• <

Wynik wyszukiwania - "kandydat" - Wiadomości

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga zapowiada współpracę z Gdańskiem dotyczącą m.in. portów

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga Michał Missan i wybrana na prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiadają współpracę obu miast dotyczącą m.in. portów oraz zabiegania o powstanie nowej linii kolejowej łączącej oba miasta.
16.04.2024

Adam Weintrit został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w kadencji 2024-2028. Wyboru rektora dokonało Kolegium Elektorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 11 kwietnia 2024 roku. Nowa kadencja obecnego Rektora UMG rozpocznie się 1 września 2024 roku.
11.04.2024

Port Gdynia ma nowego prezesa

Piotr Gorzeński został mianowany nowym prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
10.04.2024

Jakie są możliwości pracy w terminalu kontenerowym? Baltic Hub odpowiada na to pytanie podczas targów pracy Talent Days

Przedstawiciele gdańskiego terminala kontenerowego Baltic Hub wzięli udział w targach pracy Talent Days 9 kwietnia w Plenum Gdańsk.
09.04.2024

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych w Porcie Gdańsk

Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk poinformowała o otwarciu postępowania kwalifikacyjne na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych na nową, III, wspólną, pięcioletnią kadencję.
05.04.2024

Kandydat na prezydenta Gdyni: Gdynia musi rozwijać się w stronę gospodarki morskiej

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydentów miast w Polsce. Jednym z kandydatów na prezydenta Gdyni jest Marek Dudziński, który poruszył kwestię gospodarki morskiej miasta.
03.04.2024

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Szczecińscy strażnicy graniczni promowali służbę

W szkołach na terenie Szczecina, Stargardu, Gryfina, Choszczna oraz Myśliborza funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej im. por. rez. kaw. Wacława Piotra Russockiego w Szczecinie kontynuowali w marcu wizyty w ramach działań promocyjnych na terenie woj. zachodniopomorskiego.
02.04.2024

Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Już 24 kwietnia br., odbędzie się długo wyczekiwany Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po kilku latach przerwy, spowodowanej między innymi pandemią wirusa COVID – 19, AMW wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i otwiera szeroko drzwi Akademii w celu umożliwienia zaznajomienia się z ofertą dydaktyczną Uczelni oraz jej infrastrukturą.
02.04.2024

Kandydaci na prezydenta Świnoujścia o planach związanych z gospodarką morską miasta

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Świnoujścia. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Świnoujścia zmierzy się czworo kandydatów: Joanna Agatowska (KWW Joanny Agatowskiej Świnoujście Wspólne Wyspy), Jan Borowski (KWW Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa), Dorota Konkolewska (KW KO) oraz Paweł Sujka (KWW Pawła Sujki Wybieram Świnoujście). Nie zabrakło pytań dotyczących inwestycji portowych, offshore, czy planach związanych z molo.
02.04.2024

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.
30.03.2024

Dni otwarte Politechniki Morskiej już po świętach

Statek, gondola turbiny wiatrowej, silnik U-Boota, roboty humanoidalne, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja oraz prawdziwe radary i narzędzia pomiarowe. To wszystko i jeszcze więcej już 4 i 5 kwietnia – Politechnika Morska zaprasza wszystkich zainteresowanych studiami na dni otwarte.
28.03.2024

Kandydat PiS postuluje o przekształcenie Portu Miejskiego we Wrocławiu w port pasażerski

Przekształcenie Portu Miejskiego, w którym dziś odbywa się m.in. przeładunek węgla, w port dostosowany do ruchu pasażerskiego to postulat kandydat PiS na prezydenta Wrocławia Łukasza Kasztelowicza.
27.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Śliwka (PiS) o sfinansowaniu toru wodnego w Elblągu: propozycja pójścia na skróty

Kandydat na prezydenta Elbląga, poseł PiS Andrzej Śliwka ocenił, że zapowiedź MI o sfinansowaniu toru wodnego przed portem w Elblągu, to pójście na skróty. Jak dodał, proponował m.in. 100 mln zł. na inwestycje rozwojowe i wpisanie portu jako strategicznego dla gospodarki.
22.03.2024

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu i Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów i Zarządzania Aktywami w Porcie Gdynia

Rada Nadzorcza spółki Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosiła 19 marca br. postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów i Zarządzania Aktywami.
21.03.2024

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych zespołów do kontroli statków na morzu.
20.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Azoty S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. powołała z dniem 20 marca br. Adama Leszkiewicza na stanowisko prezesa zarządu Grupy Azoty S.A.
20.03.2024

Port Gdynia: jest nowy wiceprezes, nie ma nowego prezesa

Zarząd Morskiego Portu Gdynia poinformował, że rozstrzygnięty został konkurs na jednego z wiceprezesów. Bez obsady pozostają jednak stanowiska wiceprezesa ds. finansów oraz samego prezesa.
19.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspa, jak podaje słownik języka polskiego, to część lądu otoczona ze wszystkich stron wodą morza, jeziora lub rzeki.
18.03.2024

