• <

Wynik wyszukiwania - "petroleum" - Wiadomości

PGNiG WN złożyło wniosek do norweskiego min. energii ws. składowania CO2 na szelfie norweskim

Norweskie Ministerstwo Energii otrzymało wnioski od PGNiG Wydobycie Norwegia (Upstream Norway) i siedmiu innych firm w związku z ogłoszeniem dwóch obszarów na Morzu Północnym do potencjalnego składowania CO2 na szelfie norweskim - poinformował w komunikacie norweski dyrektoriat offshore.
02.05.2024

Grupa Unimot podpisała z Peninsula Petroleum Limited list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie fizycznych dostaw paliwa żeglugowego w polskich portach

Unimot Paliwa – spółka z Grupy Unimot, podpisała list intencyjny z Peninsula Petroleum Limited dotyczący współpracy firm w zakresie dostaw paliwa żeglugowego w portach w Gdańsku i Gdyni.
29.04.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

Singapur zielony, Singapur elektryczny. Zarząd portu stawia na sprawdzone firmy i innowacyjne rozwiązania

Zarząd Portu Singapur aktywnie działa na rzecz dekarbonizacji. Jednym z wiodących programów jest elektryfikacja floty i wyposażenie nabrzeży w ładowarki statków. Niedawno wybrano 11 projektów elektrycznych jednostek portowych przeznaczonych do wykonywania usług w porcie – poinformował w lutym br. Eng Dih Teo, Chief Executive, Maritime and Port Authority Singapore, na portalu społecznościowym.
25.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

Hague-Visby Rules – Paramount Clause

Obok obowiązywania Reguł Hasko-Visbijskich 1924/1968/1979 z mocy prawa (na podstawie ratyfikacji przez dane państwo Konwencji Brukselskiej z 1924 z ewentualnymi zmianami 1968/1979 - o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, lub na podstawie inkorporacji Reguł do danego systemu prawnego na podstawie ustaw krajowych – np. COGSA 1971/MSA 1981 w prawie angielskim), Reguły mogą zostać inkorporowane do danej umowy przewozu (contract of affreightment) w drodze odrębnej, umownej klauzuli.
29.01.2024

Spółki Orlenu mają nowe koncesje na norweskim szelfie

Spółka PGNIG Upstream Norway z Grupy Orlen otrzymała 10 nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dodatkowo dwie koncesje zdobyła firma KUFPEC, którą polski koncern przejął - wynika z opublikowanych rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
16.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Za mało czy w sam raz? USA redukują liczbę koncesji na wydobycie paliw kopalnych

Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy, zredukowany program udzielania koncesji na wydobycie ropy i gazu w latach 2024-2029, który obejmuje zaledwie trzy aukcje w Zatoce Meksykańskiej. Ta decyzja stanowi strategiczny krok ku osiągnięciu celu 30 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2030 roku, jednocześnie wywołując kontrowersyjne reakcje zarówno wśród lobbystów przemysłu naftowego, jak i aktywistów ekologicznych.
19.12.2023

PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie tej transakcji polskie wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o 1/3 i przekroczy 4 mld metrów sześciennych rocznie.
30.11.2023

Strategiczna transakcja Grupy Orlen w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
20.11.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Sankcje na rosyjski project Arctic LNG 2 wyzwaniem dla Japonii w zakresie dostaw gazu do kraju

Powstający w Rosji nowy terminal do transportu skroplonego gazu ziemnego jest ciążącym problemem dla firm, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Teraz wyjścia z niego poszukują japońskie władze, które zobowiązują się do przestrzegania sankcji, jednocześnie poszukując innych źródeł surowca energetycznego dla państwa.
19.09.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

COSCO stawia na statki napędzane LNG. Rozpoczyna się budowa pierwszego, zielonego gazowca

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding rozpoczęła budowę pierwszego gazowca LNG dla COSCO Shipping Energy i Sinochem Petroleum.
10.08.2023

Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Włoska firma Tenaris otrzymała zamówienie na dostawę rur i usług dla fazy II-A projektu zagospodarowania pola gazowego Sakarya, obsługiwanego przez Turkish Petroleum (TPAO) i zlokalizowanego na bardzo głębokich wodach zachodniego Morza Czarnego, około 175 km od brzegu Eregli w Turcji.
28.07.2023

Nigeryjski śmigłowiec zatapia tankowiec w ramach walki z przemytem ropy

Tankowiec zidentyfikowany jako Ali Riza Bey został przechwycony przez firmę ochroniarską działającą na zlecenie władz, w związku z zwalczaniem procederu przemytu nigeryjskiej ropy Po zajęciu statku i zatrzymaniu załogi, statek został zniszczony przez wojskowy śmigłowiec, bez wcześniejszego śledztwa czy postępowania sądowego.
12.07.2023

Konosament – wydanie ładunku na podstawie sfałszowanego konosamentu

Precedens „Glyn Mills Currie & Co. v The East & West India Dock Co.” [1882] 7 App. Cas. 591 wraz z precedensem ,,The Stettin” [1889] 14 PD 142 ustanowiły bazowy zespół praw i obowiązków przewoźnika w związku z przewozem i wydaniem ładunku na podstawie konosamentu.
11.07.2023

Thordon modernizuje zbiorniki rurociągów SUMED

Egipski operator rurociągu SUMED, Arab Petroleum Pipeline Company (SUMED), zakończył konwersję wału ogonowego na system łożysk smarowanych wodą morską SXL firmy Thordon dla siedmiu specjalnych łodzi serwisowych do cumowania jednopunktowego (SPM).
26.06.2023

Chevron chwali się odkryciem nowych złóż gazu

Amerykański gigant energetyczny dokonał nowego odkrycia gazu na koncesji Nargis Offshore Area, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego, u wybrzeży Egiptu.
16.01.2023

