowo to najdalej wysunięty na północ Polski port. Jego kształt nie zmienił się w sposób istotny od czasów budowy w 1938 r. Pierwsze osadnictwo miało miejsce w rejonie obecnego Władysławowa ponoć już w epoce kamienia łupanego. Jednak zapisane wzmianki o Wielkiej Wsi (Velaves) i okolicznych miejscowościach pochodzą z XIII i XIV wieku. Przez lata miejscowi zależni byli od Krzyżaków. By chronić te tereny przed najazdem szwedzkim król Władysław IV polecił budowę fortu wojennego. W rejonie Wielkiej Wsi powstała w 1635 r
16.02.2021

30 lat zakładu górniczego na morzu

Decyzja Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu, uznająca Petrobaltic za zakład górniczy, została wydana dokładnie 5 lutego 1991 roku. Było to potwierdzenie, że przedsiębiorstwo spełnia wymagania określone w prawie górniczym i może prowadzić wydobycie ropy i gazu. Był to pierwszy – i po 30 latach wciąż jest jedyny – taki podmiot operujący w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
05.02.2021

W 2020 roku spadło wydobycie ropy i gazu w Rosji

W Rosji w 2020 roku spadło wydobycie ropy i gazu, co częściowo jest efektem porozumienia z OPEC o redukcji wydobycia wobec spadku popytu na skutek pandemii. Mimo to Rosja zagospodarowuje kolejne złoża w Arktyce - pisze portal The Barents Observer. Wydobycie ropy spadło w 2020 roku o 8,6 proc., a gazu - o 6,2 proc.
12.01.2021

Największy załadunek suwnic w historii El Professional (foto, wideo)

Aż dziesięć potężnych suwnic typu RTG przeznaczonych dla amerykańskich terminali załadowano przy nabrzeżu WOC II w gdańskim porcie. Aby zrealizować operację, konieczne było użycie nietypowego transportowca modułowego z możliwością zanurzania pokładu. To największa wysyłka suwnic w historii przedsiębiorstwa "PUH El Professional Mariusz Maszota".
27.11.2020

Odwiert na Morzu Norweskim zakończony sukcesem! PGNiG z nowym złożem gazowym

Spółki PGNiG Upstream Norway i Aker BP zakończyły wiercenie odwiertu poszukiwawczego na koncesji PL127C na Morzu Norweskim. W efekcie prac natrafiono na zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej.
13.11.2020

Dwie akcje ratownicze BLMW na Morzu Bałtyckim

W piątkowe popołudnie (23.10) załogi dyżurne SAR z BLMW przeprowadziły dwie akcje ratownicze na Bałtyku. Na stały ląd ewakuowano poszkodowanego ze statku „Aphrodite I” i pracownika platformy wiertniczej PETRO GIANT. W tym roku to już 23 akcje SAR przeprowadzone przez lotników BLMW.
26.10.2020

Japonia umieści system obrony rakietowej na platformach morskich lub okrętach?

Umieszczenie na morzu elementów planowanego w Japonii systemu obrony rakietowej Aegis Ashore może podnieść koszty co najmniej dwukrotnie i przedłużyć budowę o trzy lata do 2028 roku – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło.
22.10.2020

Awilco Drilling anuluje zamówienie platformy wiertniczej u Keppela

Awilco Drilling postanowił anulować zamówienie półzanurzalnej platformy wiertniczej u Keppela z powodu naruszenia warunków umowy budowlanej.
09.06.2020

Platforma West Bollsta wymaga poprawki przed wejściem do użytku

Norweski organ nadzorujący bezpieczeństwo na morzu, Petroleum Safety Authority (PSA), doszukał się jednego punktu usprawniającego, w odniesieniu do wniosku o uznanie zgodności (AoC) dla platformy wiertniczej West Bollsta.
03.06.2020

Transocean największym przegranym dekady w gospodarce morskiej

Podczas gdy kryzys COVID-19 sieje spustoszenie na giełdzie, wydaje się, że firmy związane z turystyką mogą być największymi przegranymi w ostatniej dekadzie. Zgodnie z nowym raportem Kiplingera, wiele z nich wciąż zarabia pieniądze, a największe straty zanotował Transocean.
17.05.2020