PFR: Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu

Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju ponownie ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu - poinformował PFR w piątek. Poprzedniego konkursu na stanowisko prezesa nie rozstrzygnięto, bo nie zgłosił się żaden chętny.
15.03.2024

Prof. Krzysztof Wilde rektorem Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024–2028

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, członek korespondent PAN, został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024-2028. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza, a nowa kadencja obecnie urzędującego rektora PG rozpocznie się 1 września 2024 r.
13.03.2024

PGE: Rada Nadzorcza powołała Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki

Rada Nadzorcza podjęła uchwały o powołaniu Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki oraz Marcina Laskowskiego na funkcję wiceprezesa ds. regulacji od dnia 18 marca 2024r. - poinformowała PGE w środę.
06.03.2024

Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Spółki Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. z siedzibą w Szczecinie ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu.
06.03.2024

Mistrzostwa świata z olimpijskim smaczkiem

We wtorek 5 marca rozpoczęły się mistrzostwa świata w żeglarskich, olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Na starcie staną 144 załogi z ponad 30 krajów, w tym 8 polskich. Biało-czerwoni są w gronie kandydatów do czołowych miejsc. Mistrzowskie regaty odbywają się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote.
05.03.2024

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w siedzibie zarządu spółki do 20 marca 2024 r.
04.03.2024

Zakończenie projektu „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”

Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni z sukcesem kończy projekt „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”.
04.03.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Jarosław Siergiej ponownie prezesem portów Szczecin i Świnoujście

Lokalne media podają, że nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście został Jarosław Siergiej. Sam port nie opublikował jeszcze oficjalnej informacji.
27.02.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga Michał Missan z planami dotyczącymi elbląskiego portu

Michał Missan, który jest obecnie wiceprezydentem Elbląga, poinformował, że jego kampania będzie prowadzona pod hasłem wyborczym "Tylko Elbląg". Zaprezentował też pierwsze z "konkretów", które obiecał spełnić, jeśli wygra. Jednym z poruszanych przez niego tematów były plany dotyczące elbląskiego portu.
27.02.2024

Port Gdańsk: ogłoszono konkurs na prezesa i członków zarządu

Rada nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ogłosiła dziś postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu spółki oraz wiceprezesów ds. finansowych i ds. infrastruktury.
26.02.2024

PGZ szuka prezesa i czterech członków zarządu. Są konkursy

Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na prezesa i czterech członków zarządu.
22.02.2024

Spotkania młodzieży licealnej z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Uczniowie 1 klasy o profilu straży granicznej (1G) z Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus w Gdańsku odwiedzili Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Była to okazja do zapoznania się ze strukturą jednostki oraz jej wyposażeniem.
22.02.2024

Port Gdynia. Ogłoszono konkurs na prezesa i członków zarządu

Na stronie Portu Gdynia pojawiło się ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowiska prezesa i członków zarządu spółki. Funkcję prezesa pełni obecnie jeden z członków Rady Nadzorczej, Krzysztof Dobrowolski.
21.02.2024

PŻB. Konkurs na prezesa będzie unieważniony

Polska Żegluga Bałtycka w dalszym ciągu pozostaje bez prezesa. Do ogłoszonego z końcem stycznia konkursu stanęło dwóch kandydatów, ale ich aplikacje zawierały błędy formalne. Spółka rozpisze kolejny konkurs.
20.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Rada nadzorcza Orlenu ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa i członków zarządu

Na stronach internetowych Orlenu zostały opublikowane w środę ogłoszenia o rozpoczęciu przez radę nadzorczą spółki postępowań kwalifikacyjnych na stanowisko prezesa i członków zarządu spółki.
14.02.2024

Rosang. Kursy językowe na miarę współczesnego biznesu

W obliczu postępującej globalizacji i rosnącej roli komunikacji międzynarodowej firma Rosang wyznacza nowe standardy w łączeniu specjalistycznej wiedzy z kompetencjami filologicznymi. Założona przez Katarzynę Górską, ekspertkę z bogatym doświadczeniem w sektorze stoczniowym, firma skupia się na wspieraniu przedsiębiorstw w skutecznym pokonywaniu barier językowych, zapewniając im przewagę konkurencyjną na światowym rynku oraz podnosząc poziom bezpieczeństwa i precyzji w kontaktach branżowych.
12.02.2024

Ogłoszono konkurs na prezesa i wiceprezesów PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej ogłosiła konkurs na prezesa i dwóch wiceprezesów zarządu spółki - wynika z ogłoszenia opublikowanego na stronie internetowej PGE. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 26 lutego.
10.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

MOSG zachęca do służby. Na chętnych czeka 110 miejsc

Ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie i przyszłymi absolwentami Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu spotkali się funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Mundurowi promowali służbę, zachęcając do wstępowania w ich szeregi.
07.02.2024