Pierwszy japoński prom zasilany LNG rozpoczyna działalność

Do obsługi tras pasażerskich ruszył pierwszy z dwóch promów zasilanych LNG, należący do japońskiego armatora MOL. Sunflower Kurenai będzie obsługiwany przez związaną ze spółką firmą Ferry Sunflower Co.
16.01.2023

Ultranowoczesne wiertła pracują na nowym polu na Szelfie Norweskim

Norweski koncern naftowo-gazowy Aker BP rozpoczął odwiert poszukiwawczy na Morzu Północnym u wybrzeży Norwegii. W pracach używa jednej z półzanurzalnych platform wiertniczych Saipem.
13.01.2023

Orlen wzmacnia swoją obecność na norweskim szelfie

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.
10.01.2023

WIDEO: Barka z 900 baryłkami paliwa poszła na dno

W zatoce Paria na Morzu Karaibskim zatonęła barka dostawcza transportująca 900 baryłek oleju napędowego. Władze Trynidadu i Tobago obawiają się katastrofy ekologicznej.
04.12.2022

QatarEnergy będzie dostarczać Niemcom LNG

Katarski koncern energetyczny podpisał długoterminowy kontrakt na dostawy skroplonego gazu (LNG). Surowiec będzie przypływał do nowego terminalu LNG przez co najmniej 15 lat.
29.11.2022

Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin

Znany z inwestowania w zieloną energetykę norweski gigant energetyczny przedstawił w krajowym Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii (MPE) swój plan rozwoju i eksploatacji głębokowodnego projektu gazowego na Morzu Norweskim. Inwestycja wyceniana jest na blisko 1,4 mld USD.
23.11.2022

Druga bunkierka LNG zwodowana w stoczni w Korei

W środę w koreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard Co. Ltd. (HMD) zwodowano jednostkę do bunkrowania LNG. To drugi tego typu statek budowany dla singapurskiego armatora FueLNG.
16.11.2022

Conrad Asia Energy zwycięskim oferentem w kwestii wydobycia indonezyjskiego gazu

Singapurska firma koncentrująca się na gazie ziemnym przedstawiła zwycięską ofertę wydobycia surowca w blokach PSC Offshore North West Aceh (ONWA) i Offshore South West Aceh (OSWA), zlokalizowanych na morzu w pobliżu Indonezji. Conrad będzie będzie miał 100% udziałów w nich obu.
09.11.2022

Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu

Rząd Mozambiku liczy, że pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy wyruszy w drogę jeszcze w październiku, najpóźniej na początku listopada. Jego odbiorcą będzie BP.
25.10.2022

Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego, który może zasilić Europę

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryte zostało nowe złoże gazu ziemnego - poinformowało w poniedziałek cypryjskie ministerstwo energii. Odkryte pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześc. tego węglowodoru.
22.08.2022

Floating offshore zasili pole naftowo-gazowe na Morzu Północnym

Floating offshore ma zasilić pole naftowo-gazowe w brytyjskiej środkowej części Morza Północnego.
11.08.2022

Rekordowe zamówienia zbiornikowców LNG, rekordowe ceny. PGNiG wchodzi na rynek z portfelem na 8 zbiornikowców

Globalny portfel zamówień statków na skroplony gaz ziemny osiągnął prawie 230 gazowców LNG i stanowi to 38 proc. wielkości obecnej floty operacyjnej. PGNiG z kontraktem na 8 statków funkcjonuje na rynku jako nowy inwestor.
10.08.2022

"Incydent" podczas budowy farmy morskiej Yunlin. Wpd wszczyna dochodzenie

U wybrzeży Tajwanu trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Yunlin o mocy 640 MW. Jak donoszą branżowe media, powołując się na komentarze przedstawicieli inwestorów, miało dojść do "incydentu" w trakcie prac. Jeden z olbrzymich monopali miał zaginąć podczas montażu, prawdopodobnie pod dnem morskim. Winna źle przeprowadzone badania dna morskiego?
14.07.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

Koreańskie stocznie walczą o podium z Chinami

W maju br. koreańskie stocznie podpisały kontrakty na 20 jednostek i 1,2 miliona CGT i przejęły prawie połowę światowego portfela kontraktów na który złożyło się 57 statków i 2,5 miliona CGT. Na początku lipca br. Korea Shipbuilding & Offshore Engineering Co. (KSOE) z Korei Południowej powiększyła swój portfel o 10 zbiornikowców LNG o wartości 2,21 mld dolarów. Wojna wyraźnie napędza stoczniom portfel na gazowce i zbiornikowce.
12.07.2022

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwonych gigantycznych dochodów.
16.06.2022

Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej

Pierwsza z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,6 MW, które będą stanowić pływającą farmę wiatrową Hywind Tampen firmy Equinor, została zainstalowana około 140 kilometrów od wybrzeża Norwegii.
07.06.2022

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

Polityczne i gospodarcze problemy sprawiają, że Sri Lanka stoi w obliczu niedoborów wszelkiego rodzaju paliw i surowców energetycznych. Żeby zapewnić krajowi choć minimalne zasoby, rząd zezwolił na import rosyjskiej ropy.
31.05.2022

Spółka zależna PGNiG kupiła udziały w kolejnym złożu na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway podpisało z Wellesley Petroleum umowę kupna udziałów w złożu gazowym Orn na Morzu Norweskim. Eksploatacja złoża zapewni od 2026 r. dodatkowe 0,25 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie - podało w piątkowym komunikacie PGNiG.
20.05.2022

PGNiG intensyfikuje wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć w tym roku o ok. 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego więcej ponad zakładaną prognozę. Dzięki temu łączna produkcja spółki może sięgnąć w 2022 r. 3 mld m sześc. gazu. Po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe paliwo wydobywane w Norwegii przez Grupę Kapitałową PGNiG trafi do Polski.
11.05.2022

Biały Dom: Biden ogłosi plan obniżenia cen benzyny poprzez uwolnienie rezerw ropy

