• <

Wynik wyszukiwania - "modernizacje" - Wiadomości

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy
20.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury planuje modernizację polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

Planowana jest modernizacja polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 (Antwerpia-Kłajpeda) - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W czerwcu planowane jest podpisanie z marszałkami województw listów intencyjnych w tej sprawie.
08.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.
06.05.2024

HNLMS Makkum wysadza ponad 200 kg bombę z czasów II wojny światowej. Ten okręt też będzie przekazany Ukrainie

Holenderski niszczyciel min HNLMS Makkun (M 857) prowadził działania przeciwminowe na Morzu Północnym. W ich trakcie zneutralizował bombę lotniczą, ważącą 226 kg. Choć okręt sprawnie realizuje powierzone mu zadania, zbliża się jego koniec służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii. Ten ma nastąpić do końca 2024 roku, co nie oznacza zakończenia jego działalności, gdyż potem zostanie przekazany Siłom Morskim Ukrainy.
15.04.2024

Damen Shipyards i CMA CGM będą współpracować nad zwiększeniem wydajności kontenerowców

Damen Shipyards Group i wiodąca grupa żeglugowa CMA CGM rozpoczynają współpracę, która zaowocuje znaczącymi modyfikacjami około 100 statków armatora. Zapewnią one oszczędność paliwa na poziomie ponad 10 procent. Modernizacje odbędą się w Damen Shiprepair Dunkerque (DSDu) i Damen Shiprepair Amsterdam (DSAm), które posiadają jedne z największych suchych doków w Europie i wieloletnie doświadczenie w kompleksowych remontach i modernizacjach.
03.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Niemal pół miliarda dolarów na modernizację sił morskich Peru przy współudziale stoczni z Korei Południowej

Stocznia Hyundai Heavy Industries (HHI) z siedzibą w Ulsan otrzymała w Peru zamówienie o wartości 462,9 mln dolarów na wspólną budowę czterech okrętów wojennych w lokalnej stoczni do 2029 roku. Jest to największy w historii eksport sprzętu obronnego do Ameryki Łacińskiej przez podmiot z Korei Południowej.
29.03.2024

HNLMS Vlaardingen kończy służbę w siłach morskich Holandii. Zostanie przekazany Ukrainie

Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) uroczyście pożegnała niszczyciel min typu Alkmaar, HNLMS Vlaardingen po 35 latach służby. Ceremonia ostatniego opuszczenia bandery nastąpiła w gminie od której pochodziła jego nazwa. Wycofanie niszczyciela min wiąże się z wymianą okrętów na nowsze. Co istotne, dla odchodzącego okrętu nie oznacza to końca działalności, gdyż ta ma być kontynuowana pod ukraińską banderą.
28.03.2024

PORR S.A. wykona modernizację dwóch kolejnych nabrzeży w Porcie Gdańsk

Prezes Portu Gdańsk Krzysztof Kaczmarek podpisał dwie umowy z PORR S.A. na modernizację Nabrzeży - Rudowego i Bytomskiego. Łączna długość nabrzeży objętych przebudową to ponad 450 m. Inwestycja jest częścią większego projektu, który został dofinansowany z instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się do wzrostu konkurencyjności Portu Gdańsk, wzmocnienia potencjału przeładunkowego oraz zwiększenia przepustowości.
21.03.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Morscy ratownicy dostaną nowe jednostki

Zakupy nowego wielozadaniowego statku ratowniczego, sześciu innych jednostek, modernizacja działających statków oraz rozbudowa stacji ratowniczych nad morzem - to m.in. plany Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa do 2028 r. - informował podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szef SAR Sebastian Kluska.
06.03.2024

Zwiększone ambicje w polskim planie na rzecz energii i klimatu

Większa redukcja emisji, wzrost udziału energii z OZE, spadek wydobycia węgla znalazły się w najnowszej wersji polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r., który trafił do Komisji Europejskiej i został przez nią opublikowany.
06.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

Fosen Yard ogłosił upadłość

Norweska stocznia Fosen Yard po raz kolejny w swojej historii ogłosiła upadłość.
09.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

PKP PLK ogłosiły kolejny przetarg na modernizację linii kolejowej nr 201

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły ponowne postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy dla zadania pn. Odcinek A - Roboty budowlane na liniach kolejowych nr 201 odc. Kościerzyna - Somonino oraz nr 214 Somonino - Kartuzy realizowane w ramach projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz - Trójmiasto, etap I".
10.01.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

PERN planuje kolejne modernizacje i remonty usprawniające spedycję kolejową

PERN planuje kontynuowanie modernizacji i remontów infrastruktury kolejowej, w tym nawierzchni torowej i bocznic, w swych bazach paliw. W ostatnim czasie spółka ogłosiła szereg postępowań w tej sprawie, w tym np. obejmujących bazę w Dębogórzu, która przyjmuje paliwa dostarczane drogą morską.
01.12.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Straż Wybrzeża USA ma problem z brakami kadrowymi

Zbyt mała liczba chętnych i kwestia rozbudowy formacji okazują się wyzwaniem dla największej straży wybrzeża na świecie. Potencjalnie może to oznaczać redukcję baz, a także wycofanie jednostek nawodnych ze służby.
02.11.2023

Raport: "Wolumen czy zmiany jakościowe – gdzie szukać wartości?"

