• <
siemens_gamesa_2022

Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc.

jm

13.10.2021 11:55
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc.

Partnerzy portalu

Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc. - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGNiG

Gas Storage Poland – spółka z grupy PGNiG oficjalnie zakończyła w środę budowę kolejnych kawern w zespole magazynów kawernowych w Kosakowie koło Gdyni. Pojemność tych magazynów wzrosła o 154 mln m sześc., do 300 mln m sześc.

Kawerny, których budowę zakończono mają pojemność 60 mln m sześc. Zakończyło to budowę klastra B zespołu, który osiągnął pojemność 154 mln m sześc. Dzięki temu cały zespół magazynów w Kosakowie powiększy się do 300 mln m sześc. Kawerny to puste przestrzenie, wypłukane w tzw. wysadach solnych. Kompleks w Kosakowie liczy ich obecnie dziesięć.

Prezes PGNiG Paweł Majewski zauważył, że w 10 lat polskie zdolności magazynowe gazu wzrosły do 3,2 mld m sześc., czyli dwukrotnie.

– Słuszność przyjętej wiele lat temu strategii magazynowania i zapasów obowiązkowych ukazuje się niezbicie. Polskie magazyny są zapełnione w blisko stu procentach, a średnia europejska to ponad 70 proc. – mówił Majewski. Jak przypomniał, najmniejszy poziom jest w krajach, które oddały swoje magazyny Gazpromowi – jak Austria, Niemczy czy Niderlandy. Manipulacyjne działanie Gazpromu jest niezbicie udowodnione – podkreślał prezes PGNiG.

Zauważył też, że struktura magazynów kawernowych w wysadach solnych umożliwi w przyszłości magazynowanie wodoru.

– To milowy krok w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju – napisał w specjalnym liście minister aktywów Jacek Sasin. Jak stwierdził, magazyny, tworzenie obowiązkowych zapasów przez importerów i dywersyfikacja dostaw, to fundamenty bezpieczeństwa.

Rozbudowa magazynów i tworzenie rezerw musi być jednym z priorytetów – wskazał w liście Sasin, dodając, że Europa podlega obecnie gazowemu szantażowi Rosji. Jak dodał, polski rząd będzie trwać przy żądaniu aby działalność Nord Stream 2 była zgodna z powszechnie obowiązującymi przepisami.

Członek zarządu Gas Storage Poland Beata Wittmann zwróciła uwagę, że magazyn w Kosakowie ma dużą moc zatłaczania i odbioru. Kierunek przepływu można zmienić w ciągu godziny, co ma znaczenie np. przy sytuacjach kryzysowych.

Jak dodała Beata Wittmann, zespół w Kosakowie to także klastry C i D, gdzie warunki dają możliwość rozpoczęcia w krótkim czasie budowy kolejnych komór i podwojenia pojemności magazynowej w ciągu 10-12 lat.

Jak wyjaśniło w środowym komunikacie PGNiG Klaster B składa się z pięciu komór magazynowych o łącznej pojemności 154,3 mln m sześc. gazu ziemnego. Inwestycję, rozpoczętą w 2016 r., realizowano etapami – pierwsze trzy komory zostały odebrane w 2019 roku, obecnie ukończono budowę dwóch pozostałych komór, o pojemności 60,3 mln m sześciennych. Wcześniej do użytku oddano Klaster A, również składający się z pięciu komór, o łącznej pojemności 145,5 mln m sześć gazu ziemnego. Ta część inwestycji została zrealizowana w latach 2011-2016.

PGNiG posiada siedem podziemnych magazynów gazu ziemnego. W wyniku zakończenia inwestycji w KPMG Kosakowo, łączna pojemność czynna magazynów PGNiG wzrośnie z 3174,8 mln m sześc. do 3235,1 mln m sześciennych.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.