• <

Duda: w budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej

ew

09.06.2020 08:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Duda: w budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Duda: w budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl

W budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który wcześniej obserwował na poligonie w Ustce fragment ćwiczenia Anakonda-20, powiedział na spotkaniu wyborczym w Lęborku (woj. pomorskie), że w wydatkach obronnych, które zgodnie z ustawą mają rosnąć do poziomu 2,5 proc. PKB, "była dedykowana część, zapisana na polską Marynarkę Wojenną".

"Potrzebujemy jej odbudowy i marynarka musi mieć gwarantowane pieniądze, które co roku będą trafiały na jej modernizację" - dodał.

"Pan minister (obrony Mariusz Błaszczak) powiedział mi, że wesprze mnie w tym, żebyśmy przeforsowali w ramach rządu taki projekt, aby ta dedykowana część budżetu wojskowego właśnie dla Marynarki Wojennej była" - podkreślił Andrzej Duda.

Projekt tegorocznego budżetu obronnego, zaplanowanego na poziomie 2,1 proc. PKB, to ponad 49 mld zł. Na najliczniejsze Wojska Lądowe przeznaczono 4,15 mld zł, na Siły Powietrzne 1,8 mld zł, na Marynarkę Wojenną 737 mln zł, na WOT blisko 689 mln zł, na Wojska Specjalne 420 mln zł, a na duszpasterstwa 25,7 mln zł.

Ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych zakłada stopniowy wzrost wydatków obronnych do 2,5 proc PKB w roku 2030. Strategia bezpieczeństwa narodowego podpisana przez prezydenta w maju zakłada osiągnięcie tego poziomu w roku 2024.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.