Equinor otrzymał pozwolenie na wiercenie na Morzu Północnym

Norweski koncern naftowy Equinor otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie prac nad odwiertem 30 / 2-5 S na Morzu Północnym.
11.05.2020

BigLift - armator wagi cięzkiej. Ostatnia partia suwnic wypłynęła z Portu Gdynia do USA

29 kwietnia z gdyńskiego portu wypłynął statek armatora, którego jednostki o charakterystycznych żółtych burtach z napisem BigLift są już dość regularnymi gośćmi naszych portów. Ostatnio wizytujący Gdynię „Happy Buccanner” zabrał ładunek 6 suwnic placowych dla kontenerowego terminalu Norfolk International Terminal (NIT) w Virginii, w USA. Do portu docelowego statek ma dotrzeć płynąc poprzez Cieśniny Duńskie oraz niebezpieczną Cieśninę Pentland Firth, oddzielającą Orkady od północnej Szkocji. Dalej trasa biegnie przez Ocea
05.05.2020

Bieżące zawirowania na rynku ropy naftowej a wpływ na branżę morską (analiza)

Od drugiej połowy lat 2010-tych na rynku ropy narastał problem nadpodaży surowca, wynikający przede wszystkim z rewolucji łupkowej tworzącej dodatkową podaż. Doprowadziło to do spadku cen ropy z poziomu ok. 100 USD za baryłkę do ok. 60 USD pod koniec 2019 r. Szok popytowo-podażowy wywołany przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 wywołał historyczny krach, sprowadzając ceny ropy do ok. 20 USD za baryłkę – w ujęciu uwzględniającym inflację najniższych we współczesnej historii. Po szczycie OPEC+ 15 kwietnia, na którym Arabia Saudyjsk
16.04.2020

Pracownicy BP w Zatoce Meksykańskiej i na Alasce z pozytywnym testem na koronawirusa

BP poinformowało w środę, że kilku pracowników platformy wiertniczej na Zatoce Meksykańskiej miało wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Stało się to dzień po tym, jak pracownik BP na Alasce również uzyskał wynik pozytywny.
02.04.2020

Odkrycie wielkiego złóża ropy naftowej na dnie Morza Kaspijskiego

Azerski potentat naftowy SOCAR wraz z norweskim Equinorem potwierdziły odkrycie złoża Karabagh położonego 120 kilometrów od brzegu na wschód od Baku, w azerskim sektorze Morza Kaspijskiego.
23.03.2020

Korea Płd. poinformowała o przejęciu dwóch jej statków przez Huti

Dwa statki należące do Korei Płd. zostały porwane przez rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym - podało we wtorek południowokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wcześniej powiązana z rebeliantami telewizja Al-Masirah informowała o przejęciu 3 jednostek.
19.11.2019

Włoski Saipem planuje fuzję z największym rywalem

Saipem planuje fuzję ze swoim rywalem Subsea 7 SA, co może stać się jedną z największych transakcji w historii europejskiego przemysłu naftowego. Włoska firma realizuje potencjalną transakcję z norweskim przedsiębiorstwem, ponieważ chce przetrwać spowolnienie w branży.
17.11.2019

Pierwsza dostawa ropy z pola Johan Sverdrup gotowa do wysyłki

Pierwsza ropa pompowana z gigantycznego pola Johan Sverdrup na Morzu Północnym dotarła do Mongstad w Norwegii, gdzie zostanie przygotowana do wysyłki na rynki na całym świecie.
23.10.2019

Gróbarczyk: w ciągu kilku miesięcy pierwsze złomowania statków w ramach Zielonej Stoczni w Polsce

Pierwsze złomowania statków w ramach przedsięwzięcia Zielona Stocznia w Polsce mają odbyć się w ciągu kilku miesięcy - poinformował w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
23.09.2019

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk (foto, wideo)

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Norwegia zatwierdziła start projektu Johan Sverdrup

Norweska Dyrekcja Ropy Naftowej wyraziła zgodę na uruchomienie złoża Johan Sverdrup na Morzu Północnym.
04.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8 (foto, wideo)

