• <
mewo_2022

Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej HollandseKustZuid

07.07.2021 20:40 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej HollandseKustZuid

Partnerzy portalu

Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej HollandseKustZuid - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vattenfall

Szwedzki inwestor Vattenfall poinformował, że rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej HollandseKustZuid o mocy 1,5 GW.

5 lipca 2021 roku odpłynął pierwszy statek transportujący fundamenty na obszar budowy farmy morskiej HollandseKustZuid. Prace budowlane rozpoczynają się od montażu fundamentów monopalowych. Każdy fundament jest zaprojektowany specjalnie dla miejsca, w którym zostanie zainstalowany. Najcięższy i największy monopal waży 955 ton i ma 75 metrów długości, podczas gdy najlżejszy i najkrótszy fundament waży 735 ton i ma 62 metry długości. Monopale będą instalowane w wodzie o głębokości od 17 do 28 metrów.

 – W ciągu najbliższych kilku miesięcy zainstalujemy dziesiątki fundamentów – wskazał dyrektor projektu IanBremner. W zimie przewidziana jest przerwa, ponieważ warunki morskie i pogodowe są często zbyt złe, aby bezpiecznie pracować. Wiosną 2022 roku budowa zostanie wznowiona, poprzez doinstalowanie pozostałych fundamentów, a następnie kablii 140 turbin. Uruchomienie pierwszych turbin planowane jest na wiosnę 2022 roku, natomiast wszystkich turbin należy spodziewać się w lecie 2023 roku

Farma morska bez wsparcia publicznego 

W ciągu najbliższych dwóch lat u wybrzeży Holandii powstanie pierwsza na świecie morska farma wiatrowa bez wsparcia publicznego. Vattenfall buduje HollandseKustZuid wraz ze swoim niedawno ogłoszonym partnerem - BASF. Jest to potentat chemiczny, który także chce inwestować w OZE. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana około 18 kilometrów od wybrzeża Hagi i Zandvoort. Z energii wytwarzanej w turbinach wiatrowych bez udziału paliw kopalnych skorzystają zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa oraz partnerzy przemysłowi.

Martijn Hagens, dyrektor wykonawczy Vattenfall Netherlands powiedział, że Vattenfall wraz z budową pierwszej na świecie morskiej farmy wiatrowej bez wsparcia środków państwowych, rozpoczął nowy rozdział pokazując, że rynek morskiej energetyki wiatrowej staje się  już w pełni dojrzały. 

Obecnie Vattenfall eksploatuje ponad 1200 turbin wiatrowych i posiada osiem farm wiatrowych w budowie, zarówno na lądzie, jak i na morzu


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.