• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowy sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej wybrany

rk

18.07.2023 16:15 Źródło: IMO
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nowy sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej wybrany

Partnerzy portalu

IMO

Jak donosi agencja ONZ ds. żeglugi, rada Międzynarodowej Organizacji Morskiej (The International Maritime Organization's Council, IMO) wybrała Arsenio Antonio Domingueza Velasco z Panamy na stanowisko sekretarza generalnego.

Dominguez pokonał w głosowaniu sześciu innych kandydatów z Chin, Turcji, Kenii, Finlandii, Dominiki i Bangladeszu. Z dniem 1 stycznia 2024 roku obejmie urząd na czteroletnią kadencję, pod warunkiem zatwierdzenia przez Zgromadzenie IMO. Przejmie stery w kluczowym momencie, gdy branża żeglugowa zmaga się z wyzwaniami, w tym presją na przyspieszenie dekarbonizacji w ramach strategii 2023 dotyczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych z żeglugi nieco ponad tydzień temu.

Obecny sekretarz generalny IMO Kitack Lim z Korei Południowej pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.

- Współpraca z Kitackiem Limem w ciągu ostatnich ośmiu lat była wielką przyjemnością i przywilejem. Kitack z powodzeniem kierował Międzynarodową Organizacją Morską w trudnych czasach, spokojnie i z wyczuciem. Wszyscy w Międzynarodowej Izbie Żeglugi życzymy mu wszelkich sukcesów w jego przyszłych przedsięwzięciach. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z panem Arsenio Dominguezem i wierzymy, że będzie przewodził IMO z równą miarą autorytetu, celu i współczucia. Stanowisko Sekretarza Generalnego IMO nie jest łatwe i niewątpliwie czekają nas wyzwania, ponieważ branża dąży do osiągnięcia założonych celów na lata 2030, 2040 i 2050. Z przyjemnością stawimy czoła tym wyzwaniom wraz z panem Dominguezem, aby zapewnić lepszą i bezpieczniejszą przyszłość dla naszej branży i oraz zwykłych ludzi. - powiedział sekretarz generalny Międzynarodowej Izby Żeglugi Guy Platten.

Arsenio Antonio Dominguez Velasco od lat związany jest z branżą morską, będąc z wykształcenia architektem okrętowym. W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił funkcję m.in. przez ponad sześć lat dyrektora działu środowiska morskiego IMO. Wcześniej był też przedstawicielem Panamy w IMO. Pracował również w Urzędzie Morskim Panamy.

Pojawiły się opinie, że jako kraj tzw. "taniej bandery", z jednym z największych rejestrów statków na świecie, Panama nie powinna wskazywać kandydata do kierowania organizacją. W odpowiedzi na to władze kraju oraz tamtejszy urząd morski zapewnił, że prowadzi politykę "oczyszczania floty" z podejrzanych jednostek o niepewnym pochodzeniu czy też zaangażowaniu, aby zapobiec zatrzymywaniu statków z panamską banderą. W tle dochodzą też sankcje w zakresie przewozu towarów dla niektórych państw, takich jak Wenezuela, Rosja i Iran. Wynika to z faktu, że kraj został dodany do międzynarodowej listy obserwacyjnej.

- Związek Panamy z umożliwianiem unikania sankcji poprzez wykorzystywanie tankowców pod jej banderą do transportu objętej sankcjami irańskiej ropy naftowej uzasadnia staranną, ponowną ocenę naszych decyzji dt. spraw morskich - powiedziała szefowa personelu amerykańskiej grupy rzeczniczej United Against Nuclear Iran Claire Jungman, śledzącej ruch tankowców związanych z Iranem za pomocą danych satelitarnych.

W sumie siedem państw członkowskich IMO nominowało kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego, w związku z wygaśnięciem kadencji poprzedniego 31 grudnia 2023 roku. Oprócz Domingueza wśród nominowanych znaleźli się Moin Uddin Ahmed z Bangladeszu, Suat Hayri Aka z Turcji, Cleopatra Doumbia-Henry z Dominikany, Nancy Karigithu z Kenii, Minna Kivimäki z Finlandii i Zhang Xiaojie z Chin.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.