Orlen: Witold Literacki powołany na p.o. prezesa zarządu płockiego koncernu

Powołany przez Ministra Aktywów Państwowych do zarządu Orlenu Witold Literacki został przez radę nadzorczą wskazany na pełniącego obowiązki prezesa płockiego koncernu - wynika z wtorkowego komunikatu giełdowego Orlenu.
06.02.2024

Rozpoczęły się obrady NWZ Orlenu. Wojciech Popiołek odwołany z rady nadzorczej

We wtorek w Płocku rozpoczęły się obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Orlenu. W porządku obrad przewidziano ustalenie liczby członków rady nadzorczej i zmiany w składzie rady. NWZ zajmie się też zgodą na sprzedaż spółki Gas Storage Poland - operatora magazynów gazu. Z rady nadzorczej Orlenu na wniosek Ministra Aktywów Państwowych został odwołany Wojciech Popiołek. Popiołek jest równocześnie jednym ze zgłoszonych przez Skarb Państwa kandydatów do nowej rady nadzorczej Orlenu.
06.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

PGE wymieniło część rady nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE odwołało w środę pięcioro członków rady nadzorczej największej polskiej spółki energetycznej, a powołało do rady siedmioro nowych, zgłoszonych przez Skarb Państwa.
31.01.2024

PŻB szuka prezesa

Po zeszłotygodniowym odwołaniu z funkcji prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, spółka opublikowała ogłoszenie o konkursie na to stanowisko.
30.01.2024

Druga edycja programu "Wiatr - Kopalnia możliwości"

W dniu 18.01.2024 r. w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w Bytomiu odbyło się spotkanie z pond 40 kandydatami do drugiej edycji przełomowego programu "Wiatr - Kopalnia możliwości". Inicjatywa, zrealizowana przez EDF Renewables Polska we współpracy z firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy oraz SRK, oferuje górnikom wyjątkową szansę na przekwalifikowanie się w zakresie obsługi i serwisu instalacji lądowych farm wiatrowych.
23.01.2024

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej (MOSG). W tym roku do pracy może zostać przyjętych 110 funkcjonariuszy.
20.01.2024

Port Police. Trwa postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i wiceprezesa

Port Police wciąż czeka na kandydatów na stanowiska prezesa i wiceprezesa Zarządu. Dokumenty można składać do końca stycznia.
19.01.2024

Górnicy szkolą się do energetyki wiatrowej

Druga grupa górników zainteresowanych programem służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej, zgłosiła się do szkoleń na turbinach wiatrowych - przekazali realizatorzy projektu. Pierwsza grupa została przeszkolona jesienią ub. roku.
18.01.2024

Trwa nabór zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

10 stycznia ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za rok 2023.
15.01.2024

Tajwan. Chińska inwazja na pełną skalę w najbliższych latach mało prawdopodobna

Chiny raczej nie przeprowadzą inwazji na pełną skalę na Tajwan w nadchodzących kilku latach – ocenił w niedzielę ekspert ds. wojskowych z Narodowego Uniwersytetu Nauk Politycznych (NCCU) w Tajpej Arthur Ding, komentując wyniki wyborów prezydenckich na wyspie.
14.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Dzień Kariery Offshore 2024 na Politechnice Gdańskiej

6 stycznia 2024 roku, w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się druga edycja Dnia Kariery Offshore. Zapraszamy studentów, absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane morską energetyką wiatrową na spotkania z przedstawicielami firm, które wraz z rozwojem branży będą poszukiwać wielu specjalistów i profesjonalnej kadry do projektowania, budowy i prowadzenia morskich farm wiatrowych.
11.01.2024

Royal Navy szuka chętnych do służby także wśród rezerwistów. Publikuje oferty dla... kontradmirałów

Przed kilkoma dniami na profilu sił morskich na portalu Linkedin Wielkiej Brytanii pojawiło się ogłoszenie, że poszukuje dyrektora ds. okrętów podwodnych, gdzie wśród wymagań pojawiło się posiadanie stopnia kontradmirała. Pojawiło się przy tym pytanie, czy kraj jest w stanie zapewnić sobie wykwalifikowane kadry do tej wymagającej służby, gdy jednocześnie wiele się mówi o rozbudowanie sił morskich.
09.01.2024

Nowy sekretarz generalny IMO Arsenio Dominguez Velasco z przesłaniem na 2024 rok

Zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) potwierdziło powołanie nowego sekretarza generalnego podczas 129 sesji Rady. Jego kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2024 roku i potrwa do 31 grudnia 2027 roku. Arsenio Dominguez Velasco jest dziesiątą osobą na tym stanowisku w organizacji.
02.01.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Suwerenność i relacje z Chinami głównymi tematami debaty przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie

Suwerenność i wizja dalszych relacji z komunistycznymi Chinami kontynentalnymi były głównymi tematami sobotniej debaty, w której zmierzyło się trzech kandydatów do zaplanowanych na 13 stycznia wyborów prezydenckich na Tajwanie.
30.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Dariusz Klimczak kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Dariusz Klimczak jest kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.
12.12.2023

Tusk: Telus bajdurzył o agroporcie

Donald Tusk stwierdził, że jego przyszły rząd będzie musiał zająć się pilnymi sprawami, w tym m.in. terminalem zbożowym w Gdańsku.
08.12.2023

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".
08.12.2023

Arsenio Dominguez Velasco nowym sekretarzem generalnym IMO

Arsenio Dominguez Velasco obejmie z nowym rokiem urząd sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Zgromadzenie IMO jednomyślnie zatwierdziło wczoraj decyzję Rady.
03.12.2023

Rosja wypadła z Rady IMO

Rosja straciła miejsce w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której była od 1960 roku. W jej miejsce powołano Liberię.
01.12.2023

Nowy rząd: Gajadhur ministrem infrastruktury, Łukaszewska-Trzeciakowska ministrem klimatu

Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Pośród „morskich” resortów szefem ministerstwa infrastruktury ma zostać Alvin Piotr Gajadhur, ministrem klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.11.2023

Hanwha Ocean zdobywa zamówienie na największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
24.11.2023

Kacper Płażyński został przewodniczącym Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Kacper Płażyński (PiS) został we wtorek wybrany przewodniczącym Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
21.11.2023

Gaz-System potwierdza: w walce o FSRU pozostają MOL i BW LNG

Gaz-System oficjalnie podał, że zawarte zostały porozumienia z Mitsui O.S.K. Lines i BW LNG – dwoma armatorami, których oferty wciąż są w grze w przetargu o budowę pierwszego polskiego terminala gazowego FSRU.
14.11.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

Współprzewodnicząca Zielonych: zobowiązania międzynarodowe w sprawie energetyki jądrowej będą utrzymane

Jesteśmy sobie w stanie poradzić bez energii jądrowej, ale wszystkie zobowiązania międzynarodowe, które zostały poczynione przez obecny rząd, będą utrzymane – zapewniła w niedzielę w Poznaniu współprzewodnicząca Partii Zieloni Urszula Zielińska.
05.11.2023

Port morski aktywny w ochronie środowiska atlantyckich wyspiarzy. Guadeloupe Port Caraïbes daje dobry przykład

Porty to nie tylko przeładunki. To również działalność na rzecz otoczenia społecznego i środowiska. Przykładem zarządu portu odpowiedzialnego społecznie jest Guadeloupe Port Caraïbes (Zarząd Portu Guadeloupe). Przejął odpowiedzialność za zarządzanie obszarami naturalnymi podlegającymi jego jurysdykcji.
22.10.2023

Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

– To były zdecydowanie najciekawsze studia podyplomowe, w których uczestniczyłam – tak podsumowała dwa semestry nauki na Politechnice Gdańskiej absolwentka kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, Anna Frąckiewicz. W swojej opinii nie pozostaje odosobniona, o czym świadczy entuzjastyczna atmosfera towarzysząca ubiegłotygodniowej uroczystości zakończenia VI oraz inauguracji VIII edycji tych nowoczesnych studiów.
19.10.2023

Wybory na statkach i platformach wygrywa KO, przed Konfederacją, PiS na trzecim miejscu

Z danych z czterech statków oraz czterech platform wiertniczych i wydobywczych wynika, że Koalicja Obywatelska zdobyła 37,60 proc. głosów. Konfederacja 16,45 proc. głosów. Natomiast PiS uzyskał 15,14 proc. głosów - podała na swojej stronie PKW.
17.10.2023

Raport: spawacz podwodny może zarobić do 17 tys. zł miesięcznie, a poławiacz krabów - nawet 90 tys. zł

Spawacz podwodny może zarobić w Polsce 13-17 tys. zł netto - wynika z raportu firmy Personnel Service nt. zarobków osób wykonujących niecodzienne zawody. Poławiacz krabów za granicą może liczyć na ok. 90 tys. zł.
17.10.2023

"Dzień Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W czwartek 19 października 2023 na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się kolejna już edycja „Dnia Mechanika”. Wydarzenia niezwykle istotnego w życiu wydziału, które, choć ze stosunkowo krótką historią już okrzepło w kolejnych edycjach i na stałe zagościło w kalendarzu akademickiej aktywności studentów i pracowników.
14.10.2023

Elbląg może otrzymać 200 mln zł na rozwój portu

Prawo i Sprawiedliwość proponuje dofinansowanie 200 mln zł dla Elbląga i każdego małego portu na jego rozwój. Plan inwestycyjny przedstawiła wczoraj Teresa Wilk, kandydatka PiS z okręgu elbląskiego.
13.10.2023

