• <

Wynik wyszukiwania - "fundamenty " - Wiadomości

Konferencja morskich dowódców operacyjnych w MARCOM

Gotowość bojowa to główny temat dorocznej konferencji MOCC - Maritime Operational Commanders Conference, która w dniach 16-18 kwietnia odbyła się w Dowództwie Sił Morskich NATO w Northwood w Wielkiej Brytanii. W obradach dowódców operacyjnych komponentów morskich państw sojuszniczych uczestniczył wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
22.04.2024

Port we Władysławowie poza KPO?

Mimo dobrych warunków infrastrukturalnych w porcie oraz świetnej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg dojazdowych z całego kraju, port we Władysławowie obecnie nie jest objęty dotacją z Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem w porcie zakontraktowane są inwestycje jednego z czołowych inwestorów w morską energetykę wiatrową.
08.04.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

Zmodernizowany w Polsce statek pierwszym rorowcem z stałymi żaglami ssącymi

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Nowoczesne żagle ssące eSAIL już na pokładzie Ville de Bordeaux

Hiszpański start-up zajmujący się technologią wiatrową, bound4blue, z powodzeniem zainstalował trzy 22-metrowe żagle eSAIL na statku ro-ro Ville de Bordeaux, który należy do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. Konstrukcje fundamentów pod żagle statku zostały zamontowane w Gdańsku pod koniec ubiegłego roku.
06.03.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

Equinor i Polenergia z umowami na fundamenty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z dostawcą fundamentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Holenderska spółka SIF Netherlands B.V. wyprodukuje dla obu projektów 100 monopali. Monopale to kluczowe komponenty, niezbędne do realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej.
16.02.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację fundamentów dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do transportu i instalacji fundamentów dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
14.02.2024

Portrezerwa. Ewolucja i wizja rozwoju

Portrezerwa to historia stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa przeładunkowego działającego na terenie trójmiejskich portów morskich. Dzięki determinacji i zaangażowaniu założycieli oraz trzonu kadry pracowniczej spółce w krótkim czasie udało się zaistnieć na rynku, a wręcz stać się jednym z głównych graczy w swojej branży. Czym firma wyróżnia się na rynku i jakie ma plany na przyszłość?
25.01.2024

Milionowa inwestycja Windar Renovables w porcie Szczecin

W szczecińskim porcie w pierwszej połowie 2026 roku rozpocznie działalność zakład produkcyjny, w którym powstawać będą elementy konstrukcji (wieże oraz fundamenty) turbin wiatrowych dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Wytwarzane elementy transportowane będą z wykorzystaniem m.in. transportu morskiego
16.01.2024

Baltic Power Europejską Transakcją Roku 2023

Agencja Project Finance International ogłosiła laureatów tegorocznych nagród PFI. W kategorii "transakcja roku" wyróżniono Baltic Power - projekt morskiej farmy wiatrowej realizowany wspólnie przez Orlen i Northland Power.
21.12.2023

Van Oord zakończył instalację fundamentów i kabli dla Baltic Eagle

Van Oord z powodzeniem zakończył montaż wszystkich 50 fundamentów oraz instalację kabli inter-array dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, rozwijanej przez Iberdrolę.
20.12.2023

Wybrano projektanta fundamentów dla BC-Wind

Wood Thilsted (WT) opracuje wstępny projekt fundamentów kratownicowych (jacketów) dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, rozwijanej przez Ocean Winds u wybrzeży Polski.
15.12.2023

Les Alizés rozpoczyna instalację fundamentów największej elektrowni morskiej w Niemczech

Ørsted i Jan De Nul Group ogłosiły instalację pierwszego fundamentu morskiej elektrowni wiatrowej Borkum Riffgrund 3 (913 MW) u wybrzeży Niemiec. Farma będzie największą tego typu inwestycją na niemieckich wodach.
14.12.2023

Zakończenie czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym 15 września 2023 br. została obwieszczona informacja o głównej liście wierzytelności. Oznacza to, że zakończenia czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o., syndyk wskazuje na kolejne czynności zmierzające do zakończenia postępowania. Wierzycielom przysługiwał 14-dniowy termin na złożenie sprzeciwu do listy.
05.12.2023

Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind [wideo]

Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.
22.11.2023

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
20.11.2023

Jedyny w tym roku duński projekt MEW dobiega końca

– Osiągnęliśmy kamień milowy – mówi dyrektor projektu Vattenfall, odnosząc się do farm wiatrowych Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które są prawie gotowe do dostarczania energii do 350 000 gospodarstw domowych. Statek instalacyjny Vole au vent zainstalował niedawno wysłane z Portu Esbjerg turbiny wiatrowe.
12.11.2023

Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

Holenderska firma Van Oord zrealizuje nowe projekty dla morskiej energetyki wiatrowej: Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 mln euro. Po uruchomieniu dwie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.
09.11.2023

Kto zbuduje nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej? Ruszył przetarg

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk ogłosił przetarg na budowę nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.
05.11.2023

Cięcie blach pod trafostacje dla MFW Baltic Power

Baltic Operator, spółka należąca do Grupy Przemysłowej Baltic, która kilka dni temu zakontraktowała wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power już rozpoczęła pracę nad tym projektem.
12.10.2023

Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski i zagranicy zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2 wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted.
11.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
05.10.2023

Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej

Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 1972–1981, doctor honoris causa Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, ma 90 lat i wciąż dowodzi na mostku kapitańskim.
23.09.2023

Baltic Power z umowami kredytowymi dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej

Grupa Orlen i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie wspólnego projektu Baltic Power, pierwszej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych jest jednym z kluczowych elementów procesu przygotowania inwestycji.
19.09.2023

Vestas nabywa ST3 Offshore za ponad 170 mln zł. Duńska firma inwestuje w przyszłość morskiej energii w Polsce

W marcu br., w szóstym z kolei przetargu na sprzedaż szczecińskiej firmy ST3 Offshore dokonano wyboru oferty złożonej przez duńską spółkę Vestas. Wczoraj poinformowano, że w dniu 15 września 2023 r. została zawarta ostateczna umowa sprzedaży za cenę 170.500.002 zł.
16.09.2023

EDF Renewables: współpraca i local content filarami sukcesu w offshore wind

Rozwojowi sektora offshore wind w Polsce towarzyszą istotne wyzwania, o których mieliśmy okazję porozmawiać z Marie Foucault, Offshore Project Director w EDF Renewables, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku. Jednym z kluczowych zagadnień pozostaje efektywne angażowanie lokalnych przedsiębiorstw.
20.08.2023

Ørsted rozpoczyna budowę 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym

Aktualnie Ørsted realizuje projekt budowy 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym. Przygotowane już fundamenty dla Gode Wind 3 oraz Riffgrund 3 wyznaczają pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Docelowo obie farmy będą dostarczać łączną moc 1,1 gigawata mocy już od 2025 r.
15.08.2023

Krok po kroku – jak przebiega budowa morskiej farmy wiatrowej

Budowa morskiej farmy wiatrowej to skomplikowany proces, wymagający wieloletnich przygotowań. Składa się na niego nie tylko instalacja turbin wiatrowych na morzu. To również lądowe i morskie stacje elektroenergetyczne oraz kable łączące wszystkie elementy.
11.07.2023

Wielka budowa w PGZ Stocznia Wojenna trwa. Ukazał się film prezentujący postęp prac

Na terenie stoczni postępuje trwające od marca tworzenie infrastruktury, w której będą powstawać wielozadaniowe fregaty programu Miecznik. Udostępnione nagranie prezentuje, jak zmienił się jej obszar w ciągu kolejnych tygodni.
07.07.2023

Nowa umowa PGE i Ørsted obejmuje 77 monopali dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2

Jak poinformowano wczoraj, Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Dostarczą one fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Będzie to m.in. 77 monopali, które powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).
04.07.2023

PGE i Ørsted podpisały kolejne kluczowe umowy dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE I Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO), które dostarczą fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.07.2023

Wmurowano kamień węgielny pod największą inwestycję PGZ Stocznia Wojenna. Tu powstanie "Miecznik" [GALERIA]

Na terenie gdyńskiej Stoczni Wojennej odbył się 17 czerwca piknik skierowany do rodzin stoczniowców oraz mieszkańców. Wydarzenie było połączone z ceremonią wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej hali, w której będą powstawały elementy wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
18.06.2023

Pływające fundamenty D-Floater o mocy 17 MW zatwierdzone przez DNV

DNV przyznało Bassoe Technology Approval in Principle (AiP) dla pływającego fundamentu D-Floater o mocy 17 MW, zaprojektowanego tak, aby wytrzymać ekstremalne 50-letnie tajfuny na Morzu Południowochińskim.
10.06.2023

Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Vineyard Wind, spółka joint venture Avangrid Inc. i Copenhagen Infrastructure Partners, ogłosiła rozpoczęcie prac nad instalacją pierwszych monopali i elementów przejściowych na pierwszej w kraju komercyjnej morskiej farmie wiatrowej.
09.06.2023

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.
08.06.2023

Dodatkowe 42 mln zł dla antarktycznej stacji Arctowskiego

Szef MEiN zwiększył o ponad 42 mln zł dotację na budowę nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i na modernizację jej infrastruktury – przekazał PAP resort. Oznacza to, że łączny koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 130,4 mln zł.
05.06.2023

Pierwszy fundament pod francuską pilotażową pływającą farmę wiatrową

Pierwszy z trzech pływających fundamentów pływającej morskiej farmy wiatrowej Provence Grand Large został umieszczony w basenie portowym w zakładzie Eiffage Métal w Fos-sur-Mer we Francji.
31.05.2023

Spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje

Morska Energetyka Wiatrowa to jedna z tych gałęzi przemysłu, która w najbliższych latach może stać się kołem zamachowym napędzających gospodarkę naszego regionu. Aby tak się stało oprócz wielu istotnych elementów, potrzebna jest także wykwalifikowana kadra. Jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku offshore? Na te pytanie odpowiedzą uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja Inwestycje.
17.05.2023

Marszałek Witek: energetyka, transport i cyfryzacja to fundamenty Trójmorza

Zerwanie tradycyjnych szlaków transportowych ze wschodu, poszukiwanie alternatywnych dostawców surowców energetycznych czy wojna informacyjna i cyberbezpieczeństwo to wyzwania, z którymi aktualnie mierzą się przywódcy polityczni – powiedziała „Kurierowi Lubelskiemu” marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
11.05.2023