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy naftowej oraz wezwie Kongres do nakładania kar na koncerny nieeksploatujące swoich pól naftowych - zapowiedział Biały Dom. Ma to być odpowiedź administracji na wysokie ceny benzyny.
31.03.2022

Reuters: Chiński gigant naftowy wstrzymuje inwestycję w Rosji z obawy przed sankcjami

Chiński państwowy gigant naftowy Sinopec wstrzymał plany zainwestowania w wart około pół miliarda dolarów projekt petrochemiczny w Rosji na żądanie władz w Pekinie, które obawiają się sankcji nałożonych na Moskwę - podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła.
25.03.2022

Umowa o budowę statku – rozliczenie "liquidated damages"

Co do zasady, większość umów o budowę statków (w tym podstawowe formularze typu „SAJ form”, „NEWBUILDCON form” itp.), przewidują, iż naliczone kary umowne („liquidated damages”), winny być rozliczone, czy to w formie potrącenia wzajemnych należności Stoczni („Seller”) i armatora („Buyer”) lub w formie odrębnej płatności gotówkowej płaconej przez Stocznię na rzecz armatora (w kwocie odpowiadającej wysokości naliczonych kar umownych). Systemowo, przyjmuje się, iż czasem, w którym takie rozliczenie winno nastąpić, jest data zakończe
23.03.2022

AP: Branża naftowa w USA ma problemy ze zwiększeniem liczby odwiertów

Polityczna retoryka o szybkim zwiększeniu wydobycia ropy naftowej w USA kłóci się z realiami branży. Brakuje pracowników i pieniędzy na inwestycje wiertnicze. Panuje obawa, że obecnie wysokie ceny nie utrzymają się przez dłuższy czas - poinformował w poniedziałek Associated Press.
21.03.2022

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu

Konosamenty stwierdzające przyjęcie ładunku na statek (tzw. konosament załadowania, „shipped bill of lading”), który jest konosamentem na zlecenie („order B/L”) lub na okaziciela („bearer B/L”), jest dokumentem uprawniającym (legitymującym) do dysponowania tym ładunkiem i do jego odbioru („document of title relating to those goods”).
14.03.2022

Gigant Exxon Mobil wycofuje się z Rosji

Exxon Mobil rozpoczął operację wycofywania amerykańskich pracowników zatrudnionych w Rosji przy wydobyciu ropy i gazu - podała we wtorek agencja Reuters.
02.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Shell wycofuje się ze współpracy z Gazpromem

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell ogłosił w poniedziałek, że w efekcie napaści Rosji na Ukrainę wycofuje się ze wszystkich przedsięwzięć z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom. Dzień wcześniej podobną decyzję podjął brytyjski koncern BP.
01.03.2022

Brytyjski gigant energetyczny BP zaprzestaje współpracy z rosyjskim Rosnieftem

Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft.
28.02.2022

Drugi wyciek ropy w Zatoce Tajlandzkiej w ciągu dwóch tygodni

5 tys. litrów ropy naftowej wyciekło w czwartek do Zatoki Tajlandzkiej. Źródłem awarii jest ten sam podmorski rurociąg, z którego doszło do wycieku pod koniec stycznia – poinformowały miejscowe władze.
10.02.2022

Namibia będzie wydobywać ropę

Po tym, jak poszukiwania prowadzone przez Shell u wybrzeży Namibii okazały się pomyślne, afrykański kraj postanowił nadać priorytet projektowi ustanowienia produkcji na polu naftowym do 2026 roku.
09.02.2022

Tajlandia. Uszkodzony rurociąg, marynarze czyszczą plażę

Ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC) sprząta w sobotę plażę Mae Ram Phueng w Tajlandii w prowincji Rayong, 180 km na wschód od Bangkoku z ropy z uszkodzonego we wtorek podmorskiego ropociągu w Zatoce Tajlandzkiej.
29.01.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
29.01.2022

Między młotem a kowadłem. Azja jak smok pochłania LNG, Europa w zimowym śnie

Azja stanowi największy rynek zbytu dla LNG, zaś zgodnie z prognozami, kontynent azjatycki do końca dekady będzie odpowiadać za 75 proc. globalnego rynku LNG. Azjatycki popyt na sprawia, że ceny LNG osiągnęły rekordowy poziom ku uciesze armatorów gazowców oraz stawiają pod znakiem zapytania europejskie bezpieczeństwo energetyczne.
19.12.2021

Analiza rynku tonażowego (tydzień 45-48/2021). Doza niepewności w inwestycjach tonażowych

Co wydarzyło się na rynkach tonażowych w ostatnich tygodniach w świetle zmian, które nastąpiły na rynkach frachtowych? W ogólnym ujęciu na rynku tonażowym było bardzo aktywnie. Jednakże dawało się też odczuć narastającą niepewność w wielu sektorach statków. Było to związane z zaburzeniami światowej gospodarki, tj. ryzyko polityczne a także problemy związane z ponownie rozwijającą się pandemią SARS Covid-19.
09.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

Europa i Azja desperacko poszukują możliwości uzupełnienia zapasów gazu. Szansa dla LNG z USA?