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
27.08.2019

Polski Rejestr Statków ma nowy zarząd

Polski Rejestr Statków ma nowy zarząd. Na stanowisko prezesa zarządu powołano ponownie Andrzeja Madejskiego, członkiem zarządu, jak w poprzedniej kadencji, pozostaje natomiast Dariusz Rudziński. Jak podaje PRS, przed zarządem VIII kadencji bardzo pracowite miesiące i lata. Będzie to czas zwiększania konkurencyjności oraz wzmacniania pozycji PRS.
13.08.2019

Ceny ropy w USA wahają się wokół 60 USD za baryłkę po przejściu burzy Barry

Ceny ropy w USA wahają się - producenci chcą wznowić produkcję w Zatoce Meksykańskiej po przejściu burzy tropikalnej Barry. W centrum uwagi rynków są także dane z Chin oraz rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie.
15.07.2019

Powstała Zielona Stocznia w Polsce

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową "Zielona Stocznia w Polsce" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To pierwszy w kraju zakład recyklingu jednostek pływających.
01.07.2019

Wielka Brytania: Statek Greenpeace zatrzymał platformę wiertniczą BP

Aktywiści organizacji Greenpeace poinformowali w niedzielę o zatrzymaniu platformy wiertniczej płynącej do złoża koncernu BP na Morzu Północnym. Ich statek Arctic Sunrise przechwycił platformę w odległości ok. 80 km od wybrzeża Szkocji i zmusił do zawrócenia.
16.06.2019

Norwegia: Po zderzeniu ze statkiem ewakuowano załogę platformy wiertniczej

Norweski koncern gazowo-naftowy Equinor poinformował w piątek, że ewakuował swoich pracowników z platformy wiertniczej Statfjord A na Morzu Północnym, w którą uderzył statek zaopatrzeniowy.
07.06.2019

LOTOS Petrobaltic nawiązał współpracę w zakresie wykorzystania łączności krytycznej TETRA

System łączności krytycznej TETRA, wdrożony i z powodzeniem stosowany w Grupie Energa, został przetestowany m. in. w ratownictwie morskim i medycznym na Pomorzu. Teraz ten najbardziej zaawansowany i działający w Europie system radiokomunikacyjny będzie wykorzystany także przez LOTOS Petrobaltic. Oferowana przez spółkę Enspirion usługa łączności krytycznej zapewni niezawodną komunikację w sytuacjach kryzysowych oraz w bieżącej pracy.
21.05.2019

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Firma Mostostal Pomorze, wyspecjalizowany wykonawca robót w branży konstrukcji stalowych, wynajęła ponad 1500 m kw. powierzchni magazynowo-biurowej w hali produkcyjnej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Najemcę reprezentowała firma doradcza Cresa.
10.05.2019

Porwano trzech pracowników platformy wiertniczej, w tym Kanadyjczyka i Szkota

Grupa uzbrojonych napastników porwała w niedzielę wieczorem w Nigerii trzech pracowników platformy wiertniczej w delcie rzeki Niger - Szkota, Kanadyjczyka i Nigeryjczyka - poinformowały miejscowe służby. Agencje podkreślają, że w tym rejonie porwania zazwyczaj odbywają się dla okupu.
29.04.2019

Pierwsze cięcie blachy na projekcie Johan Sverdrup RP w Mostostalu Pomorze (foto)

Mostostal Pomorze (MPG) w środę uroczyście rozpoczął projekt Johan Sverdrup Riser Platform (JSRP). W zakresie prac spółki jest wykonanie dwóch modułów platformy, każdy po około 400 ton. Realizacja projektu, obejmująca również pełne zabezpieczenie antykorozyjne modułów, przewidziana jest do stycznia 2020 roku. Konstrukcja zostanie przeznaczona na pole naftowe Johan Sverdrup na Morzu Północnym.
24.04.2019

Port Gdynia rozpoczął sezon żaglowców (wideo)

Port Gdynia rozpoczął sezon żaglowców. Jako pierwszy w sobotę zawinął tam holenderski szkuner Gulden Leeuw. Na jego pokładzie przypłynęła młodzież, która w ramach kanadyjskiego programu edukacyjnego Class Afloat spędza semestr szkolny na morzu. Jednostka przy Nabrzeżu Pomorskim pozostanie do środy.
20.04.2019