Przy okazji konferencji, które odbyły się na międzynarodowych targach morskich Baltexpo ukazał się raport dotyczący Portów Morskich o nazwie: „Wolumen czy zmiany jakościowe – gdzie szukać wartości?”. Raport został przygotowany przez firmę Actia Forum i przekazuje interesujące informacje na temat działań inwestycyjnych portów morskich.
24.10.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

Modernizacja Kanału Łuczańskiego przekracza półmetek

Trwają prace hydrotechniczne obejmujące przebudowę i umocnienie kanału Łuczańskiego (Giżyckiego). Zrealizowane już zostały roboty rozbiórkowe polegające m.in. na demontażu oczepów żelbetowych. Na ukończeniu jest zbrojenie i betonowanie nowych oczepów. Kolejnym kluczowym etapem będą roboty czerpalne mające na celu pogłębienie tej bardzo ważnej drogi w ramach szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Prace przebiegają zgodnie z założeniami wykonawcy. Całą modernizację realizuje Korporacja Budowlana DORACO.
21.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Zakończono modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze

Zakończono remont i modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze – podały w poniedziałek Wody Polskie RZGW we Wrocławiu. W wyniku modernizacji stopień spełnia wymogi określone dla 3. klasy drogi wodnej.
31.07.2023

Saab oferuje Holandii cztery okręty podwodne. Wzór dla programu "Orka"?

Koncern złożył dziś propozycję zastąpienia obecnie służących w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) okrętów podwodnych jednostkami produkcji szwedzkiej. Oferta obejmuje cztery zaawansowane, ekspedycyjne okręty podwodne z najnowszymi innowacjami i technologiami, a także bierze pod uwagę współpracę z holenderską stocznią Damen Shipyards Group. Saab jest potencjalnym oferentem do przetargu w ramach programu "Orka".
28.07.2023

Rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania dla portu morskiego w Helu

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich na terenie portu morskiego w Helu - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
27.07.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Kalifornia zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w modernizację infrastruktury portowej

Władze stanu Kalifornia ogłosiły wielki program inwestycyjny, mający na celu usprawnienie funkcjonowania portów i łańcucha dostaw poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajności, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa. Projekty otrzymujące fundusze stanowe obejmują modernizację portów w Los Angeles i Long Beach, najbardziej ruchliwych portów na półkuli zachodniej, a także innych portów morskich i śródlądowych.
10.07.2023

PGE z dodatkowym wsparciem na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin

PGE Energia Odnawialna uzyskała dodatkowe blisko 2 mln zł dofinansowania z funduszu EOG na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie). Wcześniej z tego źródła spółka dostała na ten cel ponad 6 mln zł - poinformował rzecznik PGE Energia Odnawialna SA Maciej Gelberg.
19.06.2023

Wielka Brytania. Firmy wodociągowe przeznaczają 10 mld funtów na modernizację kanalizacji

Firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii publicznie przeprosiły w czwartek za nagminne dokonywanie zrzutu nieoczyszczonych ścieków do morza i rzek oraz zapowiedziały zainwestowanie dodatkowych 10 mld funtów w modernizację infrastruktury.
18.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

Podlaskie. Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
11.04.2023

Wzrost handlu transportem morskim w I kwartale 2023 r.

Pod wpływem wysokiej inflacji, rosnących stóp procentowych, powolnego wzrostu gospodarczego Chin, wymiana towarowa z udziałem transportu morskiego zwolniła w 2022 r. tempo wzrostu do 0,5 proc., tj. o 11,9 pp rok do roku. Podczas gdy część negatywnych czynników zaczęła słabnąć na początku 2023 r., na co wskazują szacunki, że w I kwartale globalny handel powrócił do wzrostu na poziomie 1 proc. rdr, gospodarka światowa pozostaje wrażliwa na takie sytuacje, szczególnie np. na ostatnie problemy sektora bankowego.
04.04.2023

Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku

W tym roku będziemy m.in. realizować inwestycję mającą na celu renaturyzację Doliny Łupawy. Będziemy zwiększać tereny zalewowe dla rzeki – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Winiarski.
25.03.2023

Rozkręca się rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana DORACO.
22.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Katowice odremontują wiadukty i mosty

Pięć ofert na zamawiane w jednym postępowaniu remonty wiaduktów i mostów w Katowicach dostał tamtejszy Miejski Zarząd Ulic i Mostów.
24.01.2023

Rusza modernizacja kanału Łuczańskiego

W styczniu tego roku rozpoczęto prace hydrotechniczne obejmujące przebudowę i umocnienie Kanału Łuczańskiego. Inwestycja unowocześni, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo jednej z głównych dróg wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, łączącej Niegocin z jeziorem Kisajno. Realizacja projektu zajmie do 12 miesięcy, a ponowne oddanie kanału do użytkowania w pełnym zakresie planowane jest do końca 2023 roku. Całość planowanych prac wykona Korporacja Budowlana DORACO.
18.01.2023

Partner firmy Damen otwiera nowe biuro na Karaibach

LINEAL Engineering otworzyła nowy punkt w Barranquilla, na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Od momentu założenia przedsiębiorstwa pięć lat temu, jej siedziba znajdowała się w stolicy kraju, Bogocie, co było idealnym miejscem do obsługi klientów rządowych, w tym marynarki wojennej. Kolejne biuro umożliwi zapewnienie wyższego poziomu usług dla klientów z sektora prywatnego.
11.01.2023

PERN w 2023 r. przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł

W 2023 r. PERN przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł. Chce dzięki temu wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym w obszarze ropy naftowej, w związku ze zmianami dostaw tego surowca.
05.01.2023

Technologia multidiameter w systemowych uszczelnieniach Roxtec

System uszczelniający Roxtec jest inteligentny, a nasza innowacyjna technologia Multidiameter zapewnia niezawodność. Zawsze można idealnie dopasować do danego kabla lub rury, aby uszczelnienie było całkowicie bezpieczne.
29.12.2022

