• <
BOTA_2023

Historyczne centrum Odessy światowym dziedzictwem UNESCO

jb

25.01.2023 20:12 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Historyczne centrum Odessy światowym dziedzictwem UNESCO

Partnerzy portalu

Historyczne centrum Odessy światowym dziedzictwem UNESCO - GospodarkaMorska.pl

Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane w środę na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. Wpisów dokonano podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO.

We wtorek i środę odbywa się 18. nadzwyczajna sesja komitetu światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z decyzji komitetu było wpisanie historycznego centrum miasta portowego Odessa na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO.

W swoim oświadczeniu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay podkreśliła, że "Odessa, wolne miasto, miasto świata, legendarny port, który odcisnął swoje piętno na kinie, literaturze i sztuce, znajduje się zatem pod wzmocnioną ochroną społeczności międzynarodowej". "Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto, które zawsze przezwyciężało globalne wstrząsy, zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem" - dodała.

UNESCO poinformowało 30 sierpnia, że popiera wniosek Ukrainy o wpisanie ukraińskiej Odessy na listę światowego dziedzictwa. Wówczas po spotkaniu ukraińskiego ministra kultury i polityki informacyjnej Ołeksandra Tkaczenki z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay w siedzibie agencji w Paryżu przekazano, że zmobilizowano ekspertów mających wspierać wniosek Ukrainy, tak aby nominacja mogła być pilnie zbadana przez państwa członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Historyczne centrum Odessy zostało wpisane również na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. "Czarnomorski port Odessa znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu i był on już wielokrotnie narażony na ostrzał artyleryjski" - wyjaśniło UNESCO.

W wyniku działań armii rosyjskiej zniszczona została m.in. część szklanego dachu i okien Muzeum Sztuk Pięknych w Odessie, które zostało otwarte w 1899 roku.

Komitet Światowego Dziedzictwa podejmuje, w przypadku standardowej procedury, decyzje o wpisie na listę światowego dziedzictwa na dorocznej sesji na podstawie rekomendacji organów doradczych. W przypadku dóbr kultury jest to Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMOS). Eksperci zapoznają się ze stanem obiektu na miejscu mniej więcej na rok przed terminem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, na której ma zapaść decyzja o przyjęciu, odroczeniu lub odrzuceniu kandydatury.

Fot. Depositphotos

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.