Kryzys energetyczny dał się we znaki Europie i Azji, które poszukują surowców w celu uzupełnienia magazynów, w tym gazu ziemnego. Jest to duża szansa dla USA, gdzie ceny gazu są prawie 4-6 razy niższe niż w Europie i Azji. Jak zauważa Bloomberg, to ożywia popyt na długoterminowe kontrakty na dostawy, które stanowią podstawę projektów LNG.
27.11.2021

Falowanie rynku tonażowego. Analiza rynku tonażowego (tydzień 40-44/2021)

Przełom października i listopada to okres dynamicznej sytuacji na rynku tonażowym, gdzie obserwowano w różnych sektorach i segmentach wiele aktywności. Źródłem jest rozwój handlu morskiego szacowany na ten rok na około 4% w stosunku do roku poprzedniego a także poprawa warunków w sektorze offshore energy oil & gas.
15.11.2021

Izrael poszuka ropy i gazu u wybrzeży Sahary Zachodniej

Maroko podpisało porozumienie z izraelską firmą Ratio Petroleum Energy na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży Atlantyku, w tym w rejonie miasta Ad-Dachla w Saharze Zachodniej, terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. Izraelska firma otrzymała prawo do wyłącznej eksploracji wybrzeży poprzez jej filię Ratio Gibraltar – podał zgodnie ze źródłami izraelskimi „Energia News”, na które powołał się „El Espanol” we wtorek.
26.10.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
24.10.2021

22 działaczy Greenpeace aresztowanych za blokowanie terminalu Shella w porcie w Rotterdamie

Holenderska policja aresztowała w poniedziałek 22 działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy zablokowali wcześniej dostęp do Tweede Petroleumhaven – terminalu firmy Shell w porcie w Rotterdamie.
04.10.2021

Morze Północne i Morze Barentsa. Norwegia wystawia na sprzedaż dwa obszary składowania CO2

Można składać wioski do Norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii w konkursie o przyznanie dwóch obszarów na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS), które mogłyby zostać wykorzystane do składowania CO2.
20.09.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

PGNiG: ruszyło wydobycie gazu ziemnego na Morzu Północnym

PGNiG poinformowało, że uruchomiona została produkcja węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki temu spółka zwiększy wydobycie gazu ziemnego o 0,2 miliarda metrów sześciennych rocznie.
23.08.2021

Czarter – „safe port”. Część II

Część I opracowania – Czarter - "safe port", oparta została w dużej części na przełomowym precedensie Izby Lordów – „The Evia (No. 2)” [1982] 2 Lloyd’s Rep 307.
02.08.2021

Rus, Chińczyk, dwa bratanki. Współpraca morska Chin i Rosji

Rosja wraz z Chinami zacieśnia współpracę morską, budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Wspólne manewry marynarki wojennej, czy też współdziałanie w Arktyce sprawiają, że nie można pominąć milczeniem zbliżenia Moskwy i Pekinu.
12.07.2021

Chiny ruszają na Północ. Polarny Jedwabny Szlak, Amerykę trafia szlag

Arktyka stanowi jednym z kluczowych regionów świata, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Rosnąca intensywność starań i działań Państwa Środka pokazuje pragnienie stania się polarnym mocarstwem, które głos będzie miał znaczący wpływ w regionie.
06.07.2021

CNPC zamawia kolejne gazowce LNG w Hudong Zhonghua

China National Petroleum International Corporation (CNPC) podpisała umowę na budowę trzech zbiornikowców LNG z Hudong Zhonghua Shipbuilding (Group), spółką zależną China State Shipbuilding Corporation.
22.06.2021

Czarter na czas – nośność statku (cargo capacity)

Nasz artykuł „Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku” spowodował dużą ilość zapytań i sugestii prawnych i faktycznych. W szczególności, i przyznaję temat ten zasługuje na baczniejszą uwagę, dotyczy to zobowiązań czarterowych dotyczących nośności ładunkowych statku („cargo capacity”), a więc podstawowego parametru techniczno-nawigacyjnego określającego zdolność przewozową statku.
10.06.2021

Ropa w USA tanieje. Traderzy monitorują sytuację Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline i prace nad ponownym uruchomieniem przepływu paliw - informują maklerzy.
11.05.2021

Cyberatak na rurociąg. Nowy Jork pilnie potrzebuje tankowców

W wyniku piątkowego (7 maja) ataku oprogramowania ransomware został uszkodzony rurociąg kolonialny. Handlowcy poszukują tankowców i barek do dostarczenia benzyny, która chwilowo nie może być transportowana tym rurociągiem.
10.05.2021

Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku

Klauzule czarterowe zawierające opis statku są niezwykle istotne w umowie czarteru na czas. Czarterujący „wynajmuje” statek za określoną stałą opłatą – „hire”.
10.05.2021

Do 2022 roku ilość projektów dot. morskiej energetyki wiatrowej wzrośnie o 57 procent

Zgodnie z najnowszą analizą Westwood Global Energy Group, ilość ostatecznych decyzji inwestycyjnych (FID) dotyczących projektów morskiej energetyki wiatrowej ma wzrosnąć o 57 procent w ciągu najbliższych 18 miesięcy w porównaniu z okresem 2019-20.
27.04.2021

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
22.04.2021

Katar ogłosił przetarg na czarter ogromnej floty gazowców LNG

Qatar Petroleum zaprosił armatorów do wzięcia udziału w przetargu na długoterminowy czarter aż 100 gazowców, których firma będzie potrzebować do obsługi swojego terminalu eksportowego Golden Pass LNG oraz złoża North Field.
23.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

Wyrok uniewinniający w wielkim procesie ENI i Shell ws. korupcji

Sąd w Mediolanie uniewinnił w środę 15 oskarżonych o korupcję osób z kierownictwa firm ENI i Shell. Sprawa dotyczyła praw do eksploatacji złóż ropy naftowej w Nigerii. Według sądu nie doszło do popełnienia przestępstwa.
18.03.2021

Czarter na czas – „employment and indemnity (agency) clause”

Mając na względzie fakt, iż na podstawie warunków umowy czarteru na czas, czarterujący uzyskuje niezwykle szeroki zakres uprawnień do dysponowania statkiem i jego załogą, kluczowym zagadnieniem, jawi się kwestia uregulowania charakteru i zakresu ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej czarterujących z tytułu ewentualnych szkód poniesionych przez armatora w związku z realizacją przedmiotowych uprawnień czarterującego.
08.03.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