Babcock wygrywa kontrakt na modernizację brytyjskich statków badawczych

Firma będąca jednym z zagranicznych partnerów programu budowy wielozadaniowych fregat proj. Miecznik podejmie się prac związanych z utrzymaniem zdolności do działań trzech statków naukowo-badawczych. Wartość kontraktu wynosi 45 milionów funtów (237 mln zł).
23.12.2022

Zagraniczny partner projektu Miecznik utrzymuje brytyjskie okręty w zdolności do służby

Firma Babcock International powitała w porcie w Devonport fregatę Typu 23 HMS Montrose, należącą do Royal Navy, po blisko czterech latach operowania okrętu poza Wielką Brytanią. W tym czasie zajmowała się jej konserwacją i modernizacją.
20.12.2022

Cory składa zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208

Jedna z wiodących brytyjskich firm zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem, złożyła zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208S, które dołączą do jej istniejącej floty. Statki będą wykorzystywane do manewrowania barkami, które transportują odpady w dół Tamizy w celu m.in. recyklingu.
19.12.2022

Rozwiązania modernizacyjne Roxtec

Uszczelnienia do kabli i rur Roxtec pomagają zmniejszyć ryzyko pożaru lub zalania w terenie. Są łatwe w montażu oraz umożliwiają planowanie i wykonywanie prac naprawczych i modernizacyjnych w bezpieczny, szybki i wydajny sposób. Wyobraź sobie, ile czasu możesz zaoszczędzić, instalując niezawodne uszczelnienia i naprawiając nieszczelne przejścia bez konieczności usuwania kabli lub rur.
05.12.2022

Transport intermodalny na burzliwe czasy

Europa i Polska przechodzi na transport intermodalny.
29.11.2022

Policja będzie pilnować budowy terminali LNG w Niemczech

Rząd Niemiec nakazał policji pilnowanie budowanych terminali LNG. Zwiększono też nadzór lotniczy nad siecią kolejową. Są to szczególne rozwiązania tymczasowe, gdyż obecnie rząd przygotowuje ustawę mającą na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej.
31.10.2022

14 października branża morska spotka się w Gdyni

Trwa rejestracja na 21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, podczas którego przedsiębiorcy, eksperci z sektora morskiego, samorządowcy, ekonomiści oraz przedstawiciele świata nauki omawiać będą wyzwania i szanse sektora gospodarki morskiej w nowym otoczeniu geopolitycznym.
30.09.2022

Transport kombinowany szansą na dekarbonizację. Europa Środkowa i Wschodnia na marginesie potrzeb?

Europejski Zielony Ład promuje przeniesienie 75 proc. śródlądowego transportu drogowego na transport kolejowy i śródlądowe drogi wodne. Jest to szczególne wyzwanie dla portów i transportu morskiego, bowiem w praktyce oznacza to korzystanie z transportu intermodalnego.
07.08.2022

Parlamentarzyści PO, PSL i Lewicy oraz władze samorządowe Elbląga: nie dopuścimy by PiS przejął port

Władze Elbląga i parlamentarzyści PO, PSL i Lewicy nie zgadzają się, by rząd przejął port komunalny w Elblągu, który ma być beneficjentem kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wskazują też, że pogłębienie 900 metrowego odcinka toru wodnego do nabrzeża portu musi sfinansować Skarb Państwa.
25.07.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Sezon żeglarski się rozkręca. Specjalna mapa skrzyżowań szlaków wodnych z liniami energetycznymi ma zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy

Ze statystyk Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że w Polsce żegluje ok. 4,3 mln osób, a szczególną popularnością cieszy się wśród nich Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Suwalszczyzna. Sezon żeglarski stopniowo się rozkręca, a przed jego szczytem PZŻ wspólnie z Grupą PGE wprowadziły dodatkowe środki na rzecz bezpieczeństwa i opracowały mapę miejsc, w których szlaki wodne krzyżują się z liniami energetycznymi. Ma ona przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa sterników i członków załóg jachtów. PGE podkreśla też, że system
06.05.2022

Rekordowy rozładunek zbiornikowca z olejem napędowym w Porcie Gdynia

W bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) przeprowadzono rekordowy rozładunek zbiornikowca, który dostarczył tam 46 tys. metrów sześc. oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej. To największa partia produktu rozładowana jednorazowo w tej bazie - podała w środę spółka.
27.04.2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.
19.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Kołobrzeg. Podpisano umowę na modernizację Nabrzeża Barkowskiego

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. w dniu 3 lutego 2022 roku podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym "Hydrobud" na "Modernizację Nabrzeża Barkowskiego" w Porcie Rybackim.
03.02.2022

Naftoport z rekordem blisko 18 mln ton. Już dwie trzecie polskiego zapotrzebowania na ropę przypływa do Portu Gdańsk

Ponad 6 proc. wzrost w stosunku do rekordowego 2019 roku zanotował Naftoport z Grupy PERN przeładowując blisko 18 mln ton ropy naftowej i paliw w 2021 roku.
27.01.2022

Port Szczecin. "Strażak-24" wrócił do pracy [WIDEO]

Po pięciomiesięcznej przerwie związanej z gruntownym remontem wrócił do służby w porcie Szczecin statek pożarniczy „Strażak-24. Ta jednostka strzeże bezpieczeństwa w porcie już od ponad 45 lat. Dzięki niedawnemu remontowi będzie mogła pracować jeszcze co najmniej przez kolejną dekadę.
27.11.2021

Royal Navy: uzbrojone bezzałogowe łodzie gotowe do walki [ZDJĘCIA]

Brytyjska marynarka wojenna wprowadziła do służby autonomiczne bezzałogowe łodzie. Sukcesem zakończyły się pierwsze testy.
28.10.2021

Eleship. Dzięki ich systemowi układanie kabli na statku nie będzie już łamigłówką