Prezydent Tajwanu uspokaja w kwestii Chin i sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej

Nie prowokujemy, nie działamy pochopnie i absolutnie nie ugniemy się pod presją Chin – oświadczyła we wtorek w Tajpej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w orędziu wygłoszonym z okazji święta narodowego. Głowa państwa stwierdziła, że żadna ze stron nie powinna samemu zmieniać status quo.
10.10.2023

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni, zaś przyszły rok to perspektywa zawierania umowy oraz rozpoczynania prac - powiedział podczas konferencji w Gdyni ws. budowy portu zewnętrznego wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
05.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
05.10.2023

MOSG zachęca do wstąpienia w swoje szeregi

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą kolejne działania związane z promocją i naborem do swojej formacji. W ten sposób chcą zwiększyć nabór do placówek znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego.
20.09.2023

Można już zgłaszać kandydatów do Kryształowego Żagla 2023!

Jak co roku o tej porze Pomorski Związek Żeglarski ogłasza, że rozpoczyna zbieranie kandydatur do nagród Kryształowego Żagla. To będzie już piętnasta edycja tego wyróżnienia dla najlepszych pomorskich żeglarzy, klubów i osiągnięć żeglarskich mijającego roku.
31.08.2023

Tajwan. Władze: 45 chińskich samolotów wojskowych i 9 okrętów aktywnych w pobliżu wyspy

W niedzielę rano czasu lokalnego Chiny wysłały 45 samolotów wojskowych i dziewięć okrętów do działań w pobliżu Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
20.08.2023

Tajwan. 26 chińskich samolotów przekroczyło Cieśninę Tajwańską, w okolicy operuje 8 chińskich okrętów

26 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło w sobotę medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
19.08.2023

Chiny rozpoczęły manewry wokół Tajwanu, które mają być "poważnym ostrzeżeniem"

Chińska armia rozpoczęła w sobotę manewry wokół Tajwanu, które - jak zakomunikowano - "mają być poważnym ostrzeżeniem dla sił separatystycznych" a także wyrazem niezadowolenia z pobytu na terytorium USA wiceprezydenta Tajwanu Williama Lai.
19.08.2023

Wiceprezydent Tajwanu: działania wojskowe Chin byłyby ingerencją w nasze wybory

Wiceprezydent Tajwanu William Lai stwierdził, że wszelkie działania militarne Chin w reakcji na jego krótkie wizyty w USA byłyby próbą ingerencji w wybory na wyspie – podaje agencja Reutera. Chiński minister obrony Li Shangfu przestrzegał tego samego dnia w Moskwie, że wszelkie próby ograniczania Chin poprzez wykorzystanie Tajwanu "z pewnością zakończą się niepowodzeniem".
16.08.2023

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.
03.08.2023

Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Zagłosuj online

Do 10 września można oddać głos na swojego faworyta w konkursie "Lider Technologii Morskich" Polskiego Forum Technologii Morskich. Laureat otrzyma statuetkę "Latarnia Gospodarki Morskiej" podczas konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl", która odbędzie się na promie Nova Star w dniach 25-27 września.
01.08.2023

Ustawa o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej - komentarz prawny

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej został opracowany w związku z koniecznością transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2397 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej oraz uchylającej dyrektywy Rady 91/672/EWG i 96/50/WE (dalej: „dyrektywa 2017/2397”).
31.07.2023

Prawie 2,5 tys. chętnych na studia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Do elektronicznego systemu rekrutacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgłosiło się prawie 2,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszy się informatyka na Wydziale Elektrycznym.
25.07.2023

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej i czasie pracy na statkach - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
21.07.2023

Navantia wśród potencjalnych dostawców okrętów podwodnych dla Polski

Hiszpańska firma stoczniowa Navantia jest jednym z czterech potencjalnych dostawców trzech okrętów podwodnych, które zamierza zamówić polskie wojsko, twierdzi w czwartek madrycki portal Infodefensa, sugerując, że opcją dla polskiego MON jest nowa jednostka proj. S-80.
20.07.2023

Przyszłość napędu statków kryje się w metanolu? MAN Energy Solutions wraz z partnerami rusza z nowym projektem

Firma MAN Energy Solutions ogłosiła, że rozpocznie opracowywanie rozwiązań modernizacyjnych dla średnioobrotowych silników staktów w ramach stowarzyszenia badawczego obejmującego WTZ Roßlau gGmbh i TU-Darmstadt. Trzyletni projekt ma na celu opracowanie koncepcji zróżnicowanych silników, które umożliwią modernizację całych flot statków przy rozsądnych kosztach ekonomicznych i technicznych.
19.07.2023

Nowy sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej wybrany

Jak donosi agencja ONZ ds. żeglugi, rada Międzynarodowej Organizacji Morskiej (The International Maritime Organization's Council, IMO) wybrała Arsenio Antonio Domingueza Velasco z Panamy na stanowisko sekretarza generalnego.
18.07.2023