Boskalis wprowadza na rynek nowy statek przeznaczony do zabezpieczania kabli i rurociągów

Holenderski dostawca usług offshore, firma Boskalis, oddała do użytku swój nowy statek służący do zabezpieczania kabli i rurociągów w celu przygotowania dna morskiego do instalacji fundamentów turbin wiatrowych i ochrony ich przed erozją.
11.05.2023

Duński Cadeler przeprowadzi kampanię instalacyjną morskiej farmy wiatrowej Aflandshage

Cadeler podpisał z firmą Siemens Gamesa umowę na montaż w 2026 roku 26 turbin wiatrowych na terenie morskiej farmie wiatrowej Aflandshage, zlokalizowanej na południe od Kopenhagi. Jest to powrót firmy na rodzime wody.
25.04.2023

Polska i Malta dzielą wspólne obawy względem niekontrolowanej migracji

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oświadczył w Valletcie oświadczył, że władze Polski podzielają obawy Malty dotyczące niekontrolowanej migracji. "Polska i Malta jako kraje graniczne UE są bardziej niż inne narażone na nagłe zmiany tras migracyjnych i działalność grup przestępczych, zajmujących się przemytem ludzi".
21.04.2023

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii. Baltica 2 będzie produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Ørsted i PGE spodziewają się uruchomienia projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.
20.04.2023

Chiny zwiększają swoją obecność na Antarktydzie

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie (CSIS) stwierdziło, że wznawiając zawieszoną w 2018 roku budowę nowej, piątej chińskiej stacji na kontynencie, Chiny zwiększają swoją obecność na Antarktydzie. To wzbudza obawy o możliwość wykorzystywania jej do przechwytywania komunikatów satelitarnych innych krajów. stwierdziło.
19.04.2023

Brytyjskie porty muszą przygotować się do obsługi technologii floating

Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej dojrzałych rynków OZE na świecie, w szczególności w zakresie przemysłu. W ocenie organizacji branżowej RenewableUK, dobrze rozwinięte już dziś porty potrzebują wejść na kolejny poziom, przygotowując się do obsługi pływających platform wiatrowych.
26.03.2023

OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Fiński inwestor działający w sektorze morskiej energetyki wiatrowej Ilmatar Offshore podjął decyzję o zaangażowaniu ekspertów z Offshore Wind Consultants (OWC) do przygotowania projektów technicznych morskich farm wiatrowych Stormskär i Väderskär.
24.03.2023

Sprzedaż ST3 Offshore – rozpoczyna się procedura przygotowania umów

20 marca okazał się przełomowym dniem dla szczecińskiej spółki ST3 Offshore. W aukcji ustnej dokonano wyboru oferty złożonej przed duńską spółkę Vestas. Teraz rozpoczyna się procedura przygotowania wszystkich umów.
21.03.2023

Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty

Obecnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 o wartości 8 mld funtów (9,6 mld dolarów) i mocy 3 GW. Deweloper informuje, że potrzebne jest wsparcie rządu np. w postaci ulg podatkowych, gdyż inflacja i rosnące koszty w łańcuchu dostaw utrudniają realizacje projektu.
20.03.2023

Vestas wygrywa przetarg na ST3 Offshore

Szósty przetarg zakończył się sukcesem!
20.03.2023

Niemiecki producent stworzył monopal o masie blisko 1,9 tys. ton, bijąc własny rekord

Niemiecki producent komponentów wiatrowych EEW Special Pipe Constructions pobił własny rekord w produkcji najcięższego monopala – fundamentu dla morskiej turbiny wiatrowej. W styczniu z linii produkcyjnej zjechał fundament o masie 1895 ton.
07.03.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
28.02.2023

Orlen prezentuje strategię dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej do 2030

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową. Na realizację strategicznych projektów przeznaczy około 320 mld zł do końca tej dekady.
28.02.2023

Rekordowo niski poziom wody w Wenecji. Na wielu kanałach niemożliwa jest żegluga

Centrum morskie przy zarządzie miasta poinformowało, że pomiary wskazują na minus 70 cm poniżej poziomu morza. W wielu kanałach wody jest tak mało, że przepłynięcie przez nie jest niemożliwe.
20.02.2023

DEME wybiera port Thyboron dla fundamentów MFW Vesterhav

Firma DEME wybrała duński port Thyboron jako miejsce instalacji fundamentów dla morskich farm wiatrowych Vesterhav Nord i Syd realizowanych przez Vattenfall.
17.02.2023

ST³ Offshore na sprzedaż po raz szósty

Już po raz szósty szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie pod młotek.
13.02.2023

Walka z nielegalnymi połowami. Komisja Europejska uznaje Kamerun za państwo niewspółpracujące

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o uznaniu Kamerunu za państwo trzecie niewspółpracujące w walce z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (połowy NNN), przyznając mu tzw. „czerwoną kartkę”. Od tej pory państwa członkowskie UE nie będą importowały produktów rybołówstwa z Kamerunu, nawet jeżeli produkty te będą posiadały zatwierdzone przez władze krajowe świadectwa połowowe.
05.01.2023

Amerykańska farma offshore wind będzie zbudowana na niemieckich fundamentach

Celem USA jest osiągnięcie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ten ambitny projekt będzie wymagał dużej liczby komponentów wiatrowych, których nie zapewni dopiero rozwijający się lokalny rynek.
26.12.2022

