• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk. Uniwersyteckie Centrum Offshore za 50 mln zł rośnie w oczach [ZDJĘCIA]

AK

23.12.2021 22:30 Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdańsk. Uniwersyteckie Centrum Offshore za 50 mln zł rośnie w oczach [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Gdańsk. Uniwersyteckie Centrum Offshore za 50 mln zł rośnie w oczach [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Centrum Offshorowe przy ulicy Roberta de Plelo w Gdańsku powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście. Obecnie stoją już fundamenty i parter budynku, a prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Centrum Offshore UMG umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza Uniwersytetem Morskim w Gdyni, niewiele jednostek badawczo-rozwojowych w kraju wykonuje takie prace.

– Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby Centrum stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore” – mówił prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG.

Budowa składa się z dwóch budynków dwu- kondygnacyjnych połączonych łącznikiem na poziomie 1 piętra. Centrum Offshore UMG powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście. Z uwagi na słabą nośność gruntów, wykonane zostało wzmocnienie podłoża poprzez zastosowanie 775 betonowych kolumn.

Jak informuje Uniwersytet Morski w Gdyni, aby rozpocząć prace związane z fundamentowaniem, konieczne było usunięcie i przeniesienie istniejącej kanalizacji teletechnicznej, co zostało zapoczątkowane w sierpniu 2021r. Miesiąc później, w fundamentach hali, gdzie w przyszłości będzie pracowała suwnica, wykonano kolumny o długości ponad 18 m.

Kolejnym etapem prac było położenie fundamentów, przy realizacji których użyto 820 m3 betonu oraz 80 000 kg stali zbrojeniowej. Realizacja fundamentów zostanie zakończona w grudniu 2021r.

Równolegle były realizowane prace związane z izolacją fundamentów, zasypkami z pospółki wewnątrz obiektu, a także prace związane z wykonaniem kanalizacji sanitarnej podposadzkowej. W listopadzie rozpoczęła się realizacja ścian żelbetowych na parterze budynku nr 2 - obecnie postęp tej pracy wynosi 40%.

Budowa jest realizowana przy wsparciu dwóch żurawi wieżowych. Mają one bardzo duże udźwigi, co w przyszłości pozwoli bezproblemowo zamontować stropy prefabrykowane. Z uwagi na bliskość kanału żeglugowego, nie ma możliwości obrotu wysięgnika żurawia nad kanałem, gdzie wprowadzane są ogromne statki do portu. W związku z tym, żuraw będący w kolizji z kanałem, jest kotwiony po zakończeniu prac – tak, aby uniknąć wstrzymania ruchu żeglugowego.

Budowane Centrum Offshore UMG będzie siedzibą certyfikowanych laboratoriów, których funkcjonowanie wpisuje się w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. JM Rektor UMG, w swoim przemówieniu z okazji Święta Szkoły 2021, akcentował rolę Uczelni we wspieraniu sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Centrum Offshore UMG w Gdańsku, to inwestycja wynikająca z zaplanowanych na lata 2020-2024 celów strategicznych uczelni. 

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 50 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2023 r.

Rekrutują do MBA. Chcą szkolić kadry dla offshore

Uniwersytet Morski ogłosił również rekrutację do programu Executive Offshore Wind MBA prowadzonego przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.

Celem programu jest przygotowanie profesjonalnej kadry menedżerskiej dla polskiego i globalnego rynku offshore. Słuchacze nabędą unikalne kompetencje zarządzania firmami i projektami offshorowymi. Zajęcia prowadzone są przez praktyków, ekspertów branży, specjalistów polskich i europejskich, zapewniając unikalną wartość praktyczną i jakość merytoryczną programu.

Partnerami biznesowymi studiów są wiodące przedsiębiorstwa morskiej energetyki wiatrowej. Posiadanie Dyplomu EOW MBA umożliwia kandydowanie do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Więcej informacji na temat programu: Executive Offshore Wind MBA | Uniwersytet Morski w Gdyni (umg.edu.pl)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.