W dniu 18.01.2024 r. w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w Bytomiu odbyło się spotkanie z pond 40 kandydatami do drugiej edycji przełomowego programu "Wiatr - Kopalnia możliwości". Inicjatywa, zrealizowana przez EDF Renewables Polska we współpracy z firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy oraz SRK, oferuje górnikom wyjątkową szansę na przekwalifikowanie się w zakresie obsługi i serwisu instalacji lądowych farm wiatrowych.
W obliczu zmian w polskim systemie energetycznym i rosnącego zapotrzebowania na pracowników w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), program "Wiatr - Kopalnia możliwości" jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, jak i samych pracowników górniczych. Dzięki szkoleniom, górnicy przygotowywani są do pracy jako technicy i serwisanci turbin wiatrowych, co gwarantuje im atrakcyjne warunki zatrudnienia.
Program zapewnia uczestnikom kompleksowe szkolenia akredytowane przez Global Wind Organization, obejmujące m.in. bezpieczną pracę na wysokościach, postępowanie w przypadku pożaru, pierwszą pomoc, a także obsługę podestów ruchomych i suwnic. W tej edycji dodane zostały również szkolenia techniczne - hydrauliczne, mechaniczne, elektryczne oraz bolt tightening, czyli przykręcanie śrub. Daje to górnikom solidne podstawy do podjęcia pracy w dynamicznie rozwijającej się branży energetyki wiatrowej.
Następna tura szkoleń odbędzie się w marcu w siedzibie firmy Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie, kontynuując sukces pierwszej edycji programu, która odbyła się w październiku 2023 roku. Projekt zaplanowany jest na okres 3 lat, który docelowo ma zapewnić przekwalifikowanie łącznie 60 osobom.
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
6
Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy
Windar informuje o postępach w budowie szczecińskiej fabryki wież wiatrowych
ARP S.A. i PARP wzmocnią kompetencje przedsiębiorstw w ramach rozwoju offshore wind
TotalEnergies i partnerzy podpisli memorandum o współpracy w Syrii
Equinor świętuje transport nr 5000 ze złoża Gullfaks na Morzu Północnym