Analiza: planety z wodą, w tym oceanami, mogą być powszechne

Według nowej analizy podobnych do Ziemi planet z ciekłą wodą może być 100 razy więcej, niż zakładano. To oznaczałoby dużo więcej szans na znalezienie w kosmosie życia. Ciekła woda to podstawa życia, jakie znamy, dlatego każde odkrycie planety, na której woda w takiej postaci może istnieć, urasta do rangi sensacji.
14.07.2023

ZMPG S.A. ogłosił postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. bezpieczeństwa

Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosiła 12 lipca br. postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. bezpieczeństwa do trwającej II wspólnej, pięcioletniej kadencji Zarządu ZMPG S.A., która rozpoczęła się w 2018 roku.
13.07.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

PERN i filia Politechniki Warszawskiej w Płocku z umową o współpracy

Wspólne prace badawczo-rozwojowe, realizację specjalistycznych ekspertyz, a także praktyki i staże studenckie przewiduje umowa, którą PERN, zarządzający na terenie całego kraju rurociągami i bazami surowcowymi oraz paliw, zawarł z filią Politechniki Warszawskiej w Płocku (Mazowieckie).
10.07.2023

Nowy zarząd Polskiego Forum Technologii Morskich

W związku z przejściem na emeryturę Jerzego Czuczmana, dotychczasowego prezesa Zarządu Polskiego Forum Technologii Morskich został powołany nowy zarząd, który oficjalnie zaczął sprawować swoją funkcję od 1 lipca 2023.
05.07.2023

Włochy zajęły rosyjskie jachty, wille i fundusze na 2 mln euro

Wille, jachty, luksusowe samochody, udziały w spółkach i kapitały na łączną kwotę około 2 miliardów euro, zamrożono we Włoszech podmiotom rosyjskim i białoruskim w związku z sankcjami po agresji na Ukrainę – wynika z raportu Banku Włoch.
04.07.2023

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata, by promować włoską kulturę i tradycję

W sobotę o godzinie 14 z portu w Genui wyruszy w rejs dookoła świata żaglowiec szkolny włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci. Wróci do portu z La Spezii 11 lutego 2025 r. Rejs będzie promował włoską gospodarkę, kulturę i styl życia „Made in Italy”, ale także kandydaturę kuchni włoskiej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
01.07.2023

Rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce jako szansa dla lokalnych społeczności na nowe ścieżki kariery

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii morskie farmy wiatrowe stają się obiecującym rozwiązaniem dla zrównoważonej produkcji energii. Jednak wyzwanie związane z brakiem wykwalifikowanej kadry dotyczy nie tylko Polski, ale również sceny międzynarodowej. Poszukując rozwiązań, RWE i windhunter_academy uruchomiły program przekwalifikowujący, którego celem jest stworzenie nowych możliwości zawodowych dla lokalnych społeczności.
27.06.2023

Saab projektuje okręty nowej generacji. Szykuje się szwedzki "Miecznik"?

Szwedzki koncern zbrojeniowy podzielił się w mediach społecznościowych informacją odnośnie prac koncepcyjnych następców dotychczas używanych przez Królewską Marynarkę Wojenną Szwecji korwet typu Visby.
21.06.2023

Andrzej Kensbok - Wiceprezes Zarządu Gaz-System – w Zarządzie Gas Infrastructure Europe

15 czerwca Walne Zgromadzenie GIE jednogłośnie zaakceptowało wybór Wiceprezesa Andrzeja Kensboka na stanowisko członka zarządu Gas Infrastructure Europe (GIE) – organizacji reprezentującej w Brukseli głos europejskich operatorów infrastruktury gazowej.
16.06.2023

NIK po kontroli państwowych stoczni: „zadyszka”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący wyniki kontroli spółek stoczniowych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa. NIK skonkludował, że „nadzór (…) nie był w pełni skuteczny”.
05.06.2023

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.
02.06.2023

Przemysł stoczniowy w obliczu przedsięwzięć dla sił zbrojnych. Spotkanie Forum Okrętowego.

Na ternie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Związku Pracodawców Forum Okrętowe. Tematem wiodącym spotkania była produkcja przemysłu okrętowego dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.05.2023

ME w wioślarstwie – pierwszy sprawdzian polskiej reprezentacji

Czternaście polskich osad wystąpi w słoweńskim Bledzie w mistrzostwach Europy w wioślarstwie, które dla biało-czerwonych będą pierwszym poważniejszym sprawdzianem w tym sezonie. Największe szanse na medal ma męska czwórka podwójna, której skład nie uległ zmianie.
24.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

Premier Grecji: Turcja może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem

Grecki premier Kyriakos Micotakis powiedział w niedzielę, dzień wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji, że kraj ten może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem. Ateny obserwują bacznie to głosowanie ze względu na poważne napięcia w relacjach z Ankarą – podaje AFP.
14.05.2023