Kalifornia zapadła się po wypompowaniu wody spod ziemi

Po wypompowaniu wody z ziemi w pół wieku okolica zapadła się o dziesięć metrów. Mimo że podjęto gigantyczny wysiłek nad zaprojektowaniem i wykonaniem systemu kanałów, który doprowadzał wodę z innych terenów, wyniki badań jednoznacznie wykazują, że proces nie zwolnił, a tempo zmian poziomu gruntu osiąga rekordowe wartości i prowadzi do ogromnych zniszczeń – rozpadają się mosty, drogi, tamy.
24.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Baltic Power szuka Inżyniera Kontraktu

Spółka Baltic Power ogłosiła przetarg na świadczenie usług Inżyniera Kontraktu dla projektu budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
30.11.2022

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Akademii Marynarki Wojennej [GALERIA]

Z udziałem przedstawicieli władz, kadry wojskowej oraz budowniczych, podpisano akt erekcyjny pod budowę budynku wielofunkcyjnego przeznaczonego dla przyszłych podchorążych i studentów. W związku z tym wmurowano także kamień węgielny w fundamenty obiektu.
24.11.2022

Beton zamiast stali w offshore wind? Naukowcy badają alternatywę

Stal jest jednym z kluczowych materiałów w produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej. Naukowcy badają obecnie beton jako alternatywę w fundamentach i wieżach turbin wiatrowych. Koncepcja jest prosta, ale wiąże się z kilkoma wyzwaniami.
03.11.2022

Szef MON: technologie podwodne istotne dla bezpieczeństwa infrastruktury

Ośrodki akademickie rozwijające technologie podwodne odgrywają kluczowa rolę przy zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury przesyłowej takiej jak gazociąg Baltic Pipe – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
21.10.2022

Hiszpańska Acciona uzupełnia portfel o nowe fundamenty dla offshore wind

Hiszpańska spółka Acciona rozszerzyła portfolio fundamentów i platform dla morskiej energetyki wiatrowej. Do oferowanych usług dołączyły dwie nowe technologie CT-bos oraz S-bos, zaprojektowane przez inżynierów BlueNewables.
19.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. Dziś podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW.
16.10.2022

Maersk: Pierwsze cięcie stali dla Offshore Wind Jack-Up

W stoczni Sembcorp Marine w Singapurze pocięto pierwszą stal dla statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WIV) zamówionego przez Maersk Supply Service.
15.10.2022

Implenia i WindWorks Jelsa podpisują MoU w sprawie produkcji betonowych platform dla floating offshore

Szwajcarska firma inżynierska Implenia i WindWorks Jelsa (WWJ) uzgodniły, że zbudują w Norwegii fabrykę, która będzie produkować betonowe platformy dla pływających turbin wiatrowych.
12.10.2022

Baltic Power z umowami rezerwacyjnymi na wszystkie kluczowe komponenty morskiej farmy wiatrowej

76 turbin, każda o mocy 15 MW, będzie tworzyć farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Spółka Baltic Power podpisała umowy rezerwacyjne na dostawy turbin, kabli eksportujących wyprodukowaną energię na ląd oraz budowę lądowej stacji odbierającej energię. Spółka zabezpieczyła już wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej w ramach łańcucha dostaw, w którym uczestniczą także polskie firmy. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2024 rok.
27.09.2022

Baltic Power z umowami rezerwacyjnymi na wykonanie fundamentów i morskiej stacji elektroenergetycznej

Spółka Baltic Power podpisała umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Bałtyku. Zgodnie z porozumieniem, część elementów niezbędnych do posadowienia wież dla turbin będzie wyprodukowana w Polsce. Jeszcze w tym roku Baltic Power zakontraktuje wszystkie kluczowe komponenty i usługi niezbędne do planowego rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku.
09.09.2022

Kamień milowy SSE i TotalEnergies w budowie Seagreen

SSE Renewables i TotalEnergies zainstalowały ponad 50 fundamentów na morskiej farmie wiatrowej Seagreen, u wybrzeży wschodniej Szkocji, której docelowa szacowana moc to 1100 MW.
04.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
04.09.2022

Ørsted i SDMS: pierwszy fundament Made-in-Taiwan wyszedł z portu

Ørsted i Sing Da Marine Structure (SDMS) załadowały w porcie Kaohsiung pierwszą partię fundamentów w całości wyprodukowanych na Tajwanie.
15.08.2022

Pierwsze monopale na największej na świecie morskiej farmie wiatrowej

Sześć z 95 fundamentów monopali zostało zainstalowanych na MFW Dogger Bank A, w pierwszym z trzech etapów, które składają się na Farmę Wiatrową Dogger Bank, największą na świecie morską farmę wiatrową.
15.08.2022

Marlinks będzie monitorować kable na farmie morskiej Arcadis Ost 1

Marlinks, belgijski lider na rynku rozwiązań do monitorowania podmorskich połączeń kablowych, wygrał kolejny kontrakt. Tym razem zapewni technologię do monitorowania kabli na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
11.08.2022

Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny

Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Fécamp we Francji przebiega zgodnie z planem – przekonują inwestorzy. W sierpniu na jej obszarze morskim zostały zainstalowane pierwsze fundamenty grawitacyjne.
09.08.2022

Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind

Rząd Francji po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wybrał obszary pod realizację dwóch projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Atlantyku. Pierwszy przetarg zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.
07.08.2022

PKN Orlen analizuje możliwość inwestycji w petrochemię z Saudi Aramco i SABIC

PKN Orlen prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej - poinformował w piątek PKN Orlen. Dodano, że Orlen i Saudi Aramco analizują możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.
15.07.2022

Postępuje budowa Centrum Offshore w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Centrum Offshore, inwestycja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni realizowana w bliskim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, pnie się w górę. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2023 r.
11.07.2022

[WIDEO] EDF Renewables jest w stu procentach przygotowany do drugiej fazy pozwoleń lokalizacyjnych

EDF Renewables przystąpiła do konkursu o polski offshore. Z 11 dostępnych lokalizacji w drugiej fazie pozwoleń lokalizacyjnych grupa złożyła samodzielnie 10 wniosków. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO, EDF Renewables Polska i Joanna Kluczewska-Bordier, Project Lead Floating Offshore Wind, EDF Renouvelables opowiedziały o planach francuskiej firmy na rozbudowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
11.07.2022

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Pływającą morską farmę wiatrową buduje się prawie w całości w stoczni, aby następnie przeholować ją na odpowiednią lokalizację. Jeśli polskie stocznie mają w tym zakresie być konkurencyjne względem zagranicznych stoczni, to powinny otrzymać wsparcie rządowe – mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Consulting.
07.07.2022

Wydrukowane w 3D rafy mają zwiększyć bioróżnorodność na terenie farmy wiatrowej

Ørsted i WWF prowadzą pilotażowy projekt implementacji sztucznych, wydrukowanych w 3D raf w rejonie farmy wiatrowej Anholt w cieśninie Kattegat. Rafy mają poprawić bioróżnorodność w akwenie.
07.07.2022

ST³ OFFSHORE na sprzedaż po raz piąty

Szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie po raz piąty pod młotek.
03.07.2022

W polskim offshore wind brakuje pracowników. Kodiak przychodzi z pomocą

Nie od dziś wiadomo, że tworząca się w Polsce branża offshore musi na początku rozwiązać duży problem – w kraju brakuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami w prowadzeniu projektów morskich farm wiatrowych. W odpowiednich obszarach deweloperów mogą jednak wspomóc zatrudniające Polaków zagraniczne firmy, jak chcący pokazać się na naszym rynku Kodiak.
21.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

Chińczycy chcą produkować w Europie fundamenty dla morskich turbin wiatrowych

Jak donoszą zagraniczne media branżowe, chińska spółka Dajin Offshore Heavy Industry planuje otworzyć na terenie Europie fabrykę fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. W planie jest także produkcja pływających platform.
17.06.2022

Bumax. Małe śruby o wielkim znaczeniu dla offshore

Choć koszt niewielkich śrubek lub innych elementów złącznych w porównaniu do innych komponentów np. turbiny wiatrowej jest znikomy, to ich rola w całym projekcie jest olbrzymia. Jeśli podczas eksploatacji zawiedzie pojedyncza śruba, konsekwencje mogą być fatalne. Dlatego lepiej rozejrzeć się za takimi, które dają większą pewność.
14.06.2022

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore poinformował, że z pomocą innowacyjnego statku Orion zainstalował pierwszy fundament monopalowy na obszarze farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
10.06.2022

„Wodór w polskiej energetyce a braki regulacyjne” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

06.06.2022

EDF kontroluje fundamenty morskich turbin za pomocą drona

Francuski koncern energetyczny EDF wykorzystał podwodnego drona do przeprowadzenia pierwszej w historii autonomicznej, zrobotyzowanej kontroli fundamentów farm wiatrowych. Dron w trakcie pracy tworzy model 3D zainstalowanego fundamentu celem monitorowania procesu biofoulingu.
03.06.2022

Acciona Energia przejmuje udziały w Eolink rozwijającym pływające fundamenty farm wiatrowych

Hiszpańska Acciona Energía nabyła 24% kapitału francuskiej spółki Eolink, która specjalizuje się w rozwoju pływających fundamentów dla morskiej energetyki wiatrowej, stając się tym samym głównym udziałowcem.
30.05.2022

[WIDEO] PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1

Grupa PGE rozpoczyna badania właściwości akwenu na obszarze, na którym powstanie farma wiatrowa Baltica 1. Specjalna boja wypłynęła na miejsce z portu we Władysławowie.
26.05.2022

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.
08.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Inwestorzy otworzą fundamenty wiatrowe dla organizmów morskich? Trwają badania

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wraz z holenderską Fundacją na rzecz Morza Północnego „De Rijke Noordzee” przeprowadzą badania nad możliwościami poprawy ekosystemów na terenie morskich farm wiatrowych. W fundamentach turbin wykonano otwory, które umożliwiają rybom i innym organizmom morskim wpływanie do środka turbin wiatrowych.
07.04.2022

Seaway 7 – prace na farmie Kaskasi postępują

Seaway 7 poinformowała, że statek Seaway Strashnov zainstalował pierwsze fundamenty do monopali dla turbin wiatrowych na budowanej farmie Kaskasi u wybrzeży Niemiec.
01.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Seaway 7: Bez sprawnej i elastycznej logistyki nie będzie offshore wind

