• <
smartre_2023

Europa i Azja desperacko poszukują możliwości uzupełnienia zapasów gazu. Szansa dla LNG z USA?

27.11.2021 12:33
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Europa i Azja desperacko poszukują możliwości uzupełnienia zapasów gazu. Szansa dla LNG z USA?

Partnerzy portalu

Europa i Azja desperacko poszukują możliwości uzupełnienia zapasów gazu. Szansa dla LNG z USA? - GospodarkaMorska.pl

Kryzys energetyczny dał się we znaki Europie i Azji, które poszukują surowców w celu uzupełnienia magazynów, w tym gazu ziemnego. Jest to duża szansa dla USA, gdzie ceny gazu są prawie 4-6 razy niższe niż w Europie i Azji. Jak zauważa Bloomberg, to ożywia popyt na długoterminowe kontrakty na dostawy, które stanowią podstawę projektów LNG.

Światowe ceny gazu osiągnęły rekordowe poziomy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne na całym świecie starają się o ładunki LNG, aby uzupełnić wyjątkowo niskie zapasy w Europie i zaspokoić nienasycony popyt w Azji, gdzie niedobory energii spowodowały przerwy w dostawie prądu w Chinach.

Stany Zjednoczone mają dużo gazu w magazynach i wystarczającą poziom produkcji w okresie zimowym. Ceny na wschód od Atlantyku nadal są około 6-krotnie wyższe niż w USA – wskazuje Reuters . 

Analitycy twierdzą, że europejskie zapasy były o około 17 proc. poniżej normy o tej porze roku, w porównaniu z zaledwie 2 proc. poniżej normy w Stanach Zjednoczonych.

Amerykanie zwiększają zdolności produkcyjne LNG

Amerykańcy eksporterzy gazu przygotowują się do zwiększenia aktywności na rynku gazu. Venture Global LNG jest "bardzo blisko" wyprodukowania pierwszych wolumenów LNG z terminalu Calcasieu Pass w Luizjanie. Zarządcy terminala otrzymali pozwolenie na rozpoczęcie procesu rozruchu pierwszej jednostki skraplającej i powiązanego z nią zbiornika magazynowego. Po pełnym uruchomieniu, zakład stanie się siódmym terminalem eksportowym LNG w USA, produkującym nawet 10 mln ton surowca rocznie.

Michael Sabel, dyrektor generalny Venture Global LNG, powiedział, że mając na uwadze pozwolenia na produkcję 20 milionów ton LNG w skali roku, cały ten wolumen zostanie wyprzedany do połowy 2022 roku z pomocą terminala eksportowego Plaquemines LNG. 

Tymczasem Cheniere Energy, największy amerykański producent i eksporter LNG, poinformował inwestorów, że jest bliski rozpoczęcia wartej wiele miliardów dolarów inwestycji w rozbudowę terminalu Corpus Christi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. W październiku Cheniere zasilił w gaz szósty i najnowszy ciąg skraplania w zakładzie Sabine Pass. Oczekuje się, że projekt zostanie ukończony w pierwszym kwartale 2022 roku. 

Jack Fusco, prezes Cheniere, powiedział, że od kiedy jest związany z amerykańska firmą, nie było jeszcze tak sprzyjających warunków do podpisywania nowych umów na dostawy oraz rozwój zdolności produkcyjnych. 

W ciągu ostatnich pięciu tygodni Venture Global i Cheniere podpisały 5 umów na dostarczenie na rynek światowy łącznie 9,2 mln ton LNG.

Przykładowo Venture Global LNG i China Petroleum & Chemical Corp. (Sinopec) ogłosiły 4 listopada podpisanie dwóch 20-letnich Umów Sprzedaży i Zakupu (SPA) na dostawę łącznie 4 mln ton rocznie LNG od Venture Global (Plaquemines LNG). Ponadto UNIPEC, spółka zależna Sinopec, zgodziła się na zakup 3,5 miliona ton LNG z instalacji Calcasieu Pass na krótszy okres. Jest to największa pojedyncza umowa na dostawę LNG podpisana kiedykolwiek przez amerykańską firmę, która podwoi import amerykańskiego LNG do Chin. Venture Global wkrótce może się stać największym eksporterem LNG z USA do Chin.

Polska także importuje gaz z USA

LNG ma cooraz wyraźniejszy udział w imporcie gazu przez polską spółkę PGNiG. W 2016 roku stanowił ok. 8 proc., by w 2019 roku przekroczyć 23 proc. przy jednoczesnym stopniowym zmniejszaniu udziału gazu z kierunku wschodniego.

We wrześniu 2021 roku PGNiG podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.