Prezes PG Eksploatacja odwołany

W piątek 5 maja Rada Nadzorcza Portu Gdańsk niespodziewanie odwołała Pawła Nowaka prezesa PG Eksploatacja. W poniedziałek 8 maja na stronie Portu Gdańsk ukazało się ogłoszenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu Port Gdański Eksploatacja. Nieznana jest jak dotąd przyczyna odwołania prezesa.
08.05.2023

Łukasz Malinowski nowym prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

W wyniku postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Rada Nadzorcza Spółki wyłoniła kandydaturę pana Łukasza Piotra Malinowskiego. Nowy Zarząd został powołany z dniem 27 kwietnia 2023.
23.04.2023

Fińskie miasteczko Kauhava chce bazy NATO na swoim terenie

Władze 15-tysięcznej Kauhavy na zachodzie kraju jednogłośnie opowiedziały się za lokalizacją bazy NATO na swoim terenie. Miasto uważa, że Finlandia powinna o to zabiegać w rozmowach z sojuszem, do którego przystąpiła 4 kwietnia br.
20.04.2023

Wenecja przygotowuje się na dwie wielkie fale turystów

Słynne miasto przygotowuje się na dwie wielkie fale turystów w długi weekend w związku ze Świętem Wyzwolenia 25 kwietnia oraz w kolejny, z okazji 1 maja. Władze miasta prognozują napływ dziesiątek tysięcy osób. Tymczasem miejscowa branża turystyczno- gastronomiczna zmaga się z brakiem rąk do pracy.
19.04.2023

Stocznia Damen Koźle buduje kadłub elektrycznego promu dla niemieckiego operatora

Niemiecki operator promowy Reederei Norden-Frisia, podobnie jak Damen ma ambicje zostać najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie. Firma, która obsługuje połączenia z północno-zachodnich Niemiec na Wyspy Fryzyjskie, przyjmuje bardzo aktywne podejście do realizacji swoich planów.
12.04.2023

Szef SGWP w Szwecji o sytuacji bezpieczeństwa i współpracy regionalnej

Sytuacja bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę, perspektywy członkostwa Szwecji w NATO i współpraca regionalna to tematy rozmów szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka z szefem obrony Szwecji – poinformowała rzeczniczka Sztabu płk Joanna Klejszmit.
05.04.2023

Port Gdańsk ogłosił konkurs na stanowisko nowego prezesa

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosił postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu. Po odwołaniu z tego stanowiska Łukasza Greinke, który pełnił tę funkcję od 2016 roku, od kilku dni jest wakat. Port przedstawił również wymagania obligatoryjne.
26.03.2023

UMG zaprasza na szkolenie wprowadzające do morskiej energetyki wiatrowej

W firmach działających w sektorze Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) obserwować można zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą angażowani do realizacji projektów budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Szkolenie przeznaczone jest dla osób poszukujących nowych możliwości zatrudnienia w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz dla osób pracujących w branżach pokrewnych i instytucjach otoczenia sektora offshore wind.
16.03.2023

Ukraina chce objęcia sankcjami pięciu firm transportowych z Grecji

Władze Ukrainy stworzyły raport, w którym wymieniają firmy określane jako "międzynarodowych sponsorów wojny". Wśród nich znajduje się pięć najbardziej znanych greckich firm świadczących morskie usługi transportowe.
10.03.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Zdobądź dyplom z Rybactwa. Trwa nabór na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

ZUT zachęca do udziału w rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych Ryby, Rybactwo i Ekologia (RRE) prowadzone przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
10.02.2023

Agencja Rozwoju Pomorza podpisała porozumienie o współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego z Odessy

Zawarta 16 stycznia 2023, umowa o współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Pomorza a Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego ma służyć przykładem utrzymywania korzystnych, polsko-ukraińskich relacji. Celem podjętego partnerstwa jest realizacja projektów o charakterze gospodarczym.
06.02.2023

Polska zapewni o poparciu dążeń Szwecji i Finlandii w ramach członkostwa w NATO

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się w czwartek z dwudniową wizytę do Sztokholmu. Zapowiedział, że zapewni o poparciu Polski dla starań Szwecji i Finlandii o dołączenie do NATO. Zaznaczył, że stanowisko polskiego rządu jest tutaj absolutnie jednoznaczne, ale problem wydaje się poważniejszy niż zakładano.
01.02.2023

Władze Finlandii podtrzymały swoje stanowisko. "Chcemy wejść do NATO wspólnie ze Szwecją"

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył w poniedziałek, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Podobne zdanie wyraził w mediach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
30.01.2023

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatów do nagrody za zasługi w ratownictwie Animus Fortis

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatury do nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), przyznawanej w dwóch kategoriach – indywidualnej, za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej oraz instytucjonalnej, za działania pozwalające skuteczniej ratować życie.
26.01.2023