Singapur pozyskał pierwszą w swojej historii bunkierkę LNG

Keppel Offshore & Marine Ltd (Keppel O&M) dostarczył pierwszą w historii Singapuru bunkierkę LNG. Jednostka FueLNG Bellina trafiła do floty armatora FueLNG, spółki joint venture między Keppel Offshore & Marine oraz Shell Eastern Petroleum.
03.02.2021

Japonia wraz z miastami Rotterdam i Singapur utworzyły sieć Future Fuels Network

Organizacje portowe Singapuru, Japonii i Rotterdamu podpisały list intencyjny mający na celu opracowanie mapy drogowej w zakresie przyjęcia czystych paliw żeglugowych.
11.10.2020

Międzynarodowi pożyczkodawcy przygotowali 9,5 miliardów dolarów wsparcia na rosyjski projekt Arctic LNG 2

Zgodnie z dokumentem przedstawionym przez agencję Reuters, międzynarodowi pożyczkodawcy przeznaczyli około 9,5 miliarda dolarów wsparcia finansowego dla rosyjskiego projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Arktyce, nawet jeśli takie projekty są poddawane większej kontroli ze względu na obawy dotyczące klimatu.
21.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Kanada: mniej ropy naftowej, więcej energii odnawialnej

Kanadyjski sektor naftowy po raz kolejny w tym roku obniżył prognozy wydobycia ropy. Kolejne instytucje wycofują się z finansowania tego sektora w Kanadzie, za to rosną inwestycje w produkcję energii odnawialnej.
01.08.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; na rynku obawy o Covid-19 w USA

Ceny ropy w USA idą w dół. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, największego na świecie konsumenta ropy, może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
07.07.2020

Piraci porwali dziewięciu marynarzy u wybrzeży Nigerii

W czwartkowy ranek piraci zaatakowali statek wydobywający ropę u wybrzeży Nigerii i porwali dziewięciu obywateli tego kraju - poinformował właściciel jednostki, BW Offshore.
02.07.2020

Samsung Heavy będzie współpracował z Bloom Energy nad bezemisyjnymi statkami towarowymi

Samsung Heavy Industries Co. i Bloom Energy ogłosiły porozumienie w celu opracowania czystszej energii dla statków poprzez wspólne projektowanie jednostek napędzanych ogniwami paliwowymi, które zmniejszą emisje węgla i pomogą poprawić jakość powietrza.
30.06.2020

Ropa wciąż na minusie, optymizm na ożywienie popytu na surowiec słabnie

Po dwóch z kolei tygodniowych spadkach notowań, ceny ropy naftowej wciąż są pod kreską. Optymizm co do ożywienia popytu na surowiec słabnie, a podaż na rynku rośnie - Libia poinformowała w poniedziałek o postępach w rozmowach ws. wznowienia eksportu.
30.06.2020

Ropa kontynuuje spadki po dwóch tygodniach zakończonych pod kreską

Ceny ropy naftowej kontynuują spadki, po dwóch z kolej tygodniowych spadkach notowań. Na rynku przeważają obawy o anemiczne odbicie popytu na surowiec wobec eskalacji sytuacji pandemicznej na świecie. Chińscy giganci petrochemiczni chcą połączyć siły, by taniej kupować ropę.
29.06.2020

Libia: Rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek, że najemnicy z Rosji i innych krajów wkroczyli w czwartek na pole naftowe El Szarara na południowym zachodzie, aby uniemożliwić wznowienie eksportu ropy po trwającej miesiąc blokadzie przez siły generała Haftara.
26.06.2020

DSME zdobyło duży kontrakt od rosyjskiego Novateku

Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering z Korei Południowej wygrał zamówienie na budowę barek skroplonego gazu ziemnego dla rosyjskiego producenta LNG Novatek.
08.06.2020

Platforma West Bollsta wymaga poprawki przed wejściem do użytku

Norweski organ nadzorujący bezpieczeństwo na morzu, Petroleum Safety Authority (PSA), doszukał się jednego punktu usprawniającego, w odniesieniu do wniosku o uznanie zgodności (AoC) dla platformy wiertniczej West Bollsta.
03.06.2020

Zwodowano pierwszą bunkierkę LNG w historii Singapuru

Chińska stocznia Keppel Nantong zwodowała bunkierkę skroplonego gazu ziemnego dla singapurskiego FueLNG, wspólnego przedsięwzięcia Keppel Offshore & Marine i Shell Eastern Petroleum.
01.06.2020

Katar rozpoczął największy program budow gazowców LNG w historii południowokoreańskich stoczni

Państwowa spółka Qatar Petroleum zawarła umowy dotyczące budowy statków z wielką trójką południowokoreańskich stoczni na budowę do 100 gazowców LNG o wartości ponad 19 miliardów USD.
01.06.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec kwietnia 2020 r.

Z końcem kwietnia 2020 r. zaczynają pojawiać się zbiorcze i wiarygodne informacje dotyczące najważniejszych obszarów działalności stoczni w ujęciu globalnym na koniec kwietnia. Przedmiotowe dane ukazują również realny wpływ pandemii Covid-19 na poszczególne obszary składające się na branżę stoczniową w ujęciu globalnym.
25.05.2020

Qatar Petroleum podpisał duży kontrakt na budowę gazowców LNG w Chinach

Katarski Qatar Petroleum poinformował w środę, że zawarł umowę o zarezerwowaniu zdolności budowy statków LNG w Chinach w ramach trwających projektów rozbudowy North Field.
22.04.2020

MOL kupił pakiet akcji azerskiego złoża naftowego i rurociągu

Węgierski koncern gazowo-naftowy MOL nabył za 1,57 mld dolarów pakiet akcji azerskiego złoża ropy naftowej ACG i ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan – poinformował w czwartek wieczorem MOL na stronie internetowej Budapeszteńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (BET).
17.04.2020

Przez pandemię ropa coraz tańsza

Po kilkudniowych wzrostach notowań w środę ropa znowu tanieje. Najnowsze prognozy wskazują na coraz głębsze spadki konsumpcji z powodu pandemii koronawirusa. Największy dołek popytu oczekiwany jest w kwietniu.
01.04.2020