Firma Eleship stworzyła nowatorskie oprogramowanie, które ułatwi pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu okablowaniem na jednostkach. To system ELRoute 2.0. – Przez ostatnie 20 lat potroiła się liczba kabli na statkach. Nasz system pozwoli uporządkować pracę projektową i uniknąć częstych dotąd błędów. Dane znajdą się w jednym miejscu a dostęp do nich będzie możliwy na każdym etapie pracy – mówią inżynierowie z Eleship, którym marzy się skomercjalizowanie innowacyjnego pomysłu.
15.10.2021

Prezes stoczni Gryfia: „Po latach zapóźnień, wyszliśmy na prostą” [ROZMOWA]

O ostatnich zleceniach i najbliższych planach opowiada Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
29.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Wyzwania stojące przed portami

We wtorek 14 września w budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczął się 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Imprezę otworzył panel poświęcony wyzwaniom, jakim będą musiały stawić czoła polskie porty morskie.
14.09.2021

PGZ: o wyborze partnera w programie Miecznik zdecydują cena i transfer technologii

– Cena oraz transfer wiedzy i technologii będą głównymi kryteriami przy rekomendacji dotyczącej wyboru zagranicznego partnera w programie budowy fregat typu Miecznik – powiedział dyrektor tego programu w PGZ Cezary Cierzan.
08.09.2021

Nowa obrotnica w Porcie Gdynia. Prezes: "To milowy krok w najnowszej historii portu" [WIDEO]

Port Gdynia zakończył pierwsze siedem miesięcy 2021 roku ze wzrostem 12,5% ogółem, a w szczególności można zaobserwować trend wzrostowy w przeładunku kontenerów w TEU, wzrost wyniósł 14% r/r/. Inwestycje w infrastrukturę pozwalają istotnie zwiększyć potencjał przeładunkowy Portu Gdynia. Krajowy sektor logistyczny coraz chętniej korzysta z usług polskich terminali na Bałtyku, do czego przyczynia się poprawa infrastruktury dostępowej, w tym modernizacje linii kolejowych i oddane w ostatnich latach odcinki autostrad i dróg ekspresow
07.09.2021

Port Gdynia na wzroście. We wrześniu uruchomi jeden z najnowocześniejszych terminali pasażersko-promowych na Bałtyku

Covid-19 nie zahamował szybkiego rozwoju portu w Gdyni. Po siedmiu miesiącach tego roku odnotował on ponad 12-proc. wzrost ogółem i 14-proc. wzrost w przeładunku kontenerów, które są swoistym barometrem eksportu i koniunktury gospodarczej. Pandemia nie wstrzymała też inwestycji w gdyńskim porcie, w którym już 23 września zostanie oddany do użytku jeden z najnowocześniejszych terminali pasażersko-promowych na Bałtyku.
31.08.2021

Porty w Szczecinie i Świnoujściu: modernizacja to miejsca pracy

Trwa modernizacja i pogłębianie toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Po zakończeniu inwestycji porty będą mogły przyjąć nawet dwukrotnie więcej ładunków. Wzrośnie także zatrudnienie w regionie.
23.08.2021

Bezzałogowe pojazdy podwodne ukrytą siłą Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach wspólnych operacji NATO, polskie jednostki poszukują, klasyfikują i niszczą powojenne pozostałości, pozostawiając akweny bezpiecznym miejscem dla środowiska naturalnego i ludzi.
18.07.2021

Dwucyfrowe wzrosty w pierwszym półroczu w Porcie Gdynia

Czerwiec okazał się być rekordowym miesiącem w roku 2021 w Porcie Gdynia. We wszystkich grupach towarów zanotowano wzrosty w stosunku do czerwca 2020.
12.07.2021

Opolskie. Powstaje nowa śluza na stopniu wodnym Krapkowice

Kosztem ponad 209 mln zł do 2023 roku na stopniu wodnym Krapkowice (województwo opolskie) powstanie nowe śluza i sterownia. Dzięki zainaugurowanej we wtorek inwestycji szlak wodny z trzeciej klasy żeglowności ma być podniesiony do klasy piątej, międzynarodowej.
06.07.2021

Gróbarczyk: proponujemy modernizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Proponowana modernizacja Morskiej Służby Ratownictwa i Poszukiwania opiera się na inwestycjach w sprzęt i poprawie warunków pracy – poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
23.06.2021

Nowe ładunki w Porcie Kołobrzeg [wideo]

Od kiedy Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o., jako pierwszy w Polsce podmiot komunalny zarządzający portem, podjął się samodzielnej obsługi przeładunków, za główny cel stawiał sobie odbudowanie pozycji Portu Kołobrzeg wśród gestorów ładunków.
11.06.2021

Maersk Supply Service wkracza na norweski rynek morskiej energii wiatrowej i ropy naftowej

Maersk Supply Service podejmuje działania zmierzające do wejścia na rynek norweski, skupiając się przede wszystkim na morskiej energetyce wiatrowej, jak i przemyśle naftowo-gazowym.
19.05.2021

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”!