Historyczne centrum Odessy światowym dziedzictwem UNESCO

Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane w środę na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. Wpisów dokonano podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO.
25.01.2023

Załoga jachtu I Love Poland płynie w transatlantyckich regatach

Promujący Polskę jacht I Love Poland płynie po raz drugi w transatlantyckich regatach z Wysp Kanaryjskich na Karaiby - poinformował we wtorek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W 2022 roku jacht był trzeci.
10.01.2023

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. W tym roku do pracy może zostać przyjętych 75 funkcjonariuszy. Kandydat musi przejść m.in. badanie wariografem i egzamin ze sprawności fizycznej.
06.01.2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.
02.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Mors z gdańskiego klubu: kąpiele w zimnej wodzie pozwalają się zrelaksować i odprężyć

Kąpiele w lodowatej wodzie cieszą się coraz większą popularnością. "Takie kąpiele zrelaksować się i odprężyć" - podkreśla w rozmowie z PAP wiceprezes Gdańskiego Klubu Morsów Krzysztof Bobkowski. Najlepsze warunki do morsowania są wtedy, gdy temperatura wody jest bliska zeru.
25.12.2022

Projekt komisji ds. polityki energetycznej: pierwszy raport z działalności do 17 września 2023 r.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 pierwszy raport ze swojej działalności miałaby opublikować do 17 września 2023 r. - wynika z projektu ustawy powołującej tę komisję. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
01.12.2022

UNESCO: Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na listę obiektów zagrożonych

Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na Listę Dziedzictwa Zagrożonego - oceniła we wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), stwierdzając, że na znajdujący się w Australii największy ekosystem rafy koralowej na świecie dotkliwie wpływają zmiany klimatu.
29.11.2022

Naucz się zarządzać ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej

Do 16 grudnia 2022 roku trwa nabór kandydatów do udziału w studiach podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, organizowanych przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
28.11.2022

Podchorążowie przejmują Akademię

Jak co roku, podczas „wojskowych juwenaliów” podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej przejęli władzę w uczelni. Uroczystość odbyła się na placu apelowym placówki.
25.11.2022

Polski transport w dobrej formie mimo trudnej sytuacji geopolitycznej

Dzięki swojej elastyczności i umiejętności adaptacji do nowych warunków geopolitycznych i rynkowych polski transport jest nadal w dobrej kondycji, choć daje się zauważyć negatywny wpływ zaburzeń łańcuchów dostaw i wzrostu cen surowców energetycznych, związanych m.in. z wojną w Ukrainie - wskazywali uczestnicy debaty „Transport drogowy w obliczu geopolitycznych zmian”, która odbyła się w ramach konferencji PAP pt. „Transport drogowy dziś i wyzwania przyszłości”.
25.11.2022

Prezydent Ukrainy oficjalnie poprosił o wpisanie Odessy na listę UNESCO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poprosił o wpisanie historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przemówieniu, skierowanym we wtorek do Rady Wykonawczej organizacji, zaznaczył, że obecnie, w obliczu zagrożenia rosyjskimi atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy, świat nie może odwracać wzroku od groźby zniszczenia dóbr kultury.
11.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora za
03.10.2022

Politechnika Morska zainaugurowała rok akademicki

Nowy rok akademicki zainaugurowała w sobotę Politechnika Morska w Szczecinie. To pierwsza inauguracja pod nową nazwą – dotychczas uczelnia funkcjonowała jako Akademia Morska.
01.10.2022

Bollore Logistics. "Wyróżnia nas duch przedsiębiorczości. Wiemy, jak rozwijać rynek energii wiatrowej" [ROZMOWA]

– Stale poszerzamy ofertę usług spedycyjnych, w związku z tym poszukujemy m.in. spedytorów morskich do biura w Gdyni – mówi Marcin Sikorski, dyrektor generalny Bollore Logistics Poland w rozmowie na temat rozwoju tej marki w Polsce i związanych z tym możliwościami budowania kariery, a także bogatych doświadczeniach firmy w branży onshore i offshore wind na świecie.
28.09.2022

Siemens Gamesa otwiera biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, otwiera nowe biuro w Gdańsku. Wybór miejsca dla Baltic Sea Offshore Execution Centre był oczywisty – to stolica regionu pomorskiego, tętniące życiem miasto Gdańsk, zlokalizowane blisko powstającego przemysłu offshore wind.
27.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 20 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W kolejnej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
01.09.2022

Kryształowy Żagiel 2022. Trwają zgłoszenia kandydatur

Rozpoczęły się zgłoszenia kandydatur do nagród Kryształowego Żagla. Przed nami już czternasta edycja tego wyróżnienia dla najlepszych żeglarzy i osiągnięć żeglarskich Pomorza mijającego roku. Do udziału zaprasza Pomorski Związek Żeglarski.
01.09.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.