COVID-19: Hinduskie porty w chaosie

Rząd Indii poinformował główne porty, że walka z koronawirusem jest ważnym powodem do zatrzymania niektórych operacji portowych, pozostawiając handlowców w niezadowoleniu z przepływu towarów w siódmej co do wielkości gospodarce świata.
25.03.2020

Equinor wprowadził dłuższe zmiany dla swojej załogi pracującej na platformach offshore

Equinor przedłuży zmiany pracowników na platformach morskich z 14 do 21 dni, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, poinformowała w poniedziałek firma naftowa.
16.03.2020

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) na statkach i jednostkach offshore [analiza]

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Europejską Agencję do spraw Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA), 80% przyczyn wypadków i katastrof na morzach i oceanach to błędy ludzkie wywołane zwykle presją czasu, złą organizacją pracy i aspektami psychologicznymi. Czy zastosowanie na statkach i jednostkach offshore sztucznej inteligencji (SI), której zadaniem będzie wspieranie załogi podczas podejmowania decyzji i wykonywania zadań, pozwoli całkowicie wyeliminować wypadki na morzu?
25.02.2020

Przewoźnicy, którzy zainwestowali w skrubery, mogą się liczyć z wyższymi kosztami niż wcześniej przewidywano

Linie żeglugowe, które zainwestowały w technologię płuczek spalin, aby zachować zgodność z przepisami IMO 2020 dotyczącymi niskiej zawartości siarki, mogą zostać zmuszone do ponownego rozważenia swojej inwestycji, ponieważ producenci paliw szukają sposobów na podniesienie cen.
23.02.2020

PGNiG sfinalizował zakup dodatkowych udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym.
31.01.2020

Turecki Potok - gazociąg, którym rosyjski gaz trafi na południe Europy

Rosja podjęła decyzję o budowie Tureckiego Potoku (Turkish Stream) po rezygnacji z budowy gazociągu South Stream, który miał dostarczać gaz rosyjski, również południową trasą, po dnie Morza Czarnego, przez terytorium Bułgarii.
08.01.2020

Złoża ropy naftowej w okolicach Świnoujścia pod lupą naftowych gigantów

Kanadyjska firma Central European Petroleum chce wydobywać z dna morskiego w okolicach Świnoujścia gaz ziemny - poinformowano w środę PAP w świnoujskim magistracie. Firma zamierza potwierdzić opłacalność wydobycia.
11.12.2019

Katar chce powrócić na miejsce największego producenta LNG na świecie

Katar zamierza zwiększyć produkcję skroplonego gazu ziemnego o 64 procent, by odzyskać miano największego producenta tego surowca na świecie.
01.12.2019

PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva

Spółka PGNiG Upstream Norway dokupiła 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym. Tym samym zwiększyła swój stan posiadania w złożu Duva do 30 proc.
07.11.2019

PGNiG otrzymało zgody na zakup kolejnych koncesji w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w piątek o uzyskaniu norweskich zgód korporacyjnych i administracyjnych na zakup udziałów w koncesjach na ropno-gazowym złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym Morza Północnego.
19.10.2019

Koreańscy spedytorzy łączą siły, by walczyć o katarskie dostawy LNG

Pięć koreańskich firm transportowych zamierza zawrzeć sojusz, by pozyskać duże dostawy LNG od Kataru. W tym celu zlecona zostanie także budowa floty gazowców.
14.10.2019

Chińskie Targi Gospodarki Morskiej 2019 odbędą się w tym miesiącu w Shenzhen

Chińskie Targi Gospodarki Morskiej 2019 (CMEE), prowadzone przy współpracy chińskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Rządu Ludowego Prowincji Guangdong i organizowane przez Miejski Rząd Ludowy Shenzhen odbędą się w dniach 14 do 17 października w Shenzhen. Targi odbywają się pod hasłem dzielenia się możliwościami niebieskiej gospodarki i budowania wspólnej przyszłości. Obejmują powierzchnię 37 500 metrów kwadratowych, którą zajmą powiązane z gospodarką morską kraju wystawy, fora, wydarzenia promocyjne, negocjacje handlo
09.10.2019

Shell i Qayar Petroleum założyły wspólną spółkę joint venture

Katarskie, państwowe Qatar Petroleum i koncern Shell stworzyły spółkę joint venture, by wspólnie świadczyć usługi bunkrowania LNG.
18.09.2019

Po atakach w Arabii Saudyjskiej Trump obiecuje pomóc sojusznikom w regionie

Prezydent Donald Trump obiecał w poniedziałek, że Stany Zjednoczone pomogą swym sojusznikom na Bliskim Wschodzie po sobotnich atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, na skutek których wydobycie saudyjskiej ropy zmniejszyło się o połowę.
17.09.2019

Atak na saudyjskie instalacje naftowe spowodował wzrost cen ropy

Sobotni atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej spowodował już wzrost cen ropy naftowej na rynkach azjatyckich. Analitycy obawiają się, że ropa zdrożeje także na innych rynkach na świecie.
16.09.2019

USA są gotowe uruchomić rezerwę strategiczną po atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

Po sobotnich atakach na rafinerie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej resort energetyki USA jest przygotowany na to, aby uruchomić Strategiczną Rezerwę Naftową (Strategic Petroleum Reserve - SPR) w celu ustabilizowania globalnego zaopatrzenia w energię.
16.09.2019

PGNiG rozpoczęło pierwsze wiercenie w roli operatora na złożu w Norwegii

PGNiG Upstream Norway, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, rozpoczęła 30 sierpnia wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego w roli operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na koncesji PL838, na prospekcie Shrek.
30.08.2019