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
13.05.2021

Planowane działania przeciwpowodziowe w południowej części regionu środkowej Wisły

Rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego Wisły w Janowcu w i budowa zbiornika małej retencji Bzin w zlewni Kamiennej – to jedne z głównych działań przeciwpowodziowych planowanych do realizacji w południowej części regionu wodnego środkowej Wisły i zlewni Pilicy.
15.04.2021

Sejm przyjął zmiany w specustawach przesyłowych

Sejm uchwalił w środę nowelizację tzw. specustaw przesyłowych. Zakłada ona m. in. poszerzenie listy inwestycji, objętych specjalnymi przepisami. Nowelizacja ma skrócić do pół roku czas potrzebny do uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych dla objętej przepisami infrastruktury.
17.03.2021

Stocznie remontowe szybko wyszły z kryzysu COVID-19 i mają powody do optymizmu

Pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa w zeszłym roku, rynek naprawy statków szybko powrócił do równowagi. Wpływ na ten segment odegrało też wprowadzenie konwencji Ballast Water Management Convention i IMO 2020 oraz zielona transformacja energetyczna.
07.03.2021

RZGW Gliwice planują do 2027 r. blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych

Blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych za ok. 1 mld zł planują w planie zarządzania ryzykiem powodziowym do 2027 r. Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Chodzi np. o rozpoczęcie prac nad zbiornikiem Kotlarnia i budowę odcinków wałów Odry.
16.02.2021

Port Gdynia – ekspresowe tempo od prawie 100 lat

Pomimo pandemii Port Gdynia osiągnął w 2020 roku wzrost w ilości przeładunków a prowadzone i planowane ambitne inwestycje przez ten niespełna stuletni port zapowiadają dalszy jego intensywny rozwój.
28.01.2021

Rząd przyjął projekt zmian tzw. specustaw przesyłowych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt zmian w tzw. specustawach przesyłowych - dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany mają przyspieszyć procedury.
26.01.2021

Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Inwestycje w tym zakresie wymusza także rządowy plan rozwoju OZE i budowy elektrowni jądrowej. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska.
25.01.2021

Rząd zajmie się projektami zmian tzw. specustaw przesyłowych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć projektem zmian w tzw. specustawach przesyłowych - dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych. Projektowana zmiana ma przede wszystkim przyspieszyć procedury.
18.01.2021

Port Gdynia w czołówce na Bałtyku

Pomimo światowego spowolnienia gospodarczego wynikającego z pandemii tempo inwestycji w Porcie Gdynia nie zwalnia. Udało się osiągnąć rekordowy wynik przeładunków – ponad 24,6 mln ton.
13.01.2021

Premier: chcemy bardzo mocno postawić na modernizację polskiej gospodarki

W 2021 r. i kolejnych latach chcemy bardzo mocno postawić na program inwestycyjny, modernizację polskiej gospodarki - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd przygotowuje się, gdyby Polska nie osiągnęła kompromisu z UE w sprawie praworządności.
04.12.2020

Regiony z Polski, Czech i Słowacji chcą zwiększać udział transportu intermodalnego

Opracowania służące koordynacji rozwoju transportu towarowego, w tym zwiększania udziału transportu intermodalnego, szczególnie na drogach wodnych i kolei, przygotowały w projekcie Trans Tritia przygraniczne regiony z Polski, Czech i Słowacji.
19.11.2020

O udrażnianiu barier migracyjnych w Światowy Dzień Migracji Ryb [wideo]

Ryby są zwierzętami naturalnie kojarzącymi się z wodą. Ich życie to nieustanna wędrówka – w poszukiwaniu pokarmu, schronienia i przede wszystkim tarlisk. Aby zapewnić ich przetrwanie, należy umożliwić im swobodną migrację rzeczną. Wody Polskie, będące głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną kraju, realizują także zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianie barier stojących na drodze organizmom wodnych. Renaturyzacja wybranych odcinków rzek, modernizacja obiektów hydrotechnicznych i usuwanie wysł
24.10.2020

Port Gdynia planuje rozbudowę terminala ro-ro

Port Gdynia sukcesywnie dostosowuje swoją infrastrukturę do stale rosnących potrzeb armatorów. Geograficzne i rynkowe usytuowanie portu predysponuje go do pełnienia wielu funkcji. Jedną z nich jest rola centrum dystrybucyjnego ukierunkowanego na Region Morza Bałtyckiego oraz na kraje Europy Środkowo – Wschodniej.
18.09.2020

Zakończono modernizację dwóch kluczowych obiektów na Kanale Gliwickim

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest na półmetku prac modernizacyjnych na śluzach Kanału Gliwickiego. Zakończono remont śluz Łabędy i Dzierżno, a przed otwarciem kolejnego sezonu żeglugowego planuje się oddanie śluzy Sławięcice i Nowa Wieś. Łączna wartość projektu to 175 mln złotych, z czego blisko 114 mln złotych stanowi koszt prac remontowych. Zmodernizowane obiekty będą przystosowane do III klasy drogi wodnej, a prace wpłyną na poprawę warunków transportu towarowego tą unikatową w skali kraju drogą wodną.
11.09.2020

Trwają remonty śluz w regionie wodnym Noteci

Wody Polskie, od momentu swojego powstania w 2018 roku, prowadzą sukcesywne prace modernizacyjne na unikatowych, często zabytkowych, obiektach hydrotechnicznych by ich użytkowanie było sprawne, a żegluga na szlakach wodnych stała się bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Jednym z takich szlaków jest region wodny Noteci, na którym PGW WP prowadzi inwestycje poprawiające warunki żeglugowe na kwotę ponad 20 mln zł.
04.09.2020

Koło ratunkowe dla neutralności klimatycznej w Polsce – jeszcze nie jest za późno

Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga natychmiastowego działania i jest kluczowym wyzwaniem XXI wieku. Analizę krytycznej sytuacji i konkretne rekomendacje dla gospodarki jak nie dopuścić do drastycznych zmian na Ziemi znajdziemy w najnowszym raporcie WWF „Zeroemisyjna Polska 2050”. Raport przedstawia diagnozę oraz rekomendacje dla sektorów budownictwa, energetyki, rolnictwa, leśnictwa i transportu. Opracowanie wskazuje nad czym od dziś można pracować, by zdążyć osiągnąć neutralność klimatyczną gospodarki do 2050 roku.
03.09.2020

