• <

Konferencja Gospodarka Morska na Międzynarodowym Forum Gospodarczym Gdynia 2014 - relacja TV

Dodano: 14.10.2014
Konferencja Gospodarka Morska, jaka miała miejsce podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego Gdynia 2014, zgromadziło łącznie około 600 osób. Przedstawiciele szeroko pojętego przemysłu morskiego.

- Podczas konferencji poświęconej tematyce morskiej wyróżnić można kilka paneli tematycznych; przyszłość i możliwości rozwoju gospodarki morskiej w Polsce w kontekście dynamiki zmian zachodzących w gospodarce światowej, możliwość wprowadzenia u nas II rejestru okrętowego, logistykę transportu oraz nowe rozwiązania wpływające na konkurencyjność polskich portów i terminali kontenerowych – wylicza Sławomir Kalicki, lider panelu, prezes spółki Inter Marine.

Forum otworzyła profesor Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rolnictwa wraz z prezydentem Miasta Gdynia Wojciechem Szczurkiem. Już pierwsze prelekcje udowodniły, że wybór gości i tematyka paneli były starannie przemyślane i trafione. Mocno ograniczony był jednak niestety czas na dyskusje i zadawanie pytań, stąd towarzyszące części uczestnikom poczucie, że nie wszystkie ich wątpliwości doczekały się odpowiedniego omówienia. Zdarzało się wręcz, że poważne problemy kwitowane były jedynie zwięzłym bon motem.

Nie zmienia to jednak faktu, że podczas konferencji czytelne stały się kierunki długofalowego rozwoju gospodarczego gospodarki morskiej, a wystąpienia Angelo Aulicino (reprezentującego port w Bolonii), Pierre Clive\'a Augusto (Republika Malty), Krzysztofa Szymborskiego (BCT w Gdyni) oraz Ireneusza Kuligowskiego (Green Managment) wzbudziły duże interesujące i prezentowały wysoką wartość merytoryczną.

Podczas Forum swoje nagrody przyznał także Związek Pracodawców Forum Okrętowe. Laureaci  statuetki "Innowacyjna Gospodarka Morska" za rok 2013. zostali wyłonieni w kategoriach: "Innowacyjny Produkt" (OBR Centrum Techniki Morskiej SA za opracowanie Modułowego Lekkiego Trału Niekontaktowego), "Innowacyjna Technologia" (Remontowa LNG Systems za opracowanie technologii i zrealizowanie zintegrowanego i kompletnego systemu zasilania silników gazem LNG), "Innowacyjne Przedsięwzięcie Organizacyjne" (Vistal Gdynia za debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych), "Innowacyjna Firma" (Remontowa Shipbuilding za utrzymywanie pozycji lidera w produkcji promów o napędzie gazowym LNG) oraz "Innowacyjny Projekt" (StoGda Ship Design & Engineering za wykonanie projektu koncepcyjnego, projektu technicznego i projektu warsztatowego jednostki Vidar, do instalacji farm wiatrowych na morzu).

- Kapituła przyznająca nagrodę nie ma jasno sprecyzowanych, powtarzających się co roku kategorii, bo też nigdy nie wiadomo kto i w jaki sposób wykaże się innowacyjnością - mówi Piotr Soyka, prezes Stoczni Gdańskiej Remontowa, a zarazem przewodniczący Kapituły. - Jestem jednak przekonany, że jej członkowie mądrze oceniają zgłoszone kandydatury, jest to w końcu nagroda przyznawana przez środowisko osób zaangażowanych w tę samą działalność i dlatego decyzje muszą być podejmowane bardzo odpowiedzialnie.

Nagroda Forum Okrętowego ma przypominać, że dzięki innowacjom firmy stają się konkurencyjne, podwyższają wartość rynkową i budują przewagę nad konkurencją, uhonorować osiągnięcia firm, osób i przedsięwzięć z branży morskiej oraz zwrócić uwagę na coraz lepszą kondycję polskiego przemysłu stoczniowego.

- Do świadomości bardzo wielu osób nie dotarło jeszcze, że branża stoczniowa w Polsce bardzo dobrze się rozwija, osiągnęła wysoki poziom i zdobyła dobrą reputację wśród zagranicznych  kontrahentów – podkreśla Jerzy Czuczman, Dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Konferencję zakończyło wystąpienie Wiesława Rozłuckiego, założyciela GPW, które pośrednio podkreśliło także wagę udanego giełdowego debiutu spółki Vistal.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Gdynia 2014 odbyło się 10. października.


Marek Nowak
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.