MŚ: Nowy Główny Geolog Kraju powołany

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał z dniem 1 sierpnia nowego Głównego Geologa Kraju, którym został Piotr Dziadzio - poinformował w środę resort środowiska. Dodano, że Dziadzio spełniał wszystkie wymagane kryteria do objęcia tego stanowiska.
01.08.2019

Novatek znalazł partnerów do budowy terminalu Arctic LNG-2

Rosyjski producent gazu, Novatek, zakończył poszukiwanie partnerów do zrealizowania projektu Arctic LNG-2. Wybrane firmy to: China National Petroleum Corporation (CNPC), CNOOC oraz Japan Arctic LNG.
23.07.2019

Spełniono jeden z warunków umowy zakupu przez PGNiG udziałów w złożu na Morzu Północnym

Spełniony został jeden z warunków zawieszających umowy zakupu przez PGNiG Upstream Norway od Wellesley Petroleum udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowało w poniedziałek PGNiG.
23.07.2019

Qatargas wysłał trzytysięczną dostawę LNG do Japonii

Katarski producent gazu Qatargas z sukcesem wysłał trzytysięczną dostawę gazu LNG do Japonii. Ładunek został przewieziony na pokładzie Al Jasra - konwencjonalnego gazowca do przewozu LNG o pojemności 135 tys. m3.
16.07.2019

PGNiG kupiło kolejne udziały w złożu na Morzu Północnym

PGNiG Upstream Norway nabyło 20 proc. udziałów w złożu Duva na koncesjach PL636 i PL636B od firmy Wellesley Petroleum. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełomie 2020 i 2021 roku.
12.07.2019

Pływający terminal LNG Petronasu rozpoczął produkcję w nowym miejscu

Pływający terminal LNG Satu, należący do Petronasu, rozpoczął produkcję na złożu Kebabangan w pobliżu Malezji.
21.05.2019

PGNiG rozwija działalność eksploatacyjną w Pakistanie

Oddział Operatorski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pakistanie rozpoczął wiercenie odwiertu eksploatacyjnego Rehman-6 na złożu Rehman.
20.05.2019

Porwano trzech pracowników platformy wiertniczej, w tym Kanadyjczyka i Szkota

Grupa uzbrojonych napastników porwała w niedzielę wieczorem w Nigerii trzech pracowników platformy wiertniczej w delcie rzeki Niger - Szkota, Kanadyjczyka i Nigeryjczyka - poinformowały miejscowe służby. Agencje podkreślają, że w tym rejonie porwania zazwyczaj odbywają się dla okupu.
29.04.2019

Katar rozpoczął wielką budowę gazowców LNG. Ma ich powstać nawet ponad setka

Katar, drugi największy eksporter gazu LNG na świecie, podjął pierwsze kroki w celu realizacjo swojego programu, który ma się zakończyć powstaniem ponad 100 gazowców w ciągu następnej dekady.
24.04.2019

Zmiany w składzie zarządu OT Logistics. Jest nowy prezes

Rada Nadzorcza Spółki OT Logistics powierzyła Radosławowi Krawczykowi funkcję prezesa zarządu OT Logistics. W skład Zarządu wszedł również, delegowany na trzy miesiące, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Kamil Jedynak, który będzie odpowiadał za realizację Planu Naprawczego.
26.03.2019

Katar z planem zamówienia nowych gazowców LNG

Katarski minister energetyki ujawnił plany swojego kraju zakupu 60 nowych gazowców LNG. Większość z nich ma powstać w południowokoreańskich stoczniach.
13.03.2019

Woźniak: PGNiG chce tchnąć nowe życie w norweski szelf

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z zainteresowaniem przygląda się swej koncesji o numerze PL 1017. Gdyby spełniły się oczekiwania z nią związane, to - jak mówi PAP prezes spółki Piotr Woźniak - udałoby się "tchnąć nowe życie" w norweski szelf.
06.03.2019

ExxonMobil & Qatar Petroleum ruszyły z miliardowym projektem Golden Pass LNG Project

Koncern naftowy ExxonMobil wraz z Qatar Petroleum zdecydowały się w końcu ruszyć z projektem budowy terminalu Golden Pass LNG w Zatoce Meksykańskiej.
06.02.2019

USA nałożyły sankcje na wenezuelską firmę naftową

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na państwową wenezuelską firmę naftową PDVSA - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.
29.01.2019

Katar zamierza zamówić 60 nowych gazowców LNG

Katarski minister energetyki ujawnił plany swojego kraju zakupu 60 nowych gazowców LNG. Większość z nich ma powstać w południowokoreańskich stoczniach.
28.01.2019

PGNiG: Aktywność spółki w Iranie zakończyła się w październiku 2018 r.

Aktywność PGNiG na złożu Soumar w Iranie zakończyła się pod koniec października 2018 r. w związku z przywróceniem amerykańskich sankcji na ten kraj - poinformowała w piątek spółka. Zaznaczyła jednocześnie, że nie nastąpiło to na żądanie strony irańskiej.
18.01.2019

„Puls Biznesu”: PGNiG zamienił Iran na emiraty

Firma PGNiG zamknęła biuro w Iranie i rozkręca współpracę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Kiedy prezes poleciał podpisywać umowę, odchudzono mu zarząd - pisze w czwartek "Puls Biznesu".
17.01.2019

PGNiG z umową na poszukiwanie ropy i gazu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Przedstawiciele PGNiG SA oraz Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC podpisali umowę, która umożliwia polskiej spółce poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w emiracie Ras al-Chajma.
16.01.2019

USA namawiają Katar do sojuszu gazowego przeciwko Rosji

Jak informuje portal biznesalert.pl, Stany Zjednoczone mają nadzieję, że Katar podważy dominację Rosji na rynku gazu w Europie. Agencja Reutersa cytuje podsekretarza energii USA Dan Brouilette, który powiedział, że jego kraj rozmawia z Katarem o dostawach LNG do Europy po to, aby Niemcy i inne kraje kontynentu kupowały więcej katarskiego i amerykańskiego gazu skroplonego kosztem dostaw z Rosji, które odpowiadają obecnie za 60 procent importu niemieckiego.
15.01.2019