Port Gdynia rozbudowuje zaplecze w głębi lądu

Wzrost przeładunku portów morskich w coraz większym stopniu związany jest z potencjałem transportu intermodalnego, który w najbliższych latach stanie się priorytetową gałęzią przewozów towarów zarówno w Polsce jak i w Europie. Rosnący wolumen przeładunków sprawia, że konieczna jest budowa zaplecza logistycznego i modernizacje linii kolejowych. Nowością będzie rozwinięcie w Polsce idei „suchego portu” czyli terminala przeładunkowego, który będzie bramą lądową dla trójmiejskich portów.
06.08.2020

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na Pogłębienie toru podejściowego Portu Gdynia

Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko, w sumie ponad 167 mln zł, zostaną przeznaczone na modernizację dostępu drogowego do portu w Szczecinie, pogłębienie toru podejściowego do portu Gdynia oraz na zakup statku pożarniczego uzupełniającego flotę Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
24.07.2020

ISR: Inwestycje w morski Szczecin

Szczecin otrzyma ponad 100 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę układu komunikacyjnego i modernizację dróg prowadzących do portu w Szczecinie.
24.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu

Cykliczne modernizacje, przeglądy oraz naprawy zainstalowanych systemów na statkach, drogą do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi mimo covid-19.
13.07.2020

Grupa Lotos przeznaczy 100 mln zł na remonty i modernizację

Blisko 100 mln zł trafi łącznie do 6 głównych wykonawców prac remontowych i modernizacyjnych, jakie w 2021 oraz 2022 roku zostaną przeprowadzone na terenie rafinerii w Gdańsku. To polskie firmy, a co druga zlokalizowana jest na terenie województwa pomorskiego.
10.07.2020

Bezpieczny recykling statków. Czyli jaki?

O zagadnieniach związanych z bezpiecznym recyklingiem statków mówi Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A.
01.07.2020

Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek w Białymstoku umowę na modernizację ok. 71 km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Koszt inwestycji, którą zrealizuje polsko-chińskie konsorcjum, sięga 3,3 mld zł. Trasa ma być gotowa w 37 miesięcy, licząc od rozpoczęcia prac.
26.06.2020

Prom hiszpańskiego armatora po raz pierwszy zatankował LNG

Hiszpańska Balearia poinformowała, że zakończyła pierwszą operację bunkrowania LNG zmodernizowanego promu Bahama Mama w hiszpańskim porcie Algeciras. Operator promu przeprowadził 8 czerwca operację bunkrowania LNG metodą ciężarówka-statek.
14.06.2020

Duda: w budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej

W budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
09.06.2020

Shanghai Electric przyspiesza proces cyfryzacji przemysłowej poprzez modernizację platformy SEunicloud

Shanghai Electric, jeden z największych na świecie producentów i dostawców energii elektrycznej oraz urządzeń przemysłowych, zapowiada modernizację platformy rozwiązań cyfrowych SEunicloud w celu przyspieszenia procesu ewolucji prac oraz wyposażenia w nowe narzędzia i sprzęt.
01.06.2020

PKN Orlen chce zwiększyć cykle obiegu wody i zmniejszyć jej pobór

PKN Orlen prowadzi prace nad zwiększeniem cykli obiegu w blokach wodnych w zakładzie głównym w Płocku (Mazowieckie). Zapotrzebowanie na całkowity pobór wody może spaść tam nawet o ok. 10 proc. – informuje w majowym wydaniu „GO!”, wewnętrzny magazyn Grupy Orlen.
29.05.2020

Balearia wykona w lipcu kolejną konwersję promu na spalanie paliwa LNG

Hiszpańska firma żeglugowa Balearia ma dodać do swojej floty kolejny statek napędzany skroplonym gazem ziemnym po konwersji promu Sicilia.
27.05.2020

K Line dołącza do IWSA przy badaniu mocy latawców i napędu wiatru

Japońska firma żeglugowa Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) została członkiem International Windship Association (IWSA). IWSA jest organizacją non-profit, zajmującą się promocją i ułatwianiem dostępu do bezpośredniego napędu wiatrowego dla żeglugi handlowej.
27.05.2020

Etmal: Hydrauliczne pale zwiększą możliwości pogłębiarki Świdrak [wideo]

Firma ETMAL specjalizująca się w remontach i serwisach urządzeń hydraulicznych, urządzeń pokładowych oraz maszynowych, na jednostkach pływających, wykonała kompleksową przebudowę pogłębiarki chwytakowej Świdrak, należącej do PRCiP. Przeprowadzone prace w znaczący sposób poprawią stabilność jednostki oraz zwiększą efektywność jej eksploatacji.
20.05.2020

Wody Polskie ogłaszają przetargi na inwestycje w ramach planu „Stop suszy!”

22 różne inwestycje, których celem ma być lepsze gospodarowanie wodą i lepszy bilans wodny chce przeprowadzić regionalny zarząd w Białymstoku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Ogłaszane są kolejne przetargi na te inwestycje.
13.05.2020

Norweski armator odwoła instalacje skruberów na swoich statkach, by obniżyć koszty w czasie kryzysu

Stolt-Nielsen szuka sposobów na zmniejszenie wydatków podczas pandemii i planuje anulować modernizacje płuczek na swoich tankowcach - powiedział prezes firmy, Niels Stolt-Nielsen.
19.04.2020

PIE: każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB o 2 pkt. proc.

Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności 3 mld ludzi na świecie; konsumpcja może spaść o 33 proc., a każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB w skali roku o 2 pkt. proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.04.2020

Safe Bulkers przełożył instalację pięciu skruberów

Firma Safe Bulkers z siedzibą w Monako, zajmująca się transportem suchych ładunków masowych, przesunęła instalację skruberów na pięciu swoich statkach na drugi kwartał tego roku w związku z zamknięciami stoczni i opóźnieniami w Chinach spowodowanymi wybuchem koronawirusa.
01.03.2020

Holandia inwestuje w modernizację sektora żeglugi śródlądowej

Rząd holenderski zainwestował 250 mln euro w celu poprawy i modernizacji sektora żeglugi śródlądowej
29.01.2020

Rośnie zapotrzebowanie na duże kontenerowce. Powodem instalacja skruberów

Według Alphaliner ponad 100 kontenerowców o łącznej ładowności 950 000 TEU znajdowało się w doku w celu instalacji płuczek spalin przed wejściem w życie pułapu siarki Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) 1 stycznia 2020 roku.
22.01.2020

MON: ponad 49 mld na wydatki obronne

Ponad 49 mld zł na wydatki obronne zakłada projekt budżetu na rok 2020 przedstawiony w czwartek przez MON sejmowej komisji obrony i pozytywnie przez nią zaopiniowany. To 2,1 proc. PKB.
17.01.2020

Prom Romantika w Gdyni. Statek przejdzie modernizację

Należący do grupy Tallink prom Romantika przejdzie modernizację. Jednostka trafiła do gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta. Poza planowanym przeglądem i pracami konserwacyjnymi, statek zostanie poddany pracom remontowym.
15.01.2020

KE zatwierdziła 128 mln euro na inwestycje kolejowe w Polsce

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że zatwierdziła prawie 128 mln euro z budżetu UE na inwestycje w modernizacje linii kolejowej Warka-Radom i system automatycznych barier na 92-kilometrowym odcinku między Warszawą a Radomiem.
03.01.2020

PERN szuka wykonawcy remontów i modernizacji zbiorników w bazach ropy naftowej

PERN szuka wykonawcy remontów i modernizacji sześciu zbiorników w swych bazach magazynowych ropy naftowej w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie) i w Gdańsku (Pomorskie). Oferty w postępowaniu można składać do 9 stycznia 2020 r. – podała spółka.
20.12.2019

Pracowity rok w Stoczni Remontowej Nauta

Ostatnie dni roku w Stoczni Remontowej Nauta upływają pod znakiem bardzo intensywnych prac. Zajętych jest aż 18 doków a zakres remontów obejmuje zarówno modernizacje małych jednostek, jak i zaawansowane przebudowy dużych statków.
18.12.2019

Pracowity rok w Stoczni Remontowej Nauta (foto, wideo)

Ostatnie dni roku w Stoczni Remontowej Nauta upływają pod znakiem bardzo intensywnych prac. Zajęte są wszystkie nabrzeża a zakres remontów obejmuje zarówno modernizacje małych jednostek, jak i zaawansowane przebudowy dużych statków.
18.12.2019

Wicepremier Borisow: Rosja zainwestuje pół miliarda dolarów w modernizację portu w Tartusie

Rosja zainwestuje pół miliarda dolarów w modernizację portu w syryjskim Tartusie nad Morzem Śródziemnym, który przekazano jej w zarządzanie – poinformował we wtorek wicepremier Jurij Borisow w trakcie wizyty roboczej w Syrii.
17.12.2019

Stena Line zmodernizuje kolejne dwa promy. Nowa jakość na trasie Rostock-Trelleborg

Stena Line zmodernizuje kolejne dwa promy wchodzące w skład jej floty. Chodzi o jednostki, które obsługują na co dzień połączenie Trelleborg-Rostock.
17.12.2019

Wärtsilä w Polsce łączy siły

Wartsila Polska Sp. z o.o. jest oddziałem Wärstilä Corporation i działa w Polsce od 1995 roku. Działalność firmy Wartsila Polska koncentruje się wokół rozwiązań dla branży morskiej i energetycznej.
17.12.2019

Raport: Zamówienia na nowe statki rosną bardzo wolno

Przemysł stoczniowy odnotowuje niewielki wzrost liczby zamówień w porównaniu do fatalnego 2016 roku, ale to ożywienie zwalnia - powiedział Steve Gordon, globalny szef Clarksons Research, przed wystawą Marintec 2019.
28.11.2019

Damen podpisał kontrakt z szwedzką strażą przybrzeżną

Stocznia Damen Oskarshamnsvarvet podpisała kontrakt EPC (Inżynieria, Zamawianie i Budowa) z Kustbevakningen (KBV), szwedzką strażą przybrzeżną na modernizacje jednostki.
24.11.2019

Korea Południowa planuje ekomodernizację 140 swoich statków do 2030 roku

Rząd Korei Południowej zamierza do 2030 roku zmodernizować 140 państwowe statki, by te mogły być napędzane ekologicznymi paliwami.
29.10.2019

Port Gdańsk w Singapurze zapowiada inwestycję na międzynarodową skalę

Port Gdańsk przewodniczy polskiej delegacji podczas wizyty wysokiego szczebla z okazji 50-tej rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską, a Singapurem. Celem wizyty jest budowanie dwustronnych relacji handlowych między krajami i omówienie ogromnej inwestycji w Porcie Centralnym opartej na partnerstwie publiczno-prywatnym o wartości 3,1 mld dolarów.
29.10.2019

Etmal: dwadzieścia lat specjalistów od zadań specjalnych (wywiad)

Pracują na statkach praktycznie w całej Europie, na Alasce, w Australii czy na Bahamach. Nie boją się dużych i wymagających projektów, ratują z opresji nawet w pozornie podbramkowych sytuacjach. Ich siłą są specjaliści z olbrzymią wiedzą praktyczną i teoretyczną, którzy za punkt honoru przyjmują brak reklamacji. Poznajcie Etmal, firmę o ponad dwudziestoletniej tradycji.
24.10.2019

