• <
nauta_2024

Włoski Saipem planuje fuzję z największym rywalem

PMK

17.11.2019 16:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Włoski Saipem planuje fuzję z największym rywalem

Partnerzy portalu

Włoski Saipem planuje fuzję z największym rywalem - GospodarkaMorska.pl

Saipem planuje fuzję ze swoim rywalem Subsea 7 SA, co może stać się jedną z największych transakcji w historii europejskiego przemysłu naftowego. Włoska firma realizuje potencjalną transakcję z norweskim przedsiębiorstwem, ponieważ chce przetrwać spowolnienie w branży.

Akcje Subsea 7, którego wartość rynkowa wynosi około 3,3 miliarda dolarów, wzrosły aż o 8,4% w Oslo, podczas gdy Saipem zanotował wzrost aż o 5,3%. Włoski koncern, którego największym udziałowcem jest włoski gigant energetyczny Eni SpA, wyceniany jest na około 4,9 miliarda dolarów. Według doniesień nie podjęto ostatecznych decyzji i nie ma pewności, że obrady doprowadzą do transakcji.

Subsea 7 i Saipem rozmawiali o fuzji w poprzednich latach, choć nie udało im się dojść do porozumienia. Przedstawiciele Saipem, Subsea 7 i Eni odmówili komentarza.

Cena ropy Brent spadła o około 28% w porównaniu ze szczytem z października 2018 roku, co zmusiło firmy z tego sektora do zwiększenia produkcji, obniżenia kosztów, dywersyfikacji i zwiększenia konkurencyjności. Dostawcy usług naftowych, którzy zaopatrują odkrywców i producentów energii w sprzęt i wiedzę, zostali mocno dotknięci spadkiem cen ropy naftowej, ponieważ ich klienci ograniczyli wydatki na wszystko, od platform wiertniczych po platformy pomocnicze.

Firma Northern Drilling Ltd. z branży morskiej platformy wiertniczej anulowała umowę na zakup nowego statku wiertniczego w październiku, a firma Prosafe SE, która zapewnia statki mieszkalne, ma poważne problemy finansowe. TechnipFMC Plc, utworzona przez połączenie dwóch usługodawców podczas kryzysu, w ubiegłym miesiącu zasygnalizowała wyzwania dla niektórych swoich jednostek.

Subsea 7, pod przewodnictwem Kristiana Siema, podjął w ubiegłym roku nieudaną próbę przejęcia McDermott International Inc. za 2 miliardy dolarów. Od tego czasu Subsea 7 dokonało kilku mniejszych przejęć, starając się powiększyć swoje aktywa.

Saipem nie jest jedyną firmą z włoskiego przemysłu energetycznego dążącą do rozwoju za granicą. W tym roku Eni i OMV AG nabyły 5,8 miliarda dolarów udziałów w jednostce rafineryjnej Abu Dhabi National Oil Co. Od 2000 r. Eni przeprowadziła 10 przejęć o wartości co najmniej 1 mld USD.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.