Morska energetyka wiatrowa nie rozwinie się bez surowców, komponentów, portów oraz szerokiej gamy usług morskich. W dyskusjach o przyszłości offshore wind w Polsce niedoceniane są kwestie związane z logistyką, a to właśnie od niej zależą harmonogramy projektów. Seaway 7 jest unikatowym podmiotem, który zapewnia kompleksowe rozwiązania. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem na Polskę i Bałtyk w Seaway 7.
29.03.2022

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

U wybrzeży Helgoland trwają zaawansowane prace giganta sektora offshore - RWE. Aktualnie jest to etap montażu fundamentów turbin wiatrowych i elementów przejściowych oraz testowane są innowacyjne rozwiązania m.in. łopat nadających się do recyklingu. Farma wiatrowa o mocy 342 MW, której uruchomienie planowanie jest na koniec 2022 roku, będzie dostarczać ekologiczną energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych.
29.03.2022

Terminal South Brooklyn Marine zostanie przekształcony w hub morskiej energetyki wiatrowej

Dwóch potentatów sektora energetycznego - Equinor i BP - podpisało umowę o przekształceniu terminalu morskiego South Brooklyn Marine w Nowym Jorku w centralny węzeł dla przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
10.03.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na wykonanie kolejnych badań geotechnicznych dla MFW Baltica

PGE i Ørsted przygotowują się do realizacji trzeciego etapu badań geotechnicznych. Pozwolą one szczegółowo sprawdzić warunki gruntowe dna morskiego pod budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy do 2,5 GW. Poprzednie etapy badania objęły m.in. wiercenia mające na celu określenie kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych, a także testy laboratoryjne na morzu i lądzie.
10.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Morska energetyka wiatrowa jest szansą nie tylko na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego, ale także firm, których portfel jest oparty o surowce np. węgiel. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej, która postawiła na inwestycje w OZE, w tym offshore wind na Morzu Bałtyckim. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy polski koncern o postępy w rozwoju projektów morskich. PGE prowadzi intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponen
08.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czy LNG będzie tegorocznym hitem?

Obserwujemy znaczących wzrost cen gazu w Europie. Z takiej sytuacji skwapliwie korzystają Amerykanie, wyrastając na pozycję globalnego eksportera LNG. Tymczasem w Chinach możemy zaobserwować zmniejszenie zapotrzebowania na ciekły gaz. Jaki więc będzie 2022 rok dla LNG?
20.01.2022

Rozbudowa Urzędu Morskiego w Gdyni. Grunt pod inwestycje przygotowała Soletanche Polska

Grunt pod rozbudowę budynku biurowo – warsztatowo – magazynowego Urzędu Morskiego w Gdyni przygotowany. Na mocy umowy zawartej pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a Soletanche Polska firma wykonała wzmocnienia pod projektowany budynek wielofunkcyjny. Zadaniem firmy było „Wykonanie pali przemieszczeniowych dla projektowanego budynku”.
28.12.2021

Gdańsk. Uniwersyteckie Centrum Offshore za 50 mln zł rośnie w oczach [ZDJĘCIA]

Centrum Offshorowe przy ulicy Roberta de Plelo w Gdańsku powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście. Obecnie stoją już fundamenty i parter budynku, a prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem.
23.12.2021

Moody's: w przyszłym roku fracht kontenerowy nie potanieje

Według agencji ratingowej Moody's w przyszłym roku firmy zajmujące się morskim transportem kontenerów w dalszym ciągu będą mogły liczyć na sowite przychody.
21.12.2021

101 lat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczelnia obchodzi Święto Szkoły

8 grudnia społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 101. obchodziła Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem bandery na gmachu głównym UMG, a następnie, po mszy św., odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UMG. Święto szkoły zakończyło się odczytaniem Apelu Pamięci.
08.12.2021

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

Z badań sfinansowanych przez niemiecki koncern energetyczny RWE wynika, że Szkocja może stać się światowym liderem w produkcji niskoemisyjnych, betonowych fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat możliwości rozwoju technologii floating w tym kraju. Zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy.
08.12.2021

OffshoreTronic prezentuje The Tripod Plus – fundament do instalacji na głębokościach do 90 m

Innowator technologiczny OffshoreTronic i jego nowy azjatycki partner zaprezentowali nowe rozwiązanie dla morskiej energetyki wiatrowej. Jest to fundament The Tripod Plus, który może być zamontowany na obszarach morskich do głębokości 90 metrów.
01.12.2021

Crist: cięcie blach pod specjalistyczny statek do budowy tunelu [ZDJĘCIA]

W stoczni Crist oficjalnie ruszyły prace nad specjalistyczną jednostką do budowy zatapialnego tunelu.
28.10.2021

RWE buduje farmę wiatrową na wale przeciwpowodziowym w Holandii

RWE, niemiecki deweloper OZE, idzie o krok dalej w rozwoju elektrowni wiatrowych. Obecnie realizuje ich budowę na wałach przeciwpowodziowych. Pierwsza z nich – Oostpolderdijk – jest instalowana w Holandii.
21.10.2021