380-tonowa trafostacja od Mostostalu Pomorze w drodze z Gdańska do Danii. Zobacz załadunek (foto, wideo)

Kolejny projekt Mostostalu Pomorze zakończony. Tym razem mowa o 380-tonowej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej. Załadunek platformy zakończył się w niedzielę na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków w Gdańsku.
15.04.2019

Udział Polski w projekcie HARMSPRO

14 Marca 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi HARMSPRO (Harbour & Maritime Surveillance and Protection), w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO (Permanent Structured Cooperation). Spotkanie to zostało przeprowadzone jako część oficjalnej wizyty delegacji państw członkowskich projektu w dniach 12-14.03.2019 r., którego organizatorem był Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego R
03.04.2019

PGNiG wynajmie platformę do wierceń na Morzu Norweskim

Spółki PGNiG Upstream Norway i Aker BP podpisały umowę na wynajem półzanurzalnej platformy wiertniczej. Jesienią rozpocznie się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Shrek w obrębie koncesji PL838. Dla Grupy PGNiG będzie to pierwszy otwór realizowany w roli operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
26.03.2019

Firma z Gdańska dostarczy dwie suwnice bramowe do Terminalu LNG w Świnoujściu

Protea, firma z Gdańska zajmująca się dostawą urządzeń offshorowych, morskich i lądowych, podpisała umowę na dostawę dwóch suwnic do Terminalu LNG w Świnoujściu – poinformowano na stronie internetowej spółki. Każde z urządzeń będzie miało udźwig 10 t. Suwnice, przeznaczone do obsługi pomp, będą pracowały na kopułach zbiorników gazu.
05.03.2019

Gdańsk: Poręczenia majątkowe dla 3 podejrzanych o wyrządzenie szkody Lotos Petrobaltic

Dozory policyjne, zakazy upuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe zastosowała prokuratura wobec trzech osób, w tym b. prezesa i b. wiceprezesa Lotos Petrobaltic SA podejrzanych o wyrządzenie szkody w mieniu spółki. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia przestępstw.
01.03.2019

Gdańsk: Nie zakończyły się czynności z udziałem podejrzanych o wyrządzenie szkody Lotos Petrobaltic

Do godzin wieczornych w środę nie zakończyły się czynności prokuratorskie prowadzone wobec trzech osób, w tym byłego prezesa i byłego wiceprezesa Lotos Petrobaltic SA, podejrzanych o wyrządzenie szkody w mieniu spółki – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Maciej Załęski.
28.02.2019

Żaryn: Zatrzymań ws. Lotos Petrobaltic dokonali funkcjonariusze gdańskiej delegatury ABW

Zatrzymań trzech osób w sprawie szkód w spółce Lotos Petrobaltic dokonali funkcjonariusze gdańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
27.02.2019

Trzy osoby zatrzymane ws. wyrządzenia szkody w spółce Lotos Petrobaltic S.A.

Funkcjonariusze ABW, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, zatrzymali w środę trzy osoby w związku z zarzutami dotyczącymi wyrządzenia szkody w mieniu spółki Lotos Petrobaltic S.A., w wysokości nie mniejszej niż 47 mln zł.
27.02.2019

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku. Ewakuacja z platformy wiertniczej i z promu

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku. Ratownicy morscy z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa interweniowali w minioną sobotę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nikomu nic się nie stało.
11.02.2019

Naftoserwis członkiem prestiżowej międzynarodowej organizacji branżowej

Naftoserwis z grupy PERN został członkiem Pigging Products and Services Association (PPSA), międzynarodowej organizacji branżowej, zajmującej się diagnostyką rurociągów – poinformowała spółka. Zapowiedziała, że chce rozwijać doświadczenie w projektach międzynarodowych.
06.02.2019

Ukraiński marynarz wypadł za burtę na Bałtyku - akcja ratownicza wznowiona (aktualizacja)

Około ośmiu godzin w nocy z czwartek na piątek trwała na Bałtyku akcja poszukiwawczo-ratownicza 29-letniego marynarza, obywatela Ukrainy. Mężczyzna miał wypaść za burtę swojego statku. Zaginionego nie udało się odnaleźć. Jak poinformował nas Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, dziś około godziny 10, akcja została wznowiona.
11.01.2019

