• <

Grupa Technologiczna ASE ma swój magazyn energii. To krok w stronę oszczędności i OZE [WIDEO, ZDJĘCIA]

13.10.2021 04:30 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Grupa Technologiczna ASE ma swój magazyn energii. To krok w stronę oszczędności i OZE [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Grupa Technologiczna ASE ma swój magazyn energii. To krok w stronę oszczędności i OZE [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Magazyny energii są odpowiedzią na transformację energetyczną oraz rosnące ceny energii. Gdańska Grupa Technologiczna Automatic Systems Engineering (ASE) wspólnie ze spółką Elmech-ASE zaprezentowała własny magazyn, z którego już wkrótce skorzysta na własne potrzeby. Co przemawia za sukcesem tego projektu?

Ideą  magazynowania energii jest przekształcanie i przechowywanie energii elektrycznej z danego źródła w inną formę energii, którą w razie potrzeby można ponownie zamienić w energię elektryczną. 

Taki magazyn, który już ulokowano na terenie kampusu technologicznego ASE przy ulicy Narwickiej w Gdańsku, powstawał od ubiegłego roku w siedzibie spółki Elmech-ASE z Pruszcza Gdańskiego, która jest częścią grupy tworzącej w sumie 11 spółek.

– Pracując przy tym projekcie wykorzystaliśmy nasze ponad 30-letnie doświadczenie w zakresie zasilania gwarantowanego oraz obsługi systemu baterii Xilar – mówi Arkadiusz Marat, prezes zarządu Elmech-ASE Sp. z o.o. – Finałem jest zamontowanie i uruchomienie magazynu energii.

Jak informuje, magazyn jest zbudowany w oparciu o baterie litowo-jonowe. A dokładnie w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej.

Ograniczanie CO2 dzięki nowoczesnym technologiom

– To najnowsza technologia cechująca się niską palnością i wysoką wydajnością – tłumaczy Marat. – Moc magazynu to 50 kilowatów, a pojemność - blisko 200 kilowatogodzin. Będzie on również połączony z fotowoltaiką. Stwierdziliśmy, że w firmach, jak ASE, zlokalizowanych w miastach, przestrzeń jest na wagę złota. Ta przestrzeń wykorzystana jest na miejsca parkingowe dla pracowników, samochodów służbowych i zamontowanie właśnie fotowoltaiki – dodaje.

Na dachu carportu zamontowano 90 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 34 kilowaty.

– To wszystko połączone z magazynem pozwoli otrzymać efekty ekologiczne, ekonomiczne, techniczne, dla takiego klienta jakim jest ASE – mówi.  

Ważnym aspektem całego projektu jest dedykowana aplikacja. Sens jej działania to współpraca z dedykowanym oprogramowaniem do zarządzania magazynem i przepływem energii. To z kolei daje możliwość monitorowania oraz nadzorowania pracy wszystkich elementów: instalacji OZE, magazynu energii, sieci elektroenergetycznej i urządzeń odbiorczych.

Magazyny energii to dobra propozycja nie tylko dla firm na prawach prosumenta lub większych, ale również dla przemysłu, energetyki zawodowej, elektromobilności, farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Ceny energii będą rosły

Prognozy nie są optymistyczne. Prąd będzie już tylko drożał. Jak tutaj może przysłużyć się magazyn energii?

– Wadą fotowoltaiki jest produkcja energii tylko w czasie, gdy świeci słońce. To dlatego niestabilne źródło energii. Dzięki magazynowi energię można zgromadzić i wykorzystać w tym czasie, gdy fotowoltaika nie pracuje – wskazuje Arkadiusz Marat. – Co więcej magazyn można ładować wtedy, gdy energia jest tańsza, na przykład w godzinach nocnych. Z kolei proces jego rozładowywania może nastąpić, gdy zapotrzebowanie na prąd jest duże, a ceny dwu, trzykrotnie wyższe. To więc kolejna oszczędność.

ASE. Więcej zielonej energii

Natomiast prezes Grupy Technologicznej ASE podkreśla, że magazyn energii to efekt trzech dekad licznych doświadczeń w zarządzaniu energią.

– To kolejny krok w rozbudowę systemów związanych z ekologicznymi źródłami energii. Prezentujemy konkretne i bardzo praktyczne rozwiązanie dla naszej firmy, jak i potencjalnych klientów – mówi Dariusz Jachowicz, prezes grupy ASE.

Podkreśla, że Grupa Technologiczna ASE prowadzi zróżnicowane działania w dziedzinie OZE. Na koncie ma m.in. instalacje do produkcji czystego wodoru, jest aktywna w projektowaniu morskich farm wiatrowych.

Natomiast sam magazyn pozwala tanią energię, pochodzącą ze źródeł ekologicznych, skumulować i wykorzystać później.

– W ten sposób nasza firma staje się bardziej zielona. A przy tym my zarabiamy. Skorzystać mogą również nasi klienci, którzy budują farmy fotowoltaiczne w firmach. W tym momencie znacznie lepiej wykorzystają oni swoją powierzchnię i inwestycje z odnawialnych źródeł energii do swoich zastosowań podsumowuje – prezes Jachowicz.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.