Stena Europe po długiej przerwie wraca na regularną trasę

Należący do Stena Line prom Stena Europe znów na trasie. Jednostka przeszła rozległą modernizację, która prowadzona była w stoczniach w Turcji oraz Liverpoolu
11.10.2019

MON: 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego do 2035 roku. Cześć wydatków na modernizację floty

Nowy plan MON przewiduje wydatki na modernizację armii na poziomie aż 524 miliardów złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie. - Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wesołej. W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m. in. program "Miecznik", "Orka" oraz "Murena".
10.10.2019

UE przeznaczy 880 mln euro na modernizację polskich kolei

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że w ramach polityki spójności zatwierdziła dwa duże projekty dotyczące modernizacji polskiej sieci kolejowej oraz zwiększenia jej wydajności przewozowej i bezpieczeństwa. Wsparcie z unijnej kasy wyniesie 880 mln euro.
04.10.2019

Podpisano umowy na modernizację ponad 100 km magistrali węglowej

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała we wtorek w Łodzi umowy na modernizację ponad 100 km magistrali węglowej w woj. łódzkim i śląskim. Inwestycja za 1,8 mld zł ma być gotowa w 2023 roku i znacząco zwiększyć możliwości przewozów między Śląskiem a portami morskimi.
18.09.2019

Do Gdańska wpłynął prom Schleswig-Holstein

Dziś rano, do Gdańskiej Stoczniej Remontowej wpłynął prom Schleswig-Holstein. Co prawda jego wizyta ma charakter komercyjny, ale nazwa jednostki budzi spore kontrowersje.
09.09.2019

Błaszczak: 185 mld do 2026 r. na modernizację polskiej armii

Plan modernizacji polskiej armii do 2026 r. jest rekordowy, jeżeli chodzi o zakupy dla wojska, opiewa na 185 mld zł - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że obecnie trwają negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi dot. ceny zakupy samolotów F35.
04.09.2019

Ponad 19 mln t towarów przeładowały porty w Szczecinie i w Świnoujściu od początku 2019 r.

Ponad 19 mln ton towarów obsłużyły porty w Szczecinie i Świnoujściu w okresie od stycznia do lipca tego roku. Towarów było więcej o ponad 1,4 mln ton niż rok temu.
21.08.2019

Scandlines jeszcze bardziej ekologiczny. Prom Copenhagen z innowacyjnym systemem

Kolejny przewoźnik stawia na rotory. To proekologiczne i pozwalające na oszczędności rozwiązanie pojawi się teraz na jednostce należącej do firmy Scandlines.
15.08.2019

Grupa Tallink podsumowała lipiec. Jest bardzo dobrze – rekord goni rekord

Grupa Tallink pochwaliła się właśnie historycznym wynikiem. W ubiegłym miesiącu firma pobiła rekord pasażerów przewiezionych w lipcu. Tym samym dla operatora stał się to najlepszy kiedykolwiek miesiąc, gdy chodzi o liczę osób, które skorzystały z oferty operatora.
07.08.2019

BAE Systems z kontraktem na modernizację armat Mk 45 należących do U.S. Navy

Na mocy niedawno przyznanego kontraktu o wartości 70,6 mln USD BAE Systems zmodernizuje do konfiguracji Mod 4 pięć armat morskich Mk 45 użytkowanych przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy). Zmodernizowane armaty będą charakteryzowały się większą siłą ognia i donośnością.
23.07.2019

Morawiecki: Nowa infrastruktura kolejowa uczyni z portów Trójmiasta hub numer jeden na Bałtyku (foto, wideo)

Nowa infrastruktura kolejowa w portach Trójmiasta uczyni z nich hub numer jeden na Bałtyku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania trzech umów, o wartości w sumie 3,2 mld zł brutto, dotyczących modernizacji, które poprawią kolejowy dostęp do portów w Gdańsku i Gdyni.
24.06.2019

Opóźnienia przy modernizacji promów Stena Line i P&O Ferries

Należący do Stena Line prom Stena Europe, który przechodzi modernizację i poddawany jest pracom konserwacyjnym, mającym wydłużyć żywotność jednostki, zostanie przywrócony do eksploatacji z opóźnieniem. Sytuacja ta będzie miała wpływ też na... połączenie promowe pomiędzy Gdynią a Karlskroną. W tym samym czasie wystąpiły również opóźnienia przy pracach prowadzonych na statku European Highlander, należącym do P&O Ferries.
24.06.2019

Okręt podwodny HMS Uppland klasy Gotland ponownie zwodowany

19 czerwca ponownie zwodowano HMS Uppland. Tym samym zakończono kompleksową modernizację „mid-life upgrade” (MLU) dwóch okrętów podwodnych klasy Gotland i są one gotowe sprostać wyzwaniom na morzu.
19.06.2019

Poznań: Przetargi na modernizację ostatniego odcinka trasy kolejowej Poznań–Szczecin

PKP PLK ogłosiły przetargi na modernizację trasy Wronki–Słonice, czyli ostatniego odcinka na trasie kolejowej Poznań–Szczecin. Remont linii E59 o wartości ok. 4 mld zł jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych przez PKP PLK.
08.06.2019

Torpol wykona modernizację szlaków kolejowych do portów w Szczecinie i w Świnoujściu

Torpol wykona modernizację szlaków kolejowych do portów w Szczecinie i w Świnoujściu. Spółka zwyciężyła w obu przetargach ogłoszonych przez PKP PLK w listopadzie ubiegłego roku. Termin realizacji inwestycji to 31 miesięcy.
07.06.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.