Naftoserwis z Grupy PERN zbadał rurociągi w ZEA - pierwszy taki komercyjny kontrakt polskiej firmy

Spółka Naftoserwis z Grupy PERN zakończyła inspekcje rurociągów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). To pierwszy w historii komercyjny kontrakt polskiej firmy na wykonywanie usług diagnostycznych tłokami inteligentnymi w tej części świata – poinformował w poniedziałek PERN.
07.01.2019

Akcja ratownicza na platformie wiertniczej na Bałtyku

Akcja ratownicza na Baltic Beta. We wtorek o 7:40 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni otrzymało informację o osobie wymagającej ewakuacji medycznej z platformy wiertniczej na Morzu Bałtyckim. Poszkodowany uskarżał się na silne bóle brzucha.
11.12.2018

Firma z Bydgoszczy wśród dostawców wyposażenia dla szwedzkich okrętów podwodnych nowej generacji

Famor wśród dostawców wyposażenia nowych okrętów podwodnych budowanych dla Marynarki Wojennej Szwecji. Umowę w tej sprawie między szwedzką grupą przemysłową Saab a firmą z Bydgoszczy podpisano w Paryżu podczas trwających międzynarodowych targów uzbrojenia Euronaval 2018. To już kolejna firma z Polski zaangażowana w budowę szwedzkich okrętów podwodnych typu A26.
24.10.2018

Ewakuacja z platformy wiertniczej Baltic Beta

Akcja ratownicza na Bałtyku. We wtorek wieczorem rozpoczęto ewakuację jednego z pracowników platformy wiertniczej Baltic Beta. Jak poinformował Rafał Goeck, rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, działania są w toku.
04.09.2018

Anakonda poleciała po chorego na platformę wiertniczą

Załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, dyżurująca w systemie SAR na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach, we wtorek wieczorem przeprowadziła kolejną akcję ratowniczą, ewakuując na ląd pracownika platformy wiertniczej.
08.08.2018

Norwegia: Ekolodzy z Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą w Norwegii

Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby uniemożliwić jej wypłynięcie z norweskiego portu Skipavika - poinformowali działacze. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce.
22.03.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę pierwszego holownika dla MW (foto, wideo)

Marynarka Wojenna w przyszłym roku z nowym holownikiem. We wtorek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę pierwszej z serii sześciu nowoczesnych jednostek B 860 dla MW. Wartość podpisanego w ubiegłym roku kontraktu to 283,4 mln zł brutto.
23.01.2018

Pierwsza akcja ratownicza w tym roku.

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach ewakuowała na stały ląd pracownika platformy wiertniczej z uszkodzoną ręką. Była to pierwsza akcja ratownicza BLMW w tym roku.
22.01.2018

Duże platformy wiertnicze trafiają na złom, gdyż nie generują zarobków

Transocean Ltd wysłał jedną ze swoich większych platform wiertniczych – Pathfinder – na złom, po tym jak przez ostatnie 2 lata generowała straty rzędu 15 tys. dolarów dziennie.
15.01.2018

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor na polu Tambar na Morzu Północnym. W czwartek pracownik Maersk Drilling wpadł do morza podczas prac konserwacyjnych. Badane są przyczyny zdarzenia.
08.12.2017

Grupa Lotos zainwestuje w stocznię w Świnoujściu

Grupa Lotos będzie budować platformy wiertnicze w świnoujskiej Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - poinformował w Radiu Szczecin Krzysztof Zaremba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej.
30.11.2017

Dostawa części i wyposażenia dla jednostek pływających korzysta ze stawki VAT 0%

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku dnia 17 października 2017 r. w wyroku o sygn. I SA/Gd 1221/17, stwierdził, że dla możliwości zastosowania stawki VAT 0% ustawodawca nie wprowadza wymogu w odniesieniu do podmiotu, na rzecz którego jest dokonywana dostawa, a stosuje jedynie kryterium przedmiotowe. W rezultacie jeżeli, towary dostarczane na rzecz pośrednika są przeznaczone na jednostki pływające, o których mowa w art. 83 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT, istnieje możliwość zastosowania stawki VAT 0%.
21.11.2017

