• <

MSZ nie przewiduje podnoszenia kwestii odszkodowań po bombardowaniu Hajfongu

Strona główna MW, służby morskie MSZ nie przewiduje podnoszenia kwestii odszkodowań po bombardowaniu Hajfongu
MSZ nie przewiduje podnoszenia kwestii odszkodowań po bombardowaniu Hajfongu - GospodarkaMorska.pl

sons

09.06.2020 Źródło: PAP

MSZ nie przewiduje w chwili obecnej ponownego podnoszenia na poziomie rządowym kwestii odszkodowań dla Polaków, którzy ucierpieli w grudniu 1972 r. podczas bombardowania wietnamskiego portu Hajfong - napisał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk do RPO.

Pismo wiceministra Wawrzyka, które w poniedziałek zamieszczono na stronach Biura RPO, jest odpowiedzią na wystąpienie zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisława Trociuka do resortu spraw zagranicznych z marca br.

RPO zapytał wówczas MSZ o działania podjęte w celu uzyskania od władz amerykańskich odszkodowań dla Polaków, którzy ucierpieli podczas tamtego bombardowania. Do RPO wcześniej zwrócił się w tej sprawie jeden z rannych wtedy marynarzy.

Jak zaznaczył w odpowiedzi wiceminister Wawrzyk, analiza, czy w tym konkretnym przypadku nastąpiło naruszenie - w trakcie trwającego konfliktu zbrojnego - międzynarodowych praw człowieka "wymagałaby w pierwszej kolejności posiadania szczegółowej wiedzy na temat wszystkich okoliczności tego bombardowania, które może wpływać na jego ocenę prawną z perspektywy międzynarodowego prawa humanitarnego".

"Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, że przeprowadzenie dogłębnej oceny prawnej wydarzenia, które miało miejsce niemal 50 lat temu w braku pełnej wiedzy na temat szczegółowych uwarunkowań i stanu faktycznego omawianego bombardowania, w tym postępowania strony wietnamskiej, nie jest możliwe" - dodał. Jak napisał, "z tego względu, MSZ nie przewiduje w chwili obecnej ponownego podnoszenia ww. kwestii na poziomie rządowym".

Amerykańskie siły lotnicze dokonały bombardowania północnowietnamskiego portu w Hajfongu m.in. 20 grudnia 1972 r. Podczas tego ataku około godz. 4.30 nad ranem poważnie uszkodzony został polski statek handlowy MS "Józef Conrad". Znajdował się on w porcie - wraz z dwoma innymi polskimi jednostkami - od maja 1972 r., czyli od momentu zaminowania tego portu przez amerykańskie lotnictwo.

Polski statek został trafiony jedną z bomb, która wywołała pożar. Spośród ponad 20 polskich marynarzy czterech zginęło - trzech na miejscu, zaś czwarty zmarł w szpitalu; kilku kolejnych zostało rannych.

Bombardowanie Hajfongu było częścią operacji Linebacker II, określanej także jako "The Christmas Bombings", i prowadzonej od 18 do 29 grudnia 1972 r. podczas ostatniej fazy zaangażowania USA w wojnę w Wietnamie.

Wiceminister Wawrzyk przypomniał w swej odpowiedzi dla RPO, że 20 grudnia 1972 r. notą dyplomatyczną przekazany został stronie amerykańskiej protest dotyczący tego ataku. "W odpowiedzi, w nocie z dnia 30 grudnia 1972 r., strona amerykańska wyraziła ubolewanie z powodu incydentu wskazując, że zniszczenie polskiego statku nastąpiło przez przypadek wskutek działań militarnych sił zbrojnych USA prowadzonych zgodnie z prawem międzynarodowym. Polska nie wystąpiła wówczas z roszczeniami międzypaństwowymi wobec Stanów Zjednoczonych" - napisał.

Jak wskazał, "rodziny poszkodowanych podjęły działania w celu dochodzenia odszkodowania na drodze cywilno-prawnej w sądach amerykańskich i bezpośrednio od władz amerykańskich". "W 1997 r. strona polska podjęła starania mające na celu zbadanie sytuacji prawnej sprawy w zakresie możliwości uzyskania odszkodowań przez osoby, które ucierpiały w ataku i rodziny ofiar" - dodał.

"W odpowiedzi na zapytanie Ambasady RP w Waszyngtonie o możliwość uzyskania odszkodowania dla obywateli polskich poszkodowanych w incydencie strona amerykańska poinformowała, że dochodzenie roszczeń nie miałoby podstaw prawnych ze względu na wcześniejsze rozstrzygnięcia sądów amerykańskich w podobnych sprawach oraz dwuletni okres przedawnienia tego typu roszczeń" - przekazał wiceszef MSZ w swym piśmie do RPO. (PAP)

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 55,47 $ baryłka  -1,72% 14:57
 Cyna 21418,00 $ tona 1,27% 13 sty
 Cynk 2751,00 $ tona -0,72% 13 sty
 Aluminium 2009,00 $ tona -0,79% 13 sty
 Pallad 2418,50 $ uncja  0,00% 14:56
 Platyna 1091,10 $ uncja  -3,12% 14:57
 Srebro 24,84 $ uncja  -2,85% 14:57
 Złoto 1838,25 $ uncja  -0,44% 14:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.