Norweskie spółki offshore wind zawiązały sojusz branżowy Windstaller Alliance

Przedstawiciele Solstad Offshore, Aker Solutions i DeepOcean połączyli siły w ramach nowo utworzonego sojuszu Windstaller Aliiance. Nowe partnerstwo ma na celu zapewnienie efektywnej kosztowo i kompletnej oferty dostaw produktów i usług w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
14.10.2021

Załoga Les Alizés zainstaluje fundamenty na farmach Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 na Morzu Północnym

Przedstawiciele duńskiego dewelopera Ørsted Wind Power oraz Jan De Nul Group sygnowali ostateczną umowy na transport i instalację 107 fundamentów monopalowych i jednej podstacji morskiej na terenie farm Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 Offshore. Zlecenie zostanie zrealizowane z pomocą jednostki Les Alizés, która zadebiutuje na Morzu Północnym.
13.10.2021

Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc.

Gas Storage Poland – spółka z grupy PGNiG oficjalnie zakończyła w środę budowę kolejnych kawern w zespole magazynów kawernowych w Kosakowie koło Gdyni. Pojemność tych magazynów wzrosła o 154 mln m sześc., do 300 mln m sześc.
13.10.2021

Na terenie farmy morskiej Seagreen zainstalowano pierwszy fundament typu jacket

W Szkocji rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Seagreen o mocy 1,1 GW. Jest to wspólne przedsięwzięcie wiatrowe TotalEnergies (51 proc.) i SSE Renewables (49 proc.), warte 3 miliardy funtów. Po ukończeniu fazy budowy farma będzie największą i najgłębiej położoną morską instalacją wiatrową w Szkocji.
12.10.2021

Tunel pomiędzy Danią a Niemcami. Crist stworzy jednostkę do budowy najdłuższego tunelu zatapianego na świecie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stocznia Crist z Gdyni będzie miała udział w budowie najdłuższego tunelu zatapianego na świecie. Mowa o 18-kilometrowym podmorskim tunelu pomiędzy Danią a Niemcami. Projekt przewiduje powstanie autostrady i linii kolejowej.
16.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Eksperci: nie jesteśmy gotowi na MFW

Podczas panelu poświęconemu uwarunkowaniom prawnym zaangażowania portów w sektor morskich farm wiatrowych na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie, eksperci zwracali uwagę, że brakuje nam odpowiednich regulacji.
16.09.2021

RWE, NTE i Havfram wspólnie powalczą w przetargach na budowę offshore wind w Norwegii

Niemiecki potentat energetyczny RWE oraz norweskie podmioty NTE i Havfram podpisały umowę o współpracy. Konsorcjum zamierza wziąć udział w przetargu organizowanym przez rząd Norwegii na budowę morskich elektrowni wiatrowych, który rozpocznie się jeszcze w tym roku.
14.09.2021

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.
12.09.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

Organizacja branżowa Global Wind Organisation (GWO) wskazuje na konieczny rozwój możliwości szkoleniowych w kontekście pojawienia się nowej branży morskiej energetyki wiatrowej w USA. W szczególności niezbędne jest przeszkolenie specjalistów w obszarze bezpieczeństwa.
30.08.2021

Prezes PSEW: "Farmy wiatrowe na Bałtyku są faktem, odwrotu nie ma. Teraz liczy się współpraca, dialog i edukacja" [ROZMOWA]

- Bezsensowna byłaby inwestycja, która miałaby zburzyć inne ekosystemy - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w rozmowie na temat stanu obecnego i przyszłości polskich farm wiatrowych, legislacji oraz wpływu farm na ekosystem morski.
10.08.2021

Amerykańscy deweloperzy offshore wind przyśpieszają. Farma MarWind zostanie rozbudowana

Firma US Wind, amerykański deweloper morskich farm wiatrowych, ogłosiła plan rozszerzenia budowy famy MarWin o 82 turbiny, która pierwotnie miały składać się z 22 jednostek. Projekt Momentum Wind zakłada budowę elektrowni wiatrowej o łącznej mocy do 1200 MW. W planie jest także budowa zakładu produkcji monopali w stanie Maryland.
09.08.2021

Brytyjskie firmy mogą przegrać z zagranicznymi w łańcuchu dostaw dla pływających farm wiatrowych

Wielka Brytania ma jedne z największych ambicji rozwoju morskich farm wiatrowych na morzu. Chce w ten sposób wykorzystać odpowiednie warunki wietrzne na Morzu Północnym, podczas gdy nie może sobie pozwolić na efektywny rozwój fotowoltaiki. Na salony wkracza technologia pływających platform i może okazać się, że brytyjskie firmy zostaną tu daleko w tyle za zagranicznym podmiotami.
03.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Rząd chce ochronić Wenecję - do portów nie wpłyną wycieczkowce

Stało się. Włochy zakazują wstępu dużym statkom wycieczkowym do Wenecji. Ograniczenia wejdą w życie na początku sierpnia, co potwierdził włoski rząd. Duże statki powodują szkody w ekosystemie Wenecji.
27.07.2021

Bułgaria/ Prezydent Duda: Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas szczytu w Sofii. Amerykański przywódca Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej HollandseKustZuid

Szwedzki inwestor Vattenfall poinformował, że rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej HollandseKustZuid o mocy 1,5 GW.
07.07.2021

Czy TwinWind zrewolucjonizuje offshore?