Największe platformy wiertnicze trafiają na złom, gdyż nie generują zarobków

Transocean Ltd wysłał jedną ze swoich większych platform wiertniczych – Pathfinder – na złom, po tym jak przez ostatnie 2 lata generowała straty rzędu 15 tys. dolarów dziennie.
18.10.2017

To będzie pierwszy od miesiąca tydzień zakończony spadkiem cen ropy w USA

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko tanieje, ale cały ten tydzień może zakończyć spadkiem notowań o 1,8 proc. Byłby to pierwszy tygodniowy spadek cen ropy od miesiąca - podają maklerzy.
06.10.2017

Od września służby ratunkowe na Bałtyku mają ograniczone możliwości. Pilnie potrzebne są nowe śmigłowce do prowadzenia akcji ratunkowych na morzu

Marynarka Wojenna od września korzysta tylko z jednego punktu stacjonowania dla śmigłowców ratujących życie. W dwóch pozostałych bazach nie ma dyżurów alarmowych ze względu na konieczność przeglądu technicznego i remontu dwóch ciężkich śmigłowców. Dlatego możliwości służb ratowniczych są bardzo ograniczone. Zapewnienie bezpieczeństwa żeglarzom, rybakom i turystom wypoczywającym nad Bałtykiem wymaga zakupu nowych śmigłowców, dostosowanych do ratowania życia i prowadzenia akcji w trudnych warunkach meteorologicznych.
05.10.2017

Kolejny projekt Mostostalu Chojnice z duńską firmą Bladt Industries

Mostostal Chojnice otrzymał od Bladt Industries zlecenie na wykonanie dwóch mostków oraz 64 zestawów elementów fundamentów wież wiatrowych. Zamówienie związane jest z projektem Hornsea ONE OWF – elektrowni wiatrowej zlokalizowanej 120 km od wybrzeża Yorkshire. Kontrakt jest wznowieniem współpracy Zamet Industry z Bladt Industries.
22.09.2017

Najstarsza morska farma wiatrowa już po rozbiórce

DONG Energy, duński koncern energetyczny, zakończył likwidację pierwszej w historii morskiej farmy wiatrowej. Farma Vindeby składała się z 11 turbin.
07.09.2017

Zamet Industry SA wspiera eksploatację pola naftowego Gina Krog

Zamet Industry S.A. wykonał elementy platformy służącej do eksploatacji pola naftowo-gazowego Gina Krog na Morzu Północnym. Wydobycie gazu i ropy na tym terenie rozpoczęło się w lipcu tego roku. Konstrukcja przygotowana przez Zamet i zamontowana na dnie morza wspiera złożony proces wydobycia surowców oraz ich transport.
17.08.2017

Moduł platformy wiertniczej wielkości boiska piłkarskiego w drodze do Norwegii (wideo)

Budowa platformy wiertniczej Johan Sverdrup nabiera tempa. W Tajlandii zakończył się montaż jej największego modułu i obecnie jest on transportowany statkiem do Norwegii. To największy segment w historii Aibel, firmy zajmującej się budową konstrukcji stalowych dla rynku offshore.
11.08.2017

Najważniejsze postanowienia z 98. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

98. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie w dniach 7-16 czerwca b.r. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Wacław Bielawski - Stały Przedstawiciel RP przy IMO - Przewodniczący Delegacji, Marta Grabowska – Zastępca Przewodniczącego delegacji, Tadeusz Wojtasik - Zastępca Przewodniczącego delegacji, Przemysław Lenard i Magdalena Kierzkowska - członkowie delegacji oraz Jacek Poturalski (PRS) - ekspert.
02.08.2017

IRNA: Lotniskowiec USA oddał strzał ostrzegawczy w kierunku okrętów Iranu

Amerykański lotniskowiec USS Nimitz w piątek oddał strzał ostrzegawczy podczas "nieprofesjonalnej" konfrontacji z należącymi do Iranu okrętami w Zatoce Perskiej - podała w sobotę oficjalna irańska agencja prasowa IRNA.
29.07.2017