PGNiG przygotowuje plan zagospodarowania kolejnego złoża w Norwegii

Potencjał gazowy złoża Fogelberg szacuje się między 7 a 14 mld m3. Rozpoczęcie jego eksploatacji wpisuje się w plany Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które zamierza zwiększyć produkcję gazu ziemnego w Norwegii na potrzeby dostarczania go gazociągiem Baltic Pipe do Polski.
23.10.2018

Katar oczekuje zarobić 40 mld dolarów na sprzedaży gazu ziemnego

Katar planuje zarobić 40 mln dolarów na eksporcie gazy ziemnego po wykonaniu rozbudowie infrastruktury do wydobycia tego surowca. Projekt ma zakończyć się w 2024 roku.
09.10.2018

PGNiG zwiększa produkcję gazu ze złóż w Pakistanie

PGNiG zwiększyło do poziomu niemal 1 mln metrów sześciennych dziennie produkcję ze złóż w Pakistanie, jeszcze we wrześniu planowany jest kolejny odwiert - poinformowała spółka. Traktujemy Pakistan jako perspektywiczny rynek - podkreślił prezes PGNiG Piotr Woźniak.
27.09.2018

Przeniesienie praw i obowiązków w związku z przeniesieniem konosamentu – analiza sprawy „The Erin Schulte”

Analizowane w niniejszej sprawie orzeczenie Sądu Apelacyjnego (Court of Appeal) dotyczy niezwykle istotnej kwestii związanej z interpretacją the Carriage of Goods by Sea Act 1992 [COGSA 1992], a w szczególności sformułowania „completion by delivery of the bill of any endorsement of the bill” [Sec. 5 (2)(6)].
25.09.2018

Qatargas podpisał ważny kontrakt na dostawę LNG do Chin

Czołowa firma transportu LNG Qatargas podpisała długoletnią umowę z chińską PetroChina International na dostawę około 3,4 mln ton gazu LNG rocznie.
10.09.2018

Ropa tanieje - zapasy surowca w Cushing są coraz wyższe, a EM straszą resztę rynków

Ropa naftowa w USA tanieje kolejną sesję, ale na razie nie tak mocno jak w środę, gdy straciła ponad dolara. Zapasy surowca w Cushing wzrosły już kolejny tydzień. Pogłębiające się zawirowania na rynkach wschodzących pogarszają nastroje wśród globalnych inwestorów - informują maklerzy.
06.09.2018

Ropa tanieje - Gordon nie taki straszny, ale mocny dolar nie zachęca inwestorów

Ropa naftowa w USA tanieje. Okazuje się, że tropikalna burza Gordon, której negatywnych skutków - już jako huraganu - obawiano się w sektorze naftowym w Zatoce Meksykańskiej, nie jest aż tak straszna. Umacnia się dolar USA, a to nie zachęca inwestorów do kupowania surowców wycenianych w tej walucie - informują maklerzy.
05.09.2018

Ropa w USA zyskuje; na horyzoncie Gordon kontra OPEC

Ropa naftowa drożeje. Inwestorzy analizują możliwe zakłócenia w produkcji ropy w USA z powodu zbliżającego się tropikalnego sztormu Gordon, który uderzy w Zatoce Meksykańskiej, ale nie zapominają o rosnącej produkcji ropy przez kraje OPEC - informują maklerzy.
04.09.2018

Irańskie władze: francuski koncern Total wycofał się z projektu gazowego

Francuski koncern energetyczny Total wycofał się z Iranu po tym, gdy USA zagroziły nałożeniem sankcji na spółki prowadzące tam interesy - oświadczył w poniedziałek cytowany przez państwową telewizję irański minister do spraw ropy Bidżan Zanganeh.
20.08.2018

Ceny ropy w górę

Wycena głównych benchmarków ropy naftowej w środę zwyżkuje z powodu optymizmu związanego z planami stymulacji gospodarki przez rząd Chin.
25.07.2018

Spadki cen ropy po raporcie API i umocnieniu dolara

Ceny ropy wracają w środę do spadków - negatywnie działa na nie m.in. raport American Petroleum Institute, który szacuje wzrost zapasów w USA w ubiegłym tygodniu na 0,6 mln baryłek. Cenom ropy przeszkadza też aprecjacja dolara.
18.07.2018

Interpretacja pojęcia „safe port” w świetle prawa angielskiego

Obowiązek kontraktowy czarterujących, przewidziany niemal w każdej umowie frachtowej (albo expresis verbis albo implicite) związany z „bezpiecznym portem” („safe port”) – sformułowany w zapisach typu „to proceed to a safe port” „a ship shall go to a safe port” i „the charter shall nominate safe port” itp. – ma daleko idące konsekwencje prawne i faktyczne związane z realizacją umowy przewozu ładunków morzem. Potencjalnie też otwiera pole do powstania, po stronie czarterujących, odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależy
22.06.2018

KE wszczyna dochodzenie w sprawie restrykcji na przepływ katarskiego gazu

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar Petroleum, eksportującą gaz LNG, a europejskimi importerami nie utrudniają przepływu tego surowca w Europie.
21.06.2018

Ceny ropy w dół, bo możliwa wyższa podaż

Ceny ropy są w środę na minusie. Rynki spodziewają się zwiększenia produkcji przez państwa OPEC oraz Rosję. Zniżkowo na ceny działa też raport o zwiększeniu amerykańskich zapasów.
13.06.2018

USA: Spokojna reakcja Wall Street na decyzję Trumpa, nerwowo na rynku ropy

Reakcja giełdowych inwestorów na Wall Street na decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia z Iranem była dosyć spokojna, notowania ropy naftowej natomiast mocno taniały przez cały dzień przy ekstremalnie wysokich obrotach.
09.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.