TwinWind to opatentowany pływający fundament, na którym wokół jednego punktu cumowania znajdują się dwie turbiny wiatrowe i wiatrowskazy.
22.06.2021

Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce

W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku.
10.06.2021

Zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two

Duński potentat wiatrowy Ørsted zainstalował pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu budowy będzie to największa morska elektrownia wiatrowa na świecie.
01.06.2021

Obajtek: jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć

Pomorze nie straci na fuzji Lotosu i Orlenu, to szansa na nowe inwestycje i rozwój; jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć – powiedział w piątek w szef płockiego koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że wpływy z podatków nadal będą trafiać do lokalnego budżetu. Nie będzie też zwolnień.
14.05.2021

Morskie farmy wiatrowe napełnią stoczniowe portfele

- W ciągu najbliższego półtora roku moce morskich elektrowni wiatrowych wzrosną o dodatkowe 20,4 GW - informuje Westwood Global Energy Group. W tym roku duński producent turbin wiatrowych Vestas wprowadził na rynek morską turbinę wiatrową V236-15,0 MW.
12.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
16.04.2021

Kongsberg Maritime - 40 mln dolarów na wyposażenie nowego WTIV

Kongsberg Maritime podpisała kontrakt o wartości 40 milionów dolarów na dostawę sprzętu do pierwszego statku do instalacji turbin wiatrowych budowanego w Stanach Zjednoczonych.
19.03.2021

ARP: w lutym europejski rynek węgla pod presją słabszego zapotrzebowania na energię

W lutym br. europejski rynek węgla był pod dużą presją rosnących cen emisji CO, słabszego zapotrzebowania na energię i niższych cen gazu. Energię z paliw kopalnych systematycznie wypierała też rosnąca produkcja prądu ze źródeł odnawialnych - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.03.2021

Dodatkowe 2,2 mln zł z budżetu UE na rozbudowę Akwarium w Gdyni

Dodatkowe 2,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej na rozbudowę Akwarium w Gdyni przekaże zarząd województwa pomorskiego. Wartość inwestycji wyniesie ok. 18,8 mln zł, a dofinansowanie unijne, po zawartym aneksie 11,1 mln zł.
09.03.2021

Wiadukt nad Rail Baltica w Małkini zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Małkini na linii Warszawa Białystok. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za 48 mln zł, współfinansowaną ze środków funduszu CEF „Łącząc Europę".
17.02.2021

Premier zapewnia, że w tym roku Polska wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu

Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej - według Komisji Europejskiej - Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego - napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. W tym roku nasz kraj wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu - dodał.
15.02.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Powstanie nowy dom dla ryb. Akwarium Gdyńskie się rozrasta

900 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni ekspozycyjnej i 13 nowych akwariów, gdzie zamieszkają m.in. rekiny i płaszczki. Akwarium Gdyńskie zostanie rozbudowane. W jego przyziemiu powstanie nowa ścieżka edukacyjna. Właśnie wyłoniono wykonawcę prac. To firma 3JM z Kwidzyna. Według założeń rozbudowa ma się zakończyć w kwietniu 2023 roku. Koszt projektu to ponad 16 milionów złotych.
08.02.2021

Szybciej i sprawniej koleją ze Śląska do portów

Modernizowana jest linia kolejowa nr 131, tzw. węglówka, łącząca Śląsk i porty Trójmiasta. Prace trwają na łódzkim odcinku linii Rusiec Łódzki - Zduńska Wola Karsznice. Efektem będzie lepsza oferta podróży oraz sprawniejszy przewóz towarów na tej ważnej dla gospodarki linii.
21.01.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Pracownicy stoczni Gryfia z wypowiedzeniami: „W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk”

Ponad 200 pracowników stoczni "Gryfia" otrzymało w ubiegłym tygodniu wypowiedzenia. Jak komentuje na łamach TVN24 Aneta Stawicka z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni: "Potraktowano nas niegodnie, haniebnie. W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk".
02.12.2020

PKB odbił się od pandemicznego dołka

Dane o PKB i jego strukturze za III kw. br. pokazują, że fundamenty gospodarki wyszły z pierwszego lockdownu bez większego uszczerbku, a straty związane z pandemicznym szokiem szybko odrabiano - ocenili analitycy PKO BP komentując dane GUS. W III kw. br. PKB odbił się od pandemicznego dołka - dodali.
30.11.2020

Energia odnawialna w centrum nowej strategii PKN Orlen

Energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia wytyczą drogę transformacji Grupy ORLEN do 2030 roku. Rozwój nowych obszarów będzie napędzany poprzez maksymalizację zysków i przebudowę dotychczasowej działalności, uwzględniającą nowe technologie, trendy środowiskowe i konsumenckie.
30.11.2020

Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce [wywiad]

Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE przygotował Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce, mającego być częścią Krajowego Programu Odbudowy gospodarki po kryzysie związanym z efektem pandemii COVID-19.
24.11.2020

Projekt „Polimery Police” wsparty nowymi akcjonariuszami

Kolejny etap na drodze do realizacji projektu „Polimery Police”. Przebiegająca bardzo sprawnie budowa zostanie wsparta przez udział nowych akcjonariuszy. Grupa Azoty wydała właśnie oświadczenie w tej sprawie.
18.11.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.