Cypr: Poszukiwania gazu budzą sprzeciw Turcji

W piątek mają rozpocząć się poszukiwania gazu w "bloku 11" cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ). Cypr ma nadzieję, że odwierty przyniosą pozytywne rezultaty; Turcja uważa, że z poszukiwaniem należy poczekać do rozwiązania problemu cypryjskiego.
13.07.2017

Arabia Saudyjska: Pojmano trzech członków załogi irańskiego statku

Saudyjska marynarka wojenna pojmała w piątek trzech członków irańskiej Gwardii Rewolucyjnej na wodach Zatoki Perskiej - poinformowało w poniedziałek saudyjskie ministerstwo kultury i informacji. Irańskie MSW twierdzi, że aresztowani to rybacy.
19.06.2017

Konstrukcja stalowa od Zamet Industry trafi na norweską platformę na Morzu Północnym

Zamet Industry SA zakończyła realizację kontraktu na rzecz spółki Mostostal Pomorze w ramach norweskiego projektu Johan Sverdrup realizowanego na Morzu Północnym. Przedmiotem umowy było wykonanie, scalenie i zabezpieczenie antykorozyjne ważącej 750 ton konstrukcji stalowej modułu platformy wiertniczej Living-Quarter Topside EPC PAU LC30009.
09.06.2017

Zgoda na badanie podmorskiego Płaskowyżu Benham na Filipinach

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte wydał zgodę na wyprawę badawczą na stanowiący część dna Morza Filipińskiego Płaskowyż Benham (Benham Rise), gdzie w marcu tego roku chińskie jednostki prowadziły poszukiwania surowców.
01.05.2017

Filipiny: pierwsza od dekady wizyta chińskich okrętów

Trzy chińskie okręty przypłyną w niedzielę do Davao na południu Filipin; będzie to pierwsza wizyta chińskich jednostek na Filipinach od dekady - podał w piątek dziennik "South China Morning Post" na stronach internetowych.
28.04.2017

Mija kolejna rocznica największej katastrofy ekologicznej w historii USA

W czwartek mija siódma rocznica eksplozji platformy wiertniczej "Deepwater Horizon" w Zatoce Meksykańskiej. Wyciek ropy po tym wyuchu uznano za największą katastrofę ekologiczną w historii Stanów Zjednoczonych.
20.04.2017

Zaopatrzeniowiec Ievoli Cobalt zyskał nowe funkcje

Przebudowa włoskiego zaopatrzeniowca (Platform Supply Vessel) w stoczni Nauta zakończona. Statek Ievoli Cobalt zyskał nowe funkcje. Będzie mógł teraz wykonywać prace konstrukcyjne pod wodą i, jak dotąd, zaopatrywać platformy wiertnicze.
11.04.2017

Akcje ratownicze na Bałtyku. Uratowano dwóch mężczyzn

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku. Załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14 PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uratowała dwóch mężczyzn. Pierwszy to pracownik platformy wiertniczej, a drugi – pasażer jachtu motorowego.
26.03.2017

Morskie Serwisy Gwarancyjne wspomagane pracami projektowymi

Projektowanie i usługi gwarancyjne (ang. Marine Warranty Services) są serwisami pozornie odległymi od siebie. Jak pokazuje jednak działalność firmy Global Maritime te dwie dyscypliny bywają ściśle powiązane. Minimalizacja ryzyka przedsięwzięcia morskiego narzuca konieczność wykorzystania zaawansowanych obliczeń konstrukcyjnych lub statecznościowych i staje się elementem łączącym wspomniane aktywności. Dodatkowo obliczenia wspomagające ocenę ryzyka transportu morskiego są często podstawowym wymogiem zleceniodawcy.
20.03.2017

Vindeby przechodzi na emeryturę

Pierwsza w historii komercyjna farma wiatrowa na morzu, Vindeby, będzie zlikwidowana. DONG Energy poinformował, że jej rozbiórka nastąpi jeszcze w tym miesiącu.
20.03.2017

Samolot wojskowy ostrzelany nad Morzem Czarnym

Należący do Ukrainy wojskowy samolot transportowy został ostrzelany nad Morzem Czarnym z gazowych platform wiertniczych, zajętych wcześniej przez Rosję – poinformował w środę ukraiński minister obrony Stepan Połtorak.
01.02.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.